Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli apabila memilih kereta akan membandingkan Proton X50 dan Chery Tiggo 8 Pro. Kedua-dua kereta ini agak hampir dalam harga dan kedudukan pasaran. Hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Proton X50 di Malaysia berharga OTR RM 89,800 - 113,300, mempunyai keseluruhan 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Chery Tiggo 8 Pro di Malaysia berharga OTR RM 159,750 - 159,750, mempunyai keseluruhan 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang lebih murah RM 69,950 daripada Chery Tiggo 8 Pro. Jika bajet anda terhad, varian asas Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diambil kira, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu mungkin ada kompromi dari segi peralatan, bergantung pada keperluan anda.

Gred keselamatan Proton X50 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Gred keselamatan Chery Tiggo 8 Pro ialah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Asas.
Dari segi peralatan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat gred yang baik. Namun, ADAS Proton X50 dan Asas Chery Tiggo 8 Pro berbeza dari segi fungsi. Jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya.

Proton X50 menggunakan sistem penggerak 4WD.
Chery Tiggo 8 Pro menggunakan sistem penggerak FWD.
Pengalaman pemanduan untuk 4WD Proton dan FWD Chery akan berbeza, disyorkan untuk memandu uji dan membandingkan.

Proton X50 dan Chery Tiggo 8 Pro adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga semula, boleh utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik. Jika anda lebih mengutamakan nisbah harga dan peralatan, maka pilih yang mempunyai peralatan lebih lengkap. Akhir sekali masih disyorkan untuk memandu uji kedua-duanya, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhan, Proton X50 dan Chery Tiggo 8 Pro adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, terutamanya bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan anda membuat kajian, bandingkan beberapa sebut harga daripada dealer kereta, baru buat keputusan akhir selepas ujian memandu. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli ketika memilih kereta akan membandingkan Proton X50 dan Chery Tiggo 7 Pro. Kedua-dua kereta ini harganya dan posisinya agak berdekatan, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Proton X50 di Malaysia adalah RM 89,800 - 113,300, terdapat 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 7 Pro di Malaysia adalah RM 123,750 - 123,750, terdapat 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 125,000), 1.6L Turbo Premium (RM 140,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang lebih murah RM 33,950 berbanding Chery Tiggo 7 Pro. Jika bajet anda terhad, versi asas Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu itu mungkin melibatkan pilihan dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Rating keselamatan Proton X50 adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Rating keselamatan Chery Tiggo 7 Pro adalah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat rating yang baik. Namun, ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA) Proton X50 dan Basic Chery Tiggo 7 Pro mempunyai perbezaan dari segi fungsi, jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Proton X50 waranti 5 tahun / 150,000km, tempoh servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Chery Tiggo 7 Pro waranti 3 tahun / 100,000km, tempoh servis setiap 10,000km atau 6 bulan.

Proton X50 dan Chery Tiggo 7 Pro adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga, perjalanan harian kerja. Jika anda lebih mengutamakan nama baik jenama dan harga kereta terpakai, boleh utamakan yang lebih terkenal; jika anda lebih mementingkan nilai harga dan kelengkapan, maka pilih yang lebih banyak kelengkapan. Akhir sekali disarankan kedua-dua unit didatangi ujian memandu, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Chery Tiggo 7 Pro adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kuncinya adalah melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Kami cadangkan buat kajian, bandingkan beberapa tawaran harga dari pengedar berlainan, lalu buat ujian memandu untuk buat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, luangkan masa membuat kajian pasti tidak rugi.

Persatuan Kereta Penumpang China mengumumkan senarai jualan runcit elektrik murni untuk setengah tahun pertama 2026, industri akhirnya dapat melihat suhu sebenar pasaran. Sepuluh tempat pertama mengalami pertukaran besar, model lama yang mendominasi senarai sebelumnya jatuh secara kolektif, seperti Seagull, Qin PLUS dan lain-lain yang dulunya teratas kini jatuh dari kelompok teratas, digantikan oleh model baharu yang dikeluarkan secara terkumpul dalam tempoh setahun yang lalu. Ramai orang mengatakan pasaran elektrik murni tidak lagi baik, tetapi apabila melihat data dengan teliti, sebenarnya produk lama, harga rendah, dan model lama yang tiada teknologi yang tidak baik, produk baharu yang benar-benar menepati keperluan teras pengguna masih terus meningkat secara melawan arus.

