8 月 21 日,第二十九屆成都國際汽車展覽會拉開序幕。奇瑞集團以「中國汽車 全球冠軍」為主題,帶旗下奇瑞、星途、捷途、iCAR、縱橫五大品牌共 38 款車型登陸 5 號館。其中,奇瑞品牌帶咗 12 款車型,風雲 A9 同風雲 T7「顏值雙子星」一齊出場,艾瑞澤 7 全球首秀,QQ3 摩登版開啟搶鮮體驗。

喺 2026 年內地乘用車市場累計零售同比下滑約 20% 嘅存量博弈背景下,奇瑞呢場以「全球車」為核心敘事嘅產品攻勢,指向唔單止係展台熱度,更是一套應對內需收縮同全球化擴張雙重命題嘅戰略邏輯。
銷量份額躍升全球第九,出口變成最大變數
2026 年上半年,奇瑞全球市場銷量份額躍升至全球第 9 位,前十陣營入面中國品牌獨佔三席。截至 7 月底,奇瑞全球累計汽車用戶突破 2016 萬,其中海外累計用戶超 699 萬,連續 23 年位居中國汽車品牌出口第一。
今年 1 至 7 月,奇瑞累計出口汽車 114.6 萬輛,同比增長 71.2%。7 月仲係以 202533 輛嘅成績,成為中國首個單月出口突破 20 萬輛嘅車企。

奇瑞汽車股份有限公司執行副總裁李學用喺車展現場表示:「奇瑞堅信,真正嘅全球車,唔係喺國內完成開發之後先改出嚟,而係從研發起始就錨定全球。」「全球汽車已經進入中國時間。」
呢個判斷有數據支撐。7 月中國乘用車出口達 91.8 萬輛,同比增長 87.8%,新能源乘用車出口 54 萬輛,同比增長 147.8%。當內需持續收縮,海外市場已經由「錦上添花」變成好多車企必須抓住嘅增長極。奇瑞 7 月出口對總銷量嘅貢獻已經超過 70%。
「原生全球車」嘅戰略價值,由「改出嚟」到「生而全球」
本屆成都車展,奇瑞力推嘅核心概念係「原生全球車」——由產品定義之初就面向全球市場開發。風雲 T7 正係呢個戰略嘅首款落地車型。

風雲 T7 定位全球品質純電 SUV,搭載 65.05kWh 犀牛電池,CLTC 續航 600km,配備艙駕一體 8775 芯片、靈犀智艙 2.0 及獵鷹 500 駕駛輔助系統。預售價 10.99 萬至 12.99 萬元,預售 9 天訂單突破 16787 台。
據官方披露,風雲 T7 已經喺南非、泰國上市,8 月登陸中國同印尼,9 月進入歐盟市場,10 月登陸英國、馬來西亞、澳洲等地。

呢套「中國首发 + 全球同步」嘅節奏,同傳統車企「國內先賣兩年就改款出海」嘅模式形成鮮明對比。喺 10 萬至 15 萬級純電 SUV 市場競爭日趨白熱化嘅當下,風雲 T7 嘅差異化唔在於某一項參數嘅領先,而在於「一套產品同時滿足多國法規、多地形路況、多氣候條件」嘅體系能力。呢背後係奇瑞全球化研發、供應鏈同測試體系嘅集中輸出——都係佢連續 23 年出口第一所積累嘅底層資產。
款款都係能打嘅選手
全球品質家轎艾瑞澤 7 喺本次車展迎來首次公開亮相。新車從水嘅動靜變化入面汲取靈感,形成「動水之勢」設計語言——靜止時舒展穩健,行進時型面流動有勢。提供 C-DM 超能電混同崑崙燃油版兩種動力選擇。

喺常規三廂轎車喺車展上「消亡殆盡」嘅趨勢下,艾瑞澤 7 嘅出現頗具深意。家轎市場正經歷新能源同傳統燃油嘅劇烈交替,而一款同時提供混動同燃油雙動力、面向全球市場嘅家轎產品,既係奇瑞對存量市場嘅防禦性佈局,亦係對海外新興市場燃油車需求嘅精準回應。佢「全球同款」嘅設計邏輯,試圖用一套審美語言同時打動中國、東南亞、中東、拉美等不同市場嘅家庭用戶。

風雲 A9L ULTRA 四驅版定位 C 級旗艦,搭載雪豹四驅、前雙叉臂 + 後五連桿懸掛、獵鷹 700 駕駛輔助,88% 高強度鋼鋁佔比。QQ3 摩登版則以復古未來主義設計開啟搶鮮下單。
呢兩款產品嘅共同特徵係:唔再將「實用」作為唯一賣點,而係將顏值、性能、個性表達置於同等重要嘅位置。喺自主品牌向 30 萬元以上市場尋找增量嘅行業趨勢下,奇瑞正係用風雲 A9L 同 QQ3 摩登版測試年輕用戶對「悅己型」產品嘅接受度。

本屆成都車展,奇瑞打造咗「科技生態島」主題展台,透過電池穿刺、電芯擠壓泡水等極限安全演示,將技術參數轉化為可感知嘅體驗。展台仲設置咗「奇瑞未來課堂」科普空間、瑞享生活生態空間嘅潮改街頭同野趣營地。8 月 22 日「神仙顏值主題日」上,風雲 A9 最美合拍區同 QQ3 超模合拍區配合專業燈光佈景,將展台變成潮流影棚。

呢套打法折射出車展功能嘅變化——由產品展示走向體系展示,由單向輸出走向雙向互動。當車展嘅「賣車」屬性被線上渠道分流,品牌需要為用戶提供「值得專程前往」嘅體驗理由。

