Lembaran spesifikasi Hilux 2.4E AT 4×4 menyenaraikan 3 beg udara: pemandu, penumpang hadapan, dan lutut pemandu. Beg udara sisi tiada, beg udara tirai pun tiada. Bagi sebuah pikap double cab, apabila tempat duduk belakang membawa penumpang, lapisan perlindungan kepala dan dada ketika perlanggaran sisi itu tiada pada 2.4E.
2.8 Rogue pula dilengkapi 7 beg udara: pemandu, penumpang hadapan, lutut pemandu, beg udara sisi hadapan, serta beg udara tirai depan dan belakang. Varian pertengahan 2.4V juga hadir dengan 7 beg udara. Dengan perbezaan harga sekitar RM43,000 lebih, perkara paling utama yang perlu difikirkan terlebih dahulu ialah jurang antara “tiada beg udara tirai” dan “ada beg udara tirai”, barulah beralih kepada kelebihan 100 N·m tersebut.

Mari kita teliti struktur harganya. Harga atas jalan Semenanjung Malaysia tanpa insurans bagi 2.4E AT 4×4 adalah sekitar RM119,880 (harga terkini di laman web rasmi sekitar RM120,080), 2.4V AT 4×4 sekitar RM149,580, dan 2.8 Rogue AT 4×4 sekitar RM163,080.
Perbezaan dari 2.4E ke 2.4V ialah RM29,700, manakala dari 2.4V ke Rogue ialah RM13,500. Tiga peringkat perbezaan harga ini mewakili tiga skop kegunaan yang berbeza sama sekali, bukan sekadar perbandingan “spesifikasi tinggi atau rendah”.
2.4E menggunakan enjin 2.4L 2GD-FTV, menjana 148 hp (150 PS), 400 N·m (1,600–2,000 rpm), transmisi 6-kelajuan automatik, 4WD. Nilai utamanya ialah “mendapatkan casis, pacuan empat roda dan ketahanan Hilux pada ambang harga paling rendah”: ground clearance 286 mm, rim 17 inci, tempat duduk fabrik, head unit 2-DIN, pendingin hawa manual; segala-galanya di dalam kabin berkonsepkan “cukup untuk keperluan asas”.

3 beg udara adalah aspek yang wajib dihadapi secara jujur untuk varian ini. Jika anda membeli pikap ini semata-mata untuk tujuan kerja, tempat duduk belakang jarang berpenumpang, dan kekerapan membawa orang adalah rendah, tahap keselamatan pasif 3 beg udara ini merupakan tolak ansur yang munasabah untuk diterima.
Namun jika kerap membawa ahli keluarga atau pekerja, dengan ruang belakang yang sering digunakan, kompromi keselamatan ini tidak wajar diselindungkan di sebalik reputasi “Hilux memang tahan lasak”. 2.4E tiada AEB, tiada Pemantauan Titik Buta (BSM), tiada Amaran Berlepas Lorong (LDW); ciri-ciri ini hanya ditawarkan bermula daripada 2.4V.

2.4V mengekalkan enjin 2.4L yang sama dengan 148 hp, 400 N·m, transmisi 6-kelajuan automatik, tanpa sebarang perubahan pada trenkuasa. Nilai tambahan sebanyak RM29,700 ini tertumpu pada aspek keselamatan dan keselesaan harian: tujuh beg udara, kamera 360 darjah, skrin sentuh dengan Apple CarPlay dan Android Auto, tempat duduk kulit, rim 18 inci, serta sistem bantuan pemanduan asas yang tiada pada 2.4E (AEB, Pemantauan Titik Buta (BSM), Amaran Berlepas Lorong (LDW) dan lain-lain).
Kedudukan model ini dalam barisan Hilux sangat jelas. Ia menutup kelemahan terbesar 2.4E dengan menaik taraf bilangan beg udara daripada 3 kepada 7 termasuk beg udara tirai; mengekalkan kecekapan bahan api enjin 2.4L dan road tax tahunan sebanyak RM754.40; cuma apa yang tidak disertakan ialah output 500 N·m dan pakej spesifikasi flagship yang lebih lengkap milik Rogue.

Untuk kegunaan harian keluarga dan aktiviti off-road ringan, kerap membawa penumpang, tetapi tidak memerlukan keupayaan menunda beban 3.5 tan, 2.4V ialah pilihan paling seimbang antara ambang keselamatan asas dan kecekapan bajet. Walaupun RM29,700 tidak memberikan 100 N·m tambahan, ia menyediakan beg udara tirai dan pakej ADAS yang praktikal, menjadikan langkah ini jauh lebih bernilai daripada melompat terus dari 2.4E ke Rogue.

