In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda WR-V and Mazda CX-5 when choosing a car.
The OTR price of the Honda WR-V in Malaysia is RM 89,900 - 107,900, with a total of 4 versions, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), etc.
The OTR price of the Mazda CX-5 in Malaysia is RM 135,469 - 166,760, with a total of 3 versions, including 2025 2.0L AT 35th Anniversary (RM 316,154), 2025 2.0L AT (RM 296,154), 2025 2.0L MT (RM 294,154), etc.
In terms of price, the starting price of the Honda WR-V is indeed RM 45,569 cheaper than the Mazda CX-5. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, note that the few thousand dollars cheaper may involve trade-offs in features, which depends on your specific needs.

Honda WR-V comes with a 1.5L 4-cyl, 105 hp. Official fuel consumption is 6.0 L/100km.
Mazda CX-5 comes with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption is 7.0 L/100km.
In terms of power, the Mazda CX-5's 1.5L Turbo has 35 horsepower more than the Honda WR-V's 1.5L 4-cyl. However, for daily city driving, both cars have sufficient power and won't feel underpowered.

Honda WR-V safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety system includes Honda SENSING.
Mazda CX-5 safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety system includes.
Both cars have the same safety rating, and safety features are quite comprehensive within this class. New cars these days have no issues with safety, so there is no need to worry too much about this.

Honda WR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Mazda CX-5 warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Both Honda WR-V and Mazda CX-5 are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about value for money and features, choose the one with richer configuration. Ultimately, we recommend test driving both, as personal experience is the most important.

Overall, Honda WR-V and Mazda CX-5 are both very good models in the Malaysian market. Choosing which one depends on your personal needs and budget. We suggest doing research, comparing quotes from several car showrooms, and then test driving before making a final decision. Buying a car is a big matter; taking time to do research will definitely not go wrong.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare the Honda WR-V and Mazda CX-30 when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today, we will do a detailed comparison from multiple aspects to save you time on research.
The Honda WR-V OTR price in Malaysia is RM 89,900 - 107,900, with a total of 4 versions, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), etc.
The Mazda CX-30 OTR price in Malaysia is RM 122,409 - 146,409, with a total of 4 versions, including 2025 2.0L High+ Premium (RM 146,409), 2025 2.0L High+ (RM 138,409), 2025 2.0L High (RM 130,409), etc.
In terms of price, the starting price of the Honda WR-V is indeed RM 32,509 cheaper than the Mazda CX-30. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. But be aware, the few thousand ringgit difference might involve trade-offs in features, depending on your needs.

The Honda WR-V safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING.
The Mazda CX-30 safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include i-Activsense.
Both cars have the same safety rating; safety features are quite comprehensive in this class. New car safety is generally good these days, so don't worry too much about this.

The Honda WR-V body length is 4400 mm, trunk 400 L.
The Mazda CX-30 body length is 4500 mm, trunk 450 L.
In terms of space, the Mazda CX-30 is 100 mm longer than the Honda WR-V, offering an advantage in interior space. However, the Honda WR-V is slightly more flexible for parking in the city; there are trade-offs for both.

Honda WR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Mazda CX-30 warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Both the Honda WR-V and Mazda CX-30 are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, prioritize the one with better reputation; if you care more about price-performance ratio and features, choose the one with richer configuration. Ultimately, it is recommended to test drive both; experiencing it personally is the most important.

Overall, both the Honda WR-V and Mazda CX-30 are very good models in the Malaysian market. Which one to choose ultimately depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several car dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big deal; taking time to do your research will definitely not go wrong.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare the Honda WR-V and Toyota Corolla Cross when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning. Today we will make a detailed comparison from multiple aspects to save you time on research.
The OTR price for Honda WR-V in Malaysia is RM 89,900 - 107,900. There are 4 versions in total, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), among others.
The OTR price for Toyota Corolla Cross in Malaysia is RM 133,800 - 148,800. There are 3 versions in total, including 2026 HEV 1.8L GR Sport (RM 148,800), 2026 HEV 1.8L Standard (RM 140,800), 2026 1.8L Standard (RM 133,800), among others.
In terms of price, the starting price of the Honda WR-V is indeed RM 43,900 cheaper than the Toyota Corolla Cross. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, also note that the few thousand ringgit saved might involve trade-offs in features, it depends on your specific needs.

Honda WR-V is equipped with 1.5L 4-cyl, 105 hp. Official fuel consumption 6.0 L/100 km.
Toyota Corolla Cross is equipped with 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100 km.
In terms of power, the 1.5L Turbo on the Toyota Corolla Cross has 35 more horsepower than the 1.5L 4-cyl on the Honda WR-V. However, for daily city driving, both cars have sufficient power, you won't feel it's underpowered.

Honda WR-V uses FWD drivetrain.
Toyota Corolla Cross uses FWD drivetrain.
Both cars have the same drivetrain, both are FWD, driving experience won't differ much in daily use.

Honda WR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000 km or 6 months.
Toyota Corolla Cross warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000 km or 6 months.
Both cars have the same warranty terms, no need to worry about this aspect. Actual maintenance cost also depends on the brand's service network and parts price, suggest asking real owners in car owner groups for their experience.

Honda WR-V and Toyota Corolla Cross are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use, daily commute. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about value for money and features, then choose the one with more features. Ultimately it is suggested to test drive both, personal experience is the most important.

Overall, Honda WR-V and Toyota Corolla Cross are both very good models in the Malaysian market. Choosing which one depends on your personal needs and budget. It is recommended that everyone do your research, compare quotes from multiple dealerships, then go for a test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending time on research will never go wrong.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli yang membandingkan Honda WR-V dan Mazda CX-5 semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini hampir sama dari segi harga dan penjenamaan. Hari ini, kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa melakukan penyelidikan.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia ialah RM 89,900 - 107,900, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga OTR Mazda CX-5 di Malaysia ialah RM 135,469 - 166,760, terdapat keseluruhan 3 varian, termasuk 2025 2.0L AT 35th Anniversary (RM 316,154), 2025 2.0L AT (RM 296,154), 2025 2.0L MT (RM 294,154) dan lain-lain.
Dilihat dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang lebih murah RM 45,569 berbanding Mazda CX-5. Jika bajet anda terhad, varian masuk Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu mungkin ada kompromi dari segi peralatan, bergantung sepenuhnya pada keperluan anda.

Honda WR-V dilengkapi enjin 1.5L 4-cyl, kuasa 105 hp. Penggunaan bahan api rasmi 6.0 L/100km.
Mazda CX-5 dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Dari segi kuasa, Turbo 1.5L Mazda CX-5 mempunyai 35 hp lebih banyak daripada 1.5L 4-cyl Honda WR-V. Walau bagaimanapun, untuk penggunaan harian di kawasan bandar, kuasa kedua-dua kereta ini cukup dan tidak akan terasa kurang tenaga.

Penilaian keselamatan Honda WR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Penilaian keselamatan Mazda CX-5 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk.
Penilaian keselamatan kedua-dua kereta ini adalah sama, peralatan keselamatan pada kategori ini dianggap lengkap. Keselamatan kereta baharu masa kini tidak buruk, tidak perlu terlalu risau tentang perkara ini.

Panjang badan Honda WR-V 4400 mm, bak bagasi 400 L.
Panjang badan Mazda CX-5 4500 mm, bak bagasi 450 L.
Dari segi ruang, badan Mazda CX-5 lebih panjang 100 mm daripada Honda WR-V, ruang duduk lebih unggul. Namun, Honda WR-V lebih fleksibel apabila memarkir di bandar, setiap satu mempunyai kompromi.

Honda WR-V menggunakan cara penghantaran kuasa FWD.
Mazda CX-5 menggunakan cara penghantaran kuasa FWD.
Kedua-dua kereta menggunakan cara penghantaran kuasa yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan terlalu berbeza.

Secara keseluruhannya, Honda WR-V dan Mazda CX-5 adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana bergantung kepada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan anda membuat penyelidikan, membandingkan beberapa tawaran daripada showroom kereta, kemudian uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk melakukan penyelidikan tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda WR-V dan Toyota Corolla Cross. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk mencari maklumat.
Honda WR-V mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 89,900 - 107,900, terdapat 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Toyota Corolla Cross mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 133,800 - 148,800, terdapat 3 varian, termasuk 2026 HEV 1.8L GR Sport (RM 148,800), 2026 HEV 1.8L Standard (RM 140,800), 2026 1.8L Standard (RM 133,800) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang lebih murah RM 43,900 daripada Toyota Corolla Cross. Jika anggaran anda terhad, versi permulaan Honda sudah cukup untuk memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit itu mungkin ada pertambahan pada kelengkapan, ia bergantung pada keperluan anda.

Honda WR-V menggunakan enjin 1.5L 4-silinder, kuasa 105 hp. Konsumsi bahan api rasmi 6.0 L/100km.
Toyota Corolla Cross menggunakan enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Konsumsi bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Dari segi tenaga, enjin 1.5L Turbo pada Toyota Corolla Cross mempunyai 35 HP lebih daripada enjin 1.5L 4-silinder pada Honda WR-V. Namun untuk penggunaan harian di bandar, kedua-dua kereta ini mempunyai kuasa yang cukup, anda tidak akan rasa kurang tenaga.