寫喺最後
奇瑞喺成都車展上呈現嘅,唔單止係一組新車,更是一套「以全球能力反哺本土市場」嘅競爭邏輯。當國內車市進入存量博弈、價格戰邊際效用遞減時,奇瑞選擇用全球化研發嘅規模效應嚟攤薄成本、用海外市場嘅利潤嚟支撐國內投入、用「全球同款」嘅品質認知嚟建立品牌溢價。
立足 2016 萬全球用戶嘅新起點,奇瑞以全球化體系、前瞻性技術、年轻化表達,持續推進品牌、產品、技術、體驗嘅全方位向上。當「中國汽車 全球冠軍」由展台標語變為市場現實,呢場成都車展或許正係嗰個轉折嘅注腳。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 WR-V 同 GWM 哈弗 H6 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫手你省做功課嘅時間。
本田 WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900) 等。
GWM 哈弗 H6 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 139,750 - 139,750,一共有 2 個版本,包括 1.5L Turbo Standard(RM 140,000)、1.5L Turbo Premium(RM 155,000) 等。
從價錢來看,本田 WR-V 嘅起步價確實比 GWM 哈弗 H6 平咗 RM 49,850。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都係要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體睇你嘅需求。

本田 WR-V 採 FWD 驅動方式。
GWM 哈弗 H6 採 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大分別。

本田 WR-V 保修 5 年/無限制里數,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
GWM 哈弗 H6 保修 7 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

本田 WR-V 同 GWM 哈弗 H6 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,就揀配備更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。
總體嚟講,本田 WR-V 同 GWM 哈弗 H6 都係馬來西亞市場幾好嘅車型。揀邊一輛,關鍵始終係睇你個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,先去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

Pada 21 Ogos, Kawasan Pengeluaran Topseal Thailand Teknologi Balong Thailand mengadakan upacara perasmian yang megah. Pegawai kerajaan tempatan, rakan kongsi industri teras, eksekutif Teknologi Balong, pihak perkongsian dan eksekutif syarikat perkongsian, serta wakil media hadir bersama, menjadi saksi kepada penanda aras penting dalam proses strategik globalisasi Teknologi Balong, menandakan platform pembuatan pintar valve tayar yang dipelopori tempatan untuk bekalan global secara rasmi dilancarkan.

Kawasan ini terletak di Taman Industri Temco, Mukim Tha Kham, Daerah Bang Pakong, Wilayah Chonburi, Thailand. Ia memfokuskan pengeluaran valve tayar getah kenderaan dan valve tayar logam, dengan kapasiti perancangan tahunan 150 juta unit valve tayar, merupakan titik sokongan penting dalam pelan strategik globalisasi Teknologi Balong. Projek ini bukan sekadar laksana bangunan pengeluaran moden, malah akan membina platform pembuatan pintar yang dipelopori tempatan untuk kegunaan global, menggabungkan penyelidikan dan pembangunan tempatan, pengeluaran, sokongan rantaian bekalan dan sistem perkhidmatan pelanggan, dengan keupayaan tindak balas yang lebih cekap dan pantas, menyediakan produk dan perkhidmatan cemerlang kepada pelanggan di seluruh dunia.

Dalam latar belakang pembinaan semula rantaian bekalan industri global, perasmian dan pengeluaran kilang Thailand bukan sahaja merupakan perluasan kapasiti, malah merupakan langkah strategik penting Teknologi Balong melaksanakan strategi "memantapkan rantaian" dan memperkukuhkan keupayaan rantaian bekalan menghadapi risiko. Kawasan Thailand akan berhubung dengan rangkaian pengeluaran global Teknologi Balong, mengurangkan risiko bergantung kepada satu lokasi sumber, membangun rantaian bekalan global yang tinggi ketahanannya dengan liputan lebih luas dan tindak balas lebih pantas, membawa jaminan bekalan yang stabil dan boleh dipercayai kepada pelanggan global. Pada masa hadapan, Topseal Thailand akan terus mengasah, mencipta nilai pelanggan jangka panjang dengan kekuatan pembuatan yang menjadi piawaian, membantu Teknologi Balong bergerak maju dengan mantap dalam persaingan industri automotif global.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda WR-V and Chery Tiggo 7 PHEV when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning. Today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
Honda WR-V's OTR price in Malaysia is RM 89,900 - 107,900, with a total of 4 versions, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), etc.
Chery Tiggo 7 PHEV's OTR price in Malaysia is RM 129,750 - 129,750, with a total of 2 versions, including 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), What charging methods does the Tiggo 7 PHEV support? Can it be charged using a home power socket? (RM 117,478), etc.
From a price perspective, Honda WR-V's starting price is indeed RM 39,850 cheaper than Chery Tiggo 7 PHEV. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, note that the few thousand difference might mean trade-offs in features, depending on your needs.

Honda WR-V is equipped with 1.5L 4-cyl, horsepower 105 hp. Official fuel consumption 6.0 L/100km.
Chery Tiggo 7 PHEV is equipped with Hybrid, horsepower 170 hp. Official fuel consumption 4.5 L/100km.
In terms of power, Chery Tiggo 7 PHEV's Hybrid has 65 more horsepower than Honda WR-V's 1.5L 4-cyl. However, for daily city driving, the power of both cars is sufficient, you won't feel a lack of power.

Honda WR-V safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING.
Chery Tiggo 7 PHEV safety rating is TBD, active safety systems include Basic.
In terms of safety features, both cars have received good ratings. However, Honda WR-V's Honda SENSING and Chery Tiggo 7 PHEV's Basic have some differences in functions. If you value active safety, you can compare the feature lists of both in detail.

Honda WR-V adopts FWD drive mode.
Chery Tiggo 7 PHEV adopts FWD drive mode.
Both cars have the same drive mode, both are FWD, daily driving experience will not have much difference.

