Bahasa Melayu
Muat turun Aplikasi
Ikuti kami
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • TikTok
  • X
UtamaBeritaPanduan Membeli Isuzu D-Max: 9 Varian, Yang Paling Laris Bukan Paling Murah, Bukan Juga Paling Mahal

Panduan Membeli Isuzu D-Max: 9 Varian, Yang Paling Laris Bukan Paling Murah, Bukan Juga Paling Mahal

Kongsi video

D-Max 2026 ditawarkan dalam 9 varian utama di pasaran Malaysia, dengan harga bermula dari RM103,121 hingga RM162,938. Varian paling laris ialah 2.2L 4×4 Standard AT pada harga RM122,171, yang menyumbang 36% daripada jumlah jualan keseluruhan barisan model D-Max.

Harganya hampir RM20,000 lebih tinggi berbanding Single Cab asas, dan RM40,000 lebih rendah berbanding varian flagship X-Terrain. Kedudukan ini mencerminkan hakikatnya: kebanyakan pembeli D-Max bukan mencari kenderaan kerja paling murah, dan bukan juga mengejar flagship paling mahal. Mereka mencari titik keseimbangan yang tahan lasak untuk kerja, praktikal untuk kegunaan harian, dan pada julat harga yang tidak membuatkan pembeli berfikir panjang.

Single Cab Auto: Rehatkan Kaki Kiri

Single Cab hadir dengan tiga varian: 2.2L MT pada RM103,121, 3.0L MT pada RM108,888, dan 2.2L AT pada RM109,121.

Single Cab automatik mula diperkenalkan di pasaran trak pikap Malaysia pada tahun 2026 dan tidak pernah ditawarkan sebelum ini. Kelebihannya bukan terletak pada senarai spesifikasi. Di tapak pembinaan, ladang kelapa sawit dan kawasan gudang kargo, pikap Single Cab menghadapi pergerakan henti-mula yang kerap setiap hari. Kotak gear manual dalam situasi begini amat memenatkan kaki kiri serta memerlukan tumpuan yang tinggi, manakala transmisi automatik mengurangkan beban kerja pemandu dengan ketara.

2.2L Single Cab AT merangkumi 60% jualan Single Cab D-Max, membuktikan para pembeli tahu dengan tepat apa yang mereka beli: sebuah kenderaan kerja tanpa perlu kerap menekan pedal klac.

3.0L Single Cab MT sebenarnya lebih murah sedikit daripada 2.2L Single Cab AT, malah 3.0L MT menawarkan kuasa mula gerak yang lebih bertenaga ketika membawa muatan berat dengan rizab kuasa yang lebih tinggi. Namun, ini jelas membuktikan bahawa bagi kegunaan kenderaan kerja, transmisi AT ternyata lebih memikat berbanding enjin sesaran besar 3.0L.

Auto Plus: Jimat Tanpa Sistem 4WD

Auto Plus ditawarkan pada harga RM114,671, 2.2L 4×2 dan merupakan satu-satunya varian Double Cab tanpa sistem pacuan empat roda. Ia menggunakan enjin 2.2L yang digandingkan dengan kotak gear 8AT. Skrin infotainmen 10 inci didatangkan secara standard bermula dari varian ini, di samping rim aloi 17 inci dan tempat duduk fabrik.

Profil kegunaan model ini cukup jelas: ulang-alik harian di bandar, pemanduan lebuh raya, dan sesekali memuatkan kargo di bahagian belakang. Konfigurasi 4×2 bukan sahaja menjimatkan kos pemilikan sistem 4WD, malah mengurangkan beban berat sistem tersebut yang perlu dibawa setiap hari. Pada kelajuan lebuh raya, nisbah gear ketujuh dan kelapan pada transmisi 8AT bertindak sebagai gear overdrive, mengekalkan rev enjin rendah sekali gus memastikan bunyi enjin diesel dikekang dengan baik.

Tanpa perlu masuk ke tapak projek, meredah ladang, atau menarik kenderaan keluar daripada lumpur selepas hujan lebat, Auto Plus ialah varian antara 9 pilihan yang paling praktikal, tanpa perlu membayar untuk keperluan luar jangka.

Standard 4×4: Pilihan 36% Pembeli

2.2L 4×4 Standard AT pada harga RM122,171 merupakan varian paling laris dalam seluruh barisan model. Tambahan RM7,900 berbanding Standard MT untuk mendapatkan transmisi 8AT; manakala tambahan RM7,500 berbanding Auto Plus untuk mendapatkan sistem pacuan empat roda.