Markah keselamatan Honda WR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Markah keselamatan Toyota Corolla Cross ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk TSS (PCS, LDA, ACC, LTA).
Markah keselamatan kedua-dua kereta sama, dalam kategori ini kelengkapan keselamatan sudah cukup lengkap. Keselamatan kereta baharu sememangnya tidak buruk, tiada perlu risau terlalu banyak mengenai hal ini.

Honda WR-V menggunakan cara drif FWD.
Toyota Corolla Cross menggunakan cara drif FWD.
Kedua-dua kereta ini menggunakan cara drif yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan ada perbezaan besar.

Honda WR-V dan Toyota Corolla Cross adalah pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga dan pengangkutan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan nilai jualan semula, anda boleh utamakan model yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mengutamakan nilai harga dan kelengkapan, pilih model yang mempunyai kelengkapan lebih lengkap. Akhir sekali, disarankan untuk uji memandu kedua-dua model ini, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Honda WR-V dan Toyota Corolla Cross adalah model yang sangat baik dalam pasaran Malaysia. Memilih yang mana, yang penting bergantung pada keperluan peribadi dan anggaran anda. Disarankan anda mencari maklumat, bandingkan beberapa penawaran harga daripada kedai kereta yang berbeza, baru buat uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara penting, meluangkan masa untuk mencari maklumat pasti tidak salah.

Di pelabuhan tertentu di Asia Tenggara, truk berat China sedang berbaris untuk menurunkan kapal. Tidak jauh, sebuah truk berat lama Hino melintas dengan bunyi gemuruh, pemandu melihat "wajah baru" ini dengan penuh rasa ingin tahu. Situasi ini sedang berlaku serentak di pelabuhan, lombong, dan tapak infrastruktur utama di Asia Tenggara. Majalah Kenderaan Komersial berpendapat, truk berat China merentasi Asia Tenggara, tetapi pertempuran besar baru sahaja bermula!

Data menunjukkan, bahagian pasaran import truk berat China di Asia Tenggara telah melonjak ke 73.7%, meninggalkan Jepun (14.6%) dan Eropah jauh di belakang. Dianggarkan pada tahun 2030, eksport truk berat China ke Asia Tenggara akan meningkat kepada 263,000 unit. Ini bermakna, masa depan Asia Tenggara bagi setiap tiga truk berat dijual, dua daripadanya memakai logo kereta China.
Tetapi janganlah segera berbesar hati menangi kemenangan. Di tapak kerja berdebu, ketua kerja mungkin memberitahu anda cerita lain: dalam armadanya ada truk HOWO dari Sinotruk, ada juga Mitsubishi Fuso yang telah beroperasi selama lebih sepuluh tahun. "Kereta China murah, tetapi kereta Jepun tahan lasak," katanya sambil mengetuk penutup enjin Isuzu di sebelahnya.

Jenama Jepun telah berakar di Asia Tenggara sejak tahun 1960-an, mempunyai kilang dengan kapasiti puluhan ribu unit setahun di Thailand dan Indonesia, kadar tempatanan komponen melebihi 90%, saluran dengan syarikat tempatan seperti Astra, Indomobil terikat mendalam. Ini adalah parit perlindungan yang dibina dengan masa, tidak boleh diisi dalam masa seketika.
Namun, perubahan sedang berlaku. Vietnam adalah yang paling agresif, dalam 5 bulan pertama tahun ini eksport truk berat China ke Vietnam melonjak 83% secara tahunan, bahagian pasaran meningkat dari 31.9% pada 2018 ke 93.7%. Sebabnya tidak kompleks: projek Kereta Api Kelajuan Tinggi Utara-Selatan, Laluan Kereta Api Lao Cai-Hanoi-Haiphong telah mula kerja, permintaan truk berat meledak mengikutnya.

Di Indonesia, truk berat China bersinar di lombong-lombong. Keluaran dan kebolehan harga nikel, timah, arang batu, menentukan keinginan pembelian armada tempatan. Bahagian pasaran jenama China dalam pasaran ini hampir mencapai 80%, tetapi dalam 5 bulan pertama 2026, jumlah eksport menurun sedikit 3.8%, menunjukkan gangguan kitaran komoditi utama masih boleh mengganggu pasaran.
Yang paling menyebabkan masalah bagi syarikat kereta China ialah Filipina. Jenama Jepun mengekalkan jumlah eksport stabil melebihi 7,000 unit sepanjang tahun, pengguna mempunyai kesetiaan jenama yang sangat tinggi terhadap kereta Jepun dengan nilai sisa tinggi dan kos kitaran hayat rendah. Walaupun bahagian pasaran jenama China meningkat dari 48.4% ke 61.7%, tetapi setiap langkah ke depan, sedang menghadapi cabaran yang sukar.

Ini membawa kepada satu soalan penting: Truk berat China menang dengan apa? Tiga perkataan kunci: penempatan kapasiti, kawalan saluran, kepekat pasca jualan. Secara ringkas, dari eksport kenderaan lengkap naik taraf ke pemasangan KD tempatan, dari bergantung pada pengedar kepada membina rangkaian perkhidmatan sendiri, ini menentukan sama ada jenama China boleh beralih dari "penggantian peningkatan" ke "penggantian aset sedia ada".
Pelan Foton di Thailand adalah sampel yang patut diperhatikan. Ia berpautan dengan CP Group untuk membina kilang, memindahkan pembuatan dan rantaian kuasa ke tengah Asia Tenggara. Truk Berat China juga menandatangani kilang KD bersekutu di Haiphong, Vietnam, merancang kapasiti 15,000 unit setahun, beroperasi pada 2028.

Kaedah produksi, jualan dan perkhidmatan tempatan ini sedang mengubah peraturan permainan, tetapi tidak bermaksud truk berat China boleh tidur dengan selesa. Jenama Jepun sedang mempercepatkan penggabungan, Isuzu membeli UD Trucks, bermula penggabungan penuh pada 2026; Hino dan Mitsubishi Fuso bergabung ke ARCHION pada April 2026, bertujuan menjadi pemimpin kenderaan komersial Asia.
Sinergi pembelian, pembangunan, dan pengeluaran selepas penggabungan jenama Jepun, akan terus ditukarkan kepada kelebihan kos dan peningkatan kekuatan produk. Dengan kata lain, gergasi Jepun tidak berbaring, mereka sedang menyusun strategi besar. Dalam pasaran Asia Tenggara, truk berat Jepun masih merupakan lawan kuat truk berat China, tidak boleh diabaikan untuk masa yang lama.
Penutup
Dari titik pertengahan tahun 2026, truk berat China telah menyelesaikan serangan mengejut yang cantik di Asia Tenggara, tetapi pertempuran besar baru sahaja bermula. Dari merebut pasaran pertumbuhan, beralih ke parit pertahanan Jepun dalam pasaran sedia ada, truk berat China masih mempunyai jalan yang panjang untuk dilalui.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda WR-V 同 Mazda CX-30 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,而家我哋就由多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省返做功課嘅時間。
Honda WR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 89,900 - 107,900,一共有 4 個版本,包括 2023 1.5L V(RM 99,900)、2023 1.5L E(RM 95,900)、2023 1.5L S(RM 89,900)等。
Mazda CX-30 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 122,409 - 146,409,一共有 4 個版本,包括 2025 2.0L High+ Premium(RM 146,409)、2025 2.0L High+(RM 138,409)、2025 2.0L High(RM 130,409)等。
從價錢嚟睇,Honda WR-V 嘅起步價確實比 Mazda CX-30 平咗 RM 32,509。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要睇你嘅需求。

Honda WR-V 搭載 1.5L 4-cyl,馬力 105 hp。官方油耗 6.0 L/100km。
Mazda CX-30 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
動力方面,Mazda CX-30 嘅 1.5L Turbo 比 Honda WR-V 嘅 1.5L 4-cyl 多咗 35 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda WR-V 車身長 4400 mm,行李廂 400 L。
Mazda CX-30 車身長 4500 mm,行李廂 450 L。
空間方面,Mazda CX-30 嘅車身比 Honda WR-V 長咗 100 mm,乘坐空間更有優勢。不過 Honda WR-V 喺城市入面泊車會靈活啲,各有取舍。

Honda WR-V 同 Mazda CX-30 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,就選配置更豐富嗰款。最終都建議兩款都去試駕,親身體驗先至係最重要嘅。

總而言之,Honda WR-V 同 Mazda CX-30 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一部,關鍵始終係睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Honda WR-V and Toyota Yaris Cross when choosing a vehicle. These two cars are quite close in price and positioning. Today we will conduct a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The Honda WR-V OTR price in Malaysia is RM 89,900 - 107,900, with 4 versions in total, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), etc.
The Toyota Yaris Cross OTR price in Malaysia is RM 99,900 - 109,900, with 2 versions in total, including 2026 1.5L Standard (RM 99,900), 2026 HEV 1.5L Standard (RM 109,900), etc.
From a price perspective, the Honda WR-V starting price is indeed RM 10,000 cheaper than the Toyota Yaris Cross. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, note that the cheaper few thousand might involve trade-offs in features, which depends on your specific needs.

Honda WR-V is equipped with a 1.5L 4-cylinder, 105 hp. Official fuel consumption 6.0 L/100km.
Toyota Yaris Cross is equipped with a 1.5L 4-cylinder, 105 hp. Official fuel consumption 6.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain, the driving feel is basically the same in daily use. Fuel consumption is also similar, no need to worry too much about this point.