No.1 Geely Xingyuan
Geely Xingyuan yang menangi kejuaraan jualan elektrik murni setengah tahun pertama ini, mempunyai perasaan campur aduk. Prestasi 194,000 unit nampaknya hebat, tetapi secara nyata sedikit jatuh sebanyak 5.3% secara tahunan. Dalam latar belakang pengecutan keseluruhan pasaran elektrik入门,mempertahankan saiz ini sudah dianggap sebagai kemenangan. Kereta kecil A0 kelas 60,000 ini dapat mendominasi senarai selama 16 bulan berturut-turut, intinya ialah menyelesaikan kesukaran kereta pengangkutan asas sehingga ke tahap akhir, arkitektur penggerak belakang, suspensi bersendirian, sel bateri CATL, konfigurasi pengecasan cepat semua dimaksimumkan, menggunakan konfigurasi melampaui kelas untuk menekan pesaing pada harga yang sama, jumlah jualan kumulatif kurang daripada dua tahun telah mencapai 800,000 unit.
Tetapi sebaliknya, pasaran 50,000-100,000 sebenarnya sedang terus mengecil, penyokong seperti Leapmotor sudah membawa harga lebih rendah dan konfigurasi lebih tinggi untuk masuk, ditambah dengan keuntungan per unit nipis seperti pisau, bahagian pasaran Geely Xingyuan di dalam negara sudah hampir sampai ke siling, pertumbuhan seterusnya hanya boleh bergantung kepada pasaran luar negara untuk menyokong.

No.2 Tesla Model Y
Tesla Model Y yang排在 di tempat kedua, terjual 172,500 unit setengah tahun ini, naik sedikit 0.6% secara tahunan, dikira mempertahankan asas pasaran secara kasar di bawah pengepungan model tempatan. Sebagai piawaian industri SUV elektrik murni kelas 250,000-300,000, daya saingan utama Model Y bukanlah konfigurasi dalaman, tetapi sistem tiga elektrik yang matang, rangkaian pengecasan pantas yang tersebar di seluruh negara dan premium jenama Tesla, ramai pengguna keluarga memilihnya untuk ketenangan dan nilai semula.
Tetapi随着 Li Auto, Xiaomi, AITO model baharu secara bergilir-gilir mengalihkan pengguna, pertumbuhan Model Y sudah terjebak dalam stagnasi, khabar berita terkini ialah versi prestasi tinggi model ini sudah disiapkan pengisytiharan Kementerian Perindustrian, setengah tahun ini besar kemungkinan akan mengekalkan jualan melalui ubah suai dan penyesuaian harga, tetapi bahagian pasaran keseluruhan yang terus dimakan adalah besar kemungkinan.

No.3 Li Auto i6
Li Auto i6 dengan prestasi 120,400 unit melonjak ke tempat ketiga, adalah kuda hitam yang paling cemerlang setengah tahun ini, juga mengisytiharkan peralihan elektrik penuh Li Auto betul-betul berjaya.
SUV elektrik murni keluarga kelas 250,000 ini, sepenuhnya melanjutkan logik produk Li Auto "berorientasi pengguna keluarga", tidak terlibat dalam data kertas seperti pecutan 0-100, tetapi menjadikan platform voltan tinggi 800V, suspensi udara dwi ruang, dan pemanduan pintar tahap tinggi sebagai piawaian, memaksimumkan ruang, keselesaan, dan kecekapan pengisian semula, tepat mengenai kesukaran pengguna keluarga bandar.
Selepas model ini dilancarkan, jualan bulanan lebih 20,000 selama empat bulan berturut-turut, terus menguasai 62% daripada jumlah jualan Li Auto, mengalihkan siri L hibrid rumah sendiri. Namun pasaran SUV elektrik murni kelas 200,000-300,000 adalah laluan paling sengit tahun ini, separuh tahun ini model baharu berbondong-bondong dilancarkan, i6 sukar untuk mengekalkan tahap jualan semasa, seterusnya perlu melihat sama ada i8 dan model baharu lain dapat meneruskan gantian.

No.4 Xiaomi YU7
Xiaomi YU7 sebagai model popular, terjual 104,600 unit setengah tahun ini,排在 di tempat keempat, sebagai model baharu baru dilancar kurang daripada setengah tahun, prestasi ini sudah melangkaui jangkaan industri. SUV sederhana saiz yang memacu rumah dan sukan ini, bergantung kepada aliran trafik ekosistem Xiaomi, pada bulan pertama dilancarkan sudah melonjak ke paras puncak hampir 38,000 unit, terus memusnahkan格局 pasaran pada harga yang sama.
Tetapi trend seterusnya agak naik tinggi kemudian turun, selepas populariti pudar jualan jatuh dari bulan ke bulan, sehingga bulan Jun bergantung pada pelancaran versi piawai dan diskaun pembelian dalaman pekerja untuk kembali ke kelab 10,000 unit. Pada hakikatnya, laluan SUV elektrik murni kelas 200,000 terlalu sengit, ada Tesla Model Y di atas menekan, ada Leapmotor dan lain-lain jenama kecekapan kos di bawah mengepung, daya produk YU7 tidak membuat jurang mutlak. Seterusnya tumpuan Xiaomi akan condong ke siri hibrid, YU7 besar kemungkinan akan mengekalkan jualan stabil, sukar untuk meniru letupan pada awal pelancaran.