Pakej spesifikasi varian ini praktikal dan tidak berlebihan. Enjin 2.2L menghasilkan 163 PS dan 400 N·m, dengan 255 N·m sudah tersedia seawal 1,000 rpm untuk kuasa mula gerak yang responsif. Gandingan pacuan empat roda dengan Rough Terrain Mode menyediakan keupayaan asas untuk melepasi laluan bukan berturap.

Varian ini sememangnya tidak didatangkan dengan rim 18 inci atau tempat duduk kulit, sebaliknya menggunakan skrin 7 inci dan tempat duduk fabrik. Namun casis, rangkaian kuasa dan jaminan pengeluaran adalah setara dengan varian lebih mahal, bersama kelengkapan asas 2 beg udara (pemandu dan penumpang hadapan).

Penguasaan jualan sebanyak 36% dicapai bukan kerana ia D-Max yang paling serba lengkap, tetapi kerana ia varian D-Max yang paling tidak perlu diterangkan. Hadir dengan 4WD, transmisi automatik, enjin baharu 2.2L serta harga yang munasabah, pembeli yang tahu menilai pasti tidak teragak-agak membuat tempahan.

Dua Varian Premium: Tambah RM3,317 Demi Sesaran Enjin

Peningkatan dari varian Standard ke Premium menaikkan harga ke paras RM141,821 (2.2L) dan RM145,138 (3.0L). Jurang harga antara kedua-dua varian Premium ini hanyalah RM3,317.

2.2L Premium dipadankan dengan transmisi 8AT, manakala 3.0L Premium menggunakan 6AT. Dari segi kelengkapan, kedua-duanya hampir serupa: rim 18 inci, tempat duduk kulit, skrin sentuh 10 inci, pendingin hawa automatik dwi-zon, sistem kemasukan tanpa kunci, serta ciri keselamatan yang dipertingkatkan kepada 6 beg udara (hadapan, sisi, dan tirai). Perbezaan utamanya terletak di bawah hud enjin.

Kotak gear 8AT pada enjin 2.2L menawarkan nisbah gear yang rapat, rev enjin rendah semasa cruising di lebuh raya, serta penjimatan bahan api yang cemerlang. Dalam ujian cabaran satu tangki rasmi dari Sandakan ke Kuching sejauh 1,605 km dengan tangki 76 liter, kecekapan jarak jauhnya terbukti secara nyata.

Sementara itu, enjin 3.0L menghasilkan tork 450 N·m seawal 1,600 rpm dan kuasa 190 PS (lebih 27 PS berbanding 2.2L). Untuk tugas menunda, membawa muatan berat, dan mendaki laluan curam berterusan, enjin ini mampu menggalas beban tanpa perlu menaikkan rpm ke tahap tinggi.

Bagi perbatuan tahunan yang didominasi pemanduan lebuh raya dan muatan ringan, gandingan enjin 2.2L Premium bersama transmisi 8AT adalah pilihan harian paling rasional. Namun jika ruang kargo kerap membawa muatan penuh, sering menunda, atau kerap meredah laluan bukit dan ladang, kelebihan sesaran enjin 3.0L amat berbaloi dengan perbezaan RM3,317 tersebut.

X-Terrain: Jaminan Pengeluaran Sebagai Kelengkapan Utama

X-Terrain pada harga RM162,938, iaitu RM17,800 lebih tinggi berbanding 3.0L Premium. Perbezaan harga ini merangkumi pakej ADAS lengkap (brek kecemasan automatik, kawalan pelayaran adaptif, amaran keluar lorong, lampu tinggi automatik), 7 beg udara, serta perincian estetik luaran dan dalaman yang eksklusif. Namun kelebihan utama yang benar-benar membezakannya daripada 8 varian lain ialah jaminan pengeluarannya.

Jaminan standard D-Max adalah selama 5 tahun atau 150,000 km. Bagi X-Terrain, jaminan ditawarkan selama 7 tahun tanpa had perbatuan. Bagi trak pikap dengan purata perjalanan 30,000 hingga 40,000 km setahun, jurang antara 5 tahun dan 7 tahun bukan sekadar perbezaan dua tahun di atas kertas, sebaliknya ia menentukan siapa yang menanggung kos pembaikan sekiranya berlaku kerosakan pada sistem transmisi, turbo atau komponen 4WD pada tahun keenam dan ketujuh pemilikan.

Pilihan Tepat Mengikut Keperluan

Trak kerja tulen, operasi armada, kerap gerak henti setiap hari: 2.2L 4×4 Single Cab AT, RM109,121. Transmisi automatik pada Single Cab bertujuan mengurangkan keletihan memandu, bukan sekadar keselesaan.

Ulang-alik bandar, pemanduan lebuh raya, tidak memerlukan 4WD: 2.2L 4×2 Auto Plus, RM114,671. Hadir lengkap dengan transmisi 8AT dan skrin 10 inci, tanpa beban berat serta kos tambahan sistem pacuan empat roda.