Honda WR-V body length 4400 mm, trunk 400 L.
Toyota Yaris Cross body length 4400 mm, trunk 400 L.
The dimensions of both cars are almost the same, interior space differences are not significant. For this class of cars, daily use is completely sufficient.

Honda WR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Toyota Yaris Cross warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Both cars have the same warranty conditions, no need to worry about this aspect. Actual maintenance costs depend on the brand's service network and parts prices, recommend asking real owners in car communities for their experiences.

Overall, Honda WR-V and Toyota Yaris Cross are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We recommend doing your research, comparing quotes from several car dealerships, and then test driving before making a final decision. Buying a car is a big matter, spending time on research will definitely not be wrong.

In the Malaysia SUV market, many buyers compare the Honda WR-V and Toyota Yaris Cross when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
Honda WR-V has an OTR selling price in Malaysia of RM 89,900 - 107,900, with a total of 4 versions, including 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900), etc.
Toyota Yaris Cross has an OTR selling price in Malaysia of RM 99,900 - 109,900, with a total of 2 versions, including 2026 1.5L Standard (RM 99,900), 2026 HEV 1.5L Standard (RM 109,900), etc.
From a price perspective, the starting price of the Honda WR-V is indeed RM 10,000 cheaper than the Toyota Yaris Cross. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. But be aware, the difference of a few thousand might involve compromises in equipment, depending on your specific needs.

Honda WR-V adopts FWD drive mode.
Toyota Yaris Cross adopts FWD drive mode.
Both cars have the same drive mode, both are FWD, so the daily driving experience will not have much difference.

Honda WR-V warranty is 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Toyota Yaris Cross warranty is 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
The warranty conditions for both cars are the same, no need to worry about this aspect. Actual maintenance costs depend on the brand's service network and parts prices. It is suggested to ask real owners in car enthusiast groups for their experience.

Honda WR-V and Toyota Yaris Cross are both mainstream choices in the Malaysia market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and equipment, choose the one with richer configuration. Finally, it is recommended to test drive both, as personal experience is the most important.

Overall, Honda WR-V and Toyota Yaris Cross are both very good models in the Malaysia market. Which one to choose mainly depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your homework, compare quotes from multiple dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending time on research will never be wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Proton X90 and Subaru Crosstrek when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today, we will do a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The Proton X90 OTR price in Malaysia is RM 106,800 - 122,800, with a total of 4 versions, including 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800), etc.
The Subaru Crosstrek OTR price in Malaysia is RM 145,000 - 160,000, with a total of 1 version, including 2.0L e-Boxer (RM 150,000), etc.
From a pricing perspective, the starting price of the Proton X90 is indeed RM 38,200 cheaper than the Subaru Crosstrek. If your budget is tight, Proton's entry-level version can already meet daily needs. However, note that the few thousand RM savings might involve trade-offs in features, depending specifically on your requirements.

Proton X90 is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Subaru Crosstrek is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain system, the driving experience feels basically the same. Fuel consumption is also similar, no need to worry too much about this point.

Proton X90's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Subaru Crosstrek's safety rating is 5★ (Euro NCAP), active safety systems include EyeSight.
In terms of safety features, both cars have received good ratings. However, Proton X90's ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA) and Subaru Crosstrek's EyeSight have some differences in functionality. If you value active safety, you can compare the function lists of both in detail.

Proton X90 adopts FWD drive configuration.
Subaru Crosstrek adopts FWD drive configuration.
Both cars have the same drive configuration, both are FWD, daily driving experience will not differ significantly.

Overall, Proton X90 and Subaru Crosstrek are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from multiple dealerships, and then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending some time on research is never wrong.

Pada masa lalu, apabila kita menilai kejayaan sebuah perusahaan swasta China, kita gemar menceritakan kisah para penubuh.
Ren Zhengfei, Ma Yun, Ma Huateng, Cao Dewang, Li Shufu… Dalam tahun-tahun yang paling kritikal pertumbuhan banyak syarikat, penubuh hampir menjadi sinonim syarikat itu sendiri. Ke mana syarikat akan bergerak seterusnya, perkara apa yang bernilai untuk dipertaruhkan, bila masa yang sesuai untuk mengambil risiko, sering kali akhirnya keputusan bergantung pada pandangan individu ini.
Malah bagi luaran, individu penubuh itu sendiri adalah kepastian terbesar syarikat ini.
Namun jika sebuah syarikat benar-benar ingin melangkah puluhan tahun, akhirnya ia mesti menghadapi masalah yang lebih sukar: Jika suatu hari individu ini tidak lagi duduk di jawatan itu, adakah syarikat masih akan terus berjalan?
Kini, bagi kumpulan perusahaan swasta China yang paling awal berkembang, sekarang tiba masanya untuk menangani perkara ini.
17 Ogos, Geely Automobile mengisytiharkan satu perubahan pengurusan penting.

Bermula 18 Ogos, Li Shufu meletakkan jawatan sebagai Pengerusi Papan Pengarah dan Pengarah Eksekutif Geely Automobile Holdings Ltd, dilantik sebagai Pengerusi Kehormat Seumur Hidup; An Conghui menyambung jawatan Pengerusi Papan Pengarah, Gan Jiayue dilantik sebagai CEO. Li Shufu tentu tidak meninggalkan Geely, beliau masih pemegang saham utama dan kawalan Geely Automobile, dan terus bertugas sebagai Presiden Geely Holdings Group.
Namun perubahan sudah jelas. Individu yang selama puluhan tahun terikat dengan perkataan "Geely", mula menyerahkan pentadbiran dan pengendalian syarikat tersenarai Geely Automobile sepenuhnya kepada pasukan pengurusan profesional.
Serah baling kali ini tidak berlaku pada masa paling sukar Geely. Malah sebaliknya.
Semi tahun pertama 2026, janaan pendapatan Geely Automobile 173.6 bilion yuan, meningkat 15% berbanding tahun sebelumnya; keuntungan bersih teras 9.684 bilion yuan, meningkat 46%, margin kasar dinaikkan ke 17.9%.

Bos tidak terdorong ke sudut oleh prestasi, syarikat juga tidak menunggu seseorang datang memadamkan api, sebaliknya di sebalik laporan separuh tahun yang cukup cantik, Li Shufu sendiri mengundur kerusinya.
Perkara ini layak dibincangkan. Kerana mengganti orang apabila syarikat menghadapi kesulitan sebenarnya mudah difahami. Jualan tidak baik, keuntungan jatuh, strategi tersasar, seseorang mesti keluar menukar pendekatan.
Sukarnya adalah, syarikat jelas masih bergerak ke atas, penubuh sendiri masih mempunyai kemampuan membuat keputusan, adakah pada masa ini boleh secara aktif melakukan sedikit sahaja.
Kisah Geely selama lebih tiga puluh tahun, unsur peribadi Li Shufu terlalu kuat.

Menubuh kilang kereta pada awal, kemudian mengakuisisi Volvo, kemudian Lynk & Co, Zeekr, dan rangkaian yang Geely bentangkan di seluruh dunia hari ini, banyak keputusan yang kelihatan berani dan ada yang agak berisiko pada masa itu,di sebalik semua ada gaya Li Shufu yang sangat jelas.
Apabila perusahaan kecil, gaya ini sangat berguna.
Semua ragu-ragu, bos berani memutuskan, semua fikir risiko terlalu tinggi, bos berani bertaruh, industri belum faham, bos sudah bawa syarikat berlari. Banyak perusahaan swasta China generasi pertama terbit sedemikian.
Namun apabila syarikat membesar, cara bermain ini akan menemui hadnya sendiri.
Seberapa kompleks Geely hari ini?
Dalam sistem syarikat tersenarai sahaja, ada Geely, Lynk & Co, Zeekr, dan banyak jenama lain; jika pandangan ditarik ke keseluruhan sistem Geely Holdings, di luar masih terhubung dengan sumber global seperti Volvo, Proton. Di sebalik menarik R&D, pembelian, rantaian bekalan dan pembuatan, perniagaan tersebar sehingga Eropah, Asia Tenggara, Timur Tengah, Amerika Selatan.

Pasaran berbeza mempunyai peraturan berbeza, pengguna berbeza, rakan industri berbeza, malah laluan tenaga juga tidak sepenuhnya sama.
Perkara besar begini, jika akhirnya masih tunggu seorang individu membuat keputusan,walaupun individu ini ada 48 jam sehari pun tidak cukup.
Jadi pada mesyuarat prestasi kali ini, Gui Shengyue ada satu perkataan yang saya fikir lebih penting daripada sasaran jualan: "Ke depannya Geely tidak akan bergantung pada pesona dan autoriti individu, tetapi bergantung pada sistem organisasi dan talenta".

Kedengaran sedikit seperti kelas pengurusan perusahaan, tetapi dalam Geely, ini bukan sekadar kata-kata kosong.
Kerana apa yang perlu dibuktikan Geely sekarang, bukan lagi kasihan ada kemampuan membawa syarikat, tetapi apabila Li Shufu semakin menarik diri dari pentadbiran dan pengendalian harian syarikat tersenarai, adakah syarikat ini boleh masih berputar, dan ada yang boleh teruskannya.
Jadi An Conghui duduk di jawatan ini, sangat penting. Beliau tidak mempunyai aura yang datang dari luar, bukan pengurus bintang yang diupah secara mengejut dari luar dengan kos tinggi, tetapi individu yang berkembang dalam sistem Geely.
Li Shufu memberikan penilaian begini di mesyuarat prestasi: "Rakan An Conghui adalah bakat profesional yang sangat cemerlang yang dibina dalam sistem Geely. Bakat profesional adalah sukar dicari."

