Limpahan lampu bilik pameran menyinari kedua-dua kenderaan ini, garis bumbung Yaris kelihatan jelas lebih rendah di sebelah Yaris Cross. Penasihat jualan membuka pintu but Yaris Cross, ruang 471 liter itu rupanya masih menyembunyikan kompartmen sedalam 200 mm di bawah lantai kargo. Pintu ditutup kemudian beralih ke Yaris, but 286 liter miliknya hanya tinggal ruang untuk dua beg galas sebaik sebuah bagasi 28 inci dimuatkan.

Kedua-dua model ini dipisahkan oleh jurang harga RM8,300. Yaris 1.5 G ditawarkan pada harga RM91,600 manakala Yaris Cross 1.5S pula pada harga RM99,900, dengan beza ansuran bulanan sekitar RM100 bagi pinjaman tujuh tahun. Angka ini tidaklah besar, tetapi ia menawarkan dua pakej yang cukup berbeza.
| Perkara | Toyota Yaris 1.5 G | Toyota Yaris Cross 1.5S |
|---|---|---|
| Harga Atas Jalan (Semenanjung Malaysia tanpa insurans) | RM91,600 | RM99,900 |
| Pemasangan | CKD | CKD |
| Sesaran Enjin | 1,496 cc | 1,496 cc |
| Kuasa Kuda Maksimum | 107 PS / 6,000 rpm | 106 PS / 6,000 rpm |
| Tork Maksimum | 140 Nm / 4,200 rpm | 138 Nm / 4,200 rpm |
| Transmisi | CVT (7-speed Sport Sequential Shiftmatic) | D-CVT (7-speed maya dengan paddle shifter) |
| Sistem Pacuan | Pacuan Roda Hadapan (FWD) | Pacuan Roda Hadapan (FWD) |
| Panjang | 4,140 mm | 4,310 mm |
| Lebar | 1,730 mm | 1,770 mm |
| Tinggi | 1,475 mm | 1,655 mm |
| Jarak Roda | 2,550 mm | 2,620 mm |
| Kapasiti But | 286 liter | 471 liter |
| Berat Kerb | 1,140 kg | 1,150 kg |
| Kapasiti Tangki Bahan Api | 42 liter | 42 liter |
| Saiz Tayar | 195/50 R16 | 215/55 R18 |
| Kelegaan Tanah | Tidak diumumkan | 210 mm |
| Jumlah Beg Udara | 7 (termasuk beg udara lutut) | 6 |
| Sistem Keselamatan Aktif | Toyota Safety Sense (Sistem Pra-Perlanggaran (PCS), Amaran Keluar Laluan (LDA), Pemantau Titik Buta (BSM) dengan Amaran Trafik Melintang Belakang (RCTA), Pemantau Pandangan Panoramik 3D (PVM) | Sistem keselamatan aktif: Toyota Safety Sense (Amaran Pra-Perlanggaran (PCW), Kawalan Pelayaran Adaptif Kelajuan Penuh (ACC), Amaran & Pencegahan Keluar Laluan (LDA), Lampu Tinggi Automatik (AHB), Pemantau Titik Buta (BSM), Pemantau Pandangan Panoramik 360 Darjah (PVM) |
| Corong Penyaman Udara Belakang | Tiada | Ada |
| Power Tailgate | Tiada | Ada (dengan kick sensor) |
| Pelarasan Kerusi Pemandu Elektrik | Tiada | Ada |
| Cukai Jalan (Tahunan) | RM90 | RM120 |
| Waranti | 5 tahun perbatuan tanpa had | 5 tahun perbatuan tanpa had |
| Pakej Servis (5 tahun / 100,000 km) | RM3,846 | RM3,650 |
| Nilai Simpanan Tiga Tahun | Sekitar 72.7% | Data tidak mencukupi |


Ruang but 286 liter pada Yaris memadai untuk pemanduan harian. Beg kerja, kasut sukan dan payung boleh dimuatkan tanpa masalah. Namun kekurangannya mula terserlah apabila tiba masa membeli-belah barangan dapur malam Jumaat atau menghantar ahli keluarga ke lapangan terbang pada hari Ahad. Selepas memasukkan bagasi saiz 28 inci, baki ruang sukar memuatkan bagasi kedua yang besar. Anda terpaksa meletakkan barang di tempat duduk belakang atau melipat kerusi belakang terus.


Kapasiti 471 liter Yaris Cross pula berada pada tahap tersendiri. Beg 28 inci yang sama dimuatkan masih meninggalkan ruang mencukupi untuk bagasi kabin 20 inci dan dua beg galas. Ruang simpanan tersembunyi di bawah lantai kargo sesuai untuk peralatan kecemasan tanpa mengganggu ruang utama. Jurang 185 liter ini bukan sekadar angka di atas kertas, tetapi penentu sama ada semua beg boleh dimuatkan sekali gus tanpa mengorbankan tempat duduk penumpang.