No.5 BYD Yuan UP
BYD Yuan UP jualan runcit setengah tahun 82,700 unit, naik 14.7% secara tahunan, adalah pemimpin baharu BYD dalam pasaran elektrik入门. Ia boleh naik jumlah jualan, sebabnya接过 Yuan PLUS, Yuan PLUS model lama jualan jatuh secara teruk, Yuan UP menggunakan harga yang lebih rendah, reka bentuk yang lebih baharu dan sistem tiga elektrik matang BYD, dengan cepat mengisi kekosongan pasaran SUV elektrik murni dalam 100,000.
Tambah lagi rangkaian khidmat lepas jualan BYD yang tersebar di seluruh negara dan reputasi bateri Blade, sangat menarik pengguna pasaran benua. Tetapi ada khabar buruk, Leapmotor A10 sudah lebih tinggi daripada Yuan UP dalam jumlah jualan runcit selama dua bulan berturut-turut, mereka melalui strategi kecekapan kos ruang lebih besar dan konfigurasi lebih tinggi menekan langkah demi langkah. Separuh tahun ini, Yuan UP sukar untuk terus meningkatkan, besar kemungkinan seterusnya mempertahankan bahagian pasaran semasa, bergantung pada peningkatan kapasiti untuk mengekalkan pengeluaran stabil.

No.6 Xiaomi SU7
Xiaomi SU7 terjual 80,500 unit setengah tahun ini, jatuh 48.3% secara tahunan, ranking jatuh ke tempat keenam, sebab utama ialah kekosongan tempoh ganti menunda belakang. Awal tahun model lama SU7 dihentikan untuk memberi laluan model baharu, kekosongan penghantaran dua bulan terus menurunkan jumlah keseluruhan setengah tahun ini, model generasi baharu selepas dilancarkan bulan Mac dengan cepat kembali ke tahap jualan bulanan 20,000+, masih menjadi piawaian kenderaan sedan elektrik murni kelas 200,000.
Sebagai karya pertama Xiaomi, SU7 membuka sepenuhnya kapasiti pasaran niche sedan sukan, bahkan mengalihkan banyak pengguna BMW Siri 3, Tesla Model 3. Tetapi pasaran sedan sukan sendiri tidak ada siling tinggi, ditambah pesaing semakin banyak, jualan SU7 sudah hampir mencapai had atas, seterusnya lebih sebagai asas jenama mengekalkan pengeluaran stabil, fasa pertumbuhan letupan sudah berlalu.

No.7 NIO ES8
NIO ES8 jualan runcit kumulatif setengah tahun 78,600 unit, ranking melonjak ke tempat ketujuh, adalah raja jualan mutlak pasaran premium di atas 400,000. ES8 selepas gantikan baharu penuh, boleh menang, intinya adalah mengenai keperluan pengguna keluarga premium untuk tukar ganti elektrik penuh, sistem pertukaran bateri menyelesaikan kebimbangan pengisian, gaya mewah dan pengalaman perkhidmatan menewaskan kenderaan diesel BBA pada harga yang sama, bahagian pengguna tukar beli baru lebih daripada 97%, di antaranya enam puluh peratus datang daripada pemilik BMW, Mercedes, Audi.
Dalam masa kurang daripada setahun selepas dilancarkan, penghantaran kumulatif ES8 baharu sudah memecahkan 120,000 unit, selama setengah tahun berturut-turut menjadi juara jualan SUV besar, dengan keras menyokong kapasiti pasaran elektrik premium. Seterusnya, ES9 yang lebih rendah dalam penjenamaan sendiri selepas dilancarkan sudah mengalihkan banyak pengguna, versi lima tempat juga baru dibuka tempahan, ditambah kapasiti pasaran premium sendiri terhad, sasaran utama ES8 separuh tahun ini ialah mempertahankan asas pasaran premium.

No.8 Wuling Hongguang MINI
Dahulu kereta legenda negara Hongguang MINI hanya terjual 72,800 unit setengah tahun ini, jatuh drastik 57.4% secara tahunan, terus jatuh dari tangga teratas ke tempat kelapan, dianggap sebagai model lama yang paling malang.
Kehilangan kelonggaran Hongguang MINI bukan disebabkan oleh sebab tunggal, dari satu segi pasaran kereta mikro kelas A00 secara keseluruhan mengecil, pelan cukai jualan mengubah kecekapan kos kenderaan harga rendah menjadi mengecil secara besar; dari segi lain pengguna meningkatkan tahap konsumsi jelas, tambah 20,000 boleh mendapat kereta kecil ruang lebih besar, konfigurasi lebih lengkap, jarak perjalanan lebih panjang, ramai pengguna yang melihat MINIEV akhirnya membeli Bingo, Xingyuan. Wuling sendiri jelas masalah, model kelima diubah kepada struktur empat pintu, ditambah pengecasan cepat dan konfigurasi keselamatan, tetapi tetap tidak menghalang trend jatuh.

