Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli yang membandingkan Honda WR-V dan Chery Tiggo 8 Pro ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini sangat hampir dari segi harga dan kedudukan pasaran. Hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia ialah RM 89,900 - 107,900, terdapat 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 8 Pro di Malaysia ialah RM 159,750 - 159,750, terdapat 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang lebih murah RM 69,850 berbanding Chery Tiggo 8 Pro. Jika bajet anda terhad, varian asas Honda sudah cukup untuk keperluan harian. Namun, perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit itu mungkin ada kompromi dari segi kelengkapan, bergantung kepada keperluan anda.

Honda WR-V dilengkapi enjin 1.5L 4-silinder, 105 hp. Konsumsi bahan api rasmi 6.0 L/100km.
Chery Tiggo 8 Pro dilengkapi enjin 2.0L 4-silinder, 170 hp. Konsumsi bahan api rasmi 8.0 L/100km.
Dari segi kuasa, 2.0L 4-silinder Chery Tiggo 8 Pro mempunyai 65 hp lebih berbanding 1.5L 4-silinder Honda WR-V. Namun, untuk penggunaan harian di bandar, kedua-dua kereta cukup berkuasa, tidak akan rasa kurang tenaga.

Panjang badan Honda WR-V 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Panjang badan Chery Tiggo 8 Pro 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, perbezaan ruang dalaman tidak ketara. Kereta dalam julat ini, digunakan harian adalah cukup.

Honda WR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
Chery Tiggo 8 Pro menggunakan sistem pemacu FWD.
Sistem pemacu kedua-dua kereta sama, semua FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza jauh.
Honda WR-V dan Chery Tiggo 8 Pro adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan harga kenderaan terpakai, anda boleh utamakan model dengan reputasi lebih baik; jika anda lebih mengutamakan nilai harga dan kelengkapan, pilih model yang lebih lengkap. Pada akhirnya, disarankan untuk membuat uji memandu terhadap kedua-dua model, pengalaman peribadi adalah yang paling penting.
Secara keseluruhan, Honda WR-V dan Chery Tiggo 8 Pro adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kunci utama masih bergantung kepada keperluan dan bajet peribadi anda. Kami mengesyorkan anda buat kajian terlebih dahulu, bandingkan sebut harga daripada beberapa dealer, barulah uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara penting, menghabiskan masa untuk kajian tidak akan salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家在揀車嘅時候都會拿本田 WR-V 同奇瑞 Tiggo 8 PHEV 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省做功課嘅時間。
本田 WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900) 等。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000) 等。
從價錢嚟睇,本田 WR-V 嘅起步價確實比奇瑞 Tiggo 8 PHEV 便宜咗 RM 69,850。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,便宜嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要睇你嘅需求。

本田 WR-V 裝載 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 裝載 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
動力方面,奇瑞 Tiggo 8 PHEV 嘅 Hybrid 比本田 WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 65 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

本田 WR-V 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

本田 WR-V 採用 FWD 驅動方式。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大區別。
本田 WR-V 同奇瑞 Tiggo 8 PHEV 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,那就選配備更豐富嗰款。最後始終建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。
總體嚟講,本田 WR-V 同奇瑞 Tiggo 8 PHEV 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵仲要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

14 Ogos, Chery Fengyun T7 yang dilancarkan rasmi, menetapkan tema pelancaran sebagai "membina kereta baik dengan kerja perlahan, sudah lama ditunggu". Apabila industri menekan masa membina kereta ke 12 bulan, Fengyun T7 berjalan berlawanan arah. Kenderaan ini melalui 2 tahun perancangan, 3 tahun pembangunan, menggunakan irama perlahan, menceritakan satu cerita baharu tentang kualiti global.

Kenderaan baharu diposisikan sebagai SUV Kompak,总共推出三个版本 (Total 3 versi), harga 109,900 -- 129,900. Keputusan paling anti-konvensional adalah jarak jalan raya setara semua varian: ketiga-tiga kereta dilengkapi standard bateri Rhinos 65.05kWh (Lithium Ferro Fosfat), versi asas tidak mengecil paket bateri, jangkauan CLTC seragam 600km, ujian rasmi mencapai lebih 667km, merupakan "labelan songsang" yang jarang dalam industri. Boleh mengisi dari 30% hingga 80% dalam 20 minit.
Uji dahulu di luar negara, kemudian dilancarkan di tanah airFengyun T7 mengambil laluan "eksport songsang", model asalnya Lepas L6 telah dilancarkan rasmi di Thailand (24 Julai), pra-penjualan dibuka di Afrika Selatan, seterusnya akan memasuki pasaran Indonesia, EU, Australia & New Zealand, United Kingdom. Orang lain menentukan bentuk di negara domestik kemudian ubah ke versi eksport, ia melalui ujian peraturan, keadaan jalan, iklim dari seluruh dunia dahulu, kemudian kembali bertemu pengguna domestik.

Angka paling menjelaskan "kelajuan perlahan" kereta ini: 81 unit kenderaan ketahanan khas diuji jalan serentak, kilometer ujian terkumpul keseluruhan melebihi 6 juta kilometer, ujian khusus ketahanan 1.45 juta kilometer, perliputan jenis jalan global 95%. Panas terdedah Timur Tengah 50°C, banjir musim hujan Asia Tenggara, beku melampau Eropah Utara, jalan bergelora Brazil, garam tinggi di pesisir, semua dijalankan setapak demi setapak oleh kenderaan sebenar, bukan data makmal.
Keamanan menargetkan 2026 Edisi E-NCAP 5 Bintang yang belum dilaksanakanDari segi keamanan, badan Fengyun T7 menggunakan 80% keluli kuat tinggi + 18.84% keluli bentuk panas, struktur sangkar 9 melintang 5 memanjang, dilengkapi struktur shotgun jarang dalam kelas, rangka sisi bingkai ganda dan barier hentaman Pack, laluan daya hentaman hadapan 9, sisi 6. Keseluruhan kenderaan 9 beg udara, termasuk beg udara jarak jauh ganda rongga 48L dan beg udara sisi belakang, keselamatan fungsi mencapai peringkat tertinggi ASIL D. Peringkat kalis air bateri Rhinos IP68 adalah 96 kali standard negara, mempunyai keupayaan merentas air darat 500mm, tiada takut banjir musim hujan.