Dari segi jarak roda, ukuran 2,620 mm pada Yaris Cross adalah 70 mm lebih panjang berbanding 2,550 mm pada Yaris. Kelebihan ini diterjemahkan terus kepada legroom penumpang belakang. Bagi orang dewasa, ruang lutut di belakang Yaris Cross memberi kelegaan sekitar dua penumbuk dari kerusi hadapan, berbanding sekitar satu setengah penumbuk dalam Yaris. Lebar kenderaan Yaris Cross yang lebih 40 mm turut memberikan ruang bahu yang lebih selesa apabila tiga orang dewasa duduk di belakang.

Corong penyaman udara belakang sememangnya ciri yang sangat dihargai dalam cuaca panas Malaysia. Yaris ketiadaan ciri ini, menyebabkan penumpang belakang terpaksa menunggu udara sejuk beredar ke seluruh kabin. Manakala Yaris Cross menawarkannya sebagai ciri standard, memastikan suhu bahagian belakang turun dengan pantas sebaik sahaja kereta dinaiki selepas diletakkan di bawah terik matahari.
Perincian keselamatan adalah aspek paling jelas yang memperlihatkan hala tuju berbeza bagi kedua-dua model ini.

Yaris 1.5 G hadir dengan tujuh beg udara, termasuk beg udara lutut pemandu. Walaupun peranannya mengurangkan risiko kecederaan kaki terbukti dalam ujian perlanggaran hadapan, fungsinya langsung tidak disedari ketika pemanduan biasa. Pakej Toyota Safety Sense miliknya merangkumi Sistem Pra-Perlanggaran (PCS), Amaran Keluar Laluan (LDA), Pemantau Titik Buta (BSM) dengan Amaran Trafik Melintang Belakang (RCTA), serta Pemantau Pandangan Panoramik 3D (PVM). Sistem ini berfungsi secara efektif dalam pelbagai situasi pemanduan daripada kesesakan bandar sehinggalah pemanduan di lebuh raya.

Yaris Cross 1.5S dilengkapi enam beg udara tanpa beg udara lutut. Bagaimanapun, pakej Toyota Safety Sense miliknya ditambah ciri penting yang tiada pada Yaris: Kawalan Pelayaran Adaptif Kelajuan Penuh (ACC). Sistem ini mampu mengawal kelajuan dan mengekalkan jarak selamat di lebuh raya secara automatik, membrek sehingga berhenti jika kenderaan hadapan berhenti, dan menyambung pelayaran apabila trafik mula bergerak. Bagi mereka yang kerap berulang-alik di PLUS atau Lebuhraya Persekutuan, kemudahan ciri ini terasa sangat berharga sejak penggunaan pertama.

Ciri brek kecemasan automatik (AEB) tersedia pada kedua-dua model. Bezanya terletak pada keutamaan peruntukan kos pembikinan; Yaris melabur pada perkakasan keselamatan pasif, manakala Yaris Cross menumpukan kepada ciri bantuan pemanduan aktif yang mengurangkan kepenatan pemandu.


Kedua-dua kereta berkongsi enjin 1,496 cc naturally aspirated yang serupa, tetapi mencatatkan angka output berbeza. Enjin 2NR-FE pada Yaris menjana 107 PS dan 140 Nm, manakala enjin 2NR-VE pada Yaris Cross menghasilkan 106 PS dan 138 Nm. Beza kuasa cuma 1 PS dan tork 2 Nm, perbezaan yang hampir mustahil dikesan dalam pemanduan seharian.

Yaris Cross lebih berat sebanyak 10 kg dengan berat kerb 1,150 kg berbanding 1,140 kg pada Yaris. Jurang berat ini diimbangi oleh output enjin yang hampir setara, menjadikan prestasi pecutan dari pegun terasa serupa. Penalaan CVT Yaris lebih mementingkan kelancaran dan penyampaian kuasa yang linear. Sebaliknya, D-CVT pada Yaris Cross menampilkan nisbah gear maya dengan paddle shifter, membolehkan pemandu menurunkan gear secara manual untuk melonjakkan rpm ketika memotong kenderaan.

Mengenai penggunaan bahan api, angka rasmi kitaran gabungan bagi varian petrol Yaris Cross belum diumumkan mengikut piawaian seragam. Mengambil kira badannya yang lebih tinggi, rintangan angin lebih besar serta penggunaan tayar 215/55 R18, penggunaan bahan api dijangka tinggi sekitar 0.3 hingga 0.5 liter bagi setiap 100 km berbanding Yaris. Untuk perbatuan tahunan 20,000 km, beza kos petrol dianggarkan antara RM120 hingga RM200 setahun, jumlah yang tidak begitu membebankan kos pemilikan.
Kadar cukai jalan Yaris adalah RM90 setahun berbanding RM120 setahun bagi Yaris Cross, dengan perbezaan RM30 setahun atau RM150 untuk lima tahun. Walau bagaimanapun, kos penggantian tayar 18 inci pada Yaris Cross adalah sekitar RM400 hingga RM600 lebih mahal bagi satu set berbanding tayar 16 inci pada Yaris.
Dari aspek penyelenggaraan, pakej Toyota Service Savers lima tahun atau 100,000 km bagi Yaris pada harga RM3,846. Pakej bagi tempoh sama untuk Yaris Cross pula adalah RM3,650, sedikit lebih berpatutan. Senarai item servis asas adalah serupa, dan perbezaan harga ini hanyalah disebabkan oleh strategi penentuan harga pakej servis Toyota.