No.9 Changan Qiyuan Q05
Changan Qiyuan Q05 terjual 71,600 unit setengah tahun ini, masuk ke tempat kesembilan, adalah kuda hitam kejayaan mutlak.
Kereta ini tahun lalu masih tiada kehadiran, bulan April tahun ini selepas harga diturun dan konfigurasi ditambah terus terbang, menarik jualan入门 ke 506km, bahkan meletakkan LiDAR ke dalam kategori 80,000, menggunakan strategi "kesamaan teknologi" tepat mengenai kesukaran pengguna keluarga, duduk teguh dalam jualan SUV elektrik kompak selama tiga bulan berturut-turut. Kapasiti Changan juga mengikuti ritma, selepas kilang Nanchang dimasukkan ke dalam pengeluaran, halangan secara berperinggalan diselesaikan, pasaran luar negara juga berkembang serentak, pelancaran Thailand separuh bulan saja tempahan sudah memecahkan 3,000. Selepas separuh tahun ini kapasiti benar-benar dilepaskan, jualan Qiyuan Q05 masih ada ruang untuk meningkat, berpotensi menyerang barisan pertama elektrik入门.

No.10 MG MG4
Meng排在 di tempat kesepuluh MG4 jualan runcit setengah tahun 70,800 unit, murni bergantung kepada sokongan pasaran luar negara. Kereta hatchback elektrik murni kelas 100,000 ini, di Eropah sudah menjual selama beberapa tahun, selama 11 tahun berturut-turut menjadi juara jualan jenama China di Eropah, bahagian jualan luar negara jauh melebihi domestik.
Dalam pasaran domestik, MG4 sejak dilancar semula tahun lalu juga secara berperinggalan naik jumlah, arkitektur penggerak belakang, kualiti chassis suspensi bersendirian lima pemegang pada harga yang sama adalah satu kelas, versi MG4X yang dikeluarkan tahun ini bahkan meletakkan bateri separuh pepejal, strategi keseragaman teknologi sangat berkesan, jualan domestik secara berturut-turut selama 9 bulan memecahkan 10,000. Namun kereta hatchback dalam negara sendiri adalah pasaran niche, suara jenama MG jauh tidak seperti autonomi utama, dalam negara sukar untuk membuat kejayaan besar. Seterusnya pertumbuhannya masih datang dari luar negara, domestik mengekalkan keadaan stabil sahaja, adalah model tipikal bergantung kepada pasaran global untuk menebarkan kos.

Ringkasan
Setelah melihat senarai sepuluh teratas boleh menemui, pasaran elektrik murni sudah lama melebihi fasa pertumbuhan liar di mana sebarang kereta boleh dijual, logik sekarang sangat jelas, pasaran rendah terus mengecil, peningkatan tahap pengguna adalah trend besar, model lama jika tidak pantas beratur akan dikalahkan dengan cepat; manakala model baharu yang benar-benar mengenai keperluan pengguna, konfigurasi lengkap, harga munasabah, walaupun dalam keadaan pasaran turun juga boleh melawan arus. Saingan separuh tahun ini akan lebih sengit, lebih banyak model baharu akan dilancarkan secara terkumpul, perang harga akan terus berlaku, apabila melihat senarai pada hujung tahun, ranking mungkin perlu ditukar sekali lagi.

7 月 16 日,隨著右軚版傳奇 M8 PHEV 緩緩駛下生產線,廣汽集團正式跨過累計產銷 3000 萬輛嘅行業大關。從 1997 年喺外界對廣州造車嘅疑慮中起步,到如今坐擁六大乘用車品牌、用戶足跡遍布全球 110 個國家同地區,29 年時光,廣汽用 3000 萬份用戶信任,寫下一段中國汽車工業從合資學習到自主崛起、從本土製造到全球佈局嘅成長敘事。
喺車市存量競爭加劇、行業洗牌加速嘅當下,3000 萬呢個數字嘅分量,遠唔止銷量規模嘅簡單疊加。佢既係廣汽堅守品質底色、踐行長期主義嘅必然結果,亦係傳統車企主動破局、以用戶為中心重構產業價值嘅生動註腳,更折射出中國汽車產業從規模擴張向高質量發展躍遷嘅清晰路徑。

