Dalam pasaran SUV di Malaysia, banyak pembeli membandingkan Proton X50 dan Mazda CX-3 apabila memilih kereta. Kedua-dua model ini hampir sama dari segi harga dan penentuan pasaran. Hari ini, kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk membuat riset.
Proton X50 harga OTR di Malaysia ialah RM 89,800 - 113,300, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Mazda CX-3 harga OTR di Malaysia ialah RM 126,159 - 139,159, terdapat keseluruhan 2 varian, termasuk 2023 2.0L High (RM 139,159), 2023 2.0L Plus (RM 126,159) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang lebih murah sebanyak RM 36,359 berbanding Mazda CX-3. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu juga diberi perhatian, perbezaan harga yang sedikit itu mungkin ada pengorbanan dari segi kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penarafan keselamatan Proton X50 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Penarafan keselamatan Mazda CX-3 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk i-Activsense.
Penarafan keselamatan kedua-dua kereta sama, dari segi kelengkapan keselamatan dalam peringkat ini sudah dianggap sangat lengkap. Keselamatan kereta baharu masa kini tidak buruk, tidak perlu risau terlalu banyak tentang hal ini.

Proton X50 menggunakan sistem pemacu 4WD.
Mazda CX-3 menggunakan sistem pemacu FWD.
Proton 4WD dan Mazda FWD akan memberikan rasa memandu yang berbeza, disarankan untuk mencuba pemanduan secara perbandingan.

Proton X50 jaminan 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Mazda CX-3 jaminan 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Kondisi jaminan kedua-dua kereta sama, tidak perlu bimbang mengenai hal ini. Kos penyelenggaraan sebenar bergantung pada rangkaian perkhidmatan jenama dan harga bahagian, disarankan bertanya pengalaman pemilik sebenar di kumpulan penggemar kereta.

Proton X50 dan Mazda CX-3 adalah pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan harga terpakai, anda boleh memprioritaskan model yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih peka terhadap nisbah harga dan kelengkapan, maka pilih model dengan kelengkapan yang lebih lengkap. Akhir sekali, disarankan untuk mencuba pemanduan kedua-dua model, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Proton X50 dan Mazda CX-3 adalah model kereta yang sangat baik dalam pasaran Malaysia. Pilihan mana yang dipilih, bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan untuk membuat riset, membandingkan beberapa tawaran kedai kereta, kemudian mencuba pemanduan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara penting, meluangkan masa untuk membuat riset tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli akan membandingkan Perodua Aruz dan Proton X90 ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat penyelidikan.
Perodua Aruz di Malaysia harga OTR adalah RM 72,900 - 77,900, terdapat 2 varian, termasuk 1.5L X (RM 72,900), 1.5L AV (RM 77,900) dan lain-lain.
Proton X90 di Malaysia harga OTR adalah RM 106,800 - 122,800, terdapat 4 varian, termasuk 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Perodua Aruz memang lebih murah RM 33,900 berbanding Proton X90. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Perodua sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah ini mungkin ada kompromi pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Perodua Aruz adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk.
Penilaian keselamatan Proton X90 adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Penilaian keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, dalam kelas ini kelengkapan keselamatan dianggap lengkap. Kereta baharu sekarang tidak kurang keadaannya, tidak perlu terlalu risau tentang ini.

Perodua Aruz menggunakan cara pemacu FWD.
Proton X90 menggunakan cara pemacu FWD.
Kedua-dua kereta menggunakan cara pemacu yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza banyak.

Perodua Aruz dan Proton X90 adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga jualan semula, pertimbangkan dulu yang mana lebih baik reputasinya; jika anda lebih mengutamakan nisbah nilai dan kelengkapan, pilih yang mana lebih banyak kelengkapan. Akhirnya disarankan untuk memandu uji kedua-dua kereta, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Perodua Aruz dan Proton X90 adalah model kereta yang cukup baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kuncinya bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Kami nasihatkan anda buat penyelidikan, bandingkan harga antara beberapa kedai kereta, kemudian pergi uji pemandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah urusan besar, meluangkan masa membuat penyelidikan pasti tidak salah.

