Bahasa Melayu
Muat turun Aplikasi
Ikuti kami
  • Facebook
  • YouTube
  • Instagram
  • TikTok
  • X
UtamaBeritaIsuzu D-Max 2.2L 4×4 Standard AT Berbanding Toyota Hilux 2.4E AT 4×4: Satu Kekal 1800 rpm Di Lebuh Raya, Satu Lagi Kelegaan Tanah Tambahan 51 mm Untuk Laluan Lasak

Isuzu D-Max 2.2L 4×4 Standard AT Berbanding Toyota Hilux 2.4E AT 4×4: Satu Kekal 1800 rpm Di Lebuh Raya, Satu Lagi Kelegaan Tanah Tambahan 51 mm Untuk Laluan Lasak

Kongsi video

Jangan terus membuat penilaian muktamad terhadap mana-mana model hanya bersandarkan jumlah beg udara. Hilux 2.4E dilengkapi tiga beg udara: pemandu, penumpang hadapan dan beg udara lutut pemandu. D-Max 2.2L Standard AT lebih asas, hanya dua beg udara untuk pemandu dan penumpang hadapan, tiada beg udara lutut. Beg udara sisi mahupun beg udara tirai tidak ditawarkan untuk kedua-dua model. Hakikatnya pikap dua baris tempat duduk kerap membawa penumpang di belakang, ketiadaan perlindungan hentaman sisi bermakna kedua-duanya setara, tiada pihak yang lebih unggul.

Perbezaan harganya sangat kecil. Harga atas jalan tanpa insurans di Semenanjung Malaysia: D-Max 2.2L 4×4 Standard AT pada harga RM122,171, manakala Hilux 2.4E AT 4×4 pada harga RM119,880, D-Max lebih mahal sebanyak RM2,291. Dalam segmen pikap, jurang harga ini bersamaan kos satu set bedliner beserta dua kali servis berkala. Perkara yang perlu dinilai bukanlah jurang harga ini, tetapi bagaimana kedua-dua model melaburkan kos pada aspek yang berbeza.

Beg udara: Masing-masing Ada Kekurangan

Hilux mempunyai kelebihan satu beg udara lutut, manakala D-Max tidak mempunyainya. Perbezaannya tidak ketara, namun jangan cepat terpesona dengan transmisi 8AT yang lebih moden atau reputasi Hilux yang tahan lasak semata-mata. Sama ada membawa keluarga mahupun pekerja di tempat duduk belakang, ketiadaan beg udara tirai ketika berlaku hentaman sisi merupakan kelemahan kedua-dua model. Hakikat ini wajar dipertimbangkan sebelum menandatangani tempahan.

8AT: Anda Akan Faham Selepas Perjalanan Jauh

Enjin RZ4F 2.2T pada D-Max menjana 163 hp dan 400 N·m, dipadankan dengan kotak gear Aisin 8AT. Hilux pula menggunakan enjin 2GD-FTV berkuasa 148 hp dan 400 N·m bersama transmisi 6AT. Dengan nilai tork yang sama, pecutan dari pegun tidak dapat menjarakkan kedua-dua kenderaan. Perbezaan utama terletak pada nisbah gear: transmisi 8-kelajuan mempunyai nisbah gear yang lebih halus, mengekalkan kelajuan putar enjin pelayaran yang lebih rendah dan mengurangkan bunyi dengungan enjin diesel.

Transmisi 6AT pada Hilux sememangnya telah dilaras dengan baik dan bergerak lancar, namun pada kelajuan pelayaran yang sama, kelajuan putar enjinnya lebih tinggi. Ini adalah batasan mekanikal, tidak dapat diperbaiki hanya melalui penalaan. Bagi mereka yang kerap membuat perjalanan jauh dan mementingkan penjimatan bahan api serta tahap bunyi, transmisi 8AT D-Max adalah pilihan yang lebih sesuai.

Kelegaan Tanah: Kelebihan 51 mm

Hilux 2.4E mempunyai kelegaan tanah 286 mm, manakala helaian spesifikasi D-Max Standard AT merekodkan sekitar 235 mm, perbezaan sebanyak 51 mm. Di kawasan bandar, perbezaan ini tidak ketara ketika masuk keluar tempat letak kereta bawah tanah atau melintasi bonggol kelajuan. Namun apabila melalui laluan ladang, tapak pembinaan atau jalan tanah yang masih bertakung air hujan, 51 mm ini menentukan sama ada bahagian bawah bampar hadapan akan tergesel lumpur.

Kelegaan tanah D-Max yang lebih rendah juga mempunyai kelebihan: kerja memunggah muatan ke ruang kargo lebih mudah dan pusat graviti lebih stabil di jalan berturap. Jika kebanyakan perjalanan di lebuh raya, membawa muatan ringan dan hanya sesekali melalui jalan tidak berturap, kelegaan tanah 235 mm sudah memadai. Sekiranya keadaan laluan harian sukar diramal, kelebihan 51 mm pada Hilux merupakan kelebihan yang nyata.

