喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣,都會拿 Honda WR-V 同 Mitsubishi Xforce 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一次詳細比較,幫你省返做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,合共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900) 等。
Mitsubishi Xforce 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 109,930 - 119,930,合共有 2 個版本,包括 2026 1.5L Ultimate(RM 119,930)、2026 1.5L Urban(RM 109,930) 等。
就價錢嚟睇,Honda WR-V 嘅起步價真係比 Mitsubishi Xforce 平咗 RM 20,030。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體就要睇你嘅需求。

Honda WR-V 配備 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
Mitsubishi Xforce 配備 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
動力方面,Mitsubishi Xforce 嘅 1.5L Turbo 比 Honda WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 35 匹馬力。不過日常喺市區行,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda WR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING。
Mitsubishi Xforce 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 MI-PILOT。
兩款車嘅安全評級一樣,喺呢個級別入面安全配備都算俾得好齊全。而家嘅新車安全性都唔差,唔使太擔心呢一點。

Honda WR-V 車身長度 4400 mm,後車廂 400 L。
Mitsubishi Xforce 車身長度 4400 mm,後車廂 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Honda WR-V 同 Mitsubishi Xforce 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,那就揀配備更豐富嗰款。最終都建議兩款都去試駕,親身經歷先係最重要嘅。

總體嚟講,Honda WR-V 同 Mitsubishi Xforce 都係馬來西亞市場幾幾不錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵仍然係要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再至去試駕做最終決定。買車係件大事情,花少少時間做功課絕對唔會錯。

12 Ogos, SUV Elektrik Bersih Global Fengyun T7 secara rasmi memulakan presales, pelancaran presales kali ini bertajuk "Pembuatan kereta yang baik memerlukan kesabaran, anda sudah lama menantikan", menyampaikan konsep Fengyun T7 mengamalkan pendekatan jangka panjang dalam pembuatan kereta, menggabungkan standard global untuk produk, dedikasi membuat kereta berkualiti global, juga menyuarakan rasa terima kasih tulus atas jangkaan jangka panjang pengguna. Kereta baharu mengeluarkan 3 varian, harga panduan presales 109,900 hingga 129,900 Yuan, dan menikmati 7 manfaat pembelian kereta.

Keperluan Estetik | Estetik Global Gabungkan Akad Timur, Kualiti Tekstur Konsisten
Berdasarkan 10 pusat reka bentuk global Chery, 5000+ pengguna dalam dan luar negara berkolaborasi sepanjang masa, model asal Lepas L6 meluncur di Milan Design Week menerima pengiktirafan antarabangsa, Fengyun T7 menggabungkan estetika global, penampilan kekal konsisten. Muka Depan Bernafas, Badan Sutra Terbentuk Angin, Pintu Belakang Cahaya Senja, menyeimbangkan estetika minima antarabangsa dan watak elegan Timur. Piawaian cat keseluruhan sepadan dengan keperluan ketahanan luar negara ketat, menyediakan 6 pilihan warna: Oren Nyalaan, Ungu Kabut Gunung, Putih Merah Jambu, Perak Bercahaya, Abu Hijau, Hitam Batu.

Interior dibahagikan kepada gaya Hitam Coklat Hangat dan Hitam Obsidian Malam Suci, Kabin Sayap Awan Mengeliling dipadankan dengan pelapik lembut luas, pembesar suara terapung Kepingan Batu, butiran jahitan berlian teliti; semua kulit interior, strip meterai, barang plastik tidak mudah keras atau pudar, kekal seperti baru dan cantik selepas penggunaan lama, menyeronokkan estetik dan kualiti.