2026 年 7 月 8 日,阿維塔迎來品牌關鍵節點:阿維塔 07 喺重慶數智工廠完成第 10 萬台整車下線,與此同時,諾貝爾獎得主、石墨烯發現者康斯坦丁・諾沃肖洛夫教授喺新加坡取車,成為阿維塔 07 第 10 萬名車主。
銷量里程碑代表大眾市場嘅市場化投票,諾獎得主嘅自主選擇代表全球頂尖科技圈層嘅專業背書。兩大事件疊加,跳出咗單一產品營銷嘅範疇,打破咗中國新能源汽車長久以來「走量難高端、高端難出圈」嘅行業困境,為中國新豪華品牌樹立咗全新標竿。

【十萬台下線:智能製造築牢高端出海根基】
自 2024 年上市以來,阿維塔 07 只用唔夠兩年時間達成十萬台成績,喺競爭激烈嘅高端智能 SUV 賽道,呢份成績極具含金量。更具深意係,本次下線嘅第十萬台車型為海外右軚版本,誕生即面向全球市場,彰顯咗阿維塔與生俱來嘅全球化定位。
亮眼嘅市場表現,依靠全球首個全域 5G 數智 AI 柔性超級工廠支撐。從 0.1mm 高精度衝壓車身、90% 以上高強度鋼 + 鋁合金車體焊接,到 8 層塗膜專業塗裝工藝,全流程 AI 數位化管控,令到十萬台車型實現品質高度統一。依靠長安、華為、中國聯通共建嘅智慧製造體系,阿維塔擺脫咗量產即品控下滑嘅行業通病,以世界級智造能力築牢高端產品出海嘅底氣。

【諾獎車主背書:硬核科技打動全球頂尖圈層】
作為歷史上最年輕嘅諾貝爾物理學獎得主之一,諾沃肖洛夫深耕前沿材料領域,對科技產品嘅底層創新有極致嚴苛嘅評判標準,佢揀阿維塔 07,並唔係商業合作,而係真實體驗後嘅自主選擇。
今年 5 月,諾沃肖洛夫到訪重慶時,深度體驗咗阿維塔車型。基於石墨烯技術落地嘅座椅加熱、原創未來美學設計、全場景高階智能交互,都令佢印象深刻,呢種前沿科技嘅產業轉化能力,成為打動佢嘅核心關鍵。
阿維塔 07 係諾沃肖洛夫擁有嘅第一台中國汽車。頂尖科學家嘅認可,意味著阿維塔正式突破海外高端圈層壁壘,證明中國品牌唔再係性價比代名詞,而係具備原創設計、底層科技創新力嘅新豪華代表。

【價值出海提速:開啟中國汽車全球化新週期】
能夠同時俘獲大眾消費者與全球頂尖學者,核心在於阿維塔跳出咗行業配置內捲,依靠 CHN 模式,實現智能、豪華、性能、安全嘅均衡突破。全系標配華為乾崑輔助駕駛、鴻蒙座艙、寧德時代超充電池,搭配全域 800V 平台與全套豪華配置,做到無短板產品力,精準契合全球用戶需求。
目前阿維塔已經進入全球 43 個國家和地區,海外車型均價超 30 萬元,實現高價值出海並盈利。按照規劃,品牌 2026 年進軍歐洲市場,2030 年覆蓋超 110 個國家和地區,海外銷量佔比達 45%。伴隨即將預售嘅阿維塔 07L 補齊產品陣列,阿維塔嘅全球化佈局將進一步提速。

總結:
從十萬台量產夯實市場基礎,到諾獎車主認證品牌價值,阿維塔 07 嘅雙重里程碑,早已超越一款車型嘅成功。佢係中國汽車產業厚積薄發嘅縮影,更係中國高端品牌打破海外壟斷、立足全球賽道嘅有力宣言。過去,中國汽車出海只能依靠性價比突圍,喺全球高端圈層長期失語;如今,以阿維塔為代表嘅中國新豪華品牌,憑藉原創設計、自研硬核科技、世界級智能製造,實現咗價值出海、高端破圈、全球認可嘅全方位突破。依托成熟嘅產品陣列與全球化佈局,阿維塔亦將帶住中國智造嘅底氣,持續征戰全球市場,向世界重新定義屬於中國嘅新豪華標準。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家在揀車嘅時候都會拿 Perodua Ativa 同 Honda HR-V 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省下做功課嘅時間。
Perodua Ativa 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 62,500 - 73,400,一共有 3 個版本,包括 1.0L Turbo X(RM 62,500)、1.0L Turbo H(RM 67,300)、1.0L Turbo AV(RM 73,400) 等。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
從價錢睇落,Perodua Ativa 嘅起步價確實比 Honda HR-V 平咗 RM 53,400。如果你預算有限,Perodua 嘅入門版已經可以满足日常需要。但都要留意,便宜嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要睇你嘅需要。