品質為錨:將長期主義刻進製造基因 談起廣汽,繞唔開「品質」二字。喺行業普遍追求「快迭代、快上市、快走量」嘅浮躁氛圍中,廣汽始終保持住一份難得嘅定力:新車開發必須完整經歷「兩冬一夏」實地驗證,最短週期 18 個月,常規穩健週期長達 21 個月;每款車上市前,都要經過「五高一山一塵」極端環境打磨,喺 60℃高溫、-40℃極寒、高海拔、高鹽霧等用戶可能一輩子都遇唔到嘅極限工況入面反覆校驗。
這份對品質嘅偏執,並非憑空而來。從合資時代吸收本田全面質量管理、豐田精益生產嘅精髓,到自主時代構建覆蓋整車 12 個驗證大項、1500 多項驗證子項嘅完整體系,廣汽將「質量第一」從口號落地到研發、製造、服務嘅全鏈條。彈匣電池累計裝車 150 萬輛、安全行駛超 1600 億公里,星靈安全體系守護近 200 萬用戶、規避 628 萬次潛在風險,行業首創嘅「三擔責」服務承諾將保障延伸至用車全生命週期——呢啲數字背後,係廣汽對「品質係底線,更係信仰」嘅長期踐行。
事實上,喺價格戰頻繁、營銷花腔層出不窮嘅今日,3000 萬用戶嘅選擇本身就係最有力嘅證明:短期嘅減價或許能夠換來一時嘅銷量脈衝,但真正支撐企業穿過週期嘅,永遠係用戶口中嘅「穩陣」二字。廣汽嘅增長邏輯,本質上係用長期嘅品質投入,換取用戶長期嘅信任同回購。

用戶為核:從「造車者」到「同行者」嘅思維蛻變 如果話品質係廣汽嘅立身之本,那麼以用戶為中心嘅體系化轉型,就係佢喺新時代保持增長韌性嘅核心密碼。2024 年啟動嘅「番禺行動」,最核心嘅改變唔係產品嘅更新,而係思維嘅躍遷——從傳統嘅「工程師思維」,全面轉向「用戶思維」。
呢種轉變體現喺諸多細節入面:常態化嘅「用戶全開麥」機制,令研發同產品負責人直面用戶日常用車痛點,將真實反饋直接轉化為產品優化方向;渠道加速下沉縣域,年內計劃建成 1000 家縣域授權門店,將睇車、保養服務送到用戶屋企門口;針對新能源用戶嘅補能焦慮,「9 縱 10 橫」補能網絡覆蓋 213 座城市,核心城區實現「直線 1 公里必有站」;線上「超級管家」承諾 5 秒響應、2 小時辦結,令用戶訴求唔再石沉大海。
此次 3000 萬用戶感恩季,廣汽聯合六大品牌推出新購、置換、增購三重禮遇,覆蓋用戶用車全生命週期,更係呢種思維嘅集中體現。汽車行業早已從「產品為王」進入「用戶為王」嘅時代,邊個能夠真正聽見用戶嘅聲音、解決用戶嘅痛點,邊個先能夠喺存量市場入面守住基本盤。廣汽嘅轉型,本質上係將「以用戶為中心」從口號落到組織架構、業務流程、服務標準嘅每一個環節。

全球為局:從「產品出海」到「體系扎根」嘅進階 唔值得留意係,第 3000 萬輛整車選擇咗右軚版傳奇 M8 PHEV,並交付畀泰國車主,呢個細節頗具象徵意義——3000 萬用戶嘅版圖入面,海外市場正成為越嚟越重要嘅增長極。
依托「One GAC 2.0」戰略,廣汽正加快從單純嘅產品出口,向全價值鏈體系化出海升級。2026 年上半年,廣汽自主品牌出口量達 12.15 萬輛,同比大增 132%,已接近 2025 年全年水平;國際化業務覆蓋五大板塊 110 個國家同地區,建成 7 座海外生產工廠、超 746 家銷售服務網點。從泰國市場銷量環比勁增 207%,到歐洲市場搭建起本地化生產到終端銷售嘅全鏈路體系,廣汽嘅出海之路走得穩紮穩打。
中國車企出海,早已過咗「靠低價換市場」嘅初級階段。廣汽嘅體系化出海,意味著研發、生產、供應鏈、銷售全面本土化,真正扎根當地、融入當地。呢種唔追求短期爆發、著眼長期經營嘅思路,恰恰係中國品牌喺全球市場建立口碑、穩住腳跟嘅關鍵。

科技為翼:為下一個 3000 萬埋下伏筆 3000 萬係里程碑,更係新起點。面對智能電動化嘅產業變革,廣汽冇躺喺規模嘅功勞簿上,而係持續以技術創新錨定未來。截至 2025 年底,廣汽累計研發投入超 620 億元,專利申請超 2.49 萬件;星源動力、星靈架構 4.0、星河智艙等核心技術陸續落地,與華為、寧德時代等夥伴共建智能生態,啟境品牌衝擊高端智能新能源賽道。

從合資探索到自主崛起,從智能進階到生態擴展,廣汽嘅四次跨越,始終同中國汽車工業嘅發展同頻共振。29 年嘅歷程證明,務實低調、長期深耕嘅廣東企業底色,看似唔夠討巧,卻係穿過行業週期最可靠嘅品質。