Overall, Honda WR-V and Chery Tiggo 7 PHEV are both very good models in the Malaysian market. Choosing which one depends on your personal needs and budget. We suggest doing research, comparing quotes from several dealerships, and then test driving to make the final decision. Buying a car is a major matter, spending time on research will definitely not be wrong.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda WR-V and Chery Tiggo 8 Pro when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The Honda WR-V OTR price in Malaysia is RM 89,900 - 107,900, with a total of 4 versions, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), etc.
The Chery Tiggo 8 Pro OTR price in Malaysia is RM 159,750 - 159,750, with a total of 2 versions, including 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000), etc.
From a price perspective, the starting price of the Honda WR-V is indeed RM 69,850 cheaper than the Chery Tiggo 8 Pro. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, note that the few thousand dollars saved might involve trade-offs in features; it depends on your specific requirements.

The Honda WR-V is equipped with a 1.5L 4-cyl, 105 hp. Official fuel consumption is 6.0 L/100km.
The Chery Tiggo 8 Pro is equipped with a 2.0L 4-cyl, 170 hp. Official fuel consumption is 8.0 L/100km.
In terms of power, the Chery Tiggo 8 Pro's 2.0L 4-cyl has 65 more horsepower than the Honda WR-V's 1.5L 4-cyl. However, for daily city driving, both cars have sufficient power and won't feel underpowered.

The Honda WR-V body length is 4400 mm, trunk 400 L.
The Chery Tiggo 8 Pro body length is 4400 mm, trunk 400 L.
The dimensions of both cars are almost identical, with little difference in interior space. For this class of cars, daily usage is completely sufficient.

The Honda WR-V uses FWD drive type.
The Chery Tiggo 8 Pro uses FWD drive type.
Both cars use the same drive type, both are FWD, and there won't be much difference in daily driving experience.
Honda WR-V warranty 5 years/unlimited mileage, service interval every 10,000km or 6 months.
Chery Tiggo 8 Pro warranty 3 years/100,000km, service interval every 10,000km or 6 months.
Overall, both Honda WR-V and Chery Tiggo 8 Pro are very good models in the Malaysian market. Which one to choose mainly depends on your personal needs and budget. We recommend doing your research, comparing quotes from several dealerships, and test driving to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending some time on research will never be a mistake.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda WR-V dan MG HS semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir. Hari ini, kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa melakukan penyelidikan.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia ialah RM 89,900 - 107,900, dengan 4 varian yang tersedia, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga OTR MG HS di Malaysia ialah RM 130,450 - 146,450, dengan 2 varian yang tersedia, termasuk 1.5L Standard (RM 105,000), 1.5L Executive (RM 115,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang lebih murah RM 40,550 berbanding MG HS. Jika bajet anda terhad, varian asas Honda sudah memadai untuk keperluan harian. Tetapi berhati-hatilah, harga yang lebih murah itu mungkin bermaksud ada kompromi dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.
Panjang badan Honda WR-V ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Panjang badan MG HS ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, perbezaan ruang dalaman tidak banyak. Kereta dalam kategori ini cukup untuk penggunaan harian.
Honda WR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
MG HS menggunakan sistem pemacu FWD.
Sistem pemacu kedua-dua kereta sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak banyak berbeza.
Honda WR-V dan MG HS kedua-duanya merupakan pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan komuter harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan harga kereta kedua, utamakan model yang lebih baik reputasinya. Jika anda lebih mementingkan nilai harga dan kelengkapan, pilih model dengan kelengkapan lebih lengkap. Akhir sekali, disyorkan untuk menguji memandu kedua-duanya, pengalaman peribadi adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Honda WR-V dan MG HS kedua-duanya adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana-mana, keputusan utama bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Kami cadangkan anda melakukan penyelidikan, bandingkan beberapa harga dari kedai kereta, kemudian uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk penyelidikan pasti tidak salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membuat perbandingan antara Honda WR-V dan Chery Tiggo 9 semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan posisi yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Honda WR-V mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 89,900 - 107,900, dengan 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Chery Tiggo 9 mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 166,800 - 179,800, dengan 1 varian, termasuk 2026 2.0T Standard (RM 179,750) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang RM 76,900 lebih murah daripada Chery Tiggo 9. Jika bajet anda terhad, versi permulaan Honda sudah cukup untuk memenuhi keperluan harian. Namun perlu diingat, perbezaan harga beberapa ratus ringgit mungkin memerlukan kompromi pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Honda WR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Penilaian keselamatan Chery Tiggo 9 adalah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penilaian yang baik. Namun, Honda SENSING pada Honda WR-V dan Basic pada Chery Tiggo 9 mempunyai perbezaan pada fungsi, jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, anda boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Panjang badan Honda WR-V 4400 mm, kapasiti bagasi 400 L.
Panjang badan Chery Tiggo 9 4400 mm, kapasiti bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalaman tidak banyak berbeza. Kereta pada tahap ini, penggunaan harian sudah cukup.

Honda WR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
Chery Tiggo 9 menggunakan sistem pemacu FWD.
Sistem pemacu kedua-dua kereta sama, semuanya FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza banyak.

Secara keseluruhan, Honda WR-V dan Chery Tiggo 9 adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Pilihan bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Kami menasihati anda untuk membuat kajian, bandingkan lebih banyak tawaran dari beberapa kedai kereta, kemudian buat ujian drive untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian pasti tidak salah.

Di pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV.
Honda WR-V di Malaysia, harga OTR adalah RM 89,900 - 107,900, terdapat keseluruhan 4 versi, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Chery Tiggo 7 PHEV di Malaysia, harga OTR adalah RM 129,750 - 129,750, terdapat keseluruhan 2 versi, termasuk 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), Apakah kaedah pengecasan yang disokong oleh Tiggo 7 PHEV? Bolehkah ia dicas menggunakan soket kuasa rumah? (RM 117,478) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang lebih murah sebanyak RM 39,850 berbanding Chery Tiggo 7 PHEV. Jika bajet anda terhad, versi pemula Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beberapa ribu yang lebih murah, mungkin terdapat kompromi dari segi kelengkapan, bergantung sepenuhnya kepada keperluan anda.