Perodua Ativa 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA。
Honda HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
兩款車嘅安全評級一樣,喺呢個級別裡面安全配備都算好齊全。而家嘅新車安全性都唔差,唔使太擔心這一點。

Perodua Ativa 採用 FWD 驅動方式。
Honda HR-V 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

Perodua Ativa 同 Honda HR-V 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更介意性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最後都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。

總體嚟講,Perodua Ativa 同 Honda HR-V 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵都要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Perodua Ativa dan Proton X70 semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini agak hampir dari segi harga dan penempatannya, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat penelitian.
Harga OTR Perodua Ativa di Malaysia ialah RM 62,500 - 73,400, terdapat 3 varian, termasuk 1.0L Turbo X (RM 62,500), 1.0L Turbo H (RM 67,300), 1.0L Turbo AV (RM 73,400) dan lain-lain.
Harga OTR Proton X70 di Malaysia ialah RM 106,800 - 122,300, terdapat 3 varian, termasuk 1.5L Standard 2WD (RM 106,800), 1.5L Executive 2WD (RM 115,800), 1.5L Premium 2WD (RM 122,300) dan lain-lain.
Dilihat dari segi harga, harga permulaan Perodua Ativa memang RM 44,300 lebih murah berbanding Proton X70. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Perodua sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit itu mungkin ada kompromi dari segi peralatan, ia bergantung pada keperluan anda.

Gred keselamatan Perodua Ativa adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA.
Gred keselamatan Proton X70 adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Kedua-dua kereta ini mempunyai gred keselamatan yang sama, dalam kategori ini peralatan keselamatan dianggap cukup lengkap. Keselamatan kereta baharu masa kini tidak buruk, tidak perlu risau mengenai hal ini.

Perodua Ativa menggunakan kaedah pemanduan FWD.
Proton X70 menggunakan kaedah pemanduan FWD.
Kedua-dua kereta ini menggunakan kaedah pemanduan yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza jauh.

Jaminan Perodua Ativa 5 tahun/150,000km, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Jaminan Proton X70 5 tahun/150,000km, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Kedua-dua kereta ini mempunyai syarat jaminan yang sama, tidak perlu bimbang mengenai hal ini. Kos penyelenggaraan sebenar bergantung pada rangkaian servis jenama dan harga komponen, disarankan bertanya pengalaman pemilik sebenar dalam kumpulan pemilik kereta.
Perodua Ativa dan Proton X70 adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga jualan semula, boleh pertimbangkan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih menekankan nilai harga dan peralatan, pilih yang lebih kaya dengan konfigurasi. Pada akhirnya disarankan untuk memandu uji kedua-dua kereta, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Perodua Ativa dan Proton X70 adalah model kereta yang cukup baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kunci utamanya bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan membuat penelitian, bandingkan kutipan harga dari beberapa pengedar kereta, kemudian lakukan ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk membuat penelitian pasti tidak salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Perodua Ativa dan Proton X70 semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan lokasi pasaran yang hampir sama. Hari ini, kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa menyiapkan kajian.
Harga OTR Perodua Ativa di Malaysia ialah RM 62,500 - 73,400, terdapat sebanyak 3 varian, termasuk 1.0L Turbo X (RM 62,500), 1.0L Turbo H (RM 67,300), 1.0L Turbo AV (RM 73,400) dan lain-lain.
Harga OTR Proton X70 di Malaysia ialah RM 106,800 - 122,300, terdapat sebanyak 3 varian, termasuk 1.5L Standard 2WD (RM 106,800), 1.5L Executive 2WD (RM 115,800), 1.5L Premium 2WD (RM 122,300) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Perodua Ativa memang RM 44,300 lebih murah daripada Proton X70. Jika bajet anda terhad, varian asas Perodua sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun, perlu diingat, perbezaan beberapa ribu ringgit itu mungkin ada pengorbanan dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan spesifik anda.

Pensijilan keselamatan Perodua Ativa ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ASA 3.0 + ACC + LDA + LKA + BSM + RCTA.
Pensijilan keselamatan Proton X70 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Pensijilan keselamatan kedua-dua kereta ini adalah sama, kelengkapan keselamatan dalam kategori ini dianggap lengkap. Keselamatan kereta baru semasa ini tidak buruk, tidak perlu terlalu bimbang mengenai hal ini.