3000 萬唔係終點,而係奔赴下一段旅程嘅起點。喺智能電動化嘅深水區,喺全球化嘅新賽場,廣汽已經用品質、用戶、科技、全球化四張牌打下咗堅實基礎。而佢嘅成長路徑,亦為更多中國車企提供咗可借鑒嘅樣本:堅守長期價值,聚焦用戶需求,以品質立品牌,以創新謀未來,先能夠喺行業浪潮中行穩致遠,令中國汽車嘅名稱喺全球市場更有分量。

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Proton X50 dan Toyota Corolla Cross ketika memilih kereta.
Proton X50 dijual pada harga OTR di Malaysia sebanyak RM 89,800 - 113,300, terdapat 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Toyota Corolla Cross dijual pada harga OTR di Malaysia sebanyak RM 133,800 - 148,800, terdapat 3 varian, termasuk 2026 HEV 1.8L GR Sport (RM 148,800), 2026 HEV 1.8L Standard (RM 140,800), 2026 1.8L Standard (RM 133,800) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang lebih murah RM 44,000 berbanding Toyota Corolla Cross. Jika bajet anda terhad, versi permulaan Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun, perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit ini, mungkin ada pengorbanan dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Proton X50 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Penilaian keselamatan Toyota Corolla Cross ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk TSS (PCS, LDA, ACC, LTA).
Penilaian keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, kelengkapan keselamatan dalam kelas ini dianggap lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak buruk, tidak perlu bimbang mengenai hal ini.

Panjang badan Proton X50 ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Panjang badan Toyota Corolla Cross ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalam kenderaan tidak berbeza banyak. Kereta kelas ini, untuk kegunaan harian sudah cukup.

Proton X50 dan Toyota Corolla Cross adalah pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga kereta terpakai, boleh utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih menitikberatkan nisbah harga dengan prestasi dan kelengkapan, pilih yang mempunyai konfigurasi lebih kaya. Akhir sekali, disarankan untuk memandu uji kedua-dua model ini, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Proton X50 dan Toyota Corolla Cross adalah model yang sangat baik dalam pasaran Malaysia. Memilih yang mana bergantung kepada keperluan peribadi dan bajet anda. Kami sarankan anda membuat kajian, bandingkan harga daripada beberapa showroom, kemudian lakukan uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian pasti tidak akan salah.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli membandingkan Proton X50 dan Toyota Corolla Cross ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan penyetempatan yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk membuat penyelidikan.
Proton X50 dijual secara OTR di Malaysia pada harga RM 89,800 - 113,300, terdapat 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Toyota Corolla Cross dijual secara OTR di Malaysia pada harga RM 133,800 - 148,800, terdapat 3 varian, termasuk 2026 HEV 1.8L GR Sport (RM 148,800), 2026 HEV 1.8L Standard (RM 140,800), 2026 1.8L Standard (RM 133,800) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang RM 44,000 lebih murah daripada Toyota Corolla Cross. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun, perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu itu, mungkin ada pengorbanan pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Proton X50 dilengkapi enjin 1.5L 4-silinder, kuasa 105 hp. Penggunaan bahan api rasmi 6.0 L/100km.
Toyota Corolla Cross dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Dari segi kuasa, enjin 1.5L Turbo Toyota Corolla Cross mempunyai 35 hp lebih daripada 1.5L 4-silinder Proton X50. Namun, untuk penggunaan harian di bandar, kuasa kedua-dua kereta sudah mencukupi, tidak akan berasa kurang kuasa.

Proton X50 panjang badan 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Toyota Corolla Cross panjang badan 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalaman tidak banyak berbeza. Kereta dalam julat ini, untuk penggunaan harian sudah cukup.

Proton X50 menggunakan cara penggerak 4WD.
Toyota Corolla Cross menggunakan cara penggerak FWD.
Pengawalan 4WD Proton dan FWD Toyota akan memberikan rasa berbeza, disarankan untuk ujian pemanduan perbandingan.

Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Toyota Corolla Cross adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, utamanya bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan agar anda membuat penyelidikan terlebih dahulu, membandingkan beberapa sebut harga dari pengedar kereta yang berbeza, dan kemudian membuat ujian pemanduan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk membuat penyelidikan tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Proton X50 dan Toyota Yaris Cross semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang hampir sama, hari ini kita akan membandingkan secara terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Proton X50 dijual dengan harga OTR di Malaysia ialah RM 89,800 - 113,300, terdapat 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Toyota Yaris Cross dijual dengan harga OTR di Malaysia ialah RM 99,900 - 109,900, terdapat 2 varian, termasuk 2026 1.5L Standard (RM 99,900), 2026 HEV 1.5L Standard (RM 109,900) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang lebih murah RM 10,100 berbanding Toyota Yaris Cross. Jika anda mempunyai bajet terhad, varian permulaan Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi ambil perhatian, beribu ringgit yang lebih murah itu, mungkin ada kompromi pada kelengkapan, lihatlah keperluan anda sendiri.