Fikirkan semula kalimat ini, sebenarnya lebih berminat daripada memuji resume yang cantik.
Kerana jika syarikat setiap hari membincangkan bakat, apabila masa pengurusan tertinggi serah baling, mendapati tiada seorang pun dalam organisasi boleh menerima, akhirnya mesti "cari tuan dengan wang berat" dari seluruh negara atau dunia, maka bakat ini agak tinggal di dalam PPT.
Satu hal ini, An Conghui sekurang-kurangnya sudah menerima.
Tentu, apabila orang sudah diterima, baru permulaan. Kesusahan Geely di hadapan, beliau sendiri tidak sembunyikan.
Untuk pertama kali muncul secara terbuka sebagai Pengerusi Geely Automobile, An Conghui berkata dengan jelas: "Kita masih kekurangan produk hits, masalah teras ada di sini." Kemudian menambah:"Kita kekurangan kekuatan tengah."
Saya rasa ini agak sukar.
Lagipun janaan pendapatan setengah tahun lebih 170 bilion, keuntungan teras naik 46%, pengerusi baru pertama kali muncul, ganti banyak syarikat, sidang akhbar mungkin sudah mula memutar semula "terbaik dalam sejarah", "pemimpin menyeluruh", "masuk fasa baru".
An Conghui pula memilih satu kesalahan untuk dirinya sendiri, dan pilihan ini agak tepat.
Geely hari ini, satu hujung ada Zeekr menopang bahagian premium. Semi tahun pertama Zeekr jualan meningkat 97% ke 178,000 unit, janaan pendapatan naik 103% ke 55 bilion yuan. Hujung lain ada Model Xingyuan, kereta ini lebih dikenali, pasaran permulaan sekarang hampir setiap bulan berada di hadapan senarai jualan.

Kesusahan tepat berada di tengah.
150,000, 200,000, 250,000, 300,000 Yuan, segmen besar ini, juga kawasan persaingan paling padat automotif China sekarang. BYD, Chery, Changan, Li Auto, AITO, XPeng, semua di sini menimbun produk, menimbun teknologi, rebut pengguna.
Anda ada platform, saya juga ada; Anda ada pintar memandu, saya juga ada; Anda ada bateri besar, saya malah boleh tambah beberapa unit lagi.
Jadi apabila An Conghui berkata "kekuatan tengah tidak cukup", sebenarnya sudah menyebut masalah dengan jelas, Geely sekarang tidak kekurangan teknologi dan sumber, kekurangan adalah kecekapan menukar keupayaan ini menjadi lebih banyak produk hits.
Ini juga tempat di mana "Satu Geely" perlu tunjukkan nilai.

Beberapa tahun lalu Geely sentiasa melakukan integrasi, produk silang berkurang, jumlah produk keseluruhan turun lebih 20%; Semi tahun pertama kadar kos pengurusan turun dari 1.9% ke 1.7%, kadar kos R&D turun dari 5.5% ke 5.2%, sumber R&D, pembelian, rantaian bekalan yang pernah berselerak dalam jenama berbeza, sistem perniagaan berbeza, juga sentiasa dipusing bersama.
Angka-angka ini nampak cantik dalam laporan kewangan.
Tetapi apabila pengguna membeli kereta, jelas tidak akan duduk di Kedai 4S bertanya pada penjual: "Beri tahu kadar kos pengurusan syarikat tuan tahun ini turun berapa?"
Bagi pengguna, "Satu Geely" akhirnya sepatutnya kelihatan sangat konkrit.
Selepas R&D tidak lagi membakar wang berulang, adakah pembangunan produk boleh lebih cepat; satu set keupayaan asas yang sama boleh digunakan semula oleh lebih banyak model, bajet yang sama boleh menukar kekuatan produk yang lebih kuat; selepas sempadan jenama lebih jelas, jangan lagi kaki sendiri saling injak, satu kereta dari mulakan projek sudah tahu siapa yang jual.

Pada akhirnya, kecekapan dalaman ini akhirnya mesti jatuh pada produk.
Pembangunan lebih cepat也好,kos lebih rendah也好,sempadan jenama lebih jelas也好,akhirnya boleh menghasilkan sekumpulan kereta yang boleh dijual, "Satu Geely" baru dianggap dari integrasi dalaman, berjalan ke hadapan pengguna.
Mengenai mengapa sekarang sahaja mendorong hal ehwal organisasi ke hadapan, saya fikir ada satu sebab realiti lagi.
Fasa seterusnya Geely, tidak mungkin hanya memandang pasaran China sahaja.
Semi tahun pertama tahun ini, jualan luar negeri Geely 474,000 unit, naik 158%, sudah melebihi jumlah eksport keseluruhan 2025. Sasaran keseluruhan tahunan luar negara juga dinaikkan dari 640,000 unit ke 920,000 unit, dan mula mencabar 1,000,000 unit.

Namun di luar angka, cara Geely memglobalisasi kali ini sebenarnya lebih menarik.
Li Shufu berkata dengan jelas kali ini, dalam proses pemglobalan masa depan, Geely tidak merancang setiap pergi ke satu tempat mesti membina semula kilang sendiri,tetapi lebih berkongsi keupayaan pengeluaran sedia ada dengan rakan industri global.
Eropah ada kerjasama dengan Ford sekeliling kilang Valencia Sepanyol, Volvo sendiri ada sistem pembuatan Eropah yang matang; Malaysia ada Proton, Amerika Selatan ada kerjasama dengan Renault.

Melihat ini bersama-sama, akan mendapati pelaburan, akuisisi dan kerjasama Geely beberapa tahun lalu yang kelihatan berselerak, sekarang sedang perlahan-lahan disatukan menjadi rangkaian yang boleh digunakan untuk perniagaan global.
Pada masa itu ramai orang melihat Geely beli Volvo, tindak balas pertama masih rasa, syarikat China beli satu jenama Eropah sebesar ini, boleh telankan?
Melihat sekarang,Volvo bawa ke Geely, jelas bukan sekadar jenama mewah.
Ia ada pengalaman industri Eropah, hubungan rantaian bekalan, kemampuan R&D, dan perkara sukar dibeli dengan wang, iaitu kredit untuk berurusan dengan industri automotif global.

Jadi fasa seterusnya Geely jelas bukan sekadar "eksport lebih banyak kereta China". Itu lebih seperti fikiran awal globalisasi automotif China.
Syarikat automotif yang benar-benar global, mesti mampu menghasilkan di Eropah, menghasilkan di Asia Tenggara, menghasilkan di Amerika Selatan, berniaga dengan perusahaan tempatan, guna rantaian bekalan tempatan, serentak bawa kelebihan China beberapa tahun ini dalam tenaga baharu, kecerdasan dan kecekapan pembangunan produk.
Pada masa ini, syarikat jika masih ingin bergantung pada kehendak satu individu penubuh untuk meliputi banyak pasaran, sudah tidak realistik.
Sampai tahap ini,keupayaan organisasi bukan lagi soal bagaimana mengurus orang dalam syarikat, ia akan kesan langsung sejauh mana Geely boleh bentangkan rangkaian global, dan sejauh mana ia boleh lari cepat.
Disebabkan ini, saya rasa Li Shufu mundur satu langkah kali ini, perkara perlu cabar lebih besar daripada "Adakah Geely boleh untung masa depan".

Melihat global, adakah syarikat boleh melangkau penubuh, memang selalu sukar.
Penubuh boleh tinggalkan syarikat, jenama, teknologi, wang dan sistem, tetapi sukar untuk bungkusan keupayaan membuat keputusan, ambisi, dan ciptaan yang kadangkala kelihatan tidak masuk akal, untuk diserahkan kepada penyambung.
Malah seperti Apple, pun tak dapat mengelak isu ini.
Selepas Steve Jobs, pengurus profesional Tim Cook boleh urus Apple terus untung, nilai pasaran tinggi, ini tentu keupayaan hebat. Tapi produk seperti iPhone yang mendefinisikan semula industri, kemudian memang semakin jarang.
Syarikat boleh serah hak pentadbiran, kreativiti penubuh tidak boleh urus "serah kerja".
Ini mungkin juga yang Geely perlu hadapi.
Li Shufu tidak perlu lagi membuktikan dia boleh buat syarikat automotif berjaya. Dari tahun itu satu syarikat automotif swasta sampai hari ini setengah tahun janaan 170 bilion yuan, perkara ini tidak perlu lagi dibuktikan.
Yang perlu dilihat seterusnya, adakah An Conghui dan Gan Jiayue bawa sistem lebih profesional berjalan, adakah Geely boleh kekalkan semangat berani bertaruh, berani berusaha, berani pergi tempat orang tidak pergi dulu.
Jika boleh, maksud serah baling kali ini, jauh lebih daripada ganti pengerusi.
Lagipun, mencipta syarikat hebat, pada asalnya perkara langka.
Lebih sukar, adalah kekal hebat.