Kabin tidak menggunakan cip lama walaupun harga murah, dilengkapi cip Qualcomm Snapdragon 8775 kabin-panduan satu unit, proses 4nm, kekuatan pengiraan 72TOPS, respons sistem sehingga 80ms, meningkatkan kelajuan penyalaan 33%. Skrin besar 15.6 inci 2.5K, Lingxi Smart Cabin 2.0 diakses model besar Doubao, CarPlay, HiCar, CarLink sepenuhnya kompatible, meliputi lebih 99% paparan telefon. Panduan Pintar dilengkapi sistem Falcon 500, 22 sensor, sokongan parkir automatik lebih 300 jenis senario, konfigurasi tinggi sediakan NOA Laju dan parkir mundur laluan 100 meter.

Dari segi saiz badan, panjang, lebar, tinggi kenderaan baharu 4570×1852×1694mm, jarak gandar 2700mm, kadar ruang dalam kenderaan 84%, ruang kaki belakang 911mm, lantai rata tulen. Bagasi biasa 450L, setelah dilipat luas ke 1550L, membentuk ruang rata kira-kira 1955mm, berkemah bersandar tiada tekanan.

Rangka diselaraskan oleh pakar pasukan rangka Maserati, nisbah beban 50.8:49.2, belok hadapan tidak menolak, tukar lorong belakang tidak hanyut, matlamat adalah agar orang tua dan anak-anak di belakang tidak pening. Kuasa motor belakang tunggal, 178kW/275N·m, cukup untuk kegunaan rumah tangga, tidak mengejar gimik pecutan 3 saat. Pam haba sumber dwi + PTC tekanan tinggi, beroperasi stabil julau suhu luas -30°C hingga 55°C.

Sementara itu, dari segi faedah, pemaju pertama bukan operasi menikmati jaminan seumur hidup keseluruhan kenderaan termasuk tiga kuasa; bateri kuasa jika rosak akibat pelepasan terma sendiri, ganti terus dengan kereta baru model sama, dalam tahun pertama pembelian berlaku kemalangan akibat sistem panduan pintar, ganti tertinggi 5 juta. Janji ini lebih meyakinkan daripada sebarang kata-kata iklan.

Dengan kata-kata Chery sendiri, Fengyun T7 adalah sebuah kereta global, pembangunan, pengesahan, kualiti dan standard, tidak boleh cepat. Meninggalkan "membina kereta pantas", Fengyun T7 menjadikan pendekatan perlahan terbuka, masa dipilih dengan cukup bijak. Ini bukan sebuah kereta dengan spesifikasi meledak, tetapi mungkin sebuah kereta yang tahan lama selepas tiga tahun. Bersungguh membina sebuah kereta harga rendah, untuk pengguna keluarga yang membeli untuk digunakan selama bertahun-tahun, pendekatan "irama perlahan" ini benar-benar merupakan barang langka.

在马来西亚的SUV市场,很多买家在选车的时候都会拿 Hyundai Palisade 和 Ford Everest 来做比较。这两款车在价位和定位上都蛮接近的,今天我们就从多个方面做一个详细的对比,帮你省下做功课的时间。
Hyundai Palisade 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 368,838 - 399,838,一共有 4 个版本,包括 2023 3.8L 2WD Luxe 7 Seats Petrol(RM 399,838)、2023 2.2T 4WD Executive 7 Seats Diesel(RM 389,838)、2023 3.8L 2WD Luxe 8 Seats Petrol(RM 378,838) 等。
Ford Everest 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 266,338 - 430,838,一共有 6 个版本,包括 2026 3.0T 4WD Platinum(RM 430,838)、2026 2.0T 4WD Platinum(RM 348,838)、2026 2.0T 4WD Sport(RM 316,838) 等。
从价钱来看,Ford Everest 的起步价比 Hyundai Palisade 便宜了 RM 102,500。老实讲,在这个价位段,几千块的差距其实不算大,关键还是看整体的性价比和长期使用成本。

Hyundai Palisade 的安全评级是 TBD,主动安全系统包括 Basic。
Ford Everest 的安全评级是 5★ (ASEAN NCAP),主动安全系统包括 Co-Pilot360。
安全配备方面,两款车都拿到了不错的评级。不过 Hyundai Palisade 的 Basic 和 Ford Everest 的 Co-Pilot360 在功能上有些差异,如果你比较看重主动安全的话,可以仔细对比一下两者的功能列表。

Hyundai Palisade 保修 5年/300,000km,保养间隔 每10,000km或6个月。
Ford Everest 保修 3年/100,000km,保养间隔 每10,000km或6个月。

Hyundai Palisade 和 Ford Everest 都是马来西亚市场的主流选择,适合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑和二手价,可以优先考虑口碑更好的那一款;如果你更在意性价比和配备,那就选配置更丰富的那款。最终还是建议两款都去试驾,亲身体验才是最重要的。

总的来说,Hyundai Palisade 和 Ford Everest 都是马来西亚市场很不错的车型。选择哪一辆,关键还是要看你的个人需求和预算。建议大家做好功课,多比较几间车行的报价,再去试驾做最终决定。买车是件大事,花点时间做功课绝对不会错。
