Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli yang membandingkan Proton X50 dan Mazda CX-5 apabila memilih kereta. Kedua-dua kereta ini agak hampir dari segi harga dan penjenamaan, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Proton X50 mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 89,800 - 113,300, terdapat 4 versi secara keseluruhan, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Mazda CX-5 mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 135,469 - 166,760, terdapat 3 versi secara keseluruhan, termasuk 2025 2.0L AT 35th Anniversary (RM 316,154), 2025 2.0L AT (RM 296,154), 2025 2.0L MT (RM 294,154) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang RM 45,669 lebih murah daripada Mazda CX-5. Jika anda mempunyai bajet terhad, versi permulaan Proton sudah mencukupi untuk keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu, mungkin ada kompromi pada kelengkapan, ia bergantung pada keperluan anda.

Proton X50 dilengkapi enjin 1.5L 4 silinder, kuasa 105 hp. Penggunaan minyak rasmi 6.0 L/100km.
Mazda CX-5 dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan minyak rasmi 7.0 L/100km.
Dari segi kuasa, enjin 1.5L Turbo Mazda CX-5 mempunyai 35 kuasa kuda lebih daripada enjin 1.5L 4 silinder Proton X50. Namun apabila memandu dalam bandar, kuasa kedua-dua kereta sudah mencukupi, tiada rasa kurang kuasa.

Peringkat keselamatan Proton X50 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Peringkat keselamatan Mazda CX-5 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk .
Peringkat keselamatan kedua-dua kereta sama, kelengkapan keselamatan dalam kategori ini diberi dengan sangat lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak buruk, tidak perlu terlalu bimbang tentang hal ini.

Proton X50 panjang badan 4400 mm, bak belakang 400 L.
Mazda CX-5 panjang badan 4500 mm, bak belakang 450 L.
Dari segi ruang, badan Mazda CX-5 lebih panjang 100 mm berbanding Proton X50, ruang duduk lebih unggul. Namun Proton X50 lebih mudah diparkir di dalam bandar, masing-masing mempunyai kompromi.

Proton X50 waranti 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Mazda CX-5 waranti 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Keadaan waranti kedua-dua kereta sama, tidak perlu bimbang tentang perkara ini. Kos penyelenggaraan sebenar bergantung pada rangkaian servis jenama dan harga bahagian, disarankan bertanya kepada pemilik sebenar dalam kumpulan peminat kereta untuk pengalaman.

Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Mazda CX-5 adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, yang utama adalah bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan melakukan kajian yang baik, membandingkan tawaran harga beberapa kedai kereta, kemudian uji uji jalan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa melakukan kajian tidak akan salah.

近日,一張台軍「輕型戰術輪車」嘅車尾備胎照片喺網絡上引發熱議。照片顯示,該備胎清晰印住「SAILUN」字樣,係總部位於山東青島嘅中國輪胎廠商賽輪產品。據台媒報道,台「陸軍司令部」隨後證實該批輪胎確係大陸企業品牌,於 2020 年採購,並補充稱實際交货產地为泰國及越南,符合驗收標準。此次意外「帶貨」事件,唔單止令民進黨當局面鼓吹嘅所謂「非紅供應鏈」不攻自破,仲意外為賽輪輪胎做咗一次全域全球嘅活廣告,引發島內網民熱議:「話話大陸製造輪胎品質優」。

其實,賽輪輪胎嘅實力出圈絕非偶然,而係中國輪胎產業強勢崛起嘅縮影。成立於 2002 年嘅賽輪,而家已發展為集新材料、新工藝、智能化生產一體嘅輪胎製造龍頭。喺技術研發上,賽輪擁有全球獨創嘅「液體黃金」輪胎技術,唔單止打破咗輪胎耐磨性、抗濕滑性同低滾動阻力無法同時兼顧嘅「魔鬼三角」定律,仲喺降低能耗方面表現卓越。同時,賽輪打造咗全球首個橡膠工業互聯網平台「橡鏈雲」,並自研咗世界最大嘅 63 吋巨型工程子午胎,彰顯咗佢喺輪胎智造領域嘅硬核實力。

喺全球化佈局方面,賽輪走出咗一條「研發 + 分佈式造胎」嘅路線。目前,賽輪喺國內擁有了青島、東營、瀋陽等智造基地,並投資數佰億提前落子越南、柬埔寨、印尼、墨西哥、埃及等地。呢種全球化嘅產能佈局,唔單止有效規避咗國際貿易壁壘,亦確保咗供應鏈嘅穩定,而家係台軍採購嘅賽輪輪胎產自東南亞嘅背後邏輯。
市場同品牌嘅認可,係賽輪技術實力嘅最佳註腳。2026 年,賽輪以 12.39 億美元嘅品牌價值再度穩居全球輪胎品牌价值第十位,成為榜單前十名中唯一嘅中國品牌,連續四年蟬聯中國輪胎品牌价值榜首。八年間品牌價值增長 2.7 倍,增速領跑全球頭部輪胎企業。