Rogue pada harga RM13,500 lebih tinggi berbanding 2.4V. Enjinnya dinaik taraf kepada 2.8L 1GD-FTV dengan 204 PS (sekitar 202 hp), 500 N·m (1,600-2,800 rpm), transmisi 6-kelajuan automatik. Dari segi kelengkapan, Rogue menambah Kawalan Pelayaran Adaptif (ACC), pengecas tanpa wayar Qi, rim aloi dwi-tona 18 inci dan rekaan muka depan lebih agresif berbanding 2.4V, di samping mengekalkan tujuh beg udara dan kamera 360 darjah.

Nilai tambahan RM13,500 ini lebih tertumpu dan menyasarkan profil penggunaan yang sangat jelas. Untuk kerja menunda, mengangkut beban berat, dan mendaki laluan berbukit secara berterusan, perbezaan antara 500 N·m dan 400 N·m amat ketara secara mekanikal.

Tambahan 100 N·m ini mungkin tidak terasa begitu ketara ketika memandu santai tanpa beban, namun apabila ruang kargo belakang penuh dengan muatan, menunda beban berat di belakang, dan mendaki bukit tanpa perlu kerap turun gear, Rogue mampu mengekalkan momentum kelajuan tanpa perlu memerah rpm enjin terlalu tinggi. Jika tujuan utama pembelian Hilux anda melibatkan aktiviti menunda dan mengangkut beban berat, RM13,500 ini adalah satu-satunya perbelanjaan yang tepat untuk tujuan tersebut.

Cukai jalan untuk enjin 2.4L ialah RM754.40 setahun, manakala 2.8L ialah RM1,248.00 setahun; perbezaan RM493.60 setahun bersamaan RM2,468 dalam tempoh lima tahun. Liputan waranti adalah standard untuk semua varian: 5 tahun atau 150,000 km, yang mana terdahulu.

Penyelenggaraan berkala kereta adalah berdasarkan buku panduan servis rasmi Toyota; tempoh servis disyorkan dipendekkan jika kenderaan kerap digunakan untuk beban berat atau menunda. Kos-kos ini tidak mengubah secara mendasar pilihan varian, tetapi ia tetap menyumbang kepada kos pemilikan jangka panjang.
Hilux generasi kesembilan di Malaysia pada masa ini diperkenalkan dengan varian BEV terlebih dahulu, manakala versi enjin pembakaran dalaman (ICE) masih mengekalkan generasi kelapan di pasaran. Varian 2.4E, 2.4V, dan Rogue yang dibincangkan dalam panduan ini semuanya merujuk kepada model ICE generasi kelapan.

Setakat ini tiada maklumat rasmi tempatan mengenai tarikh pelancaran atau harga bagi varian ICE generasi kesembilan. Memandangkan keputusan membeli dibuat pada masa sekarang, ketiga-tiga varian inilah pilihan sedia ada di pasaran.

Kekerapan membawa penumpang belakang rendah, kegunaan utama untuk tugas komersial dan kerja lasak, bajet sekitar RM120,000, serta bersedia menerima tahap keselamatan asas 3 beg udara: 2.4E AT 4×4, sekitar RM119,880. Varian ini menawarkan sistem pacuan empat roda, transmisi automatik, dan ketahanan casis Hilux pada paras harga yang sangat berdaya saing.

Kerap membawa penumpang, mementingkan keselamatan beg udara tirai dan ciri ADAS, tetapi tidak memerlukan lebihan tork 500 N·m untuk menunda: 2.4V AT 4×4, sekitar RM149,580. Tambahan RM29,700 memberikan peningkatan dari 3 ke 7 beg udara, serta pakej keselamatan dan kemudahan harian yang lengkap. Varian ini menawarkan jalan tengah tanpa perlu berkompromi dari segi keselamatan.

Kerap menunda beban, mengangkut barangan berat, memandu di laluan berbukit, dan memerlukan tork 500 N·m sebagai keupayaan harian: 2.8 Rogue AT 4×4, sekitar RM163,080. Penambahan RM13,500 berbanding 2.4V memberikan sesaran enjin yang lebih besar, tork lebih tinggi, serta pakej varian flagship yang lengkap. Komprominya hanyalah kos cukai jalan tambahan RM493.60 setahun, dan kotak gear 6-kelajuan automatik yang masih dikekalkan sehingga tahun 2026.