In the Malaysia SUV market, many buyers compare Proton X90 and Volkswagen Tiguan when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to save you time doing your homework.
The OTR price of Proton X90 in Malaysia is RM 106,800 - 122,800, with a total of 4 versions, including 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800), etc.
The OTR price of Volkswagen Tiguan in Malaysia is RM 206,540 - 260,024, with a total of 2 versions, including 2025 Allspace 2.0T R-Line (RM 260,024), 2025 Allspace 1.4T Elegance (RM 206,540), etc.
Looking at the price, the starting price of Proton X90 is indeed RM 99,740 cheaper than Volkswagen Tiguan. If your budget is limited, Proton's entry-level version is sufficient for daily needs. But you should also note that the few thousand dollars cheaper might involve compromises in features, depending on your needs.

Proton X90 is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Volkswagen Tiguan is equipped with a 2.0L 4-cyl, 170 hp. Official fuel consumption 8.0 L/100km.
In terms of power, Volkswagen Tiguan's 2.0L 4-cyl has 30 hp more than Proton X90's 1.5L Turbo. However, for daily city driving, both cars have sufficient power, you won't feel underpowered.

Proton X90's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Volkswagen Tiguan's safety rating is 5★ (Euro NCAP), active safety systems include IQ.Drive.
Regarding safety features, both cars have received good ratings. However, Proton X90's ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA) and Volkswagen Tiguan's IQ.Drive have some differences in functionality. If you value active safety, you can compare the feature lists of both carefully.

Proton X90 uses FWD drive configuration.
Volkswagen Tiguan uses FWD drive configuration.
Both cars have the same drive configuration, both are FWD, daily driving experience will not be much different.

Overall, Proton X90 and Volkswagen Tiguan are both very good models in the Malaysia market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your homework, compare quotes from several dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending time doing homework will definitely not be wrong.

Pendahuluan Editor: Operasi Panyu selama dua tahun, Kumpulan GAC kembali ke saluran pertumbuhan; manakala Hyper dari "Tiada Had" berjalan ke "Jualan Bulanan Tiga Digit".
Reformasi mendalam "Operasi Panyu" yang digalakkan oleh Kumpulan GAC telah hampir dua tahun dilaksanakan, dari segi data permukaan,似乎集团正在向好的一面发展.
根据集团最新销量数据显示,1—7 月广汽集团销量超 88.6 万辆,同比微增 1.28%;新能源车 31.17 万辆,同比增幅 66.2%;自主品牌前 7 月超 40 万辆,同比大增 33.31%。

Tetapi dalam perkembangan yang kelihatan makmur ini, terdapat satu jenama yang tersirat secara senyap, iaitu Hyper.
Dalam laporan jualan pantas, jualan Hyper dibungkus bersama "Hyper Aion BU 210,400 unit", dari luar kelihatan 62% pertumbuhan tinggi, tetapi apabila dipisahkan, Hyper sendiri 1-7 bulan jualan runcit 5,108 unit, berbanding 14,828 unit pada masa yang sama tahun 2025 adalah terpotong separuh. Penggabungan BU membuatkan laporan nampak cantik, juga memaparkan keadaan sebenar Hyper.
Dalam kisah Kumpulan GAC 2026 yang memajukan jenama sendiri, Aion keluar dari masalah, Trumpchi mempertahankan, Enjoo menyokong imej depan, semuanya ditulis lancar. Hanya Hyper, adalah garis yang bertentangan dalam cerita yang sama, jualan bulannya yang berlegar di tiga digit ke mana akan pergi?
"Kain Penutup" di Bawah Laporan Gabungan
GAC melancarkan reformasi jenama sendiri BU pada 18 Disember 2025, Hyper dan Aion menyusun "Hyper Aion BU", sebelum akhir Mac 2026 saluran kedua jenama ini telah bergabung, rangkaian perkhidmatan Hyper dari kira-kira 200 buah disambung ke sistem rangkaian Aion lebih daripada 1,000 buah.
Keber kesan langsung penggabungan laporan adalah laporan nampak cantik: 2026 Jan hingga Julai "Hyper Aion BU" terkumpul 210,400 unit, tahun ke tahun meningkat 62.08%, bulan Julai tunggal 28,807 unit tahun ke tahun meningkat 36.37%. Tetapi penyebut yang disokong oleh kereta Aion membuatkan jualan bulanan tiga digit Hyper telah benar-benar dicairkan.

Apabila luaran memberi pertanyaan, adakah Hyper sepatutnya menarik diri dengan beradab, Laman Web Zhongche menghubungi PR dan jurujual Kumpulan GAC, yang pertama membalas: Hyper adalah manifestasi akumulasi teknologi GAC, operasi jenama semasa normal, semua tertakluk kepada pengumuman rasmi.
Sedangkan jurujual yang rapat dengan GAC dalam perbualan mengakui dengan jujur: "Sekarang kumpulan mengomongkan pertumbuhan tinggi kenderaan elektrik di luar, penggabungan BU adalah cara pemecahan masalah yang paling mudah. Tetapi KPI dalaman masih ditanggung berasingan, indeks stok Hyper dan diskaun hujung, jauh lebih buruk daripada Aion.
Penggabungan Aion dan Hyper dalam industri automotif juga bukanlah contoh tunggal, selepas pemain besar tradisional gagal mencapai puncak, menggunakan "penggabungan" untuk menyembunyikan jenama gagal dalam jualan jenama induk, adalah做法 yang tidak perlu dibincangkan. Tetapi jualan boleh digabungkan, persepsi pengguna tidak boleh digabungkan – apabila satu jenama memerlukan jenama adik beradik untuk disokong hanya untuk muncul dalam ringkasan laporan kewangan, subjektiviti pasarnya sendiri sudah pun longgar.
Empat Tahun Mencapai Puncak Tidak Berjaya
Hyper pada September 2022 muncul sebagai "jenama bawah bertaraf tinggi Aion", SSR permulaan lumba super sejuta, slogan "Peta Penanda Aras Kenderaan Elektrik Pintar Bertaraf Tinggi China", dan ketika itu Kumpulan GAC memberinya harapan besar.

Masa sampai tahun 2024, untuk menanggalkan label teksi dalam talian Aion, Hyper dipisahkan menjadi bebas; Januari 2025 naik pangkat menjadi tiga jenama sendiri setara dengan Trumpchi dan Aion, Feng Xingya di lokasi prapembukaan HL berjanji "pelaburan tiga tahun hadapan tiada had".
Tetapi perkembangan perkara nampak tidak lancar, 2025 keseluruhan Hyper jualan runcit kira-kira 15,150 unit, hanya menyiapkan kurang daripada dua puluh peratus sasaran awal 80,000 unit; SSR seluruh tahun 7 unit, GT 802 unit, model utama HT 9,885 unit turun 31% tahun ke tahun, HL 4,464 unit. Disember 2025, selepas 11 bulan bebas dikembalikan semula ke Aion BU.
Letakkan pandangan pada garisan produk Hyper juga menunjukkan rasa "pecah": SSR/GT/HT zaman cakap prestasi sukan, HL tiba-tiba beralih "faham mewah keluarga", A800 menerima Huawei Qiankun pintar memandu ke arah teknologi perniagaan, S600 kemudian menurunkan harga bermula ke 179,900, kelengkapan penuh tetapi naratif bertaraf tinggi nampaknya tidak jalan.
Satu galeri paparan pada masa sama ada lumba super 1.28 juta dan SUV 180,000, jurujual sama ada cakap pecut 0-100 dalam 1.9 saat atau kerja HarmonyOS, pengguna terhadap imej jenama Hyper secara semula jadi terkikis dalam bergoyang kiri kanan.
Melihat ke seluruh sejarah panjang industri automotif, hakikat jenama bertaraf tinggi adalah kelangkaan dan keseragaman. Porsche dari 911 ke Cayenne mengelilingi "mesin memandu", Mercedes dari S hingga A hanya menghantar "kemewahan dan keagungan". Hyper empat tahun cuba semuanya – lumba super, SUV keluarga, kenderaan pintar Huawei, SUV harga berpatutan – setiap satu adalah panas industri masa itu, disambung jadi bukan satu strategi.
Enjoo Atas, Hyper Tergantung
Posisi Hyper selepas jenama Enjoo dilancarkan, menjadi semakin canggung.
Enjoo adalah hasil gabungan原生 asal "GAC + Huawei Qiankun 'kantor bersama, keputusan selaras'", GT7 pertama pada Jun 2026 dilancarkan, pemasangan sulung global Qiankun ADS 5, Julai selesai 1 bilion pelaburan strategik tambahan memperkenalkan CATL, Feng Xingya jelas "Enjoo diletakkan keutamaan tertinggi kumpulan". 资源、话术、渠道重心明显迁移。