Panjang badan kenderaan Honda WR-V ialah 4400 mm, ruang belakat 400 L.
Panjang badan kenderaan Chery Tiggo 7 PHEV ialah 4400 mm, ruang belakat 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalaman tidak berbeza banyak. Kereta dalam kategori ini, sudah cukup untuk penggunaan harian.

Honda WR-V jaminan 5 tahun / tanpa had jarak, selang penyelenggaraan setiap 10,000 km atau 6 bulan.
Chery Tiggo 7 PHEV jaminan 3 tahun / 100,000 km, selang penyelenggaraan setiap 10,000 km atau 6 bulan.

Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV adalah pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan nilai jual semula, anda boleh mempertimbangkan dahulu yang memiliki reputasi lebih baik; jika anda lebih prihatin tentang harga berpatutan dan kelengkapan, maka pilih yang mempunyai spesifikasi lebih kaya. Pada akhirnya, disyorkan untuk melakukan ujian pemanduan pada kedua-dua model, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Pilihan mana yang dipilih, kuncinya terletak pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disyorkan agar anda melakukan penyelidikan, bandingkan beberapa tawaran dari dealer kereta, kemudian buat keputusan akhir selepas ujian pemanduan. Membeli kereta adalah perkara penting, mengeluarkan sedikit masa untuk penyelidikan pasti tidak akan salah.

Pada pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir. Hari ini, kami akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia adalah RM 89,900 - 107,900. Terdapat 4 versi, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 7 PHEV di Malaysia adalah RM 129,750 - 129,750. Terdapat 2 versi, termasuk 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), Apakah kaedah pengecasan yang disokong oleh Tiggo 7 PHEV? Bolehkah ia dicas menggunakan soket kuasa rumah? (RM 117,478) dan lain-lain.
Dilihat dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang RM 39,850 lebih murah daripada Chery Tiggo 7 PHEV. Jika bajet anda terhad, versi permulaan Honda sudah memadai untuk keperluan harian. Tetapi berhati-hati, perbezaan ribuan ringgit itu mungkin melibatkan kompromi pada ciri-ciri, bergantung kepada keperluan anda.

Honda WR-V dilengkapi 1.5L 4-silinder, kuasa kuda 105 hp. Penggunaan minyak rasmi 6.0 L/100km.
Chery Tiggo 7 PHEV dilengkapi Hybrid, kuasa kuda 170 hp. Penggunaan minyak rasmi 4.5 L/100km.
Dari segi kuasa, Hybrid pada Chery Tiggo 7 PHEV mempunyai 65 kuasa kuda lebih banyak berbanding 1.5L 4-silinder Honda WR-V. Namun, untuk pemanduan harian di bandar, kuasa kedua-dua kereta sudah mencukupi, tidak akan terasa kurang kuasa.

Chassis Honda WR-V panjang 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Chassis Chery Tiggo 7 PHEV panjang 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalaman tidak banyak berbeza. Kereta pada peringkat ini sudah cukup untuk kegunaan harian.

Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan pengangkutan harian. Jika anda lebih menghargai reputasi jenama dan harga sambilan, pertimbangkan jenama dengan reputasi yang lebih baik. Jika anda lebih mementingkan nisbah harga dan ciri, pilih versi yang mempunyai konfigurasi lebih kaya. Pada akhirnya, disyorkan untuk ujian memandu kedua-duanya, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV adalah model kereta yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, bergantung kepada keperluan dan bajet peribadi anda. Disyorkan buat kajian, bandingkan pelbagai penawaran di kedai kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, mengambil masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都拿 Honda WR-V 同 奇瑞 Tiggo 8 PHEV 嚟做比較。呢兩部車喺價位同定位上都幾接近嘅,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你節省做功課嘅時間。
本田 WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,合共 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900)等。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,合共 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000)等。
由價錢睇,本田 WR-V 嘅起步價的確比奇瑞 Tiggo 8 PHEV 平咗 RM 69,850。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要留心,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要看你嘅需要。

本田 WR-V 搭載 1.5L 4-cyl,馬力 105 匹。官方油耗 6.0 L/100km。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 搭載 Hybrid,馬力 170 匹。官方油耗 4.5 L/100km。
動力方面,奇瑞 Tiggo 8 PHEV 嘅 Hybrid 比本田 WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 65 匹馬力。唔過日常喺市區開,呢兩部車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

本田 WR-V 嘅安全评分係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括本田 SENSING。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 嘅安全评分係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,呢兩部車都拿到不錯嘅評分。唔過本田 WR-V 嘅本田 SENSING 同 奇瑞 Tiggo 8 PHEV 嘅 Basic 喺功能上有些差異,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

本田 WR-V 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
呢兩部車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全足夠。
本田 WR-V 採 FWD 驅動方式。
奇瑞 Tiggo 8 PHEV 採 FWD 驅動方式。
呢兩部車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。
總括嚟講,本田 WR-V 同 奇瑞 Tiggo 8 PHEV 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車款。揀邊一部,關鍵始終係睇你嘅個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最後決定。揸車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 Honda WR-V 同 Chery Tiggo 9 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省返做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900)等。
Chery Tiggo 9 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 166,800 - 179,800,一共有 1 個版本,包括 2026 2.0T Standard(RM 179,750)等。
由價錢睇,Honda WR-V 嘅起步價確實比 Chery Tiggo 9 平咗 RM 76,900。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要留意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體睇你嘅需要。

Honda WR-V 搭載 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
Chery Tiggo 9 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,Chery Tiggo 9 嘅 2.0L 4-cyl 比 Honda WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 65 匹馬力。不過日常喺市區行,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda WR-V 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
Chery Tiggo 9 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Honda WR-V 採用 FWD 驅動方式。
Chery Tiggo 9 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大分別。