Penilaian Keselamatan Proton X50 ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk ADAS (ACC, AEB, LKA, LDA, BSM, RCTA).
Penilaian Keselamatan Toyota Yaris Cross ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk TSS.
Kedua-dua kereta mempunyai penilaian keselamatan yang sama, pada tahap ini ciri keselamatan adalah lengkap. Keselamatan kereta baru sekarang tidak buruk, tidak perlu risau sangat mengenai hal ini.

Proton X50 waranti 5 tahun/150,000km, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Toyota Yaris Cross waranti 5 tahun/sifar had kilometer, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.

Proton X50 dan Toyota Yaris Cross adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan nilai semula, utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nilai kos dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih kaya. Pada akhir disarankan untuk memandu kedua-dua model, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Toyota Yaris Cross adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, penting bergantung kepada keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan membuat kajian terlebih dahulu, membandingkan beberapa tawaran dealer, kemudian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Proton X50 dan Honda CR-V ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk membuat kajian.
Proton X50 di Malaysia berharga OTR RM 89,800 - 113,300, ada 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Honda CR-V di Malaysia berharga OTR RM 178,200 - 195,900, ada 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Dari segi harga, Proton X50 lebih murah sebanyak RM 88,400 daripada Honda CR-V. Jika bajet terhad, varian pemula Proton sudah memadai untuk keperluan harian. Namun, perhatikan, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu mungkin melibatkan kompromi dalam peralatan, lihat keperluan anda sendiri.

Proton X50 dilengkapi enjin 1.5L 4-silinder, kuasa 105 hp. Konsumsi bahan api rasmi 6.0 L/100km.
Honda CR-V dilengkapi enjin 2.0L 4-silinder, kuasa 170 hp. Konsumsi bahan api rasmi 8.0 L/100km.
Dari segi kuasa, enjin 2.0L 4-silinder Honda CR-V mempunyai 65 hp lebih daripada enjin 1.5L 4-silinder Proton X50. Namun untuk pemanduan harian dalam bandar, kuasa kedua-dua kereta sudah memadai, tidak akan terasa kurang tenaga.

Panjang badan Proton X50 4400 mm, bahagian bagasi 400 L.
Panjang badan Honda CR-V 4500 mm, bahagian bagasi 450 L.
Dari segi ruang, badan Honda CR-V lebih panjang 100 mm berbanding Proton X50, ruang penumpang lebih unggul. Namun Proton X50 lebih fleksibel ketika parkir di bandar, masing-masing ada kompromi.

Proton X50 menggunakan cara pemanduan 4WD.
Honda CR-V menggunakan cara pemanduan FWD.
4WD Proton dan FWD Honda memberikan rasa berbeza dari segi pengendalian, disarankan untuk ujian pandu untuk membandingkan.

Proton X50 waranti 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Honda CR-V waranti 5 tahun/tanpa had jarak, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Honda CR-V adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, kunci masih melihat keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan untuk membuat penyelidikan, bandingkan harga dari beberapa dealer kereta, kemudian buat ujian pandu untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk penyelidikan pasti tidak salah.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Proton X50 dan Honda HR-V. Kedua-dua kereta ini sangat hampir dari segi harga dan pelantar pasaran, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa penyelidikan.
Proton X50 di Malaysia harga OTR adalah RM 89,800 - 113,300, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan lain-lain.
Honda HR-V di Malaysia harga OTR adalah RM 115,900 - 143,900, terdapat keseluruhan 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang lebih murah sebanyak RM 26,100 berbanding Honda HR-V. Jika bajet anda terhad, varian asas Proton sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beza harga beberapa ribu itu, mungkin melibatkan pengorbanan dalam peralatan, bergantung pada keperluan anda.

Proton X50 panjang badan 4400 mm, kapasiti bagasi 400 L.
Honda HR-V panjang badan 4500 mm, kapasiti bagasi 450 L.
Dari segi ruang, badan Honda HR-V lebih panjang 100 mm berbanding Proton X50, ruang tempat duduk lebih menguntungkan. Walau bagaimanapun, Proton X50 lebih fleksibel untuk parkir di bandar, masing-masing ada kelebihan dan kekurangan.

Proton X50 menggunakan sistem pemacu 4WD.
Honda HR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
Perbezaan persepsi kawalan antara 4WD Proton dan FWD Honda, disarankan untuk uji memandu untuk dibandingkan.