Maka Hyper terjebak dalam canggung dua hala: ke bawah, harga bermula S600 turun ke 179,900, dan Aion N60/i60 jalur harga bertindih, takut menolak asas Aion; ke atas, A800 guna solusi Huawei tetapi tidak jual kalah GAC Toyota Bomin 7 platform sama, lebih lagi kena dengan Enjoo GT7 Huawei tulen sokongan; dalam berkongsi rangkaian bekalan saluran dengan Aion, luaran pemikiran masih "Aion sedikit mahal"; luar tiada kelebihan berbeza, April 2026 A800 sebulan jualan runcit 59 unit, SSR sudah lama sifar.
Laman Web Zhongche perhatikan dalam perakuan mesyuarat pertengahan tempoh GAC, Hyper "terus melengkapkan susun atur produk bertaraf tinggi", S600 lengkapkan matriks bertaraf tinggi – tetapi apabila jenama bertaraf tinggi perlu buktikan masih ada kehadiran dengan "179,900 bermula", perkataan "bertaraf tinggi" sendiri sudah menjadi candaan.
Melihat ke perkembangan Hyper beberapa tahun kebelakangan ini, tidak sukar melihat, ia pijak, sebenarnya adalah ganggang umum kereta tradisional naik ke puncak新能源 – tapak tidak kukuh, tergesa-gesa naik bangunan.
Ia lahir di titik tinggi tenaga Aion, tetapi label Aion adalah Segmen B dan nilai kos, Segmen C tinggi persepsi hampir kosong; Trumpchi juga tidak boleh sokong pintu depan jenama utama bertaraf tinggi. Pabrik lama zaman kereta minyak pun tidak berdiri, harap tukar nama akan ubah nasib di zaman新能源, sendiri adalah bangunan di udara.
Lebih fatal lagi, tinggi perlu rasa kelangkaan dan eksklusiviti, Hyper apabila bebas susah payah isi kerja pasukan dan saluran, keputusan bertukar gabung BU, saluran kongsi, dinding pemisah terakhir itu juga sendiri bongkar.
Sedangkan paling pengguna tidak tahu arah, adalah ia daripada mula ke hujung tiada satu garis utama menyelami tiga tahun – lumba super permulaan, tambah hibrid, bertaruh enam kerusi besar, pegang Huawei, harga turun sepanjang, setiap langkah tepat pijak panas, tetapi juga tepat pecahkan pengenalan jenamanya sendiri.
Strategi kumpulan tukar, jenama belok, pengguna baru ingat dipadam, ini "mahu buat semua, tiada yang jaga" bergoyang, adalah dia sebenar mata kelemahan.

Kumpulan GAC setengah tahun pertama 2026 kerugian dianggarkan 4.06 bilion - 4.57 bilion Yuan, kerugian tahun ke tahun meningkat lebih daripada 60%, naik jenama sendiri bakar wang, jualan luaran jatuh, Hyper saluran pembinaan berulang kos tenggelam, semua papan latar. Dalam pandangan penganalisis Wang Ying, dalam tekanan kewangan ini, janji "tiada had" pasti letak pada "berhenti darah dahulu" – gabung BU sendiri pencegahan kerugian, bukan pengupayaan.
Dari buku besar semasa nampak, Kumpulan GAC keseluruhan dalam Operasi Panyu keluar tempoh penyesuaian, kenderaan elektrik dan eksport tarik lengkung kedua, Enjoo menggantikan naratif tinggi, Trumpchi M8 PHEV sebagai ke-30 juta kerota siap dihantar Thailand pengguna, wajah kumpulan terjamin.
Tetapi Hyper tergantung adalah sebenar: dia tidak seperti Nio, Li Auto那样 guna nilai tunggal jelas berdiri, juga tidak seperti Geely Galaxy yang rela jadi urutan produk dalam jenama induk; bebas apabila tidak cabut bayang Aion, gabung balik bayang juga kembali ke Aion. 2026 sebulan jualan tiga digit, 1-7 bulan jualan runcit terpotong separuh, bermaksud dia sudah keluar daripada persaingan "jenama utama bertaraf tinggi", tinggal adalah kumpulan mahu beri satu lagi sumber, dengan nama apa menutup masalah.
Operasi Panyu dua tahun, Kumpulan GAC kembali ke saluran pertumbuhan; manakala Hyper dari "Tiada Had" berjalan ke "Jualan Bulanan Tiga Digit". Satu kumpulan, satu reformasi, naik ke atas dan ke bawah boleh berlaku serentak – hanya ke bawah itu garis, mungkin semestinya perlu jadi anak tangga ke depan.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda WR-V dan Toyota Yaris Cross semasa memilih kereta. Kedua-dua model ini hampir sama dari segi harga dan sasaran pasaran, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda WR-V di Malaysia adalah RM 89,900 - 107,900, terdapat 4 varian termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga OTR Toyota Yaris Cross di Malaysia adalah RM 99,900 - 109,900, terdapat 2 varian termasuk 2026 1.5L Standard (RM 99,900), 2026 HEV 1.5L Standard (RM 109,900) dan lain-lain.
Dari segi harga, Honda WR-V bermula RM 10,000 lebih murah daripada Toyota Yaris Cross. Jika bajet anda terhad, model dasar Honda sudah cukup untuk keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan beberapa ribu ringgit ini mungkin melibatkan kompromi pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Honda WR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Penilaian keselamatan Toyota Yaris Cross ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk TSS.
Penilaian keselamatan kedua-dua model sama, dalam kelas ini kelengkapan keselamatan sudah cukup lengkap. Kereta baharu masa kini tidak kurang dari segi keselamatan, tidak perlu terlalu bimbang mengenai perkara ini.

Panjang kenderaan Honda WR-V 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Panjang kenderaan Toyota Yaris Cross 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, beza ruang dalaman tidak banyak. Untuk kelas ini, cukup untuk penggunaan harian.

Honda WR-V jaminan 5 tahun/ Tanpa Had Jarak, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Toyota Yaris Cross jaminan 5 tahun/ Tanpa Had Jarak, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Syarat jaminan kedua-dua model sama, tidak perlu bimbang mengenai ini. Kos penyelenggaraan sebenar bergantung pada rangkaian servis jenama dan harga komponen, cadangkan bertanya pemilik sebenar dalam komuniti pemilik kereta.

Secara keseluruhan, Honda WR-V dan Toyota Yaris Cross adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, penting bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Kami sarankan anda membuat kajian, bandingkan beberapa tawaran kedai kereta, kemudian buat uji jalan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian pasti tidak salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta sering membandingkan Honda WR-V dan Toyota Yaris Cross. Kedua-dua kereta ini agak hampir dari segi harga dan penyasaran, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk mengkaji.
Harga jualan OTR Honda WR-V di Malaysia adalah RM 89,900 - 107,900, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan lain-lain.
Harga jualan OTR Toyota Yaris Cross di Malaysia adalah RM 99,900 - 109,900, terdapat keseluruhan 2 varian, termasuk 2026 1.5L Standard (RM 99,900), 2026 HEV 1.5L Standard (RM 109,900) dan lain-lain.
Daripada segi harga, harga permulaan Honda WR-V memang RM 10,000 lebih murah daripada Toyota Yaris Cross. Jika bajet anda terhad, varian asas Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan harga tersebut mungkin melibatkan kompromi dalam kelengkapan, bergantung sepenuhnya kepada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Honda WR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING.
Penilaian keselamatan Toyota Yaris Cross adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk TSS.
Penilaian keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, dalam kategori ini pelengkapan keselamatan sudah sangat lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak buruk, tidak perlu terlalu bimbang mengenai hal ini.

Panjang badan Honda WR-V ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Panjang badan Toyota Yaris Cross ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalam kabin tidak banyak perbezaan. Kereta dalam kategori ini, untuk penggunaan harian sudah cukup.

Honda WR-V dan Toyota Yaris Cross adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan harga kereta terpakai, pertimbangkan terlebih dahulu yang mana satu mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nisbah harga dan prestasi serta kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih banyak. Akhir sekali disarankan untuk memandu uji kedua-duanya, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Honda WR-V dan Toyota Yaris Cross adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, yang utama adalah melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Cadangan untuk membuat kajian terlebih dahulu, bandingkan harga dari beberapa diler kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk melakukan kajian pasti tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, banyak pembeli akan membandingkan Proton X90 dan Subaru Crosstrek ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini agak hampir dari segi harga dan penjenamaan, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Proton X90 harga OTR di Malaysia ialah RM 106,800 - 122,800, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800) dan lain-lain.
Subaru Crosstrek harga OTR di Malaysia ialah RM 145,000 - 160,000, terdapat keseluruhan 1 varian, termasuk 2.0L e-Boxer (RM 150,000) dan lain-lain.
Dilihat dari segi harga, harga permulaan Proton X90 memang lebih murah RM 38,200 berbanding Subaru Crosstrek. Jika bajet anda terhad, versi permulaan Proton sudah dapat memenuhi keperluan harian. Namun perlu berhati-hati, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu, mungkin ada pertimbangan dalam kelengkapan, ia bergantung kepada keperluan anda.

Proton X90 menggunakan sistem penggerak FWD.
Subaru Crosstrek menggunakan sistem penggerak FWD.
Sistem penggerak kedua-dua kereta sama, iaitu FWD, tiada perbezaan besar dalam pengalaman memandu harian.