Nilai jualan semula: Satu Berasaskan Reputasi, Satu Berasaskan Keadaan Kenderaan

Di pasaran kenderaan terpakai, Hilux lebih kerap dicari pembeli dan lebih cepat bertukar milik berbanding D-Max, ini adalah hakikat dalam sektor komersial tempatan. Nilai jualan semula D-Max juga baik, namun penilaiannya bergantung kepada keadaan kenderaan, jarak perbatuan dan rekod servis. Ia tidak mempunyai premium harga seperti Hilux yang mudah diterima pembeli.

Kedua-duanya tidak ada kelemahan dari sudut nilai terpakai, cuma logik pengekalan harganya berbeza: Hilux bergantung pada reputasi jenama yang sudah kukuh, manakala nilai D-Max bergantung pada keadaan sebenar kenderaan.

Pilihan di Tangan Anda

Sekiranya anda kerap membuat perjalanan jarak jauh setiap bulan, mementingkan kelajuan putar enjin pelayaran yang rendah dan penjimatan bahan api, serta inginkan pengalaman pemanduan pikap yang lebih moden, D-Max 2.2L Standard AT dengan transmisi 8AT adalah pilihan yang paling sesuai. Kelebihan 15 hp (163 hp lawan 148 hp) turut memberikan tindak balas pendikit yang lebih responsif ketika memotong dan menukar lorong.

Sebaliknya, jika keadaan laluan harian sukar diramal, memerlukan ketahanan untuk meredah jalan rosak dan keutamaan untuk mudah dijual semula, kelegaan tanah 286 mm dan kecairan pasaran Hilux 2.4E tidak perlu diragukan. Kedua-dua model tidak dilengkapi beg udara sepenuhnya: D-Max tiada beg udara lutut, manakala Hilux tiada beg udara tirai. Perkara ini wajar dipertimbangkan terlebih dahulu sebelum membuat keputusan.

Jadual Perbandingan Spesifikasi Terperinci Isuzu D-Max 2.2L 4×4 Standard AT dan Toyota Hilux 2.4E AT 4×4

Perkara Isuzu D-Max 2.2L 4×4 Standard AT Toyota Hilux 2.4E AT 4×4
Harga atas jalan tanpa insurans di Semenanjung Malaysia RM122,171 RM119,880
Status pemasangan CBU CBU
Enjin 2.2L RZ4F-TC Turbodiesel 2.4L 2GD-FTV Turbodiesel
Kuasa Kuda 161 hp(163 PS) 148 hp
Tork 400 N·m 400 N·m
Transmisi 8-kelajuan automatik 6-kelajuan automatik
Sistem pacuan Pacuan empat roda Pacuan empat roda
Kelegaan tanah 235 mm 286 mm
Beg udara 2 (pemandu, penumpang hadapan) 3 (pemandu, penumpang hadapan, lutut)
Beg udara tirai Tiada Tiada
Kapasiti tangki bahan api 76 L 80 L
Jarak roda 3,125 mm 3,085 mm
Panjang kenderaan 5,280 mm 5,325 mm
Lebar kenderaan 1,870 mm 1,855 mm
Tinggi kenderaan 1,785 mm 1,815 mm
Cukai jalan tahunan (persendirian Semenanjung Malaysia) Sekitar RM571 RM754.40
Waranti 5 tahun / 150,000 km 5 tahun / 150,000 km
Kadar pengekalan nilai 5 tahun 66.0% Tidak dinyatakan

Nota: Semua harga adalah harga atas jalan tanpa insurans di Semenanjung Malaysia. Cukai jalan merupakan rujukan tahunan untuk pendaftaran persendirian di Semenanjung Malaysia, sekitar RM571 untuk D-Max dan RM754.40 untuk Hilux.

Follow Facebook

BitAuto.my 203.1K followers

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.

+ Follow

Get the latest car news first!

BitAuto.my

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.

203.1K followers + Follow
Coral Blue or Cobalt Blue? Which one is your pick for the Ativa? #perodua #peroduaAtiva 1 minute ago Perodua has quietly swapped out the old darker Cobalt Blue shade for a vibrant and punchy Coral Blue on the Perodua Ativa, lifted straight from the Axia lineup! #Perodua #PeroduaAtiva #Ativa #CoralBlue #BitAutoMalaysia #CarReview #MalaysianCars #Shorts #YouTubeShorts #CarUpdates 1 day ago RM 100k Leapmotor? Yes, if and when the Leapmotor B03X arrives here, it would most likely be the company's most affordable model. #leapmotor #leapmotorB03X 1 day ago
Kembali ke Atas
Balasan