Bahasa Melayu
Muat turun Aplikasi
Ikuti kami
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • TikTok
  • X
UtamaBeritaMitsubishi XForce Urban berbanding Honda HR-V 1.5 S: Perbezaan harga RM5,920, satu untuk kegunaan semasa, satu menawarkan nilai jangka panjang

Mitsubishi XForce Urban berbanding Honda HR-V 1.5 S: Perbezaan harga RM5,920, satu untuk kegunaan semasa, satu menawarkan nilai jangka panjang

Kongsi video
Sebelum pelancaran Mitsubishi XForce di Malaysia pada bulan April, jenama telah menerima jumlah tempahan sebanyak 2,600 unit. Angka ini cukup besar dalam pasaran SUV Segmen B masa kini. Sebulan kemudian, 900 unit kereta telah diserahkan kepada pemilik. Harga Honda HR-V 1.5 S ialah RM115,900 manakala XForce Urban pada harga RM109,980. Perbezaan harga RM5,920 ini lebih kurang sama dengan yuran penyelenggaraan pangsapuri sederhana di Kuala Lumpur untuk satu setengah bulan. Di sebalik perbezaan harga ini, kedua-dua kereta menawarkan pendekatan yang sangat berbeza.

Trenkuasa: NA vs NA, Output Masih Ada Jurang

Enjin i-VTEC pada HR-V 1.5 S menjana kuasa 121PS dan tork 145Nm. Sementara itu, XForce menggunakan enjin 4A91 MIVEC yang sama seperti Xpander dengan output 105PS dan 141Nm.

Secara teori, perbezaan 16PS dan 4Nm tidak terlalu ketara ketika memandu di bandar. Perbezaan kuasa hanya dapat dirasai ketika memecut semula di lebuh raya. Masa pecutan 0–100km/j HR-V ialah 12.1 saat. Ia berasa lebih bertenaga ketika mendaki bukit dengan muatan penuh atau memotong kenderaan melebihi kelajuan 90km/j.

Pengeluar tidak mengeluarkan data pecutan rasmi untuk XForce. Tindak balas pemecutannya kurang pantas, mencukupi untuk pemanduan harian, namun anda perlu menyediakan jarak lebih panjang untuk memotong kenderaan di lebuh raya yang sesak. XForce bukan model yang menumpukan prestasi. Kekuatannya adalah sistem kuasa yang terbukti dan kos penyelenggaraan yang rendah, tidak sesuai untuk membandingkan kuasa dengan varian Turbo atau hibrid.

Kemampuan Redahan: Kelegaan Tanah 222mm Pembeza Utama

XForce menawarkan kelegaan tanah setinggi 222mm, dilengkapi empat mod pemanduan iaitu Normal, Wet, Gravel dan Mud. Semua varian disediakan dengan Kawalan Pesongan Aktif sebagai kelengkapan standard.

Sistem AYC pada platform pacuan roda hadapan berfungsi memperhalusi agihan tork dan brek antara roda hadapan kiri dan kanan. Ia bukan kunci pembeza 4WD dan bukan sistem off-road penuh. Ciri ini sangat berguna ketika musim tengkujuh, melalui jalan bertakung air, jalan tanah ladang, laluan berbatu kerikil atau laluan cerun ke kawasan peranginan. Digabungkan kelegaan tanah 222mm, ia lebih yakin untuk meredah halangan dan lopak air cetek berbanding crossover bandar biasa.

HR-V 1.5 S mempunyai kelegaan tanah sekitar 196mm, dengan talaan kenderaan lebih terarah kepada jalan berturap dan pemanduan bandar. Bukannya ia tidak boleh meredah jalan kasar, cuma ia tidak direka khusus untuk laluan tidak berturap. Jika anda menetap di pinggir bandar, kawasan rendah, kerap balik kampung atau ke estet, kelebihan kelegaan tanah XForce memberi ketenangan minda harian; namun jika sepenuhnya di bandar dan lebuh raya, perbezaan ini jarang dirasai.

Bantuan Pemanduan: SENSING vs Kamera 360

HR-V 1.5 S didatangkan standard dengan pakej Sistem Penderiaan Honda lengkap, merangkumi Sistem Brek Mitigasi Perlanggaran, Amaran Perlanggaran Hadapan, Amaran Keluar Laluan, Sistem Bantuan Kekal Laluan, Mitigasi Keluar Laluan, Kawalan Pelayaran Adaptif dengan Ikut Kelajuan Rendah, Sinar Tinggi Automatik dan Pemberitahuan Pergerakan Kenderaan Hadapan.

Ciri ini sangat membantu mengurangkan keletihan pemanduan harian di lebuh raya dan kesesakan trafik. Kawalan Pelayaran Adaptif dengan fungsi Ikut Kelajuan Rendah amat praktikal ketika jalan sesak, manakala Pengereman Kecemasan Automatik dan bantuan kekal lorong memperkukuh tahap keselamatan semasa pemanduan jarak jauh.