Fengyun T7 membandingkan dengan standard keselamatan 5 Bintang E-NCAP Versi 2026 direka bentuk, keselamatan fungsi ASIL D tahap tertinggi. 2 tahun perancangan, 3 tahun penyelidikan, pelaburan keseluruhan 81 kereta ketahanan khas diuji jalan serentak, jarak ujian keseluruhan melebihi 6 juta kilometer, ujian ketahanan khas 1.45 juta kilometer, serentak针对 musim hujan Asia Tenggara, cahaya matahari panas Timur Tengah, kelembapan tinggi Indonesia pelbagai wilayah global untuk ujian kenderaan limit.
Badan menggunakan 80% keluli kekuatan tinggi, 18.84% keluli pembentukan haba membina kerangka sangkar 9 melintang 5 memanjang, menggunakan struktur shotgun, bingkai sub ganda + Pack pagar kecederaan, tulang besi menjamin keselamatan kabin penumpang, 9 laluan+6 laluan sisi memaksimumkan penyebaran tenaga impak, kekal ruang hidup penumpang; selain itu, dipasang 9 beg udara, termasuk 48L beg udara dwi ruang jauh dan beg udara sisi barisan belakang, perlindungan 360°全方位 keselamatan penumpang. Fengyun T7 semua siri dilengkapi Bateri Rhino, perlindungan 6D Kuat membina benteng keselamatan bateri menolak secara seragam penyempitan, tuding, hentaman, membina pelbagai lapisan pelindung keselamatan tiga dimensi untuk bateri kuasa. Menepati hujan lebat musim panas kerap, Bateri Rhino IP68 kalis air 96 kali piawaian negara, tidak takut banjir musim hujan, kemasukan air jalan, merentas air luar, berkesan menghalang risiko kemasukan air bateri litar pintas.
Keperluan Perjalanan | Setara 600km Jarak Perjalanan, Sesuai Iklim & Keadaan Global BerbilangBerdasarkan keperluan tenaga dan iklim global pelbagai wilayah, Fengyun T7 mencapai kesetaraan konfigurasi jarak perjalanan semua siri, semua siri piawaian Bateri Rhino Kapasiti Besar 65.05kWh, CLTC 600km jarak perjalanan, jarak perjalanan nyata 667+km, "labelan palsu sebenar" menyelesaikan kebimbangan. Bateri 30% cas ke 80% hanya perlu 20 minit, masa secawan kopi boleh出发 semula.

Fengyun T7 dilengkapkan sistem pengurusan haba terpadu satu kes double source wide heat pump AC + PTC tekanan tinggi, pengguna utara musim sejuk juga boleh memandu dengan selamat. -30°C-55°C super wide temperature range operasi stabil, persekitaran suhu rendah pemanasan lebih jimat, persekitaran suhu tinggi penyejukan lebih efisien. Disokong piawaian semua siri AGS Gril Pintu Masuk Udara Cerdas dan 14 pengoptimuman rintangan angin rendah, penggunaan tenaga kelajuan tinggi dan rendah lebih stabil.
Keperluan Kecerdasan | Chip 8775 Terpadu Kabin & Memandu, Setengah Memahami Anda Setengah Melindungi AndaDi zaman Elektrik, tanpa kecerdasan tiada kualiti. Fengyun T7 dilengkapkan Chip 8775 Terpadu Kabin & Memandu, mencapai kabin & memandu ganda optimum, dua domain bersepadu tanpa sambungan, setengah memahami anda, setengah melindungi anda. Chip ini mempunyai proses 4nm, kekuatan pengiraan tinggi 72TOPS, respons hanya perlu 80ms, kelajuan menyalakan meningkat 33%, kelajuan menyalakan lebih pantas, operasi skrin lebih lancar, respons interaksi cerdik lebih cepat.
Dalam aspek Smart Cockpit, skrin besar HD 2.5K 15.6 inci gambar halus dan nyata, kalis silau, menolak pantulan, menolak cap jari, CarPlay, HUAWEI HiCar, CarLink sambungan tanpa wayar, menutupi 99%+ skrin telefon pasaran, naik kereta boleh mencapai sambungan tanpa henti. Lingxi Smart Cockpit 2.0 membawa rakan pendamping universal, mempunyai Xiaoqi Rakan, Bibi Timur Laut, Pakar Perbalahan, Guru Bahasa Pertuturan, Raja Cerita, Ahli Debat Profesional 6 pengalaman pendamping manusia sebenar. Membuilt-in Rehat, Kem, Haiwan Peliharaan, Sedar 6 mod senario, membolehkan kereta benar-benar menjadi ruang mudah alih yang memahami anda.

Fengyun T7 dilengkapkan Sistem Bantuan Memandu Falcon 500, menggabungkan 3 radar gelombang milimeter, 7 kamera prestasi tinggi, 12 radar ultrasonik, keseluruhan 22 sensor ketepatan tinggi (3R7V12U), lihat jauh, lihat jelas, ukur tepat. Boleh 300+ parkir auto senario penuh, liputan industri paling lengkap. Parkir jalan mati, undur mengikut jejak satu butang, parkir rentas tingkat semuanya boleh dicapai,从此告别 "parking sukar", mencapai kebebasan parkir.
Keperluan Kenyamanan | Ruang Kabin Super Besar, Penalaan Chassis Gred Pakar Selamat KeluarSaiz kenderaan keseluruhan 4570×1852×1694mm, jarak gandar 2700mm, kadar ruang dalam kenderaan 84%, lantai belakang tulen, ruang lutut 911mm terunggul peringkat yang sama, barisan belakang dilipat kembangkan 1955mm katil besar tulen, bakul belakang biasa 450L, kembangkan ke 1550L, ruang muatan mencukupi sesuai pengembaraan luar, perhimpunan ramai keluar.