Kegunaan keluarga berserta off-road ringan tanpa komplikasi spesifikasi: 2.2L 4×4 Standard AT, RM122,171. Menjadi pilihan 36% pembeli kerana ia menggabungkan keupayaan 4WD, transmisi 8AT dan enjin baharu pada tanda harga yang paling tidak perlu diterangkan.

Perjalanan jauh di lebuh raya dengan suasana kabin gaya hidup: 2.2L Premium AT, RM141,821. Kecekapan transmisi 8AT, tempat duduk kulit dan rim 18 inci memberikan penampilan yang lebih anggun untuk pemanduan harian.

Muatan berat, operasi menunda, dan beban tinggi berterusan: 3.0L Premium AT, RM145,138. Rizab kuasa 190 PS dan 450 N·m sedia tersedia tanpa perlu menunggu rev enjin meningkat.

Pemilikan jangka panjang melebihi enam tahun dengan perbatuan tinggi: 3.0L X-Terrain AT, RM162,938. Jaminan 7 tahun tanpa had perbatuan menjadi faktor penentu paling ketara berbanding varian lain.

Jadual Perbandingan Spesifikasi Varian Isuzu D-Max 2026 Malaysia

Varian Harga (Atas Jalan Tanpa Insurans Semenanjung) Enjin Kuasa Kuda Tork Transmisi Pacuan Rim Skrin Pusat Jaminan
2.2L 4×4 Single Cab MT RM103,121 2.2L RZ4F-TC 163 PS(161 hp) 400 N·m 6MT 4WD 16 inci 7 inci 5 tahun/150,000 km
3.0L 4×4 Single Cab MT RM108,888 3.0L 4JJ3-TCX 187 hp 450 N·m 6MT 4WD 16 inci 7 inci 5 tahun/150,000 km
2.2L 4×4 Single Cab AT RM109,121 2.2L RZ4F-TC 163 PS(161 hp) 400 N·m 8AT 4WD 16 inci 7 inci 5 tahun/150,000 km
2.2L 4×4 Standard MT RM114,171 2.2L RZ4F-TC 163 PS(161 hp) 400 N·m 6MT 4WD 17 inci 7 inci 5 tahun/150,000 km
2.2L 4×2 Auto Plus AT RM114,671 2.2L RZ4F-TC 163 PS(161 hp) 400 N·m 8AT RWD 17 inci 10 inci 5 tahun/150,000 km
2.2L 4×4 Standard AT RM122,171 2.2L RZ4F-TC 163 PS(161 hp) 400 N·m 8AT 4WD 17 inci 7 inci 5 tahun/150,000 km
2.2L 4×4 Premium AT RM141,821 2.2L RZ4F-TC 163 PS(161 hp) 400 N·m 8AT 4WD 18 inci 10 inci 5 tahun/150,000 km
3.0L 4×4 Premium AT RM145,138 3.0L 4JJ3-TCX 187 hp 450 N·m 6AT 4WD 18 inci 10 inci 5 tahun/150,000 km
3.0L 4×4 X-Terrain AT RM162,938 3.0L 4JJ3-TCX 187 hp 450 N·m 6AT 4WD 18 inci 10 inci 7 tahun tanpa had perbatuan

Nota: Semua harga adalah harga atas jalan tanpa insurans bagi Semenanjung Malaysia. Semua varian transmisi automatik 2.2L dipadankan dengan kotak gear 8-kelajuan automatik (Aisin), manakala varian automatik 3.0L menggunakan kotak gear 6-kelajuan automatik. Jaminan 7 tahun tanpa had perbatuan bagi varian X-Terrain berbeza daripada jaminan 5 tahun/150,000 km pada varian lain. Keseluruhan barisan model didatangkan dengan servis berkala percuma selama 2 tahun atau 20,000 km. Kadar pengekalan nilai 66.0% adalah data purata lima tahun bagi model ini dan tidak dipecahkan mengikut varian.

Follow Facebook

BitAuto.my 203.3K followers

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.

+ Follow

Get the latest car news first!

BitAuto.my

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.

203.3K followers + Follow
MINI's certified pre-owned programme is back! Shopping for a MINI, why not consider a CPO unit and save some money? 1 minute ago Masa dah time for that year-end car promo and Toyota has just the reason (more actually) for you to do so 😎 #BitAutoMY #ToyotaMalaysia #MoveYourWorld #CarDealsMY #YearEndPromo 1 minute ago Coral Blue or Cobalt Blue? Which one is your pick for the Ativa? #perodua #peroduaAtiva 1 minute ago
Kembali ke Atas
Balasan