Perodua Ativa menggunakan cara pemacu FWD.
Proton X70 menggunakan cara pemacu FWD.
Cara pemacu kedua-dua kereta adalah sama, iaitu FWD, tiada perbezaan besar dalam pengalaman memandu harian.

Perodua Ativa dan Proton X70 adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga pasaran kedua, utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik. Jika anda lebih mementingkan nilai wang dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih kaya. Akhir sekali, disarankan untuk uji kedua-dua model secara langsung, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhan, Perodua Ativa dan Proton X70 adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana bergantung kepada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan untuk membuat kajian, bandingkan sebut harga daripada beberapa pengedar kereta, dan buat ujian pemanduan untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, mengambil masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

於馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Mazda CX-30 同 Mitsubishi Xforce 來做比較。呢兩款車喺價錢同定位上都幾接近,今日我哋就由多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省下做功課嘅時間。
Mazda CX-30 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 122,409 - 146,409,一共有 4 個版本,包括 2025 2.0L High+ Premium(RM 146,409)、2025 2.0L High+(RM 138,409)、2025 2.0L High(RM 130,409) 等。
Mitsubishi Xforce 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 109,930 - 119,930,一共有 2 個版本,包括 2026 1.5L Ultimate(RM 119,930)、2026 1.5L Urban(RM 109,930) 等。
從價錢睇落,Mitsubishi Xforce 嘅起價比 Mazda CX-30 平咗 RM 12,479。老實講,喺呢個價錢段,幾千蚊嘅差距其實唔算大,關鍵仲係睇整體嘅性價比同長期使用成本。

Mazda CX-30 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Mitsubishi Xforce 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
呢兩款車用嘅係同一套動力系統,日常開落嚟嘅感受基本上冇分別。油耗方面都差不多,唔使太糾結呢一點。

Mazda CX-30 車身長 4500 mm,後備箱 450 L。
Mitsubishi Xforce 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
空間方面,Mazda CX-30 嘅車身比 Mitsubishi Xforce 長咗 100 mm,車內乘坐空間會稍微寬裕啲,尤其係後座腿部空間。如果你經常載家人或者需要放嬰兒車,大少少嘅車身確實更實用。

Mazda CX-30 採用 FWD 驅動方式。
Mitsubishi Xforce 採用 FWD 驅動方式。
呢兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大區別。

總體嚟講,Mazda CX-30 同 Mitsubishi Xforce 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一部,關鍵仲係要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去做試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家揀車嗰陣都會拎 Mazda CX-5 同 Ford Everest 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我就從多個方面做個詳細比較,幫你節省做功課嘅時間。
Mazda CX-5 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 135,469 - 166,760,一共有 3 個版本,包括 2025 2.0L AT 35 週年紀念(RM 316,154)、2025 2.0L AT(RM 296,154)、2025 2.0L MT(RM 294,154) 等。
Ford Everest 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 266,338 - 430,838,一共有 6 個版本,包括 2026 3.0T 4WD Platinum(RM 430,838)、2026 2.0T 4WD Platinum(RM 348,838)、2026 2.0T 4WD Sport(RM 316,838) 等。
由價錢睇嚟,Mazda CX-5 嘅起步價確實比 Ford Everest 平咗 RM 130,869。如果你預算唔夠多,Mazda 嘅入門版已經可以應付日常需要。但都要注意,平嗰幾千塊,可能喺配備方面要有取捨,具體要睇你嘅需要。

Mazda CX-5 嘅安全评分係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 。
Ford Everest 嘅安全评分係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Co-Pilot360。
兩款車嘅安全评分一樣,喺呢個級距入面安全配備都算好齊全。依家嘅新車安全性唔算差,唔使太擔心呢一點。

Mazda CX-5 採用 FWD 驅動方式。
Ford Everest 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大分別。

Mazda CX-5 同 Ford Everest 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑好嗰款;如果你更在意性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最尾都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要。

