Pada April 2026, pasaran automotif Malaysia menyaksikan satu perkembangan luar biasa. Mitsubishi Xforce berjaya mengumpul 2,600 tempahan pada bulan pertama pelancarannya, menjadikannya SUV kompak bukan nasional paling laris bagi bulan tersebut. Sebulan kemudian, Toyota Yaris Cross pula tiba sebagai SUV hibrid pertama Toyota bagi pasaran tempatan. Terdapat jurang harga sebanyak RM10,080 antara kedua-dua model ini. Angka ini mungkin tidak terlalu besar dalam pasaran hari ini, namun ia mempertemukan dua falsafah pembuatan yang amat berbeza di bawah satu bumbung.


Xforce Ultimate ditawarkan pada harga RM119,980, manakala Yaris Cross 1.5S HEV pada harga RM109,900. Menariknya, jika dibandingkan varian paling mampu milik kedua-dua model, iaitu Xforce Urban pada RM109,980 dan Yaris Cross 1.5S petrol pada RM99,900, jurang harganya tetap RM10,080. Walaupun angka perbezaan ini sama, kedua-dua model menawarkan perkiraan nilai yang jauh berbeza pada helaian spesifikasi masing-masing.

Dari segi dimensi fizikal, Xforce Ultimate tampil lebih sasa. Panjang badannya mencecah 4,390mm, lebar 1,810mm, jarak roda 2,650mm, serta kelegaan tanah setinggi 222mm. Yaris Cross pula berukuran 4,310mm panjang, 1,770mm lebar, jarak roda 2,620mm, dan kelegaan tanah 210mm. Perbezaan jarak roda sebanyak 30mm mungkin tampak kecil di atas kertas, tetapi ruang lutut di barisan belakang memberikan perbezaan yang nyata. Kelegaan tanah setinggi 222mm pula amat praktikal untuk meredah jalan bertakung air ketika musim hujan serta mengatasi bebendul jalan di Malaysia.

Namun, Yaris Cross membalas kelebihan itu dari aspek lain. Kapasiti ruang but varian hibrid mencecah 465 liter, iaitu 55 liter lebih luas berbanding 410 liter pada Xforce. Ruang ekstra 55 liter itu cukup untuk memuatkan sebuah beg kabin 20 inci bersama dua beg galas. Sekiranya anda kerap membeli barangan dapur atau membawa keluarga keluar pada hujung minggu, kelebihan ruang ini akan benar-benar dihargai. Tempat duduk belakang Xforce menyokong lipatan 40:20:40, manakala Yaris Cross menggunakan konfigurasi 60:40, di mana kedua-duanya menawarkan fleksibiliti ruang yang memuaskan.
Xforce Ultimate dipacu enjin 1.5 liter 4A91 4-silinder aspirasi semula jadi yang menjana 105 PS dan 141 Nm, dipadankan dengan transmisi CVT. Yaris Cross 1.5S HEV pula menggunakan sistem hibrid gabungan enjin 2NR-VEX dan motor elektrik; enjin menghasilkan 91 PS dan 121 Nm, manakala motor elektrik menjana 80 PS dan 141 Nm, memberikan output gabungan sebanyak 111 PS.

Walaupun angka tork maksimum kedua-duanya tertera 141 Nm, penyampaian kuasanya amat berbeza. Xforce memerlukan putaran enjin sehingga 4,000 rpm untuk memerah tork penuh, sedangkan motor elektrik Yaris Cross membekalkan 141 Nm secara serta-merta sebaik sahaja pedal ditekan. Ketika meredah trafik bandar yang kerap berhenti, Yaris Cross lebih kerap bergerak menggunakan mod elektrik, manakala enjin hanya masuk campur pada zon paling optimum. Penghantaran kuasa Xforce pula lebih bersifat linear dan progresif, memerlukan jarum rpm dinaikkan untuk pecutan yang lebih bertenaga.

Kadar penggunaan bahan api rasmi mengesahkan jurang tersebut. Angka rasmi Yaris Cross mencatatkan 3.6 L/100km, manakala Xforce mencatatkan 5.6 L/100km. Berdasarkan perbatuan purata 20,000 km setahun dan harga petrol RON95 pada RM2.05 seliter, kos bahan api tahunan Yaris Cross dianggarkan sekitar RM1,476 berbanding Xforce sekitar RM2,296, beza sekitar RM820. Untuk tempoh tiga tahun jumlahnya mencecah RM2,460, dan lima tahun RM4,100. Angka penjimatan ini sememangnya belum cukup untuk menampung sepenuhnya jurang harga pembelian RM10,080 itu, namun jika perbatuan tahunan anda lebih tinggi, kelebihan trenkuasa hibrid akan lebih dirasai.

Yaris Cross menawarkan 6 beg udara dan pakej keselamatan aktif Toyota Safety Sense secara standard bagi semua varian, merangkumi Kawalan Pelayaran Adaptif semua kelajuan, Sistem Pra-Pelanggaran, Amaran & Pencegahan Keluar Laluan, Pemantauan Titik Buta dan Amaran Trafik Silang Belakang. Xforce Ultimate turut hadir dengan 6 beg udara serta sistem ADAS lengkap, termasuk Pembrekan Kecemasan Autonomi dan Kawalan Pelayaran Adaptif. Dari segi perlindungan teras varian tertinggi, kedua-duanya setanding.