Kelengkapan pada XForce berbeza mengikut varian. Urban sudah memiliki Amaran Titik Buta, Amaran Trafik Melintang Belakang, Bantuan Tukar Lorong, sensor letak kereta depan belakang dan kamera 360, namun tiada ACC serta AEB/FCM. Hanya varian Ultimate yang menerima ACC, Forward Collision Mitigation, Auto High Beam, Sistem Pemantauan Tekanan Tayar, serta tambahan beg udara daripada 4 kepada 6 unit.

Jadi perbandingannya bukan sekadar siapa yang lebih canggih, sebaliknya fokus bantuan mengikut situasi: HR-V 1.5 S cemerlang dalam pemanduan lebuh raya dan brek aktif autonomi; XForce Urban pula lebih praktikal untuk sudut pandangan parkir dan titik buta, dengan Ultimate sahaja yang menawarkan ADAS lengkap. Jika ACC dan AEB adalah kriteria wajib anda, varian Ultimate adalah pilihan yang tepat untuk XForce.

Ruang dan But: Kapasiti Luas vs Fleksibiliti Susun Atur

XForce berukuran 4390mm panjang, 1810mm lebar, dengan jarak roda 2650mm, ruang but 410L, serta tempat duduk belakang lipatan 40:20:40 dengan 8 tahap pelarasan sandaran.

Keluasan ruang but adalah kelebihan utamanya yang paling nyata. Stroller bayi, beberapa beg pakaian, barangan dapur dan kelengkapan perkhemahan boleh dimuatkan serentak tanpa masalah untuk menutup pintu but. Fleksibiliti tempat duduk belakang juga memadai untuk memuatkan kargo harian tanpa perlu merebahkan keseluruhan sandaran.

HR-V 1.5 S pula berukuran 4347mm panjang, dengan jarak roda 2610mm dan ruang but standard sekitar 335L (atau sekitar 319L mengikut kiraan standard siri). Walaupun angkanya lebih kecil, kelebihannya terletak pada Ultra Seats. Pelapik tempat duduk belakang boleh dilipat ke atas, membolehkan barangan tinggi seperti pokok hiasan, basikal atau kotak tinggi dimuatkan dengan mudah.

Kesimpulannya jelas: XForce menang dari segi kapasiti muatan asas, manakala HR-V menang dari segi fleksibiliti membawa barangan tidak sekata melalui mod tempat duduknya. Untuk rutin keluarga biasa seperti membeli-belah, menghantar anak ke sekolah dan memuatkan bagasi, but XForce lebih memudahkan; tetapi jika kerap membawa barangan tinggi, HR-V tetap lebih praktikal.

Kelengkapan dan Keselesaan

XForce Urban sudah dilengkapi skrin sentuh 8 inci, Apple CarPlay berwayar, pendingin hawa dwi-zon, tempat duduk kulit, dashcam hadapan serta rim aloi 18 inci. Varian Ultimate menerima peningkatan kelengkapan kepada skrin infotainmen 12.3 inci, meter digital 8 inci, sambungan tanpa wayar, pengecas tanpa wayar, pintu but berkuasa (powered tailgate), sistem audio 8 pembesar suara Yamaha dan sistem pembersih udara nanoe X.

HR-V 1.5 S facelift pula hadir dengan skrin 8 inci menyokong Apple CarPlay tanpa wayar, pendingin hawa zon tunggal, Ultra Seats lipatan 60:40, kamera undur multi-angle, tanpa ciri LaneWatch (eksklusif untuk gred V/RS). Senarai cirinya tidak terlalu mewah, tetapi ergonomik dan mesra pengguna untuk kegunaan seisi keluarga.

Dari segi kelengkapan teknologi, tawaran XForce jelas lebih menyeluruh terutama pada varian Ultimate; manakala HR-V 1.5 S lebih fokus kepada fungsi asas yang praktikal dan terbukti tahan lasak.

Waranti dan Nilai Jual Semula

HR-V menawarkan waranti 5 tahun tanpa had perbatuan bersama 5 kali servis kos upah percuma (dalam tempoh 100,000km atau 5 tahun), dengan waranti bateri e:HEV selama 8 tahun. Permintaan pasaran kereta terpakai tempatan bagi jenama Honda kekal stabil dengan nilai pasaran yang kukuh.

XForce dilancarkan di pasaran tempatan dengan standard waranti 5 tahun tanpa had perbatuan; bermula Ogos 2026 ia menerima pakej promosi servis percuma 7 tahun (alat ganti + upah) bersama waranti 7 tahun tanpa had perbatuan. Perlu diingatkan bahawa tawaran ini merupakan pakej promosi dan bukan standard kilang kekal, jadi pastikan anda mengesahkan terma semasa dengan pengedar. Dari sudut nilai terpakai, XForce masih baharu di pasaran Malaysia dan trend nilainya belum terbukti, berbanding reputasi pasaran terpakai Honda yang sudah kukuh.