總括嚟講,Mazda CX-5 同 Ford Everest 都係馬來西亞市場好好嘅車型。揀邊一輛,關鍵始終要睇你個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 奇瑞瑞虎 7 Pro 同 斯巴鲁森林人 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一次詳細比較,幫你省咗做功課嘅時間。
奇瑞瑞虎 7 Pro 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 123,750 - 123,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 125,000)、1.6L Turbo Premium(RM 140,000) 等。
斯巴鲁森林人 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 174,000 - 197,000,一共有 3 個版本,包括 2024 2.0L S EyeSight GT Edition(RM 189,538)、2024 2.0L S EyeSight(RM 177,538)、2024 2.0L L EyeSight(RM 167,538) 等。
從價錢睇嚟,奇瑞瑞虎 7 Pro 嘅入門價確實比 斯巴鲁森林人 平咗 RM 50,250。如果你預算有限,奇瑞嘅入門版已經可以滿足日常需要。但要留意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,視乎你嘅需要。

奇瑞瑞虎 7 Pro 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
斯巴鲁森林人 嘅安全評級係 5★ (Euro NCAP),主動安全系統包括 EyeSight。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 奇瑞瑞虎 7 Pro 嘅 Basic 同 斯巴鲁森林人 嘅 EyeSight 喺功能上有啲分別,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細對比吓兩者嘅功能清單。

奇瑞瑞虎 7 Pro 採用 FWD 驅動方式。
斯巴鲁森林人 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

奇瑞瑞虎 7 Pro 同 斯巴鲁森林人 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,就揀配備更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。
總體嚟講,奇瑞瑞虎 7 Pro 同 斯巴鲁森林人 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵都係要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拎 Chery Tiggo 8 PHEV 同 Volkswagen Tiguan 嚟做比較。佢哋兩部車喺價位同定位上都蠻接近嘅,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省返做功課嘅時間。
Chery Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000) 之類。
Volkswagen Tiguan 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 206,540 - 260,024,一共有 2 個版本,包括 2025 Allspace 2.0T R-Line(RM 260,024)、2025 Allspace 1.4T Elegance(RM 206,540) 之類。
由價錢睇嚟,Chery Tiggo 8 PHEV 嘅入門價確實比 Volkswagen Tiguan 平咗 RM 46,790。如果你預算有限,Chery 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嘅嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要睇你嘅需要。

Chery Tiggo 8 PHEV 裝載 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
Volkswagen Tiguan 裝載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,Volkswagen Tiguan 嘅 2.0L 4-cyl 比 Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Hybrid 多咗 0 匹馬力。不過日常喺市區開,兩部車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Chery Tiggo 8 PHEV 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
Volkswagen Tiguan 嘅安全評級係 5★ (Euro NCAP),主動安全系統包括 IQ.Drive。
安全配備方面,兩部車都拿到咗唔錯嘅評級。不過 Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Basic 同 Volkswagen Tiguan 嘅 IQ.Drive 喺功能上有些差異,如果你比較看重主動安全嘅話,可以仔細睇下兩者嘅功能列表。

Chery Tiggo 8 PHEV 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
Volkswagen Tiguan 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
兩部車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。
Chery Tiggo 8 PHEV 同 Volkswagen Tiguan 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,那就揀配置更豐富嗰款。最後都係建議兩部都去試駕,親身體驗先最重要。
總而言之,Chery Tiggo 8 PHEV 同 Volkswagen Tiguan 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一部,關鍵都要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對無錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拎 Chery Tiggo 9 同 GWM Haval H6 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省咗做功課嘅時間。
Chery Tiggo 9 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 166,800 - 179,800,總共有 1 個版本,包括 2026 2.0T Standard(RM 179,750)等。
GWM Haval H6 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 139,750 - 139,750,總共有 2 個版本,包括 1.5L Turbo Standard(RM 140,000)、1.5L Turbo Premium(RM 155,000)等。
由價錢睇,GWM Haval H6 嘅起步價比 Chery Tiggo 9 平咗 RM 27,050。實講,喺呢個價位段,幾千蚊嘅差距其實唔算大,關鍵仲係睇整體嘅性價比同長期使用成本。

Chery Tiggo 9 配備 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
GWM Haval H6 配備 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
動力方面,GWM Haval H6 嘅 Hybrid 比 Chery Tiggo 9 嘅 2.0L 4-cyl 多咗 0 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Chery Tiggo 9 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
GWM Haval H6 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
兩款車嘅安全評級一樣,喺呢個級別入面安全配備都算俾得好齊全。而家嘅新車安全性都唔差,唔使太擔心呢一點。

Chery Tiggo 9 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
GWM Haval H6 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。
Chery Tiggo 9 採用 FWD 驅動方式。
GWM Haval H6 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。
總體嚟講,Chery Tiggo 9 同 GWM Haval H6 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊輛,關鍵仲係要睇你個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對無錯。