賽輪嘅崛起,依托咗中國強大嘅輪胎產業全鏈集群生態。喺原料端,中國擁有全球最大嘅天然橡膠集散中心,大幅壓縮咗企業嘅物流成本;喺裝備端,本土橡膠智能裝備領軍企業密煉、成型、硫化設備全球市佔率超 40%,牢牢掌握咗輪胎製造裝備嘅自主權;喺科研端,依托行業頂級智庫同國家級科技企業孵化器,集結咗行業內 60% 嘅輪胎製造專家及超 4000 人嘅研發隊伍,為中國輪胎智能化轉型提供咗核心引擎。

台軍軍車裝配賽輪輪胎嘅烏龍事件,看似一則花絮,實則折射出中國輪胎製造嘅全球競爭力。越排斥,越出圈,以賽輪為代表嘅中國輪胎企業,正以紮實嘅技術、前瞻嘅全球佈局同全产业链優勢,加速走向世界舞臺中央。

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli membandingkan Proton X50 dan Honda WR-V ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan positioning yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Proton X50 di Malaysia ialah RM 89,800 - 113,300, terdapat 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan sebagainya.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia ialah RM 89,900 - 107,900, terdapat 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan sebagainya.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang RM 100 lebih murah daripada Honda WR-V. Jika bajet anda terhad, varian entry-level Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan harga tersebut mungkin mempunyai pertimbangan dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Rating keselamatan Proton X50 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Rating keselamatan Honda WR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Kedua-dua kereta mempunyai rating keselamatan yang sama, kelengkapan keselamatan dalam kategori ini sudah cukup lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak buruk, tidak perlu risau terlalu banyak tentang hal ini.

Proton X50 menggunakan sistem penggerak 4WD.
Honda WR-V menggunakan sistem penggerak FWD.
Pengalaman mengawal Proton 4WD dan Honda FWD akan berbeza, disarankan untuk membandingkan melalui ujian test drive.

Jaminan Proton X50 5 tahun/150,000km, jarak penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Jaminan Honda WR-V 5 tahun/jarak tanpa had, jarak penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Proton X50 dan Honda WR-V adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan pengangkutan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga kedua, utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih menitikberatkan nilai dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih banyak. Pada akhirnya, disarankan untuk ujian test drive kedua-duanya, pengalaman langsung adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Honda WR-V adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, ia bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan membuat kajian, bandingkan sebutan harga daripada pelbagai kedai kereta, kemudian lakukan ujian test drive untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, mengambil masa untuk membuat kajian tidak akan meleset.

8 Julai, BYD kenderaan tenaga baharu ke-17 juta unit keluar dari kilang Xi'an. Daripada 16 juta ke 17 juta, hanya mengambil masa kurang 3 bulan. Purata pengeluaran harian lebih 12,000 unit.
17 juta unit apa konsepsinya? Dalam lebih 100 tahun industri automobil global, tiada syarikat kenderaan tenaga baharu pernah mencapai tahap ini. Yang lebih penting, daripada pertama kali memakan masa 13 tahun untuk satu juta unit, sehingga kini tambahan satu juta unit dalam 80 hari lebih — lengkung pecutan ini, inilah yang benar-benar membuatkan orang terkejut. Ini bukan sahaja lompatan data pengeluaran dan jualan, malah telah mencapai tinggi baharu industri tenaga baharu dalam pembangunan industri kenderaan tenaga baharu global.
Banyak orang rasa BYD hanya kebetulan mendapat manfaat daripada dasar tenaga baharu. Tetapi manfaat dasar boleh menjelaskan peningkatan kapasiti sebanyak satu juta unit dalam 3 bulan? Boleh menjelaskan kadar pertumbuhan 68% bagi 789,000 unit di luar negara selama setengah tahun? Boleh menjelaskan sebuah syarikat kenderaan China mula mengeksport piawaian teknikal ke seluruh dunia?
Jelas tidak boleh.
Yang benar-benar menyokong angka 17 juta unit ini, ialah tiga keupayaan teras yang sukar ditiru orang lain.
Pertama: Penyelidikan dan Pembangunan (R&D) Penuh, daripada "Dikendalikan Orang Lain" ke "Dikuasakan Sendiri"Laluan teknikal BYD tidak pernah hanya terobosan pada satu titik, tetapi penyelidikan dan pembangunan pakej lengkap.
Mac 2026, Bateri Pisau Generasi Kedua dan teknologi pengecasan pantas dikeluarkan. Pada suhu bilik, 5 minit dicas penuh, 9 minit sudah tepu, pada minus 30 darjah hanya tambah 3 minit — sekali gus mengatasi dua masalah dunia iaitu "cas perlahan" dan "susah dicas pada suhu rendah".