Proton X90 jaminan 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Subaru Crosstrek jaminan 3 tahun/100,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Proton X90 dan Subaru Crosstrek merupakan pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan harga jualan semula, pilih model yang memiliki reputasi lebih baik; jika anda lebih berminat dengan nilai dan kelengkapan, pilihlah model yang mempunyai kelengkapan lebih banyak. Pada akhirnya, disyorkan untuk memandu kedua-dua model, pengalaman peribadi adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Proton X90 dan Subaru Crosstrek adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kuncinya adalah keperluan dan bajet peribadi anda. Kami menasihatkan anda untuk membuat kajian terlebih dahulu, bandingkan penawaran harga daripada lebih banyak dealer kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah urusan besar, meluangkan masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli akan membandingkan Proton X90 dan Subaru Forester ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir. Hari ini, kami akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat penyelidikan.
Proton X90 dijual pada harga OTR di Malaysia adalah RM 106,800 - 122,800, terdapat 4 varian, termasuk 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800) dan lain-lain.
Subaru Forester dijual pada harga OTR di Malaysia adalah RM 174,000 - 197,000, terdapat 3 varian, termasuk 2024 2.0L S EyeSight GT Edition (RM 189,538), 2024 2.0L S EyeSight (RM 177,538), 2024 2.0L L EyeSight (RM 167,538) dan lain-lain.
Daripada segi harga, harga permulaan Proton X90 memang lebih murah RM 67,200 berbanding Subaru Forester. Jika bajet anda terhad, varian Proton sudah cukup untuk memenuhi keperluan harian. Tetapi jangan lupa, jimat beberapa ribu ringgit mungkin memerlukan penyesuaian pada kelengkapan, bergantung kepada keperluan anda.

Proton X90 dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Subaru Forester dilengkapi enjin 2.0L 4-cyl, kuasa 170 hp. Penggunaan bahan api rasmi 8.0 L/100km.
Dari segi kuasa, enjin 2.0L 4-cyl Subaru Forester mempunyai 30 kuasa kuda lebih berbanding 1.5L Turbo Proton X90. Namun untuk memandu di bandar, kuasa kedua-dua kereta sudah mencukupi, anda tidak akan merasa kurang tenaga.

Proton X90 panjang badan 4400 mm, bak bagasi 400 L.
Subaru Forester panjang badan 4400 mm, bak bagasi 400 L.
Ukuran kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalam kenderaan tidak banyak berbeza. Untuk kereta dalam kategori ini, sudah cukup untuk kegunaan harian.

Proton X90 jaminan 5 tahun/150,000km, tempoh penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Subaru Forester jaminan 3 tahun/100,000km, tempoh penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Secara keseluruhan, Proton X90 dan Subaru Forester adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, penting adalah melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Kami sarankan anda buat kajian, bandingkan beberapa tawaran dari kedai kereta, kemudian uji jalan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara penting, meluangkan masa untuk kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Proton X90 dan Volkswagen Tiguan. Kedua-dua kereta ini mempunyai kedudukan harga dan segmen yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa dalam mengkaji.
Proton X90 di Malaysia dijual pada harga OTR RM 106,800 - 122,800, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 2026 1.5T Prime X (RM 122,800), 2026 1.5T Prime (RM 116,800), 2026 1.5T Lite (RM 106,800) dan lain-lain.
Volkswagen Tiguan di Malaysia dijual pada harga OTR RM 206,540 - 260,024, terdapat keseluruhan 2 varian, termasuk 2025 Allspace 2.0T R-Line (RM 260,024), 2025 Allspace 1.4T Elegance (RM 206,540) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X90 memang RM 99,740 lebih murah daripada Volkswagen Tiguan. Jika bajet anda terhad, varian asas Proton sudah cukup untuk memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu juga diambil perhatian, perbezaan harga beberapa ribu ringgit itu, mungkin melibatkan pertimbangan dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Proton X90 dilengkapi 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan minyak rasmi 7.0 L/100km.
Volkswagen Tiguan dilengkapi 2.0L 4-cyl, kuasa 170 hp. Penggunaan minyak rasmi 8.0 L/100km.
Dari segi kuasa, 2.0L 4-cyl Volkswagen Tiguan mempunyai 30 hp lebih daripada 1.5L Turbo Proton X90. Namun untuk penggunaan harian di bandar, kuasa kedua-dua kereta ini sudah mencukupi, anda tidak akan rasa kurang kuasa.

Gred keselamatan Proton X90 adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Gred keselamatan Volkswagen Tiguan adalah 5★ (Euro NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk IQ.Drive.
Dalam aspek kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta telah mendapat gred yang bagus. Namun ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA) pada Proton X90 dan IQ.Drive pada Volkswagen Tiguan mempunyai perbezaan dalam fungsi, jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, anda boleh membandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Proton X90 panjang kereta 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Volkswagen Tiguan panjang kereta 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalaman tidak terlalu berbeza. Kereta dalam kelas ini, untuk penggunaan harian sudah memadai sepenuhnya.

Proton X90 menggunakan cara pemacu FWD.
Volkswagen Tiguan menggunakan cara pemacu FWD.
Kaedah pemacu kedua-dua kereta adalah sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan banyak berbeza.

Secara umumnya, Proton X90 dan Volkswagen Tiguan adalah model kereta yang cukup baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, penting untuk melihat keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan membuat kajian dengan rapi, membandingkan kutipan harga dari beberapa dealer kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk membuat kajian pasti tidak salah.


Dari Pasaran Barat Datang Xi'an ke Pelabuhan Kuno Quanzhou, dari Jalan Kuno Loncung Unta Seribu Tahun ke Kapal Pengangkut Ribu Tan — Musim Panas 2026, satu konvoi kenderaan tenaga baharu BYD sepenuhnya, mengikut jejak Laluan Sutera Kuno bergerak ke arah Timur dan Selatan, akhirnya menuju Pelabuhan Shenzhen dan berlayar ke luar negara. Perjalanan ini mempunyai nama yang megah: 'Perjalanan Laluan Sutera 2026 10,000 Mil·Jalan Pemikiran'.

Persilangan Laluan Sutera: Dari Kepingan Produk ke Kepingan Pembuatan Cerdas
Laluan Sutera Kuno terbahagi kepada dua laluan: darat dan laut, laluan darat bermula dari Xi'an menuju ke barat membelah gunung dan lembah sehingga ke Roma, laluan laut pula bermula dari Quanzhou berlayar ke arah Selatan Lautan mencapai Roma. Hari ini, konvoi BYD berjalan kembali di jalan kuno beribu tahun ini, semasa mengumpul tanda-tanda tamadun di empat nodus warisan tidak ketara, malah menampilkan kekuatan teknologi cas pantas dan pemanduan pintar sepanjang perjalanan ujian sebenar seribu batu di atas.
Pada masa ini, jualan luar negara BYD telah melepasi satu juta kenderaan, meningkat pada tahun semasa melebihi 140%, produk merangkumi lebih daripada 120 negara dan wilayah di seluruh dunia.

Laluan Ekspor: Dari Ekspor Produk ke Ekspor Sistem
Pada masa ini, BYD telah mempunyai 8 kapal roll-on/roll-off khas, kapasiti pengangkutan tahunan mencapai 250,000 hingga 300,000 kenderaan, akan menyokong dengan berkesan strateginya untuk meluaskan pasaran luar negara. Yang lebih penting, BYD telah menaikkan status 'ekspor' dari pengeluaran produk tunggal kepada pengeluaran sistem 'teknologi + infrastruktur + industri'. Di Eropah memasang stesen cas pantas pertama, di Uzbekistan membina rangkaian pengisian tenaga khas, di Thailand dan Brazil merancang tapak pengeluaran tempatan. Mod 'ekspor sistem' ini, membuatkan teknologi tenaga baharu China bukan lagi 'produk' yang terpencil, tetapi menjadi 'penyelesaian' yang menyepadukan struktur tenaga tempatan dan peningkatan industri.

Ujian Cas Pantas: Pengisian Tenaga 5 Minit Mengubah Peraturan Perjalanan
Dalam perjalanan merentasi beribu kilometer ini, teknologi cas pantas menjadi fokus utama. Sistem cas pantas BYD yang dilengkapi bateri pisau generasi kedua, pada suhu bilik cas bateri dari 10% ke 70% hanya mengambil masa 5 minit, cas hingga 97% hanya mengambil masa kurang daripada 9 minit; bahkan dalam persekitaran sangat sejuk pada 30 darjah di bawah sifar, masa cas hanyalah 3 minit lebih daripada suhu bilik.
Setakat hujung Jun 2026, BYD telah membina kumulatif 7,018 stesen cas pantas di seluruh negara, merangkumi 325 bandar, utara hingga Shuangyashan, Heilongjiang; barat hingga Kashgar, Xinjiang; selatan hingga Sanya, Hainan, benar-benar merealisasikan wawasan perjalanan 'Menyusuri China Mengikut Cas Pantas'.

Pemanduan Pintar 10,000 Mil: Menguji Kehebatan Lokal
Selain teknologi cas pantas, sistem bantuan pemanduan pintar tinggi tingkat 'Mata Dewa' BYD juga merupakan subjek ujian teras Perjalanan Laluan Sutera 10,000 Mil kali ini. Konvoi pada bahagian lebuh raya merentas bandar dari Quanzhou ke Chaozhou ke Shenzhen, bahagian bandar berdaftar dari Chaozhou dan Quanzhou, di bawah keadaan jalan kompleks seperti lebuh raya bersempadan pantai berangin, sepanjang perjalanan, fungsi pemanduan pintar NOA semua skenario dihidupkan. Konvoi Perjalanan Laluan Sutera 10,000 Mil kali ini menghimpunkan lima matriks produk BYD: Dinasti, Laut, Denza, Fangcheng, Yangwang, merangkumi keperluan kenderaan untuk semua harga dari 100,000 peruntuk rumah tangga hingga 1,000,000 ke tahap flagship, untuk semua skenario.