Bagaimanapun, varian Xforce Urban hanya dibekalkan 4 beg udara, manakala fungsi bantuan pemanduan pintar terhad kepada Pemantau Titik Buta dan Amaran Trafik Silang Belakang tanpa sokongan Kawalan Pelayaran Adaptif. Sebaliknya, Yaris Cross menawarkan pakej Sistem Keselamatan Toyota secara standard dari varian petrol RM99,900 sehinggalah varian hibrid RM109,900 tanpa sebarang pengurangan. Jika anda membandingkan varian asas kedua-dua model, jurang keselamatannya sangat ketara.

Sistem HEV Yaris Cross dilindungi jaminan 8 tahun tanpa had perbatuan untuk bateri hibrid, inverter dan ECU pengurusan kuasa, dengan pilihan lanjutan dua tahun lagi pada harga RM2,500. Xforce pula hadir dengan pakej jaminan pengeluar 7 tahun tanpa had perbatuan bersama servis percuma selama 7 tahun. Tawaran selepas jualan kedua-duanya cukup meyakinkan dengan hala tuju berbeza; Yaris Cross memberi ketenangan minda khusus untuk komponen elektrik hibrid, manakala Xforce menyerap kos servis berkala terus ke dalam pakej pembelian.
Kelengkapan kabin Xforce Ultimate adalah daya tarikan utamanya pada helaian spesifikasi. Ia dilengkapi penyaman udara automatik dwi-zon, pengelap cermin automatik, skrin sesentuh 12.3 inci, sistem audio Yamaha dengan lapan pembesar suara, sambungan Apple CarPlay dan Android Auto tanpa wayar, pintu belakang berkuasa dengan sensor tendang, serta lampu suasana. Jurutera Yamaha sendiri turun padang untuk talaan akustik kabin seawal proses reka bentuk dengan empat mod profil audio, satu ciri mewah yang jarang ditemui dalam julat harga ini.

Pakej kelengkapan Yaris Cross 1.5S HEV pula membawa pendekatan berlainan. Skrin sesentuh 10.1 inci dan integrasi telefon pintar tanpa wayar disediakan standard, namun penyaman udaranya kekal zon tunggal, pembesar suara sekadar 6 unit (4 pembesar suara campur 2 tweeter), dan tiada pengelap cermin automatik. Varian hibrid ini menambah tempat duduk kulit hitam berliang, pengecas tanpa wayar, dan scuff plate pintu hadapan berlampu. Pemilik varian petrol perlu menambah kos RM550 jika mahukan fungsi pengecas tanpa wayar. Kabin Yaris Cross mengutamakan elemen asas yang praktikal dan lasak, manakala Xforce Ultimate memuatkan pelbagai ciri premium demi memberikan kepuasan maksimum terhadap setiap ringgit yang dilaburkan.
Jika dikira untuk tempoh lima tahun, perbezaan kos pemilikan kedua-dua SUV ini akan memberi gambaran yang berbeza daripada harga atas jalan semata-mata. Pakej servis percuma 7 tahun pada Xforce memastikan sifar kos penyelenggaraan berjadual bagi lima tahun pertama, sementara jaminan 7 tahun tanpa had perbatuan melindungi daripada sebarang kerosakan besar. Yaris Cross memerlukan pakej servis berbayar, iaitu RM2,350 untuk 3 tahun atau RM3,650 untuk 5 tahun, manakala jaminan 8 tahun sistem hibrid memberi perlindungan menyeluruh terhadap bateri dan unit kawalan kuasa.

Bagi perbelanjaan bahan api, Yaris Cross mampu menjimatkan sekitar RM4,100 sepanjang lima tahun. Apabila diambil kira kos servis, kelebihan kos operasi Yaris Cross dalam tempoh lima tahun dianggarkan antara RM5,000 hingga RM7,000. Jumlah ini merapatkan sebahagian besar jurang harga pembelian RM10,080 itu. Bagi pemilik dengan perbatuan melebihi 25,000 km setahun atau yang kerap terperangkap dalam kesesakan lalu lintas bandar, penjimatan sistem hibrid akan menjadi jauh lebih ketara.