總體嚟講,Honda WR-V 同 Chery Tiggo 9 都係馬來西亞市場好正嘅車型。揀邊一部,關鍵始終係睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較多間車行嘅報價,再去試駕先做最後決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 Honda WR-V 同 Chery Tiggo 8 PHEV 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾近,今日我就哋由多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,合共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900) 等等。
Chery Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,合共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000) 等等。
睇價錢嚟講,Honda WR-V 嘅起價真係比 Chery Tiggo 8 PHEV 平咗 RM 69,850。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但亦都要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要睇你嘅需要。

Honda WR-V 裝載 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
Chery Tiggo 8 PHEV 裝載 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
動力方面,Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Hybrid 比 Honda WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 65 匹馬力。不過日常喺市區行,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda WR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING。
Chery Tiggo 8 PHEV 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 Honda WR-V 嘅 Honda SENSING 同 Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Basic 喺功能上有些分別,如果你比較睇重主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

Honda WR-V 保修 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Chery Tiggo 8 PHEV 保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
總體嚟講,Honda WR-V 同 Chery Tiggo 8 PHEV 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊部,關鍵都要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較間車行嘅報價,再去做試駕做最後決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda WR-V 同 Chery Tiggo 8 PHEV 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細對比,幫你慳返做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900)等。
Chery Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000)等。
由價錢睇,Honda WR-V 嘅入場價確實比 Chery Tiggo 8 PHEV 平咗 RM 69,850。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嗰幾千塊,可能喺配備上有取捨,具體要睇你嘅需要。

Honda WR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING。
Chery Tiggo 8 PHEV 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 Honda WR-V 嘅 Honda SENSING 同 Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Basic 喺功能上有少少差異,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

Honda WR-V 車身長 4400 mm,后备廂 400 L。
Chery Tiggo 8 PHEV 車身長 4400 mm,后备廂 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Honda WR-V 保養 5 年/無限制里數,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Chery Tiggo 8 PHEV 保養 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
總括嚟講,Honda WR-V 同 Chery Tiggo 8 PHEV 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車款。揀邊一部,關鍵仲要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,先至去試駕做最後決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對無錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 Honda WR-V 同 Chery Tiggo 8 PHEV 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你節省做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900) 等。
Chery Tiggo 8 PHEV 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000) 等。
由價錢睇落,Honda WR-V 嘅起步價確實比 Chery Tiggo 8 PHEV 平咗 RM 69,850。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,平嘅嗰幾千蚊,喺配備上可能會有所取捨,具體要看你嘅需求。

Honda WR-V 配 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
Chery Tiggo 8 PHEV 配 Hybrid,馬力 170 hp。官方油耗 4.5 L/100km。
動力方面,Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Hybrid 比 Honda WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 65 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda WR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING。
Chery Tiggo 8 PHEV 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 Honda WR-V 嘅 Honda SENSING 同 Chery Tiggo 8 PHEV 嘅 Basic 喺功能上有少少差異,如果你比較睇重主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

Honda WR-V 車身長 4400 mm,後廂 400 L。
Chery Tiggo 8 PHEV 車身長 4400 mm,後廂 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。
Honda WR-V 保養保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Chery Tiggo 8 PHEV 保養保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
總體嚟講,Honda WR-V 同 Chery Tiggo 8 PHEV 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊架,關鍵都係睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,先去試駕先做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對唔會錯。

8 月 21 日,2026 成都國際車展正式開幕。奇瑞集團以「中國汽車 全球冠軍」為主題,攜旗下奇瑞、星途、捷途、iCAR、縱橫五大品牌共 38 款車款登陸中國西部國際博覽城 5 號館。其中奇瑞品牌展出 12 款車款,風雲 A9 和風雲 T7「顏值雙子星」同台登場,QQ3 摩登版開啟搶鮮體驗,全球品質家轎新標桿艾瑞澤 7 迎來全球首秀。

風雲 T7:預售 9 天訂單破 1.6 萬,8 月 26 日正式上市
作為奇瑞智電時代首款原生全球車款,風雲 T7 定位「全球品質純電 SUV」。新車採用「馭風美學」外觀設計,搭載 65.05kWh 犀牛電池,配合寬溫域熱泵空調與高壓 PTC 系統,CLTC 純電續航達 600km。智能化方面配備艙駕一體 8775 晶片、靈犀智艙 2.0 以及獵鷹 500 駕駛輔助系統。
風雲 T7 預售價格為 10.99 萬元至 12.99 萬元,官方數據顯示預售 9 天訂單已突破 16787 台。按規劃,新車將於 8 月 26 日正式上市。上市節奏方面,風雲 T7 目前已在南非、泰國上市,8 月將登陸中國和印尼市場,9 月進入歐盟,10 月登陸英國、馬來西亞、澳大利亞等地。
奇瑞汽車股份有限公司執行副總裁李學用在發布會現場表示:「奇瑞堅信,真正的全球車,不是在國內完成開發後再改出去,而是從研發起始就錨定全球。」

【全球品質純電 SUV 風雲 T7】
艾瑞澤 7 全球首秀:8 萬級家轎的「動水之勢」
沈寂多年的經典家轎艾瑞澤 7 在本屆車展正式回歸,迎來全球首次公開亮相。新車定位「全球品質家轎新標桿」,錨定 8 萬至 10 萬級市場。
這台車最值得講的是設計,艾瑞澤 7 從水的動靜變化中汲取靈感,形成「動水之勢」設計語言——靜止時車身舒展穩健,行進時型面流動有勢。動力方面,新車提供 C-DM 超能電混和鯤鵬燃油版兩種選擇。據官方信息,艾瑞澤 7 預計於 2026 年四季正式上市。