9 lapis kerusi rasa awan, lembut tidak runtuh, duduk lama tidak lelah, selain itu kerusi juga ada fungsi pengudaraan pemanasan. Dalam aspek pemanasan, mencapai 3 tahap tetapan suhu, persekitaran -20℃, 5 minit pemanasan pantas ke 30℃, hangat seluruh badan dengan cepat; pengudaraan kerusi menggunakan reka bentuk hisap angin, musim panas punggung tidak berpeluh, memenuhi keperluan selesa pengguna. Dalam aspek perincian, Fengyun T7 juga boleh dikira. Keseluruhan kereta 38 ruang penyimpanan reka bentuk cerdas, penyimpanan teratur, nikmati kehidupan halus. Empat cincin rivet beban maksimum 300kg dan dua cangkuk beban maksimum 3kg, peralatan kem, barang besar semuanya boleh tetap terikat kuat.

Kenyamanan menyetir, tidak lepas sokongan chassis cemerlang. Chassis Fengyun T7 diambil pakar penalaan chassis Maserati terdahulu memimpin pasukan chassis antarabangsa giat memacu, nisbah beban gandar emas 50.8:49.2 berkesan menekan fenomena mula membaling, menggelongsor, meningkatkan kestabilan belok dan ketepatan lurus. Pada tahun 2009, Chery sudah direka bentuk sendiri China pertama meja ujian K&C Ganda Paku Gerak Darat. 26 tahun asas reka bentuk memupuk prestasi chassis, membawa pengalaman kualiti menyetir & memandu lebih cemerlang.
Keperluan Ketenangan | 2 Hak Sepanjang Hayat + 2 Hak Perlindungan, Penggunaan Kenderaan Sepanjang Kitaran Tanpa KekhawatiranChery tidak hanya membawa produk kekuatan sebenar kepada pengguna, malah berdiri dari perspektif pengguna, pertimbangkan pengalaman penggunaan kenderaan sepanjang kitaran selepas pembelian, menghadapi kebimbangan sebenar kerosakan kenderaan, kos penjagaan kenderaan seterusnya. Oleh itu Fengyun T7 melancarkan dua jaminan perlindungan, dua hak sepanjang hayat, dari pembelian kenderaan ke penggunaan jangka panjang penjagaan sepanjang masa.
Dua Perlindungan: ① Jaminan Keselamatan Bateri: Sebab bateri kuasa sendiri menyebabkan keseluruhan kenderaan rosak terkunci haba, Chery akan mengganti model kereta baharu atau tidak kurang daripada konfigurasi kereta baharu asal; ② Jaminan Bantuan Memandu: Dari hari pembelian kenderaan selama satu tahun, dalam senario "parking", senario "panduan cerdik" ditentukan sebab "sistem bantuan memandu cerdik" menyebabkan kemalangan, menyebabkan kecederaan orang dalam kenderaan & pampasan kerugian pihak ketiga, maksimal pampasan 5 juta.
Dua Hak Sepanjang Hayat: ① Jaminan Sepanjang Hayat Kenderaan Penuh: Nilai 10,000 Yuan jaminan sepanjang hayat (termasuk tiga elektrik), komponen mudah rosak, komponen khas kecualikan; ② Pakej Penjagaan Sepanjang Hayat: 666 Yuan beli nilai 3999 Yuan pakej penjagaan asas sepanjang hayat (1 kali/tahun).
Daripada penyelidikan standard global, reka bentuk estetika global, pembuatan industri global, sehingga pengesahan jalan global, Fengyun T7 dengan kualiti global rantaian penuh, menegak penanda nilai SUV elektrik bersih. Ia melalui penggalian dunia, akhirnya menuju pengguna China, dengan estetik, perjalanan, keselamatan, kecerdasan, kenyamanan, ketenangan enam keperluan utama pemenuhan penuh, menjawab semua harapan keluarga berkualiti. Fengyun T7, bukan hanya kenderaan yang menggabungkan teknologi dan kualiti global, malah pilihan zaman yang bergema dalam dengan keperluan global dan keluarga China. Sudah sedia, menunggu anda yang mencintai kehidupan.