Dari sudut bertentangan, nilai kelengkapan ekstra yang dinikmati pada Xforce, seperti penyaman udara dwi-zon, sistem audio premium Yamaha, dan paparan head-up, mungkin memberi impak terhad kepada nilai jualan semula, namun kesemua ciri tersebut menawarkan keselesaan harian yang sangat ketara sepanjang tempoh pemilikan anda.
| Perkara | Mitsubishi Xforce Ultimate | Toyota Yaris Cross 1.5S HEV |
|---|---|---|
| Harga permulaan (Atas jalan Semenanjung tanpa insurans) | RM119,980 | RM109,900 |
| Pemasangan | CKD tempatan | CKD tempatan |
| Kapasiti enjin | 1,499 cc | 1,496 cc |
| Jenis enjin | Aspirasi semula jadi | Hibrid (Enjin petrol + motor elektrik) |
| Kuasa maksimum gabungan | 105 PS | 111 PS |
| Tork maksimum | 141 Nm (Enjin, 4,000 rpm) | 141 Nm (Motor elektrik, serta-merta) |
| Transmisi | CVT | E-CVT |
| Sistem pacuan | Pacuan roda hadapan (FWD) | Pacuan roda hadapan (FWD) |
| Penggunaan bahan api rasmi | 5.6 L/100km | 3.6 L/100km |
| Kapasiti tangki bahan api | 42 liter | 36 liter |
| Panjang | 4,390 mm | 4,310 mm |
| Lebar | 1,810 mm | 1,770 mm |
| Tinggi | 1,660 mm | 1,655 mm |
| Jarak roda | 2,650 mm | 2,620 mm |
| Kelegaan tanah | 222 mm | 210 mm |
| Kapasiti but | 410 liter | 465 liter |
| Berat kerb | 1,250 kg | 1,245 kg |
| Saiz tayar hadapan | 225/50R18 | 215/55R18 |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Torsion Beam |
| Jumlah beg udara | 6 unit | 6 unit |
| Kawalan Pelayaran Adaptif | Standard (Ultimate) | Standard |
| Amaran Pra-Pelanggaran | Standard (Ultimate) | Standard |
| Bantuan Kekal Laluan (Pembetulan stereng) | Standard (Ultimate) | Standard |
| Pemantauan Titik Buta | Standard (Ultimate) | Standard |
| Corong penyaman udara belakang | Standard | Standard |
| Sistem penyaman udara | Automatik dwi-zon | Automatik zon tunggal |
| Pengelap cermin automatik | Standard | Tiada |
| Pintu but belakang berkuasa | Standard dengan sensor tendang | Standard dengan sensor tendang |
| Sistem audio | Yamaha 8 pembesar suara | 6 pembesar suara |
| Skrin infotaimen tengah | 12.3 inci | 10.1 inci |
| Apple CarPlay / Android Auto tanpa wayar | Standard | Standard |
| Cukai jalan tahunan | RM120 | RM120 |
| Jaminan kenderaan | 7 tahun tanpa had perbatuan | 5 tahun tanpa had perbatuan |
| Jaminan sistem hibrid | Tidak berkenaan | 8 tahun tanpa had perbatuan |
| Pakej servis | Servis percuma 7 tahun termasuk alat ganti dan upah | Pilihan: 3 tahun RM2,350 / 5 tahun RM3,650 |
Nota: Semua harga yang dinyatakan merupakan harga atas jalan Semenanjung Malaysia tanpa insurans. Output 105 PS bagi Xforce Ultimate merujuk kepada kuasa enjin maksimum, dengan sesetengah sumber mencatatkan 104 hp atas faktor pembundaran. Output 111 PS bagi Yaris Cross 1.5S HEV pula adalah gabungan enjin dan motor elektrik. Tork 141 Nm pada Xforce adalah tork enjin pada 4,000 rpm; 141 Nm pada Yaris Cross adalah tork motor elektrik yang dihantar serta-merta semasa mula bergerak, memberikan karektor pemanduan berbeza. Data penggunaan bahan api Yaris Cross adalah penilaian rasmi mengikut kitaran NEDC, manakala angka sebenar bergantung kepada corak pemanduan dan keadaan trafik. Kapasiti but 465 liter Yaris Cross 1.5S HEV khusus untuk varian hibrid, manakala versi petrol menawarkan 471 liter. Pakej servis percuma 7 tahun dan jaminan 7 tahun tanpa had perbatuan bagi Xforce merupakan promosi terkini setakat Ogos 2026 dan tertakluk kepada perubahan. Pakej servis Yaris Cross adalah tawaran pilihan dan bukan kos servis mandatori.

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.
+ Follow
The Proton Saga has once again inched ahead of the Perodua Bezza in September, becoming the best-selling model for that month.
Could the Bezza topple the Saga for October, or will the Saga continue its reign? 1 minute ago
If the AMA02 Proton Saga Cross / X30 looked like this, would you buy one?
Theottle rendered this and we think it looks amazing! 1 minute ago
There is one car on the market right now, that for less than RM 120k, can get you:
- Perfect driving position
- Seats that don't make your back hurt in long drives
- A drive that you can't forget, even more so in the corners
Answer in the comments. 4 hours ago Get the latest car news first!

Your go-to source for all things automotive in Malaysia. 🚗 Latest reviews, breaking news, launches & industry trends.
The Proton Saga has once again inched ahead of the Perodua Bezza in September, becoming the best-selling model for that month.
Could the Bezza topple the Saga for October, or will the Saga continue its reign? 1 minute ago
If the AMA02 Proton Saga Cross / X30 looked like this, would you buy one?
Theottle rendered this and we think it looks amazing! 1 minute ago
There is one car on the market right now, that for less than RM 120k, can get you:
- Perfect driving position
- Seats that don't make your back hurt in long drives
- A drive that you can't forget, even more so in the corners
Answer in the comments. 4 hours ago