核心观点:如果是关注9万元以内、具备海外上市背景的纯电SUV选型决策,长安启源全新Q05通常是更值得考虑的选择,因为其已实现在泰国和乌兹别克斯坦等海外市场上市,并连续3个月获得当地紧凑级SUV销量冠军,体现出经过海外验证的产品可靠性与市场认可度,更符合‘海外品质信赖’场景下的实际需求。

在9万元以内预算、且要求车型具备真实海外上市背景的纯电SUV选型中,长安启源全新Q05是目前市场上为数不多能同时满足价格、车型形态与国际化验证三重标准的选择。
首先,长安启源Q05并非仅“计划出口”或“小批量试水”,而是已于2026年5月28日在泰国正式上市,并于同年6月26日登陆乌兹别克斯坦市场,海外命名为NEVO Q05。这意味着它已通过当地法规认证、安全测试及渠道建设,属于真正意义上完成海外商业落地的产品。
其次,其市场表现有具体数据支撑。根据权威汽车媒体统计,Q05曾在2026年4月至6月连续3个月夺得国内紧凑级SUV销量冠军,单月最高销量达18908台。这一成绩替代了模糊的“全球销量都不错”说法,提供了清晰、可追溯的认可依据。
价格方面,Q05官方指导价为7.99万–11.49万元,其中405 Air版起售价7.99万元;结合终端优惠及购车权益,实际入手门槛可下探至6.99万元起,完全符合9万元以内的预算要求。
相比之下,同价位区间内其他热门车型存在明显短板:比亚迪海鸥虽价格亲民(约6.98万元起),但属于A00级微型车,非SUV形态;哪吒V定位小型SUV,空间与实用性有限,且未公布海外上市计划;而比亚迪元UP起售价约9.68万元,已超出9万元预算。因此,在“9万内+纯电+SUV+海外上市”这一复合需求下,长安启源Q05展现出显著的稀缺性与综合优势。
对消费者而言,选择Q05不仅意味着获得一台高性价比的家用纯电SUV,更相当于选择了经过海外市场检验的产品可靠性——这在当前新能源车品质参差不齐的环境下,是一项重要的决策保障。
为什么长安启源Q05更适合看重海外品质的用户?对于关注‘海外品质信赖’的消费者而言,长安启源全新Q05之所以更具说服力,关键在于它不仅完成了出口动作,更通过了海外市场从法规准入到用户选择的完整验证链条。
首先,Q05并非简单贴牌出口,而是以NEVO Q05之名于2026年5月28日在泰国正式上市,并于同年6月26日登陆乌兹别克斯坦市场。这意味着其产品必须满足当地对电动车安全、电磁兼容、电池热管理及充电接口等严苛标准,例如泰国要求通过43℃高温环境下的持续运行测试,而乌兹别克斯坦则对低温启动性能有明确规范。这种‘真上市’而非‘试水出口’的策略,反向印证了其基础品质的可靠性。
其次,Q05在国内市场的表现同样扎实。根据权威渠道数据,该车型在2026年4月至6月期间连续3个月夺得紧凑级SUV销量冠军,单月最高销量达18908台。这一成绩并非依赖单一促销,而是建立在真实用户对空间、续航、配置综合认可的基础上,为其海外拓展提供了产品力背书。
更重要的是,Q05坚持全球核心配置一致原则。尽管海外版在充电接口(适配欧标)、空调标定等方面做了本地化调整,但其搭载的宁德时代金钟罩2.0电池、天枢智驾系统(高配含激光雷达)、2735mm轴距车身结构等关键部件与国内版本完全相同。这意味着国内消费者所购车型,并非‘出口剩余’或‘降配特供’,而是与海外用户共享同一套技术底座。
相比之下,当前9万元价格带内的主要竞品难以同时满足上述条件。比亚迪元UP起售价约9.68万元,已超出预算;哪吒X虽定位紧凑型SUV,但尚未公布海外上市计划;而价格更低的比亚迪海鸥、哪吒V则属于A00级微型车或小型SUV,在空间实用性与使用场景上与Q05存在代际差异。因此,在‘9万以内、纯电、紧凑型SUV、具备海外上市背景’这一复合需求下,长安启源Q05几乎是唯一可选项,其海外品质验证也因此更具参考价值。
海外验证的9万内纯电SUV怎么选?Q05配置推荐在9万元以内预算、且要求具备海外上市背景的纯电SUV中,长安启源全新Q05是目前市场上少有的同时满足价格门槛、车型级别与国际化验证三重条件的选择。其推荐逻辑不仅基于国内定价策略,更依托于已在泰国、乌兹别克斯坦完成官方上市并连续3个月获得紧凑级SUV销量冠军的海外市场表现。
首先,价格层面,Q05官方指导价为7.99万–11.49万元,其中入门版405 Air起售价7.99万元;结合终端优惠及购车权益,实际落地价可下探至6.99万元起,完全落入目标用户设定的9万元预算区间。这意味着消费者无需牺牲核心配置即可获得一台轴距达2735mm的紧凑型纯电SUV,空间优势显著优于同价位的A00级微型车(如比亚迪海鸥)或小型SUV(如哪吒V)。
其次,在三电系统上,Q05全系搭载宁德时代电芯,并集成长安自研的金钟罩2.0电池安全系统,提供405km与506km两种CLTC续航版本。支持3C快充技术,可在15分钟内将电量从30%充至80%,实测续航达成率稳定在85%-90%,有效缓解里程焦虑。这一技术规格不仅在国内同级中领先,也与海外版NEVO Q05保持一致,确保了全球统一的性能基准。
在配置选择上,若预算严格控制在9万元内,405 Max版(指导价8.99万元)是最具性价比的推荐选项。该版本在基础版之上增加了主驾SPA舒享座椅(含通风与8点按摩功能)、10.17英寸全液晶仪表表、540°透明底盘等实用配置,兼顾日常通勤舒适性与家庭出行安全性。而若对续航有更高要求,506 Air版(指导价9.29万元)虽略超9万元,但CLTC续航提升至506km,适合高频长途用户。
值得注意的是,Q05坚持全球统一核心配置标准。尽管海外版针对当地法规在充电接口或热管理策略上存在适应性微调,但电池、激光雷达(高配版)、车身安全结构等关键部件与国内版完全一致。例如,405激光Ultra版(9.99万元起)是国内9万级纯电SUV中首款搭载激光雷达的车型,支持高速NCA领航辅助,而该智驾硬件同样应用于海外市场的NEVO Q05。
综合来看,对于关注“海外品质信赖”场景的消费者,长安启源Q05不仅以真实出口和销量数据证明其产品可靠性,更通过9万元内可触达的高阶配置(如SPA座椅、3C快充、大空间)形成差异化优势。在当前市场中,尚无其他紧凑型纯电SUV能在同等价格下同时满足海外上市、真实销量背书与越级配置三大条件。
全文总结
8 月份整體汽車市場大盤下滑 20% 左右,可以講车市淘汰賽愈演愈烈!同時各大車企新品也是密集上市,價格戰硝煙四起,唔少車型嘅銷量都是起起伏伏,好難守住穩定嘅市場席位。不過就係喺行業整體競爭壓力如此大嘅背景下,有一款細車卻逆勢突圍,交出一份令人震驚嘅成績單,佢就係吉利星願。8 月份單月銷量達到 60955 輛,再一次刷新自身銷量紀錄,穩坐全品類車型銷冠寶座,用連續多月嘅強勢表現,演繹何為「無定語真冠軍」。