昨天,长安启源官宣了一条消息,全新Q05累计销量突破10万辆,连续4个月蝉联紧凑型SUV销量冠军。
10万辆这个数字,放在今天动辄月销3万、5万的新能源市场,听起来好像也没那么炸裂。但如果你愿意花几分钟,把这条消息掰开来看,会发现它背后的信息量,远比一个销量数字要大得多。
它说的是,长安新能源的转型路线,走通了。

一条U型曲线,藏着长安的转型方法论
先说一个很多人可能不知道的细节。Q05今天的风光,不是出道即巅峰那种剧本。
回看数据,2025年Q05月销量长期在1000辆到2000辆之间徘徊,在紧凑型SUV市场里基本没什么存在感。转折发生在2026年3月。当月零售量突然拉到12602辆,然后是4月的15814辆、5月的15954辆、6月的18908辆。从月销一千多到接近一万九,半年翻了超过十倍。
这不是一个简单的降价促销能解释的增长曲线。降价能拉一波,但拉不了这种持续爬坡的斜率。这背后,是长安对产品的二次定义,对品牌定位的重新校准。
说白了,启源Q05干的是一件很难的事,在10万级市场,把高阶配置做成标配,同时让用户相信这个品牌值得买单。
10万级别的车,全系标配宁德时代金钟罩2.0电池,全系支持3C快充,15分钟从30%充到80%。高配版本直接上激光雷达,支持高速NOA领航辅助驾驶。这种配置组合,在Q05出现之前,只能在20万以上的车型里看到。
这就是Q05最核心的打法,不是跟对手比谁更便宜,而是把别人不敢往下放的配置,硬生生塞进了10万级。用一句大白话说——它不是价格战打出来的爆款,是配置战打出来的爆款。

对长安来说,Q05不只是一个爆款
如果你用放大镜看长安汽车这一年来的动作,会发现Q05的位置非常特殊。
长安今年上半年主动砍掉了低盈利的微型电动车Lumin,直接带来了约7万辆的销量缺口。这个缺口谁来补?阿维塔走高端,深蓝走中端出海,只有启源能走量。而启源能不能走起来,关键就看Q05。
7月的数据给出了答案。长安启源单月交付39841辆,其中Q05交付18871辆,几乎占了品牌的一半。放在长安新能源三大品牌——阿维塔、深蓝、启源——的整体盘子里,启源已经超过深蓝,成为长安新能源销量的第一大支柱。
这个意义是什么?
它意味着长安在砍掉低端产品、整合品牌的战略调整期,找到了一个明确、可复制、已经被市场验证的增长模型——用自研的智能化能力,在10万级大众市场打出差异化。
长安汽车执行副总裁杨大勇说过一句话很实在,我们不追求一步到位,而是通过爆款走量车型打底,再持续完善产品矩阵、补齐智能化短板,引导用户逐步向上置换。
Q05就是那块打底的基石。它证明了启源这个品牌有资格站在台前说话,也为后续Q06等更高定位的车型铺好了路。9月即将上市的Q06,全系搭载长安自研的天枢领航智驾系统,正是在这条路径上的延续。

Q05到底改写了什么?
聊完长安内部,我们得把镜头拉远一点,看看Q05对行业意味着什么。
过去三年,10万级新能源市场有一条不成文的规则,这个价位的车,核心卖点是便宜和能用。续航够用就行,智驾有个L2意思一下,座舱有个大屏别太卡就行。消费者认了,车企也认了。
Q05直接把这条规则推翻了。激光雷达,10万以内唯一搭载激光雷达的纯电SUV;3C快充全系标配,15分钟30%-80%,同级罕有;4nm车规芯片,座舱算力直追旗舰手机,不是够用就行。这不是简单的加配置,它是在用行动告诉行业,10万级的消费者,配得上好技术。
这种打法对整个行业带来了两个直接后果。
第一,它拉高了10万级市场的配置水位线。以前10万块买车,消费者对比的是谁少阉割了什么。现在有了Q05这个参照系,竞品如果还端着入门就该寒酸的思维,只会被市场教育。宋Pro DM-i、元UP这些车型后续如果要守住份额,唯一的出路就是跟进配置升级。
第二,它证明了科技平权不是口号,是真实存在的需求缺口。很多人说新能源下半场拼的是智能化,但在此之前,智能化一直是少数人的特权——想体验激光雷达和高阶智驾,掏20万是门槛。Q05用事实证明了,当真正好的技术下放到大众能接受的价格,市场会给出超出预期的反馈。10万消费者用订单投了票,这不是偶然,是趋势。
从这个角度看,Q05的意义已经不只是一款车的成功。它重构了10万级SUV的竞争逻辑——从拼谁更便宜变成了拼谁更敢给。这种逻辑的重置,比任何单一车型的销量数字都更有行业价值。