Dengan perbezaan harga melebihi RM43,000 ini, keutamaan yang perlu dipertimbangkan bukan sekadar kuasa kuda, tetapi kehadiran beg udara tirai. Pastikan keperluan keselamatan ini jelas di fikiran anda sebelum memutuskan sama ada berbaloi menambah bajet untuk 100 N·m seterusnya.
|
Perkara
|
2.4E AT 4×4
|
2.4V AT 4×4
|
2.8 Rogue AT 4×4
|
|---|---|---|---|
|
Harga Atas Jalan Tanpa Insurans Semenanjung Malaysia (Rujukan)
|
Sekitar RM119,880 (Senarai harga laman web rasmi sekitar RM120,080)
|
Sekitar RM149,580 (Laman web rasmi sekitar RM149,780)
|
Sekitar RM163,080 (Laman web rasmi sekitar RM163,280)
|
|
Pemasangan
|
CKD (Malaysia)
|
CKD (Malaysia)
|
CKD (Malaysia)
|
|
Enjin
|
2.4L 2GD-FTV Turbo Diesel
|
2.4L 2GD-FTV Turbo Diesel
|
2.8L 1GD-FTV Turbo Diesel
|
|
Sesaran Enjin
|
2,393 cc
|
2,393 cc
|
2,755 cc
|
|
Kuasa Maksimum
|
148 hp (150 PS)
|
148 hp (150 PS)
|
202 hp (204 PS)
|
|
Tork Maksimum
|
400 N·m @ 1,600-2,000 rpm
|
400 N·m @ 1,600-2,000 rpm
|
500 N·m @ 1,600-2,800 rpm
|
|
Transmisi
|
6-kelajuan automatik (Super ECT)
|
6-kelajuan automatik (Super ECT)
|
6-kelajuan automatik (Super ECT)
|
|
Sistem Pacuan
|
Pacuan 4WD separuh masa dengan kunci pembeza belakang
|
Pacuan 4WD separuh masa dengan kunci pembeza belakang
|
Pacuan 4WD separuh masa dengan kunci pembeza belakang
|
|
Beg Udara
|
3 (Pemandu, penumpang hadapan, lutut pemandu)
|
7(Termasuk beg udara sisi hadapan, beg udara tirai hadapan & belakang)
|
7 (Termasuk beg udara sisi hadapan, beg udara tirai hadapan & belakang)
|
|
Beg Udara Tirai
|
Tiada
|
Ada
|
Ada
|
|
ADAS
|
Tiada
|
TSS Asas: AEB, Pemantauan Titik Buta (BSM), Amaran Berlepas Lorong (LDW)
|
TSS Asas + Kawalan Pelayaran Adaptif (ACC)
|
|
Skrin Infotainment
|
Head unit 2-DIN (CD/Bluetooth)
|
Skrin sentuh, CarPlay/Android Auto (saiz tertakluk pada spesifikasi rasmi)
|
Skrin sentuh 6.75 inci, CarPlay/Android Auto
|
|
Tempat Duduk
|
Fabrik
|
Kulit
|
Kulit (Kemasan eksklusif Rogue)
|
|
Rim
|
Aloi 17 inci (Tayar AT)
|
Aloi 18 inci
|
Aloi dwi-tona 18 inci
|
|
Kamera 360 Darjah
|
Tiada (Pilihan aksesori)
|
Ada
|
Ada
|
|
Kelegaan Tanah
|
286 mm
|
286 mm
|
286 mm
|
|
Dimensi (P × L × T)
|
5,325 × 1,855 × 1,815 mm
|
5,325 × 1,855 × 1,815 mm
|
5,325 × 1,855 × 1,815 mm
|
|
Jarak Roda
|
3,085 mm
|
3,085 mm
|
3,085 mm
|
|
Road Tax Tahunan (Persendirian Semenanjung)
|
RM754.40
|
RM754.40
|
RM1,248.00
|
|
Waranti
|
5 tahun / 150,000 km
|
5 tahun / 150,000 km
|
5 tahun / 150,000 km
|

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.
+ Follow
Welcome back #CELICA! Toyota Gazoo Racing WRC confirms two teams, with one running the GR Yaris, and another running the GR Celica.
This means the Celica name returns to Toyota’s lineup after 20 years, when the 7th generation was discontinued, and 29 years since a Celica participated in the WRC.
Welcome back! More to follow as we have it. 1 minute ago
Toyota pushes for even better peace-of-mind with its Mobili-T Assist, allowing eligible customers to get a courtesy car whilst theirs are being repaired.
And Toyota's Move Your World Reward would reward eligible customers with a chance to win an iPhone Duo!
#toyota 1 minute ago
Tyres may be one of the least exciting part of your car, but they're an extremely crucial when it comes to safety.
And Nexen has introduced two new tyres, catering to different market segments.
#nexen 1 minute ago Get the latest car news first!

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.
Welcome back #CELICA! Toyota Gazoo Racing WRC confirms two teams, with one running the GR Yaris, and another running the GR Celica.
This means the Celica name returns to Toyota’s lineup after 20 years, when the 7th generation was discontinued, and 29 years since a Celica participated in the WRC.
Welcome back! More to follow as we have it. 1 minute ago
Toyota pushes for even better peace-of-mind with its Mobili-T Assist, allowing eligible customers to get a courtesy car whilst theirs are being repaired.
And Toyota's Move Your World Reward would reward eligible customers with a chance to win an iPhone Duo!
#toyota 1 minute ago
Tyres may be one of the least exciting part of your car, but they're an extremely crucial when it comes to safety.
And Nexen has introduced two new tyres, catering to different market segments.
#nexen 1 minute ago