Mengambil kira perbezaan harga jualan, cukai jalan, petrol, tayar dan servis, kos pemilikan lima tahun Yaris Cross adalah sekitar RM9,000 hingga RM10,000 lebih tinggi berbanding Yaris. Perbezaan harga kereta RM8,300 merupakan faktor terbesar, manakala kos operasi harian hanya menyumbang perbezaan sekitar RM700 hingga RM1,700 sepanjang tempoh lima tahun. Jika anda bercadang memilikinya melebihi lima tahun, jurang harga jualan adalah pertimbangan utama, bukannya perbelanjaan penyelenggaraan.

Dari segi nilai jualan semula, Yaris mempunyai rekod kukuh dan stabil dalam pasaran terpakai tempatan dengan nilai simpanan tiga tahun sekitar 72.7%. Sebagai model baharu yang memasuki pasaran Malaysia pada tahun 2026, data susut nilai Yaris Cross belum dapat dipastikan. Berdasarkan reputasi jenama Toyota dan minat pasaran terhadap segmen crossover, nilai terpakainya dijangka setara dengan Yaris, namun ia masih memerlukan masa untuk dibuktikan.

Sekiranya kerusi belakang sering berpenumpang, ruang but sentiasa penuh setiap minggu, permukaan jalan di kawasan perumahan kurang memuaskan atau kerap melalui jalan tidak berturap, Yaris Cross menawarkan kelebihan praktikal yang diguna pakai setiap hari menerusi but 185 liter lebih besar, corong penyaman udara belakang dan kelegaan tanah 210 mm. Beza bayaran sekitar RM100 sebulan bagi pinjaman tujuh tahun memberikan pulangan berbaloi dari segi kapasiti kargo dan posisi pemanduan tinggi, walaupun perlu melepaskan beg udara lutut serta menanggung kos pemilikan yang sedikit lebih tinggi.

Sebaliknya, jika kenderaan kebanyakannya dipandu bersendirian atau berdua, tempat duduk belakang jarang digunakan dan but hanya sekadar memuatkan barangan harian, Yaris 1.5 G adalah pilihan paling tepat. Tujuh beg udara, tork 140 Nm, penjimatan minyak, cukai jalan lebih rendah serta rekod nilai jualan semula yang sudah terbukti memberikan nilai pemilikan yang lebih rasional untuk pemanduan harian solo. Anda cuma melepaskan Kawalan Pelayaran Adaptif (ACC), corong penyaman udara belakang dan saiz but yang lebih besar.
Jika masih ragu-ragu, cuba langkah ini: senaraikan tiga barang utama yang paling kerap anda bawa setiap minggu dan bayangkan meletakkannya ke dalam but kedua-dua kereta ini. Sekiranya salah satu daripadanya memaksa anda melipat kerusi belakang pada Yaris sedangkan Yaris Cross mampu memuatkannya tanpa berbuat demikian, gambaran itu sudah cukup untuk memberikan jawapan tanpa perlu melihat lembaran spesifikasi lagi.

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.
+ Follow
Could this be Proton's most highly-anticipated model for 2026?
A row of AMA02 Proton Saga Cross were recently spotted, this time with a brand-new camo wrap. Is the launch happening sooner than anticipated?
#proton #ama02 #protonsagacross 31 minutes ago
Perodua continues to top the sales charts, with Proton trailing in second spot.
Surprisingly, Mazda recorded a substantial 20% jump in sales, hinting that the Mazda 3 accounting for almost 50% of Mazda's total registrations. 1 hour ago
What do you think RS stands for?
Proton has trademarked S70 RS, hinting at a more potent or sportier version of the S70. 4 hours ago Get the latest car news first!

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.
Could this be Proton's most highly-anticipated model for 2026?
A row of AMA02 Proton Saga Cross were recently spotted, this time with a brand-new camo wrap. Is the launch happening sooner than anticipated?
#proton #ama02 #protonsagacross 31 minutes ago
Perodua continues to top the sales charts, with Proton trailing in second spot.
Surprisingly, Mazda recorded a substantial 20% jump in sales, hinting that the Mazda 3 accounting for almost 50% of Mazda's total registrations. 1 hour ago
What do you think RS stands for?
Proton has trademarked S70 RS, hinting at a more potent or sportier version of the S70. 4 hours ago