全球视角,这不是一款中国特供车
还有一条线不能忽视,Q05从一开始,就不是只为中国市场设计的。
按照长安的规划,Q05是一款全球大单品,按10年/24万公里的全球耐久标准开发,要适配多国法规。目前它已经进入泰国和乌兹别克斯坦市场。在泰国,上市不到半个月订单突破3000辆;在乌兹别克斯坦,全系标配金钟罩电池和激光雷达的配置在当地市场完全属于降维打击。接下来还要进入印尼、中南美和欧洲。
这背后的逻辑值得琢磨。
过去中国品牌出海,往往走两条路,要么拿老车型降级卖,要么专门开发低成本车型。但Q05的思路不一样——它把国内经过市场验证的高配低价模型,原封不动搬到海外。这种做法的底气来自两点,一是长安已经构建了全球79家分子公司、76个工厂、覆盖115个国家的销售服务网络;二是产品本身的配置水平,拿到任何市场都不虚。
计划明年在乌兹别克斯坦实现CKD本地化投产,这一步如果走通,意味着Q05不再只是出口,而是真正意义上的全球车,在多个市场实现本地化生产。这是中国品牌出海从1.0到2.0的关键一环。

汽车网评:10万辆的累计销量,放在整个中国汽车市场的大池子里,不算大数字。但如果把它放在长安启源这个品牌的生命周期里看,放在10万级纯电SUV这条赛道上来看,放在中国品牌全球化的大背景下衡量,这个10万辆,含金量很高。
它意味着一家央企在新能源转型中,不是靠补贴、不是靠政策、不是靠摊大饼式铺产品,而是真正靠一款有竞争力的车型,在市场里杀出了一条血路。它意味着10万级的消费者,第一次可以理直气壮地说我花这点钱,凭什么不能要激光雷达。
它还意味着中国品牌的全球化,开始从价格出海走向产品出海、价值出海。Q05的好戏,可能才刚刚开始。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會揾 Perodua Aruz 同 Proton X50 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就由多個方面做一個詳細嘅比較,幫晒你省返做功課嘅時間。
Perodua Aruz 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 72,900 - 77,900,總共 2 個版本,包括 1.5L X(RM 72,900)、1.5L AV(RM 77,900) 等等。
Proton X50 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,800 - 113,300,總共 4 個版本,包括 1.5T Executive(RM 89,800)、1.5T Premium(RM 101,800)、1.5T Flagship(RM 113,300) 等等。
睇落價錢,Perodua Aruz 嘅起步價真係比 Proton X50 平咗 RM 16,900。如果你預算有限,Perodua 嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,嗰幾千蚊,可能喺配備上有取捨,具體睇你嘅需求。

Perodua Aruz 配備 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
Proton X50 配備 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
呢兩款車用嘅係同一套動力系統,日常行起身嘅感覺基本冇分別。油耗方面都差唔多,唔使太糾結呢一點。

Perodua Aruz 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
Proton X50 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
呢兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Perodua Aruz 保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Proton X50 保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
呢兩款車嘅保修條款一樣,呢方面唔使糾結。實際保養成本仲要睇品牌嘅服務網絡同零件價格,建議去車友群問下真實車主嘅經驗。

總括嚟講,Perodua Aruz 同 Proton X50 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揾邊一輛,關鍵仲要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最後決定。買車係件大件事,花少少時間做功課絕對無錯。

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Perodua Aruz and Toyota Yaris Cross when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of Perodua Aruz in Malaysia is RM 72,900 - 77,900. There are 2 versions in total, including 1.5L X (RM 72,900), 1.5L AV (RM 77,900), etc.
The OTR price of Toyota Yaris Cross in Malaysia is RM 99,900 - 109,900. There are 2 versions in total, including 2026 1.5L Standard (RM 99,900), 2026 HEV 1.5L Standard (RM 109,900), etc.
Looking at the price, Perodua Aruz's starting price is indeed RM 27,000 cheaper than Toyota Yaris Cross. If your budget is limited, Perodua's entry-level version can already meet daily needs. But note also, that few thousand ringgit cheaper, there might be trade-offs in equipment, depends on your specific needs.

Perodua Aruz is equipped with a 1.5L 4-cylinder, 105 hp. Official fuel consumption 6.0 L/100km.
Toyota Yaris Cross is equipped with a 1.5L 4-cylinder, 105 hp. Official fuel consumption 6.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain system, the daily driving experience is basically the same. Fuel consumption is also similar, no need to dwell on this.