Mei, cip pemanduan pintar "Xuanji A3" proses 4nm pertama di China mula dikeluarkan, tiga cip bekerjasama memberikan kuasa pemprosesan melebihi 2100 TOPS. Pada bulan yang sama, BYD menjadi yang pertama berjanji memberikan jaminan keselamatan 1 tahun untuk pemanduan bandar, seluruh siri boleh dipasang dengan Mata Dewa B Laser.
Dari bateri, motor, kawalan elektronik, hingga cip, pemanduan pintar, dan cassis, BYD telah merealisasikan autonomi dan kawalan rantaian lengkap daripada sumber sumber litium hulu hingga kenderaan akhir hilir. Kadar penyelidikan dan pengeluaran sendiri bagi komponen teras melebihi 90%.
Orang lain buat kenderaan adalah kumpulkan rantai bekalan untuk rakit, BYD buat kenderaan ialah dari lombong ke kenderaan lengkap satu perkhidmatan. Apabila sistem ini berjalan lancar, ia adalah parit perlindungan yang tidak boleh ditiru orang lain, juga merupakan sokongan asas BYD mendorong industri tenaga baharu ke tinggi baharu.
Teknologi baik hanyalah prasyarat. Yang benar-benar hebat BYD ialah — teknologi teras ini bukan untuk "pamer". Mata Dewa Standard semua siri, panduan bandar dan parkir pintar "jaminan keselamatan dua arah", membolehkan teknologi baik dinikmati semua orang. Data 17 juta unit membuktikan, pembekal tempatan dalam pengesahan piawaian kenderaan, kawalan kadar kecacatan dan optimum kos telah mempunyai daya saing global.
Teknologi bukan untuk disembah, tetapi untuk diperluaskan. Inilah rupa yang sepatutnya untuk mentakrifkan piawaian.
Kedua: Integrasi Menegak, daripada "Bergantung pada Orang Lain" ke "Autonomi"BYD bukan sahaja pengeluar kenderaan lengkap, malah raksasa rantai bekalan integrasi menegak. Anak syarikat di bawah naungan Bateri FinDreams, Kuasa FinDreams, Semikonduktor BYD membentuk pasukan Tier1 tempatan yang lengkap.
Apakah hasil langsung yang dibawa oleh model ini? Kos komponen teras lebih rendah 33% daripada purata industri.
Pada awal hari, dalam gelombang kekurangan cip global, kitaran kenaikan bahan mentah, rakan sebidang menurun pengeluaran dan henti operasi, kapasiti BYD hampir tidak terjejas. Ketika orang lain dikendalikan oleh rantai bekalan, BYD membuat kenderaan diam-diam. Ketika orang lain masih rebut cip, BYD sudah mereka cip sendiri.
Keluar 17 juta unit bukan sahaja kemenangan kilang kenderaan, malah landasan kuantiti rantai bekalan tempatan. Daripada Bateri Pisau Generasi Kedua ke pemanduan pintar Mata Dewa, autonomi dan kawalan komponen teras serta keupayaan pengeluaran dan penyampaian telah menjadi parit perlindungan industri. Sistem autonomi rantaian penuh ini, pada dasarnya ialah tinggi baharu yang dicapai oleh industri tenaga baharu.
Model ini membolehkan teknologi terbaharu dengan cepat dimuat turun ke semua siri kenderaan, tidak perlu kereta kelas atas mendominasi konfigurasi teras. Sel 08 dijual bermula 196,900, namun dilengkapi YunNian-A, pemanduan roda belakang, julat 905km, pengecasan pantas, jaminan keselamatan pandu pintar — kereta 200,000, konfigurasi jutaan.
Inilah bukan perang harga, ini perang sistem.
Ketiga: Gloalisasi, daripada "Produk Keluar Negara" ke "Piawaian Keluar Negara"Separuh pertama 2026, BYD menjual 789,000 unit di luar negara, pertumbuhan tahun ke tahun 68%, bahagian jualan luar negara melebihi 43%. Eksport tunggal bulan Jun 175,300 unit, memecahkan rekod sejarah.
Tetapi yang lebih bernilai perhatian daripada jualan ialah pelan strategik. Kilang Thailand, Brazil telah pengeluaran, kilang Hungary, Indonesia akan mula operasi 2026. Dari Asia Tenggara ke Amerika Selatan ke Eropah, sistem pembuatan tempatan merangkumi Asia, Eropah, Afrika sedang terbentuk.
Yang lebih penting ialah — BYD sedang mengeksport piawaian cas secara serentak. Akhir 2026 akan dilaksanakan secara berskala di luar negara stesen cas pantas, daripada "Cas Pantas China" ke "Cas Pantas Global". Di dalam negara telah dibina 7018 stesen cas pantas, merangkumi 325 bandar, sasaran akhir tahun 20,000 stesen.
Dahulu kenderaan China mengejar piawaian orang lain. Kini orang lain perlu pertimbangkan untuk menyambung piawaian cas China. Peralihan peranan inilah yang paling bernilai dipikirkan di sebalik 17 juta unit.
Tulisan Penutup
Xi'an ialah tempat bermulanya impian BYD dalam pembuatan kenderaan. 2003 kenderaan pertama keluar kilang, 2008 kenderaan hibrid pertama dunia lahir, hingga hari ini kenderaan tenaga baharu ke-17 juta unit bergerak keluar dari sini.

