Menurut data pendaftaran kenderaan terbaharu yang dikeluarkan oleh Jabatan Pengangkutan Jalan (JPJ), pasaran automotif Malaysia kekal rancak pada April 2026. Berikutan tempoh cuti Hari Raya dan peningkatan kepantasan penghantaran oleh jenama-jenama utama, prestasi keseluruhan pada April adalah sangat memberangsangkan, terutamanya bagi "jenama nasional" Perodua yang memperbaharui rekod tahunannya.

Di tangga teratas senarai, Perodua terus menerajui pasaran dengan kedudukan yang tidak tergugat. Pada bulan April, jenama ini menyerahkan 32,065 unit kenderaan, yang bukan sahaja merupakan rekod bulanan tertinggi bagi tahun ini, malah melonjakkan jumlah jualan tahunan (YTD) 2026 melepasi angka 100,000 untuk mencecah 106,298 unit, menjadikannya jenama pertama yang mencapai mercu tanda tersebut tahun ini.
Proton kekal teguh di tempat kedua dengan 17,980 unit diserahkan pada April, menjadikan jumlah keseluruhan YTD sebanyak 66,420 unit.
Toyota di tempat ketiga juga menunjukkan prestasi baik dengan mencatatkan 9,055 unit (termasuk unit recon). Ini merupakan keputusan bulanan terbaik Toyota setakat tahun 2026, dengan jumlah terkumpul sebanyak 31,254 unit.

Honda menduduki tempat keempat dengan 3,969 unit. Walaupun angka ini menunjukkan penurunan berbanding 7,053 unit yang luar biasa pada Mac, mengambil kira Mac biasanya merupakan bulan lonjakan akhir tahun kewangan, angka April tetap lebih tinggi berbanding prestasi pada Januari dan Februari. Jumlah jualan keseluruhannya kini mencecah 17,566 unit.
"Kuda hitam" terbesar bulan ini adalah Mitsubishi. Bersandarkan penghantaran kukuh model baharu Xforce, Mitsubishi menyerahkan 1,576 unit pada April, peningkatan sebanyak 1.6 kali ganda berbanding Mac, dan berjaya mendaki ke kedudukan ke-6 dalam senarai.

Pengaruh jenama China dalam pasaran tempatan terus berkembang:
Omoda | Jaecoo: Menduduki tempat ke-5 dengan 1,590 unit, mencatatkan prestasi bulanan terbaik sejak memasuki Malaysia.
BYD: Menyerahkan 1,413 unit pada April, mencapai rekod tertinggi tahun ini dan berada di kedudukan ke-8, mengekor rapat di belakang Mazda.
Jetour: Menunjukkan prestasi cemerlang dengan mencatatkan jualan bulanan empat angka buat kali pertama tahun ini dengan 1,197 unit, berada di kedudukan ke-11.

Dalam pasaran kenderaan mewah, Mercedes-Benz menerajui pesaing Jermannya dengan 891 unit di kedudukan ke-10. Manakala, prestasi BMW sedikit lemah bulan ini dengan 516 unit di tempat ke-15, malah berada di belakang Lexus yang mencatatkan 586 unit.
Jenama baharu seperti iCaur (ke-14, 547 unit) dan Zeekr (ke-18, 357 unit) turut menunjukkan momentum pertumbuhan yang baik, mencerminkan penerimaan pengguna Malaysia terhadap EV dan jenama pintar baharu yang semakin meningkat.
|
Kedudukan |
Jenama |
Jualan April |
Jumlah Jualan Tahun 2026 (YTD) |
|
1 |
Perodua |
32,065 |
106,298 |
|
2 |
Proton |
17,980 |
66,420 |
|
3 |
Toyota |
9,055 |
31,254 |
|
4 |
Honda |
3,969 |
17,566 |
|
5 |
Omoda | Jaecoo |
1,590 |
5,215 |
|
6 |
Mitsubishi |
1,576 |
4,637 |
|
7 |
Mazda |
1,428 |
3,767 |
|
8 |
BYD |
1,413 |
3,674 |
|
9 |
Jetour |
1,197 |
2,877 |
|
10 |
Mercedes-Benz |
891 |
2,952 |
Data bagi bulan April menunjukkan bahawa walaupun Honda mengalami sedikit penurunan selepas kemuncak pada bulan Mac, kecergasan pasaran secara keseluruhan kekal kukuh. Kedudukan dominan Perodua tidak tergugat dalam tempoh terdekat, manakala kejayaan Mitsubishi menonjol menerusi model Xforce membuktikan bahawa "produk yang tepat" tetap menjadi raja dalam pasaran SUV yang sengit. Menjelang Mei dan Jun, dengan lebih banyak pelancaran kereta baharu, kedudukan ini dijangka akan mengalami satu lagi pusingan perubahan.