【全球品質家轎新標桿艾瑞澤 7】
風雲 A9L 運動版亮相:四驅 470kW、零百 4 秒級
風雲 A9L 運動版在車展同步亮相,新車配備全套專屬運動化升級套件,包括熏黑前臉通風口、擾流板組件、20 英寸輪圈、六活塞固定卡鉗以及 FNC 塗層大尺寸通風打孔制動盤。
動力方面,新車搭載鯤鵬超能電混 CDM 6.0 系統,四驅版本綜合功率 470kW,峰值扭矩 854N·m,零百加速進入 4 秒級,綜合續航里程突破 2000km。底盤採用前雙叉臂 + 後多連桿懸掛結構。數據層面確實夠硬。但 23 萬級別的頂配售價,在這個價位段面臨的競爭對手不只是中國品牌,還有特斯拉 Model 3 和大眾 ID.系列。「全球真 C 級旗艦」這個定位能否在終端被市場接受,還需要持續的銷量來回答。

【全球真 C 級旗艦風雲 A9L ULTRA 四驅版】
QQ3 摩登版:Neo Retro 復古未來主義
QQ3 摩登版是奇瑞展台上另一個有意思的產品。001 號官方改裝版本,Neo Retro 設計理念,把汽車工業的經典元素和智電時代的科技感做融合。本質上是在用設計語言和年輕人交朋友。
全新 QQ3 連續四個月月銷過萬,海外首月即破萬,QQ 系列全球累計 160 萬用戶,20-35 歲用戶佔比 41%。在全球市場,小車品類往往承載著超出交通工具的情感價值。QQ3 摩登版的思路很接近這個邏輯:它賣的不僅是代步工具,是一種個性表達。

【QQ3 摩登版】
犀牛電池與三大核心技術
犀牛電池展區是這次技術展示的核心。現場設置了安全體驗專線,觀眾可以觀看電池穿刺、電芯擠壓後泡水的極限演示。

【犀牛電池電芯擠壓泡水安全演示】
犀牛電池的邏輯是「三道防線」:犀晶(材料/電芯)——正極標準嚴 16%、負極嚴 20%、隔膜嚴 14%、電解液嚴 20%;犀盾(Pack 結構)——31 層防護、980DP 高強鋼底護板;犀雲(BMS 智控)——7×24h 雲端監測。
現場展示的幾個測試:10 針針刺(10 倍國標)不冒煙不起火;底部擠壓 50%(3 倍國標)後 3 針針刺不冒煙;端側擠壓 40% 後完全浸水再放電不冒煙。400Wh/kg 硫化物全固態電池同步展出,按官方規劃 2026 年上車、2027 年批量上市。
飛魚數智底盤 i 是另一項前瞻技術。4 合 1 智能行駛單元,集成線控制動、線控轉向、輪轂電機、主動懸掛,可實現 90°車輪轉角橫向行駛、「0」米原地轉向、麋鹿測試≥90km/h。但線控底盤的成本、法規、供應鏈成熟度都還在早期階段,量產落地需要時間。
鯤鵬動力方面,鯤鵬天擎熱效率 48.57%,油電轉化效率>4.0kWh/L;可變磁通電機 CLTC 效率 96.7%,高速續航提升 10%。靈犀智艙-Carmind 大模型集成百億參數,550ms 語義響應,支持 2000+ 車內工具調用。
寫在最後:
2026 年成都車展,奇瑞用 38 款車、五大品牌和一連串硬數據,给出了自己關於「全球車」的回答。
從風雲 T7 的原生研發邏輯,到艾瑞澤 7 的東方美學表達,到 QQ3 摩登版的年輕化嘗試,再到犀牛電池的體系化安全——奇瑞正在做一件中國品牌很少做到的事:用全球標準定義產品,用技術能力支撐出海,用設計語言與世界對話。
這套邏輯在過去幾個月已經初步得到市場驗證:7 月單月出口首破 20 萬輛,上半年全球份額升至第九,1-7 月累計出口 114.6 萬輛。而風雲 T7 預售 9 天 1.6 萬單的成績,也說明這套「原生全球車」的邏輯正在被更多用戶接受。
當然,從「中國車」到「全球車」,從「走出去」到「走上去」,中間還有很長的路。但至少在成都車展 5 號館,奇瑞已經讓人看到了一個清晰的方向——不是把中國車賣到全球,而是讓全球車來自中國。這個方向,值得持續關注。

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 Pro semasa memilih kereta. Kedua-dua model ini agak hampir dari segi harga dan segmen. Hari ini, kami akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia adalah RM 89,900 - 107,900, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 7 Pro di Malaysia adalah RM 123,750 - 123,750, terdapat keseluruhan 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 125,000), 1.6L Turbo Premium (RM 140,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang RM 33,850 lebih murah daripada Chery Tiggo 7 Pro. Jika bajet anda terhad, versi pemula Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun, perlu diingat, ribuan ringgit yang lebih murah itu mungkin ada pertimbangan pada kelengkapan, ia bergantung kepada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Honda WR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Penilaian keselamatan Chery Tiggo 7 Pro adalah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penilaian yang bagus. Namun, Honda SENSING pada Honda WR-V dan Basic pada Chery Tiggo 7 Pro mempunyai perbezaan dari segi fungsi. Jika anda mengutamakan keselamatan aktif, anda boleh membandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Honda WR-V menggunakan cara pemanduan FWD.
Chery Tiggo 7 Pro menggunakan cara pemanduan FWD.
Kedua-dua kereta menggunakan cara yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza banyak.

Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 Pro adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga semula, anda boleh mengutamakan yang mana lebih baik reputasinya; jika anda lebih mengutamakan nilai dan kelengkapan, maka pilih yang mana lebih kaya konfigurasi. Akhir sekali, disarankan untuk memandu ujian kedua-dua model, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Honda WR-V dan Chery Tiggo 7 Pro adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, utamanya bergantung kepada keperluan peribadi dan bajet anda. Kami menyarankan anda membuat kajian, bandingkan banyak penawaran dari beberapa kedai kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian adalah pasti betul.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli ketika memilih kereta sering membandingkan Honda WR-V dan Chery Tiggo Cross. Kedua-dua model ini mempunyai harga dan tahap pasaran yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Honda WR-V di Malaysia mempunyai harga OTR sebanyak RM 89,900 - 107,900, mempunyai 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Chery Tiggo Cross di Malaysia mempunyai harga OTR sebanyak RM 88,750 - 99,750, mempunyai 2 varian, termasuk 2025 HEV 1.5L CSH (RM 99,750), 2025 1.5T Standard (RM 88,750) dan lain-lain.
Dilihat dari harga, harga permulaan Chery Tiggo Cross lebih murah RM 1,150 berbanding Honda WR-V. Jujur berkata, dalam julat harga ini, perbezaan beberapa ribu sebenarnya tidak besar, yang penting adalah melihat nilai keseluruhan dan kos penggunaan jangka panjang.

Honda WR-V mempunyai penilaian keselamatan 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Chery Tiggo Cross mempunyai penilaian keselamatan TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penilaian yang baik. Walau bagaimanapun, Honda SENSING pada Honda WR-V dan Basic pada Chery Tiggo Cross mempunyai perbezaan dari segi fungsi, jika anda lebih mementingkan keselamatan aktif, anda boleh membandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Honda WR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
Chery Tiggo Cross menggunakan sistem pemacu FWD.
Kaedah pemacu kedua-dua kereta sama, iaitu FWD, pengalaman pemanduan harian tidak akan berbeza banyak.

Honda WR-V mempunyai jaminan 5 tahun/jarak tanpa had, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Chery Tiggo Cross mempunyai jaminan 3 tahun/100,000km, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.

Honda WR-V dan Chery Tiggo Cross adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan nilai semula, anda boleh mengutamakan model yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nilai untuk harga dan kelengkapan, maka pilih model yang mempunyai kelengkapan lebih banyak. Pada akhirnya, disyorkan untuk uji pemanduan kedua-dua model, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Honda WR-V dan Chery Tiggo Cross adalah model yang agak bagus di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, yang penting adalah melihat keperluan peribadi dan bajet anda. Kami menyarankan anda membuat kajian, bandingkan tawaran harga dari beberapa pengedar, kemudian uji pemanduan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian pasti tidak salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 WR-V 同奇瑞 Tiggo 8 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都好好接近,而家我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你節省做功課嘅時間。
本田 WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係馬幣 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(馬幣 99,900)、2023 1.5L E(馬幣 95,900)、2023 1.5L S(馬幣 89,900) 等。
奇瑞 Tiggo 8 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係馬幣 129,750 - 129,750,一共有 1 個版本,包括 2026 1.6T Standard(馬幣 129,750) 等。
從價錢嚟睇,本田 WR-V 嘅起步價確實比奇瑞 Tiggo 8 平咗馬幣 39,850。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但要留意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要看你嘅需求。

本田 WR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括本田 SENSING。
奇瑞 Tiggo 8 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過本田 WR-V 嘅本田 SENSING 同奇瑞 Tiggo 8 嘅 Basic 喺功能上啲分別,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細比較下兩者嘅功能列表。

本田 WR-V 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
奇瑞 Tiggo 8 車身長 4400 mm,行李箱 400 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

本田 WR-V 保養 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
奇瑞 Tiggo 8 保養 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

總括嚟講,本田 WR-V 同奇瑞 Tiggo 8 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊架,關鍵都要睇你嘅個人需求同預算。我建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕先做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對無錯。

On the media day of the Chengdu Auto Show, the Deepal booth was packed tight. This warmth wasn't unexpected, after all the all-new G318 brought two hardcore selling points: box-shaped styling, plus the only Huawei Qiankun dual-intelligent system in the 200,000 RMB class.
First look at price. The all-new Deepal G318 limited promotional price 196,800 RMB-236,800 RMB, three configurations: 4WD Comfort Tianshu Edition, 4WD Comfort Qiankun Edition, 4WD Air Suspension Qiankun Edition. Place orders and get an eight-package gift package worth up to 44,159 RMB. Truth be told, being able to buy a box-shaped SUV equipped with Huawei Qiankun ADS 5 Pro and HarmonySpace 5 Cockpit in this price range would be unimaginable two years ago.

From "Off-road Toy" to "Family All-rounder", G318 Redefines the Box-Shaped SUV
The positioning of the all-new G318 is interesting: "9 Cities 1 Wild", 90% time commuting in the city, 10% time out exploring. This positioning precisely hits the real needs of most family users: want a vehicle that looks tough, feels comfortable to use, and can occasionally go off-road, but don't want to sacrifice 90% city comfort for that 10% outdoor scenario.
Body length over 5 meters, spacious space brought by long wheelbase, rear row completely flat folding can become a 1.8-meter large bed, these details all convey a signal: this vehicle first serves family daily life. And dual-motor real 4WD, two differential locks, ET all-terrain system, then guarantee that 10% of outdoor scenarios won't break down. 450 horsepower, 552N·m peak torque, 5-second level 0-100 acceleration, power reserve is also sufficient to handle various road conditions.
Huawei Qiankun Dual-Intelligence Goes Downmarket, 200,000 RMB Box-Shaped SUV Finally Has a Smart Brain
The biggest highlight of this all-new G318 is bringing Huawei Qiankun ADS 5 Pro and HarmonySpace 5 Cockpit to the 200,000 RMB box-shaped SUV market. 27 sensors fusion perception, plus WEWA 2.0 architecture, urban pilot NCA, highway pilot NCA, full-domain intelligent parking assistance all arranged.