17 juta unit bukan sahaja angka kapasiti yang sejuk, malah titik bersejarah syarikat kenderaan China berpindah dari penerus dasar ke pendedah teknikal. Daripada kedalaman R&D teknikal, ke kepelbagaian integrasi menegak, hingga ke kelajuan pelan global, BYD menggunakan satu sistem keupayaan lengkap, ubah 17 juta unit daripada angka menjadi modal, dorong industri tenaga baharu China ke tinggi baharu yang belum pernah disentuh.
Inilah bukan sahaja tonggak jualan dan pengeluaran, malah titik mula baru sebuah syarikat kenderaan China mengeksport piawaian dan peraturan ke seluruh dunia.
#BYD Keluar Kenderaan Tenaga Baharu Ke-17 Juta Unit#

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli ketika memilih kereta akan membandingkan Perodua Ativa dan Honda HR-V. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan penentuan pasaran yang hampir sama, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk membuat kajian.
Harga OTR Perodua Ativa di Malaysia ialah RM 62,500 - 73,400, terdapat 3 varian, termasuk 1.0L Turbo X (RM 62,500), 1.0L Turbo H (RM 67,300), 1.0L Turbo AV (RM 73,400) dan lain-lain.
Harga OTR Honda HR-V di Malaysia ialah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Perodua Ativa memang lebih murah RM 53,400 daripada Honda HR-V. Jika bajet anda terhad, varian asas Perodua sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu juga diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit ini, mungkin melibatkan pengurangan dalam kelengkapan, bergantung kepada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Perodua Ativa ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA.
Penilaian keselamatan Honda HR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penilaian keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, dalam kategori ini, kelengkapan keselamatan dianggap cukup lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak mengecewakan, anda tidak perlu terlalu bimbang mengenai hal ini.

Perodua Ativa panjang badan 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Honda HR-V panjang badan 4500 mm, ruang bagasi 450 L.
Dari segi ruang, badan Honda HR-V lebih panjang 100 mm berbanding Perodua Ativa, ruang penumpang mempunyai kelebihan. Walau bagaimanapun, Perodua Ativa lebih fleksibel apabila memarkir di bandar, setiap mempunyai kelebihan dan kekurangannya sendiri.

Jaminan Perodua Ativa 5 tahun/150,000km, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Jaminan Honda HR-V 5 tahun/jarak tidak terhad, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.

Secara keseluruhan, Perodua Ativa dan Honda HR-V adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, penting bergantung kepada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan untuk membuat kajian, membandingkan sebutan harga dari beberapa pengedar kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家揀車嗰陣都會拿 Perodua Ativa 同 Toyota Yaris Cross 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省返做功課嘅時間。
Perodua Ativa 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 62,500 - 73,400,一共有 3 個版本,包括 1.0L Turbo X(RM 62,500)、1.0L Turbo H(RM 67,300)、1.0L Turbo AV(RM 73,400) 等。
Toyota Yaris Cross 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 99,900 - 109,900,一共有 2 個版本,包括 2026 1.5L Standard(RM 99,900)、2026 HEV 1.5L Standard(RM 109,900) 等。
從價錢嚟睇,Perodua Ativa 嘅起步價確實比 Toyota Yaris Cross 平咗 RM 37,400。如果你預算有限,Perodua 嘅入門版已經可以满足日常需要。但要留意,便宜嗰啲幾千蚊,可能喺配備上要有取捨,具體要睇你嘅需求。

Perodua Ativa 嘅安全评分係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA。
Toyota Yaris Cross 嘅安全评分係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 TSS。
兩款車嘅安全评分一樣,喺呢個級別入面安全配備都算給得好齊全。而家嘅新車安全性都唔錯,唔使太擔心呢一點。

Perodua Ativa 車身長 4400 mm,行李廂 400 L。
Toyota Yaris Cross 車身長 4400 mm,行李廂 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Perodua Ativa 保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Toyota Yaris Cross 保修 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Perodua Ativa 同 Toyota Yaris Cross 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭用途、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更重視性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。

總體嚟講,Perodua Ativa 同 Toyota Yaris Cross 都係馬來西亞市場唔錯嘅車型。揀邊輛,關鍵仲要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對唔會錯。