Rangkaian pusat servis selepas jualan Honda lebih meluas, manakala Mitsubishi menawarkan kelebihan dari segi tempoh pakej waranti dan promosi, masing-masing ada kekuatannya tersendiri.

Model Mana Yang Sesuai Untuk Anda?

HR-V 1.5 S sesuai untuk pengguna dengan perbatuan lebuh raya yang tinggi, kerap terperangkap dalam kesesakan trafik, mengutamakan keselamatan aktif ACC dan AEB, serta memikirkan kemudahan menjual semula kereta beberapa tahun lagi. Kuasa enjin yang mencukupi, kelengkapan standard SENSING serta nilai pasaran terpakai menjadikannya pilihan pemilikan yang selamat; kelemahannya terletak pada but yang lebih kompak, kelegaan tanah sederhana dan kelengkapan kabin yang tidak semewah Urban.

XForce pula pilihan tepat bagi mereka yang menetap di pinggir bandar atau kawasan rendah, kerap melalui jalan bertakung air dan laluan tidak berturap, serta memerlukan but 410L dan kemudahan kamera 360 ketika diletak. Varian Urban sudah dilengkapi Amaran Titik Buta, RCTA, kamera 360 dan Mod Pemanduan yang mencukupi untuk kegunaan harian; jika ADAS adalah kriteria wajib, anda disarankan terus memilih varian Ultimate, jika tidak varian Urban sudah menawarkan nilai untuk wang yang sangat baik. Kekurangannya adalah pecutan lebuh raya yang sedikit perlahan berbanding HR-V dan ketiadaan ADAS penuh pada varian Urban.

Jadual Perbandingan Spesifikasi Terperinci XForce dan HR-V

Perkara
XForce
HR-V
Harga Permulaan Semenanjung (Tanpa Insurans)
RM109,980​
RM115,900(1.5 S)
Perbezaan Harga
Urban berbanding 1.5 S beza RM5,920; Ultimate berbanding 1.5 S beza RM4,000
Item rujukan
Kaedah Pemasangan
CKD
CKD
Enjin
1.5L 4A91 MIVEC NA
1.5L i-VTEC NA
Kuasa Maksimum
105PS
121PS​
Tork Maksimum
141Nm
145Nm​
Transmisi / Pacuan
CVT/FWD
CVT/FWD
Mod Pemanduan
Normal/Wet/Gravel/Mud
Tiada
AYC
Ada
Tiada
Kelegaan Tanah
222mm​
1.5 S sekitar 196mm
Jarak Roda
2650mm​
2610mm
Panjang Kereta
4390mm
4347mm
Kapasiti But
410L​
1.5 NA sekitar 335L(kiraan menyeluruh sekitar 319L)
Konfigurasi Tempat Duduk Belakang
40:20:40, 8 tahap pelarasan sandaran
60:40 Ultra Seats
Kamera 360
Bermula gred Urban
Tiada
Titik Buta / Amaran Trafik Silang Belakang
Bermula gred Urban
1.5 S tiada
ACC / AEB / Bantuan Lorong
Ultimate sahaja
1.5 S Standard SENSING​
Beg Udara
Urban 4/Ultimate 6
1.5 S 4
Waranti
5 tahun tanpa had perbatuan; promosi mulai Ogos 2026 tambah servis percuma 7 tahun + 7 tahun tanpa had perbatuan
5 tahun tanpa had perbatuan
Cukai Jalan Tahunan (1.5L)
Sekitar RM120
Sekitar RM120
Nota: Harga di atas adalah harga atas jalan tanpa insurans bagi Semenanjung Malaysia. Kuasa kuda XForce mengikut angka rasmi 105PS; HR-V 1.5 NA mencatatkan 121PS, manakala sesetengah data tempatan meletakkannya pada 119hp. Angka but HR-V 335L merupakan piawaian biasa perbandingan pasaran Malaysia, manakala pengiraan rasmi NA secara keseluruhan mencatatkan sekitar 319L. Kelegaan tanah 196mm merujuk kepada varian 1.5 NA, berbanding versi Turbo sekitar 183mm. Unit jualan XForce adalah pemasangan tempatan CKD. Waranti 7 tahun adalah pakej promosi selepas Ogos 2026 dan tertakluk kepada terma semasa Mitsubishi Motors Malaysia.

Follow Facebook

BitAuto.my 172.9K followers

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.

+ Follow

Get the latest car news first!

BitAuto.my

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.

172.9K followers + Follow
The Proton Saga has once again inched ahead of the Perodua Bezza in September, becoming the best-selling model for that month. Could the Bezza topple the Saga for October, or will the Saga continue its reign? 1 hour ago If the AMA02 Proton Saga Cross / X30 looked like this, would you buy one? Theottle rendered this and we think it looks amazing! 2 hours ago There is one car on the market right now, that for less than RM 120k, can get you: - Perfect driving position - Seats that don't make your back hurt in long drives - A drive that you can't forget, even more so in the corners Answer in the comments. 7 hours ago
Kembali ke Atas
Balasan