Urban commute most frustrating ring road passing, unprotected left turn, narrow road anti-scratch, congestion anti-cut-in, the system can handle autonomously. In-cabin laser Lidar placement location is also worth mentioning, installed inside the cabin means no wind resistance, do not obstruct view, fear no dirt, rainy days, tunnels, low light, backlight environment still work. Identify 30cm x 30cm small obstacles 116 meters in advance, this perception distance has already exceeded most old drivers' reaction limits.
All-dimensional anti-collision system CAS embeds 24 active safety capabilities into the decision link, 4 core safety scenarios achieved same-level leapfrog leading. Machine reaction speed is faster than humans, this is an objective fact, especially in emergency situations, millisecond-level decision difference might be the dividing line between avoiding accidents and accidents.
HarmonySpace Cockpit experience no need much description, after logging same Huawei account phone close to car screen auto connect, cross-end content seamless relay. 15.6-inch Huawei Smart Screen supports 3D real-time car control, operation silky smooth no lag. MoLA large model architecture voice interaction supports ten instructions mixed speaking, Sichuan dialect, Cantonese, etc., ten dialects all can recognize. Navigation Agent can understand "that coffee shop next to the airport" such fuzzy expression, auto correct typos plan optimal route. These details are exactly where practical value is most embodied in daily use.

"Air Suspension + CDC + Magic Carpet" Comfort Trio, Box-Shaped SUV Can Also Be Very Comfortable
Chassis aspect, all-new G318 equipped same-level only "Air Suspension + CDC + Magic Carpet" combination, plus double wishbone + multi-link independent suspension. Value of this system lies in millisecond-level damping adjustment, city road conditions soft and quiet, near-suburb unpaved road surface more smooth. Past box-shaped SUVs were criticized most for "hard bridge hard horse" ride quality, G318 this chassis solution counts as completed the comfort supplement.

Deepal L06 Special Edition Premiere: 1000N Downforce Track Toy
Another model worth attention on the booth is Deepal L06 new special edition. This vehicle itself has already stood firm in the 150,000 RMB market, July sales 7,267 units, consecutive 5 months break 5,000, steady sit 200,000 inside new energy medium car sales champion.
This special edition added track racing kit: Front head 3D wind blade plus integrated front splitter, side skirt wind blade, carbon fiber fixed large spoiler. Whole car highest downforce reaches 1000N, turning corners more satisfying, highway more stable. 3 million Ferrari-style magnetorheological suspension is L06's core card, this kit further amplifies sports gene. Young people want "daily comfort, track atmosphere" contradictory needs, L06 special edition counts as gave a solution.

Deepal S05 and S07: Bring Laser Radar and Air Suspension to Lower Price Range
Booth also has newly refreshed not long ago all-new Deepal S05, 115,900 RMB starting limited promotional price, gave laser radar, one-segment end-to-end algorithm, 3nm cockpit chip, FSD+HRS variable adaptive suspension. This vehicle has entered global 73 countries and regions, 250,000+ users, German iF Design Award, Thailand Car of the Year Award won repeatedly, is Deepal going out sea sales powerhouse.

All-new S07 then realized "Pure Electric + Extended Range" dual power form laser intelligent assisted driving full coverage, bring 300,000 RMB level intelligent driving experience to 150,000 RMB market. Huawei Qiankun plan urban pilot full coverage, plus full series standard configuration FSD+HRS variable adaptive chassis, this configuration scheme in same price range indeed rare.

Sales close to million, Deepal's Technical Bottom Card Getting Thicker
2026 Jan-Jul, Deepal global cumulative sales 193,369 units, year-on-year growth 13.48%. Overseas sales 44,508 units, year-on-year sharp increase 87.48%. As of July cumulative sales broke 910,000 vehicles, within year impact million milestone basically no suspense.
Deepal in technology layer accumulation also getting thicker. Hyper Force Super Integrated Electric Drive cumulative 45 months super 1 million units line, system assembly condition efficiency 94.13% global first. Gold Bell Battery two won National Science and Technology Progress Second Prize, 600,000 km decay no perception. Micro-core High-Frequency Pulse Heating took China Patent Gold Award. Second half year pure electric models successively launch 800V high voltage platform, support 6C super charging, 10 minutes complement energy 30%-80%.
Conclusion:
Past box-shaped SUV either hardcore off-road player niche toy, or appearance only city decoration. All-new Deepal G318 chose a middle road — using "9 Cities 1 Wild" product logic, Huawei Qiankun Dual-Intelligence intelligent support, plus air suspension CDC comfort chassis, this category truly pushed to family users.
When 200,000 RMB range box-shaped SUV can both satisfy daily commute comfort and intelligence needs, can also take whole family to suburbs play on weekends, this segment market ceiling probably need re-examine. Tech equity also, category innovation, ultimately pay bill is consumer, market will give answer. August 21st to 30th, Chengdu Western China International Expo Center Hall 11 Deepal booth, interested can go touch real car.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda WR-V 同 Chery Tiggo 7 Pro 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 至 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900)等。
Chery Tiggo 7 Pro 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 123,750 至 123,750,一共有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 125,000)、1.6L Turbo Premium(RM 140,000)等。
由售價嚟睇,Honda WR-V 嘅起步價確實比 Chery Tiggo 7 Pro 平咗 RM 33,850。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要留意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體就要睇你嘅需求。

Honda WR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING。
Chery Tiggo 7 Pro 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都攞到唔錯嘅評級。不過 Honda WR-V 嘅 Honda SENSING 同 Chery Tiggo 7 Pro 嘅 Basic 喺功能上有少少差異,如果你比較看重主動安全嘅話,可以仔細對比吓兩者嘅功能列表。

Honda WR-V 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
Chery Tiggo 7 Pro 車身長 4400 mm,後備箱 400 L。
兩款車嘅尺寸幾近一樣,車內空間差異唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Honda WR-V 保修 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Chery Tiggo 7 Pro 保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
總體嚟講,Honda WR-V 同 Chery Tiggo 7 Pro 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一部,關鍵都要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。