Penutup
Apabila rupa, seramik, sutera, dan teh Laluan Sutera Kuno bertemu dengan 'Tiga Baharu Baru' Ekspor yang diwakili oleh bateri, kenderaan tenaga baharu, dan tenaga fotovoltan penyimpanan, kita bukan sahaja menyaksikan lompatan zaman China dari pengeluaran produk kepada pengeluaran bersepadu teknologi, kereta lengkap, dan sistem pengisian tenaga, malah merupakan kad perniagaan baru China di mana pembuatan pintar China menggunakan teknologi hijau sebagai penghubung, membentuk semula tatanan pembangunan lestari global yang baru.

August 17, Geely Automobile (0175.HK) was the first to release the 2026 Interim Performance Report. Amidst growth challenges in the automotive industry, Geely Automobile surged against the trend, with stunning data. According to the interim performance report, in the first half of the year, Geely Automobile's total revenue reached 173.6 billion yuan, a year-on-year increase of 15%; core net profit attributable to shareholders reached 9.68 billion yuan, a year-on-year surge of 46%.

Against the background where automotive industry profit margins fell to the historical low of 3.2% in the first quarter and the industry overall was under pressure, this report card appeared particularly striking.
Volume, Price, and Profit All Rise, Geely set an example for the industry with five words: How to navigate the cycle.
At the same time the semi-annual report was released, Geely Automobile Holdings Limited (0175.HK) announced a major personnel adjustment: Li Shufu resigned as Chairman of the Board and Executive Director, and was appointed Lifetime Honorary Chairman; An Conghui succeeded as Chairman of the Board, and Can Jiayue was appointed Chief Executive Officer. The timing of the announcement was notable — completing the power transition while the performance was delivered; this itself was a declaration of confidence: The new management team took over a company with solid fundamentals and a clear strategic path.
Returning to "One Geely" Opening a New Path for Growth
Let's go back to September 2024. Li Shufu issued the "Taizhou Declaration" in Taizhou, proposing "Strategic Focus, Strategic Integration". At that time, many might not have realized the weight of this sentence. After all, starting from the "Ningbo Declaration" in 2007, Geely took a "Buy, Buy, Buy" path — Volvo, Proton, Lotus, Daimler ... Multi-brand matrix filled up.
At that time, overlapping positioning, internal resource friction, and conflict of interests among multi-brands, these "growing pains" could be covered up during the industry upturn, but once entering stock competition, decisive changes must be made. At the Chongqing Forum in June this year, Li Shufu spoke very directly: Will orderly close, merge, and transfer redundant entities related to Geely Automobile Group Limited, concentrating superior resources to strengthen the core listed platform. Translated into plain language — stop "each setting up their own camps", pull strength in one direction.

This semi-annual report is the first answer sheet for the "One Geely" strategy. The four brands no longer fight their own battles, but each guards a specific track: Zeekr attacks upwards, Lynk & Co moves widely, Galaxy stabilizes mainstream, China Star defends the base. The total sales of 1.42 million units in the first half were achieved this way.
And this management adjustment is essentially the final link of the "One Geely" strategy at the governance level.
Li Shufu said at the performance release: "The automotive industry is a marathon without end; enterprise inheritance and value orientation determine the enterprise's sustainable development ability." Resigning from the Board Chairmanship, making way for An Conghui who was cultivated within the Geely system, is precisely Li Shufu's handover arrangement for this marathon. An Conghui succeeded as Board Chairman, Can Jiayue assumed the role of CEO, the core tasks of the new Board of Directors and Management have been clarified — to strengthen enterprise synergy, and solidify and strengthen "One Geely".
Change in Valuation: Switching Logic from Discount to Premium
In the past few years, a core concern the capital market gave Geely was: The multi-brand strategy brought scale, but did not bring valuation premium. The reason is simple — positioning between brands is blurry, resources are scattered, investors cannot see clearly who Geely is. Zeekr, Lynk & Co, Geometry, Galaxy ... Each brand acts like independent combat, but together, they blur the overall narrative of the group.

The core contradiction behind this lies in that the capital market often finds it difficult to give high valuations to "Big and Comprehensive" enterprises, because profit sources are unclear and growth drivers are not obvious. In comparison, new force automakers like Li Auto and Seres although scale is far less than Geely, but through brand positioning, narrative path and other ways, instead quickly obtained higher valuations.
And Geely Automobile (0175,HK) this semi-annual report is changing this narrative. The four brands completed clear positioning cutting under the "One Geely" framework, investors finally can calculate a clear account for Geely: Zeekr contributes brand premium and profit ceiling, Galaxy and China Star contribute scale base and cash flow, overseas contribute incremental elasticity. Three growth engines each measurable and trackable, valuation uncertainty greatly reduced.
Morgan Stanley broke out Geely's overseas business separately for valuation in the July report, this practice itself explains the problem — Geely has already changed from "a difficult-to-price automobile group", to "a growth target that can be linearly valued by business". Behind the continuous upgrade of target prices by Citigroup, Bank of America, China Merchants International and other institutions, is "One Geely" letting valuation logic move from chaos to clarity.

Management adjustment further strengthened this narrative. Li Shufu resigned as Board Chairman but continued to serve as Chairman of Geely Holding Group, as controlling shareholder fully support company development, Gui Shengyue changed from CEO to Vice Chairman to improve Board and Management communication efficiency — the essence of this arrangement is, while "Founders step back, Professional managers move forward", ensuring the governance structure's three-level effective transparent operation. For the capital market, clear governance architecture and professional management team, is the institutional guarantee for "One Geely" strategy to execute long-term.
Capital market pricing is never based on the past, but based on the future. When Geely is no longer a "dispersed automobile group", but a "positioning clear, growth measurable tech mobility enterprise", the reconstruction of the valuation system has only just begun.
Going Overseas: Second Curve Already Exploded
If the domestic market is the base, then overseas is the biggest variable this year.
In the first half, Geely Automobile overseas sales 474,000 units, year-on-year increase 158%, half year exceeded last year's total export volume. June, July consecutive surpass 100,000 units, ranking jumped to third among Chinese automakers going overseas. This achievement, was obtained under the background of global trade barriers rising, compliance costs climbing, gold content not low.

More worth attention, is the structure of going overseas is changing. New energy product export 277,000 units in first half, year-on-year surge 585%, proportion reached 58%. Zeekr won championships in Thailand, Malaysia, Mexico and other market segmented fields, Geely Galaxy secured top position in multiple countries.
Geely's overseas path has evolved from "exporting whole vehicles" to "systemic export". Overseas production plants 12, capacity over 650,000 units, covering 114 core markets, channels breakthrough 2,000. As Li Shufu said at the Chongqing Forum — "The era of going overseas by relying solely on RoRo ships for cargo has passed, true globalization must practice the concept of win-win cooperation".
After new management team took over, the strategic priority of going overseas will not change. An Conghui long-term led Geely's product R&D and strategic execution, Can Jiayue previously commanded Zeekr during accumulated rich overseas market expansion experience — this combination in going overseas execution power, perhaps compared to Founder era "strategic layout" more landing efficiency.
Full-Domain AI: Not Just "Installing Software on Car"
When it comes to intelligence, many car companies still compare "whose intelligent driving can open more cities". But Geely is thinking about another thing: Full-Domain AI.
What is Full-Domain? Design, R&D, Manufacturing, After-sales, full chain been AI infiltrated. Geely holds the "Sky-Ground Integration" tech ecosystem from chips to Large Models to Satellites — this is the only car company in the world that can do this. In the first half, R&D investment 9.06 billion yuan, year-on-year increase 8%, these money slammed down, replaced not a few flashy functions, but a "1+2+N" multi-agent collaborative framework. Simply put is, others installing AI on cars, Geely using AI to build cars.

From WAM World Action Model to Qianli Haohan G-ASD Intelligent Driving, from Thor AI Electrification 2.0 to God Shield Gold Brick Battery, to AI Off-road Architecture and All-terrain AI Digital Chassis coming soon, Geely's logic is — technology cannot only in lab, must fall to cars, fall to user hands.
One of the new Board's tasks, is ensuring this tech strategy's continuity and execution efficiency. Li Shufu specifically mentioned at performance release, "In terms of enterprise governance dimension, we first take the lead to strictly execute implementation, actively cultivate professional talents, actively build professional teams, creating good governance atmosphere for enterprise culture healthy development." The first challenge after An Conghui took over, is precisely pushing Geely's Full-Domain AI strategy from "Layout Period" to "Realization Period".
Confidence of Betting
If this semi-annual report has what "subtext", it probably is: Geely is no longer that Chinese brand 1.0 era look of relying on "more children good fighting" to run and fence land.
Geely Automobile is more a mature tech company — owning 69.56 billion yuan cash reserve, first half repurchase 1.885 billion HKD, dividend 5.39 billion HKD, year-on-year increase 51.5%. In the industry cold air not scattered, still have confidence to give shareholders money, this is true confidence.

When a company simultaneously in scale, profit, technology, overseas four dimensions are all accelerating, and at governance level completed from founder to professional manager's smooth handover, capital market giving not just valuation repair, but entire narrative logic reset. If saying past few years Geely in capital market experience is "valuation discount" torment, then 2026 might be "valuation premium" starting point.
In 2026 this automotive industry "Triple Decline" year, Geely Automobile with a bright interim performance report, once large-scale management adjustment, proved one thing: Focus, never is contraction, but is to better exert strength. And an enterprise's generational inheritance, never is power replacement, but is value continuation.