Perodua Aruz uses FWD drive mode.
Toyota Yaris Cross uses FWD drive mode.
The drive modes of both cars are the same, both are FWD, daily driving experience will not have too big of a difference.

Perodua Aruz warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Toyota Yaris Cross warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Perodua Aruz and Toyota Yaris Cross are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use, daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and equipment, choose the one with richer specs. Finally, it is recommended to test drive both, personal experience is the most important.

Overall, Perodua Aruz and Toyota Yaris Cross are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We suggest doing your homework, compare quotes from multiple dealerships, then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending some time on research will definitely not go wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Proton X50 and Kia Sportage when choosing a car. The price and positioning of these two cars are quite close. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
Proton X50 OTR price in Malaysia is RM 89,800 - 113,300, there are a total of 4 versions, including 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300), etc.
Kia Sportage OTR price in Malaysia is RM 129,639 - 179,320, there are a total of 4 versions, including 2025 1.6T DCT 4WD High (RM 179,320), 2025 1.6T DCT 2WD High (RM 159,320), 2025 2.0L AT 2WD High (RM 139,639), etc.
In terms of price, Proton X50's starting price is indeed RM 39,839 cheaper than Kia Sportage. If your budget is limited, Proton's entry-level version already meets daily needs. However, note that the few thousand difference might involve trade-offs in features, depending on your specific needs.
Proton X50 safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Kia Sportage safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Drive Wise.
Both cars have the same safety rating; safety features are quite comprehensive in this segment. New cars today generally have good safety, no need to worry too much about this.
Proton X50 adopts 4WD drive system.
Kia Sportage adopts FWD drive system.
Proton's 4WD and Kia's FWD will feel different in handling, test drive comparison is recommended.
Proton X50 warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Kia Sportage warranty 5 years/300,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Overall, Proton X50 and Kia Sportage are both excellent models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We recommend doing your research, comparing quotes from several dealerships, then test driving to make the final decision. Buying a car is a major matter, spending time on research is never wrong.

在马来西亚的轿车市场,很多买家在选车的时候都会拿 Volkswagen Golf GTI 和 Mercedes-Benz E-Class PHEV 来做比较。这两款车在价位和定位上都蛮接近的,今天我们就从多个方面做一个详细的对比,帮你省下做功课的时间。
Volkswagen Golf GTI 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 256,962 - 256,962,一共有 3 个版本,包括 2025 2.0T Sepang Edition(RM 262,990)、2025 2.0T Standard(RM 256,962)、DCT(RM 219,800) 等。
Mercedes-Benz E-Class PHEV 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 427,888 - 427,888,一共有 2 个版本,包括 E 200 Avantgarde(RM 350,000)、E 300 AMG Line(RM 400,000) 等。
从价钱来看,Volkswagen Golf GTI 的起步价确实比 Mercedes-Benz E-Class PHEV 便宜了 RM 170,926。如果你预算有限,Volkswagen 的入门版已经可以满足日常需求。但也要注意,便宜的那几千块,可能在配备上会有取舍,具体要看你的需求。

Volkswagen Golf GTI 车身长 4400 mm,后备箱 400 L。
Mercedes-Benz E-Class PHEV 车身长 4400 mm,后备箱 400 L。
两款车的尺寸几乎一样,车内空间差别不大。这个级别的车,日常使用完全够用。

Volkswagen Golf GTI 采用 FWD 驱动方式。
Mercedes-Benz E-Class PHEV 采用 FWD 驱动方式。
两款车的驱动方式一样,都是 FWD,日常驾驶感受不会有太大区别。

Volkswagen Golf GTI 和 Mercedes-Benz E-Class PHEV 都是马来西亚市场的主流选择,适合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑和二手价,可以优先考虑口碑更好的那一款;如果你更在意性价比和配备,那就选配置更丰富的那款。最终还是建议两款都去试驾,亲身体验才是最重要的。

总的来说,Volkswagen Golf GTI 和 Mercedes-Benz E-Class PHEV 都是马来西亚市场很不错的车型。选择哪一辆,关键还是要看你的个人需求和预算。建议大家做好功课,多比较几间车行的报价,再去试驾做最终决定。买车是件大事,花点时间做功课绝对不会错。