Dalam pasaran SUV Malaysia, banyak pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Perodua Ativa dan Proton X90. Kedua-dua kereta ini sangat hampir dari segi harga dan kedudukan pasaran, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari beberapa aspek, membantu anda menjimatkan masa melakukan kajian.
Harga OTR Perodua Ativa di Malaysia adalah RM 62,500 - 73,400, terdapat 3 versi secara keseluruhan, termasuk 1.0L Turbo X (RM 62,500), 1.0L Turbo H (RM 67,300), 1.0L Turbo AV (RM 73,400) dan lain-lain.
Harga OTR Proton X90 di Malaysia adalah RM 106,800 - 122,800, terdapat 4 versi secara keseluruhan, termasuk 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Perodua Ativa memang lebih murah RM 44,300 berbanding Proton X90. Jika bajet anda terhad, versi pemula Perodua sudah dapat memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit itu, mungkin ada kompromi dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Perodua Ativa dilengkapi enjin 1.5L 4-silinder, kuasa 105 hp. Konsumsi bahan api rasmi 6.0 L/100km.
Proton X90 dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Konsumsi bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Dari segi kuasa, 1.5L Turbo Proton X90 mempunyai 35 hp lebih daripada 1.5L 4-silinder Perodua Ativa. Namun untuk memandu harian di bandar, kuasa kedua-dua kereta sudah mencukupi, tidak akan terasa kurang.

Peringkat keselamatan Perodua Ativa ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA.
Peringkat keselamatan Proton X90 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Peringkat keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, dalam kategori ini kelengkapan keselamatan dianggap lengkap. Keselamatan kereta baharu kini tidak buruk, tidak perlu terlalu risau mengenainya.

Perodua Ativa jaminan 5 tahun/150,000km, jarak penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Proton X90 jaminan 5 tahun/150,000km, jarak penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Keadaan jaminan kedua-dua kereta adalah sama, tidak perlu bimbang mengenai hal ini. Kos penyelenggaraan sebenar juga bergantung pada rangkaian servis jenama dan harga barang ganti, disyorkan untuk bertanya pemilik sebenar dalam grup kenderaan mengenai pengalaman.

Perodua Ativa dan Proton X90 adalah pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga kedua, boleh utamakan pilihan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nisbah harga dan kelengkapan, pilih yang mempunyai konfigurasi lebih kaya. Pada akhirnya disarankan untuk uji jalan kedua-dua kereta, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Perodua Ativa dan Proton X90 adalah model kereta yang sangat baik dalam pasaran Malaysia. Memilih yang mana, penting melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan melakukan kajian dengan baik, membandingkan sebut harga di lebih banyak showroom, kemudian uji jalan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, banyak pembeli apabila memilih kereta akan membandingkan Perodua Ativa dan Proton X70. Kedua-dua kereta ini mempunyai julat harga dan penempatan yang agak hampir, hari ini kami akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Perodua Ativa di Malaysia mempunyai harga OTR adalah RM 62,500 - 73,400, secara keseluruhan terdapat 3 versi, termasuk 1.0L Turbo X (RM 62,500), 1.0L Turbo H (RM 67,300), 1.0L Turbo AV (RM 73,400) dan lain-lain.
Proton X70 di Malaysia mempunyai harga OTR adalah RM 106,800 - 122,300, secara keseluruhan terdapat 3 versi, termasuk 1.5L Standard 2WD (RM 106,800), 1.5L Executive 2WD (RM 115,800), 1.5L Premium 2WD (RM 122,300) dan lain-lain.
Dilihat dari harga, harga permulaan Perodua Ativa memang lebih murah RM 44,300 berbanding Proton X70. Jika bajet anda terbatas, versi permulaan Perodua sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi anda juga perlu mengambil tahu, beberapa ribu yang murah itu, mungkin ada pengorbanan pada kelengkapan, khusus bergantung pada keperluan anda.

Penarafan Keselamatan Perodua Ativa ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA.
Penarafan Keselamatan Proton X70 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Penarafan Keselamatan kedua-dua kereta sama, dalam tahap ini kelengkapan keselamatan dianggap cukup lengkap. Keselamatan kereta baru sekarang tidak buruk, tidak perlu terlalu bimbang dengan perkara ini.

Panjang kenderaan Perodua Ativa 4400 mm, Bekas Bagasi 400 L.
Panjang kenderaan Proton X70 4400 mm, Bekas Bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalam kenderaan tidak banyak perbezaan. Kereta pada tahap ini, penggunaan harian sudah memadai.