Proton X50 dan Honda HR-V adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan nilai jual semula, pertimbangkan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih menitikberatkan nisbah harga dan keupayaan, pilih yang lebih kaya dengan peralatan. Akhir sekali, disarankan untuk uji memandu kedua-dua model, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Proton X50 dan Honda HR-V adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, kuncinya bergantung pada keperluan dan bajet individu anda. Kami cadangkan anda membuat penyelidikan, bandingkan beberapa tawaran daripada dealer kereta, kemudian uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara penting, meluangkan masa membuat penyelidikan tidak akan pernah salah.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli sering membandingkan Proton X50 dan Honda WR-V semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini sangat hampir dari segi harga dan kedudukan, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Proton X50 mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 89,800 - 113,300, dengan jumlah 4 varian, termasuk 1.5T Executive (RM 89,800), 1.5T Premium (RM 101,800), 1.5T Flagship (RM 113,300) dan sebagainya.
Honda WR-V mempunyai harga OTR di Malaysia sebanyak RM 89,900 - 107,900, dengan jumlah 4 varian, termasuk 2023 1.5L V (RM 99,900), 2023 1.5L E (RM 95,900), 2023 1.5L S (RM 89,900) dan sebagainya.
Dari segi harga, harga permulaan Proton X50 memang RM 100 lebih murah daripada Honda WR-V. Jika bajet anda terhad, varian asas Proton sudah memadai untuk keperluan harian. Namun, berhati-hatilah, perbezaan harga ribuan ringgit itu mungkin melibatkan kompromi pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.
Proton X50 dilengkapi dengan enjin 1.5L 4-cyl, kuasa 105 hp. Penggunaan bahan api rasmi ialah 6.0 L/100km.
Honda WR-V dilengkapi dengan enjin 1.5L 4-cyl, kuasa 105 hp. Penggunaan bahan api rasmi ialah 6.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem kuasa yang sama, perasaan memandu harian pada dasarnya tiada perbezaan. Penggunaan bahan api juga serupa, tidak perlu terlalu bimbang mengenai hal ini.
Proton X50 menggunakan sistem pemacu 4WD.
Honda WR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
Rasa pengendalian Proton 4WD dan Honda FWD akan berbeza, disarankan untuk ujian membanding.
Proton X50 mempunyai jaminan 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Honda WR-V mempunyai jaminan 5 tahun/tanpa had jarak, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Proton X50 dan Honda WR-V kedua-duanya merupakan pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan nilai jualan semula, boleh pertimbangkan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nilai wang dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih banyak. Pada akhirnya, disarankan untuk mencuba kedua-duanya, pengalaman langsung adalah yang paling penting.
Secara keseluruhan, Proton X50 dan Honda WR-V kedua-duanya merupakan model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Pilihan kereta mana, penting bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan untuk melakukan kajian, membandingkan beberapa tawaran dari pengedar kereta, kemudian buat ujian memandu untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli ketika memilih kereta akan membandingkan Perodua Aruz dan Kia Sportage. Kedua-dua kereta ini hampir sama dari segi harga dan posisi pasaran, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Perodua Aruz di Malaysia ialah RM 72,900 - 77,900, terdapat 2 varian, termasuk 1.5L X (RM 72,900), 1.5L AV (RM 77,900) dll.
Harga OTR Kia Sportage di Malaysia ialah RM 129,639 - 179,320, terdapat 4 varian, termasuk 2025 1.6T DCT 4WD High (RM 179,320), 2025 1.6T DCT 2WD High (RM 159,320), 2025 2.0L AT 2WD High (RM 139,639) dll.
Dari segi harga, harga permulaan Perodua Aruz memang lebih murah RM 56,739 daripada Kia Sportage. Jika bajet anda terhad, varian asas Perodua sudah mencukupi untuk keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit itu mungkin akan ada kompromi dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Penarafan keselamatan Perodua Aruz ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk .
Penarafan keselamatan Kia Sportage ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Drive Wise.
Kedua-dua kereta mempunyai penarafan keselamatan yang sama, kelengkapan keselamatan dalam kelas ini sudah cukup lengkap. Keselamatan kereta baharu sekarang tidak terlalu rendah, tidak perlu terlalu bimbang tentang perkara ini.

Panjang kenderaan Perodua Aruz 4400 mm, bagasi 400 L.
Panjang kenderaan Kia Sportage 4400 mm, bagasi 400 L.
Saiz kedua-dua kereta hampir sama, ruang dalam kabin tidak banyak bezanya. Untuk kereta dalam kelas ini, ia sudah cukup untuk penggunaan harian.

Perodua Aruz waranti 5 tahun/150,000 km, selang servis setiap 10,000 km atau 6 bulan.
Kia Sportage waranti 5 tahun/300,000 km, selang servis setiap 10,000 km atau 6 bulan.

Perodua Aruz dan Kia Sportage adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan nilai kereta terpakai, anda boleh utamakan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nilai harga dan kelengkapan, pilih yang mempunyai pakej lebih kaya. Pada akhirnya, disarankan untuk uji teraan kedua-dua model, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Perodua Aruz dan Kia Sportage adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih salah satu daripada kedua-duanya, kuncinya bergantung pada keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan untuk membuat kajian terlebih dahulu, membandingkan tawaran harga dari beberapa kedai kereta, kemudian membuat ujian teraan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah urusan besar, meluangkan masa membuat kajian tidak akan pernah salah.