Model Overview

Whether the Audi RS Q8 is worth buying depends not on how attractive it looks, but on whether it can meet your real vehicle needs. This article will focus on its lifestyle adaptability when compared with peer vehicles.
Regarding versions, the Audi RS Q8 can currently be compared around the 2025 4.0T quattro.
Purchase Price Guide
When evaluating the purchase budget for the Audi RS Q8, it is recommended to start with version positioning and subsequent ownership costs. Price is not the only focus; what truly determines if it's cost-effective is whether those features will be used daily.
If you hesitate between a few versions, you can include the 2025 4.0T quattro in the same list for comparison. Commuters should prioritize comfort and safety first, while highway frequent drivers should value power, driver assistance, and cabin convenience more.
Core Parameter Summary

Looking at the core specifications of the Audi RS Q8, the most important thing is to translate the numbers into real-life experiences.
A Twin-Turbocharged, 8-cylinder power foundation is suitable for judging whether city following and highway cruising are easy. The output of 600 Ps and 800 N·m truly matters when fully loaded, going uphill, or overtaking to avoid being overburdened. Vehicle length 5012 mm, width 1998 mm, height 1694 mm, wheelbase 2998 mm can help you predict parking difficulty and rear passenger space. The settings of the automatic transmission, gearbox and four-wheel drive layout will affect startup smoothness, wet road stability, and long-distance cruising feel.
Pros and Cons Analysis
The advantages of the Audi RS Q8 need not be exaggerated; what is truly valuable is whether it can make daily use more worry-free: power output can support high-speed and overtaking needs, and space and body dimensions make it easy for family buyers to predict practicality.
Note that city parking and narrow sections still depend on personal driving habits. These are not deductions, but life details that should be thought through clearly before ordering.
Common Purchase Q&A
Before purchasing an Audi RS Q8, the question buyers ask most often is not about a single specification, but whether it can fit into their life.
Who is this car for? Buyers who prioritize lifestyle adaptability when comparing it with peer vehicles. What should family users look for? Prioritize rear seat riding, child seats, luggage, and whether daily entry/exit is convenient. Will driving it daily be troublesome? If energy costs, parking convenience, and version configurations fit your life rhythm, it will be easier to coexist with.
Competitor Comparison Content
When putting the Audi RS Q8 into a list of peer vehicles, it is not recommended to look only at brand or appearance. The truly useful comparison order is: first see if power is sufficient for highway and full load, finally see if space is suitable for family and luggage.
The results filtered this way are closer to daily life. You will be clearer on whether it suits city commuting, family transportation, long-distance cruising, or is more suitable as a choice for those seeking individuality.
Full Vehicle Usage Lifecycle Guide
The focus of owning an Audi RS Q8 is to confirm that insurance, road tax, maintenance, and tire costs are all within acceptable ranges. Buying a car does not end with a single payment, but requires daily interaction.
If you often drive on the North-South Expressway, power and cabin comfort are more important than a simple low price; if mostly in the city, parking flexibility, visibility, and low-speed smoothness will have a greater impact on mood.

Pada pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli akan membandingkan Perodua Aruz dan Honda WR-V semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang hampir sama, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Perodua Aruz di Malaysia ialah RM 72,900 - 77,900, terdapat 2 varian, termasuk 1.5L X (RM 72,900), 1.5L AV (RM 77,900) dan lain-lain.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia ialah RM 89,900 - 107,900, terdapat 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Dilihat dari segi harga, harga permulaan Perodua Aruz benar-benar lebih murah RM 17,000 berbanding Honda WR-V. Jika bajet anda terhad, varian entry-level Perodua sudah memadai untuk keperluan harian. Tetapi harus diperhatikan, ribuan ringgit yang murah itu mungkin memerlukan pengorbanan dari segi kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penarafan keselamatan Perodua Aruz ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk .
Penarafan keselamatan Honda WR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Penarafan keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, dalam kelas ini kelengkapan keselamatan dianggap lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak buruk, tiada perlu risau terlalu banyak tentang perkara ini.

Panjang badan Perodua Aruz 4400 mm, bak bonet 400 L.
Panjang badan Honda WR-V 4400 mm, bak bonet 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalaman tidak banyak berbeza. Kereta dalam kelas ini, sangat memadai untuk penggunaan harian.

Jaminan Perodua Aruz 5 tahun/150,000km, selang servis 10,000km atau 6 bulan.
Jaminan Honda WR-V 5 tahun/jarak tanpa had, selang servis 10,000km atau 6 bulan.