Perodua Ativa dan Proton X70 adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih menitikberatkan reputasi jenama dan harga terpakai, boleh utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mengambil kira nilai harga dan kelengkapan, maka pilih yang mempunyai konfigurasi lebih kaya. Pada akhirnya disyorkan kedua-dua model untuk diuji memandu, pengalaman langsung adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Perodua Ativa dan Proton X70 adalah model kenderaan yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, terasanya masih bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Kami menyarankan anda membuat kajian terlebih dahulu, bandingkan lebih banyak harga daripada beberapa dealer, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kenderaan adalah urusan besar, menghabiskan sedikit masa membuat kajian pasti tidak salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家在揀車嘅時候都會拿馬自達 CX-3 同奇瑞 Tiggo 7 Pro 嚟做比較。这两款車喺價位同定位上都蠻接近嘅,今日我就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省做功課嘅時間。
馬自達 CX-3 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 126,159 - 139,159,一共有 2 個版本,包括 2023 2.0L High(RM 139,159)、2023 2.0L Plus(RM 126,159) 等。
奇瑞 Tiggo 7 Pro 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 123,750 - 123,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 125,000)、1.6L Turbo Premium(RM 140,000) 等。
由價錢嚟睇,奇瑞 Tiggo 7 Pro 嘅起步價比馬自達 CX-3 平咗 RM 2,409。坦白講,喺呢個價位段,幾千蚊嘅差距其實唔算大,關鍵都係睇整體嘅性價比同長期使用成本。

馬自達 CX-3 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 i-Activsense。
奇瑞 Tiggo 7 Pro 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都揾到唔錯嘅評級。不過馬自達 CX-3 嘅 i-Activsense 同奇瑞 Tiggo 7 Pro 嘅 Basic 喺功能上有啲差異,如果你比較睇重主動安全嘅話,可以仔細對比吓兩者嘅功能列表。

馬自達 CX-3 保養保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
奇瑞 Tiggo 7 Pro 保養保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

馬自達 CX-3 同奇瑞 Tiggo 7 Pro 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,咁就揀配置更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先至最重要。
總計嚟講,馬自達 CX-3 同奇瑞 Tiggo 7 Pro 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵都係要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 Mazda CX-3 同 Chery Tiggo 7 PHEV 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省下做功課嘅時間。
Mazda CX-3 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 126,159 - 139,159,一共有 2 個版本,包括 2023 2.0L High(RM 139,159)、2023 2.0L Plus(RM 126,159)等。
Chery Tiggo 7 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 129,750 - 129,750,一共有 2 個版本,包括 2025 1.5T 90km CSH(RM 129,750)、Tiggo 7 PHEV 支援邊幾種充電方法?可唔可以用家用電源插座充電?(RM 117,478)等。
從價錢嚟睇,Mazda CX-3 嘅起步價確實比 Chery Tiggo 7 PHEV 便宜咗 RM 3,591。如果你預算有限,Mazda 嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,便宜嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要看你嘅需求。

Mazda CX-3 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Chery Tiggo 7 PHEV 搭載 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
動力方面,Chery Tiggo 7 PHEV 嘅 Hybrid 比 Mazda CX-3 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Mazda CX-3 車身長 4500 mm,尾箱 450 L。
Chery Tiggo 7 PHEV 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
空間方面,Mazda CX-3 嘅車身比 Chery Tiggo 7 PHEV 長咗 100 mm,車內乘坐空間會稍微寬裕少少,尤其係後座腿部空間。如果你經常載家人或者需要放嬰兒車,大一點嘅車身確實更實用。

Mazda CX-3 採用 FWD 驅動方式。
Chery Tiggo 7 PHEV 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

總嚟講,Mazda CX-3 同 Chery Tiggo 7 PHEV 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。選擇邊一輛,關鍵仲要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿馬自達 CX-60 同富豪 XC60 PHEV 嚟比較。這兩款車喺價位同定位上都幾近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省返做功課嘅時間。
馬自達 CX-60 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 200,510 - 252,873,合共有 2 個版本,包括 2026 3.3T 4WD High Plus(RM 252,873)、2025 2.5L 2WD High(RM 200,510) 等。
富豪 XC60 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 362,888 - 362,888,合共有 2 個版本,包括 2025 2.0T 89km Ultra(RM 362,888)、富豪 XC60 PHEV 具備邊樣安全配備?(RM 296,610) 等。
由價錢睇,馬自達 CX-60 嘅入門價確實比富豪 XC60 PHEV 平咗 RM 162,378。如果你預算有限,馬自達嘅入門版已經可以滿足日常需要。不過都要留意,平嗰幾千蚊,可能會喺配備有取舍,具體睇你嘅需要。

馬自達 CX-60 採用 FWD 驅動方式。
富豪 XC60 PHEV 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

馬自達 CX-60 保養保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
富豪 XC60 PHEV 保養保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

馬自達 CX-60 同富豪 XC60 PHEV 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在乎性價比同配備,就揀配備更豐富嗰款。最終都建議兩款都去試駕,親身體驗先至最重要。

總計嚟講,馬自達 CX-60 同富豪 XC60 PHEV 都係馬來西亞市場好靚嘅車型。揀邊一輛,關鍵都係睇你嘅個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,先試駕做最後決定。買車係件大事成,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會攞 Mazda CX-80 同 Chery Tiggo 8 Pro 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近嘅,今日我哋就由多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省返做功課嘅時間。
Mazda CX-80 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 296,610 - 296,610,一共有 1 個版本,包括 2025 2.5L 65km High Plus(RM 296,610)等。
Chery Tiggo 8 Pro 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000)等。
從價錢睇落,Chery Tiggo 8 Pro 嘅起價比 Mazda CX-80 平咗 RM 136,860。老實講,喺呢個價位段,幾千蚊嘅差距其實唔算大,關鍵仲係睇整體嘅性價比同埋長期使用成本。

Mazda CX-80 採用 FWD 驅動方式。
Chery Tiggo 8 Pro 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

Mazda CX-80 保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Chery Tiggo 8 Pro 保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Mazda CX-80 同 Chery Tiggo 8 Pro 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最終始終建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。
總體嚟講,Mazda CX-80 同 Chery Tiggo 8 Pro 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊架,關鍵仲係要睇你個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會揀 Mazda CX-80 同 Mercedes-Benz GLB 嚟比較。呢兩部車喺價位同定位上都好接近,而家我哋就從多個方面做一個詳細比較,幫你攞返做功課嘅時間。
馬自達 CX-80 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 296,610 - 296,610,合共 1 個版本,包括 2025 2.5L 65km High Plus(RM 296,610)等。
梅賽德斯-賓士 GLB 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 299,888 - 352,888,合共 1 個版本,包括 Standard(RM 299,888)等。
由價錢睇,馬自達 CX-80 嘅入門價確實比梅賽德斯-賓士 GLB 平咗 RM 3,278。如果你預算有限,馬自達嘅入門版已經可以滿足日常需要。不過亦要留意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要看你嘅需要。

馬自達 CX-80 配備 2.0L Turbo,馬力 220 hp。官方油耗 9.5 L/100km。
梅賽德斯-賓士 GLB 配備 2.0L Turbo,馬力 220 hp。官方油耗 9.5 L/100km。
呢兩部車用緊同一套動力系統,日常行起嚟嘅感覺基本無咩分別。油耗方面都差唔多,唔使太糾結這一點。

馬自達 CX-80 車身長 4500 mm,行李廂 450 L。
梅賽德斯-賓士 GLB 車身長 4400 mm,行李廂 400 L。
空間方面,馬自達 CX-80 嘅車身比梅賽德斯-賓士 GLB 長咗 100 mm,車內坐位空間會寬鬆少少,尤其係後座腳位空間。如果你經常載家人或者要放嬰兒車,大少少嘅車身確實更實用。

馬自達 CX-80 採用 FWD 驅動方式。
梅賽德斯-賓士 GLB 採用 FWD 驅動方式。
呢兩部車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大分別。

馬自達 CX-80 保養 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
梅賽德斯-賓士 GLB 保養 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

總括嚟講,馬自達 CX-80 同梅賽德斯-賓士 GLB 都係馬來西亞市場幾靚嘅車型。揀邊一輛,關鍵都係睇返你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較多間車行嘅報價,先至去試車做最後決定。買車係件大事情,花少少時間做功課絕對無錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好買家喺揀車嘅時候都會拿 Chery Tiggo 8 PHEV 同 Volkswagen Tiguan 做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個角度做一個詳細比較,幫你省返做功課嘅時間。
Chery Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000) 等。
Volkswagen Tiguan 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 206,540 - 260,024,一共有 2 個版本,包括 2025 Allspace 2.0T R-Line(RM 260,024)、2025 Allspace 1.4T Elegance(RM 206,540) 等。
由價錢睇落,Chery Tiggo 8 PHEV 嘅起步價確實比 Volkswagen Tiguan 平咗 RM 46,790。如果你預算有限,Chery 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都係要留意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體就要睇你嘅需要。

Chery Tiggo 8 PHEV 搭載 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
Volkswagen Tiguan 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,Volkswagen Tiguan 嘅 2.0L 4-cyl 比 Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Hybrid 多咗 0 匹馬力。不過日常喺市區行,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Chery Tiggo 8 PHEV 車身長度 4400 mm,行李廂 400 L。
Volkswagen Tiguan 車身長度 4400 mm,行李廂 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Chery Tiggo 8 PHEV 採用 FWD 驅動方式。
Volkswagen Tiguan 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。
Chery Tiggo 8 PHEV 同 Volkswagen Tiguan 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更介意性價比同配備,就揀配備更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最緊要。
總體嚟講,Chery Tiggo 8 PHEV 同 Volkswagen Tiguan 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵始終都要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,先至去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會將奇瑞 Tiggo 9 同起亚 Sportage 做比較。呢兩款車喺價錢同定位上都比较接近,今日我哋就從多個方面做一次詳細嘅對比,幫手節省做功課嘅時間。
奇瑞 Tiggo 9 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 166,800 - 179,800,一共有 1 個版本,包括 2026 2.0T Standard(RM 179,750) 等。
起亚 Sportage 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 129,639 - 179,320,一共有 4 個版本,包括 2025 1.6T DCT 4WD High(RM 179,320)、2025 1.6T DCT 2WD High(RM 159,320)、2025 2.0L AT 2WD High(RM 139,639) 等。
從價錢嚟睇,起亚 Sportage 嘅起步價比奇瑞 Tiggo 9 平咗 RM 37,161。講真,喺呢個價位段,幾千塊嘅差距其實唔算大,關鍵仲係睇整體嘅性價比同長期使用成本。