Perodua Aruz dan Honda WR-V adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga kereta kedua, boleh utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik; Jika anda lebih mempedulikan nilai harga dan kelengkapan, pilih yang mempunyai konfigurasi lebih kaya. Akhir sekali disarankan untuk mencuba kedua-dua model, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Perodua Aruz dan Honda WR-V adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, penting untuk lihat keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan membuat kajian terlebih dahulu, bandingkan beberapa tawaran dari pengedar kereta, kemudian buat ujian pemanduan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

在马来西亚的汽车市场,很多买家在选车的时候都会拿 Mazda CX-5 和 Subaru Forester 来做比较。今天我们从多个方面做一个详细的对比,帮你省下做功课的时间。


Mazda CX-5 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 135,469 - 166,760,一共有 3 个版本,包括 2025 2.0L AT 35th Anniversary(RM 316,154)、2025 2.0L AT(RM 296,154)、2025 2.0L MT(RM 294,154) 等。
Subaru Forester 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 174,000 - 197,000,一共有 3 个版本,包括 2024 2.0L S EyeSight GT Edition(RM 189,538)、2024 2.0L S EyeSight(RM 177,538)、2024 2.0L L EyeSight(RM 167,538) 等。
从价钱来看,Mazda CX-5 的起步价确实比 Subaru Forester 便宜了 RM 38,531。如果你预算有限,Mazda 的入门版已经可以满足日常需求。但也要注意,便宜的那几千块,可能在配备上会有取舍,具体要看你的需求。

Mazda CX-5 搭载 1.5L Turbo,马力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Subaru Forester 搭载 2.0L 4-cyl,马力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
动力方面,Subaru Forester 的 2.0L 4-cyl 比 Mazda CX-5 的 1.5L Turbo 多了 30 匹马力。不过日常在市区开的话,两款车的动力都够用,不会觉得不够力。

Mazda CX-5 车身长 4500 mm,后备箱 450 L。
Subaru Forester 车身长 4400 mm,后备箱 400 L。
空间方面,Mazda CX-5 的车身比 Subaru Forester 长了 100 mm,车内乘坐空间会稍微宽裕一些,尤其是后座腿部空间。如果你经常载家人或者需要放婴儿车,大一点的车身确实更实用。

Mazda CX-5 采用 FWD 驱动方式。
Subaru Forester 采用 FWD 驱动方式。
两款车的驱动方式一样,都是 FWD,日常驾驶感受不会有太大区别。

总的来说,Mazda CX-5 和 Subaru Forester 都是马来西亚市场很不错的车型。选择哪一辆,关键还是要看你的个人需求和预算。建议大家做好功课,多比较几间车行的报价,再去试驾做最终决定。买车是件大事,花点时间做功课绝对不会错。

在马来西亚的汽车市场,很多买家在选车的时候都会拿 Mazda CX-5 和 Hyundai Santa Fe 来做比较。今天我们从多个方面做一个详细的对比,帮你省下做功课的时间。


Mazda CX-5 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 135,469 - 166,760,一共有 3 个版本,包括 2025 2.0L AT 35th Anniversary(RM 316,154)、2025 2.0L AT(RM 296,154)、2025 2.0L MT(RM 294,154) 等。
Hyundai Santa Fe 在马来西亚的 OTR 售价是 RM 225,000 - 270,000,一共有 3 个版本,包括 2025 2.5T DCT 4WD Calligraphy 6 Seats(RM 270,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige 7 Seats(RM 245,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prime 7 Seats(RM 225,000) 等。
从价钱来看,Mazda CX-5 的起步价确实比 Hyundai Santa Fe 便宜了 RM 89,531。如果你预算有限,Mazda 的入门版已经可以满足日常需求。但也要注意,便宜的那几千块,可能在配备上会有取舍,具体要看你的需求。

Mazda CX-5 的安全评级是 5★ (ASEAN NCAP),主动安全系统包括 。
Hyundai Santa Fe 的安全评级是 TBD,主动安全系统包括 Basic。

Mazda CX-5 车身长 4500 mm,后备箱 450 L。
Hyundai Santa Fe 车身长 4400 mm,后备箱 400 L。
空间方面,Mazda CX-5 的车身比 Hyundai Santa Fe 长了 100 mm,车内乘坐空间会稍微宽裕一些,尤其是后座腿部空间。如果你经常载家人或者需要放婴儿车,大一点的车身确实更实用。

Mazda CX-5 保修 5年/150,000km,保养间隔 每10,000km或6个月。
Hyundai Santa Fe 保修 5年/300,000km,保养间隔 每10,000km或6个月。

总的来说,Mazda CX-5 和 Hyundai Santa Fe 都是马来西亚市场很不错的车型。选择哪一辆,关键还是要看你的个人需求和预算。建议大家做好功课,多比较几间车行的报价,再去试驾做最终决定。买车是件大事,花点时间做功课绝对不会错。