奇瑞 Tiggo 9 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 匹。官方油耗 8.0 公升/100 公里。
起亚 Sportage 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 匹。官方油耗 7.0 公升/100 公里。
動力方面,奇瑞 Tiggo 9 嘅 2.0L 4-cyl 比起亚 Sportage 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹,中段加速更有信心,尤其係跑高速公路超車嘅時候。不過起亚 Sportage 嘅油耗可能更友好,日常市區通勤差別唔會太大。

奇瑞 Tiggo 9 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
起亚 Sportage 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Drive Wise。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過奇瑞 Tiggo 9 嘅 Basic 同起亚 Sportage 嘅 Drive Wise 喺功能上有些差異,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

奇瑞 Tiggo 9 車身長 4400 mm,後尾箱 400 公升。
起亚 Sportage 車身長 4400 mm,後尾箱 400 公升。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全足夠。

奇瑞 Tiggo 9 採用 FWD 驅動方式。
起亚 Sportage 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大區別。

總體嚟講,奇瑞 Tiggo 9 同起亚 Sportage 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵仲係要看你嘅個人需求同預算。建議大家做功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最後決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會揀 MG MG HS 同 Subaru Outback 來做比較。這兩款車喺價錢同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省下做功課嘅時間。
MG MG HS 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 130,450 - 146,450,共有 2 個版本,包括 1.5L Standard(RM 105,000)、1.5L Executive(RM 115,000) 等。
Subaru Outback 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 260,000 - 280,000,共有 2 個版本,包括 2025 2.4T R-Touring EyeSight(RM 310,340)、2025 2.5L Touring EyeSight(RM 280,340) 等。
由價錢睇,MG MG HS 嘅起步價確實比 Subaru Outback 平咗 RM 129,550。如果你預算有限,MG 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嘅那幾千元,可能喺配備上會有取捨,具體睇返你嘅需要。

MG MG HS 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Subaru Outback 搭載 2.0L Turbo,馬力 220 hp。官方油耗 9.5 L/100km。
動力方面,Subaru Outback 嘅 2.0L Turbo 比 MG MG HS 嘅 1.5L Turbo 多咗 80 匹馬力。不過日常喺市區行,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

MG MG HS 嘅安全评分係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
Subaru Outback 嘅安全评分係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
兩款車嘅安全评分一樣,喺呢個級別入面安全配備都算好齊全。而家嘅新車安全性都唔差,唔使太擔心呢點。

MG MG HS 採用 FWD 驅動方式。
Subaru Outback 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大分別。
MG MG HS 同 Subaru Outback 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更介意性價比同配備,就揀配備更豐富嗰款。最終都建議兩款都去試駕,親自體驗先至最重要。
總括嚟講,MG MG HS 同 Subaru Outback 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊架,關鍵仲係睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 Volvo XC40 同 Mercedes-Benz GLE 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做個詳細嘅對比,幫你省返做功課嘅時間。
Volvo XC40 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 278,888 - 278,888,合共有 1 個版本,包括 2025 2.0T Plus(RM 278,888)等。
Mercedes-Benz GLE 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 544,888 - 544,888,合共有 1 個版本,包括 Standard(RM 544,888)等。
睇返價錢,Volvo XC40 嘅起步價確實比 Mercedes-Benz GLE 平咗 RM 266,000。如果你預算有限,Volvo 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都係要注意,平嗰啲幾千蚊,可能喺配備上面會有取捨,具體就要睇返你需要。

Volvo XC40 搭載 2.0L Turbo,馬力 220 hp。官方油耗 9.5 L/100km。
Mercedes-Benz GLE 搭載 3.0L Turbo,馬力 350 hp。官方油耗 12.0 L/100km。
動力方面,Mercedes-Benz GLE 嘅 3.0L Turbo 比 Volvo XC40 嘅 2.0L Turbo 多咗 130 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Volvo XC40 採用 FWD 驅動方式。
Mercedes-Benz GLE 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

Volvo XC40 保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Mercedes-Benz GLE 保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Volvo XC40 同 Mercedes-Benz GLE 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最後都係建議兩款都去試駕,親身體驗先至最重要。

總體嚟講,Volvo XC40 同 Mercedes-Benz GLE 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊輛,關鍵都係要睇返你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再而去試駕做最後決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。