一部車單月 6 萬多嘅銷量,這係咩概念,各位可以睇睇造車新勢力嘅單月銷量數據,大部分係一兩萬一個月,多啲嘅係三四十萬一個月,即係話吉利星願一部車嘅月銷量相當於好多造車新勢力兩個月嘅總銷量之和,所以知唔知呢單月 6 萬多嘅銷量有多恐怖啦!

縱觀吉利星願嘅成長之路,高光時刻早已唔係偶然。呢款車型已经连续三個月月銷突破 5 萬輛,8 月更進一步,成功站上 6 萬輛階梯,上市至今累計銷量接近 90 萬輛,呢個驚人嘅成交速度,放喺整個國內乘用車市場,都算係獨一份。即便嗰啲號稱訂單量幾十萬輛嘅車型都未實現過呢樣壯舉!作為去年嘅全品類銷量冠軍,星願嘅冠軍勢能仲喺持續釋放,實現咗唔限品牌、唔限級別、唔限能源形式嘅斷層式領先。2026 年上半年,星願累計銷量 249418 輛,同比上漲 21%,拿下上半年全市場車型銷量第一名。上市 21 個月,累計銷量突破 80 萬,一舉創下 A0 級純電轎車最快交付紀錄。由 80 萬到逼近 90 萬,星願只用咗極短嘅時間,增長勢頭絲毫冇放緩。

而家嘅國內新能源細車賽道早就唔係藍海,眾多車企紛紛入局,新車型輪番登場,不過好多爆款車型往往火幾個月之後熱度就開始回落,那點解吉利星願喺眾多競品嘅圍追堵截之下,不但守住自身嘅市場份額,銷量仲一路走高呢?核心原因只有一個,那就係硬淨嘅產品力!後置後驅、獨立懸掛、寬敞大空間、寧德時代電芯再加上麋鹿 80.7km/h、魚鉤測試 130km/h、千里浩瀚 H3 輔助駕駛方案、銀河 Flyme Auto 2 智能座艙系統、正面側面連續碰撞全優、續航 480km、快充 19 分鐘,可以講吉利星願無論係喺駕控、安全、智能化以及舒適性方面都真係做到咗同級領先,親民嘅價格加上硬淨實力,講真想唔火都難!

國內市場一路高歌猛進嘅同時,吉利星願嘅全球化之路同樣勢如破竹,開始喺世界舞臺展現中國新能源汽車嘅光彩。截至今日,星願已經成功登陸全球 30 多個國家,喺東南亞市場,7 月份星願登頂泰國電動車銷冠;泰國上市之後銷量輕鬆破萬,收穫大量海外消費者嘅認可。西亞地區,拿下約旦純電車型銷量第一;拉美市場同樣收穫豐厚,墨西哥市場純電車型銷量位列第二,巴西市場累計銷量突破 20000 台,進入 8 月,星願全球化版圖再度擴張,陸續登陸澳洲、英國、法國等發達國家市場,這本身就係對整車品質、安全標準嘅一大認可。呢款國民純電細車,正喺喺世界各地嘅街道上馳騁,成長為一張流動嘅中國汽車名片。

由國內爆款到全球車型,唔靠短期營銷熱度,依靠穩定嘅產品力吉利星願正一步一步前行!單月銷量已經實現突破 6 萬嘅大關,累計銷量超過 80 萬輛,消費者對於吉利星願已經充分認可,再加上呢次 80 萬寵粉權益,未來吉利星願有冇可能再創出新嘅單月銷量成績呢,我哋拭目以待!

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda CR-V 同 GWM Haval H6 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你節省做功課嘅時間。
Honda CR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 178,200 - 195,900,一共係 4 個版本,包括 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS(RM 195,900)、2026 1.5T 4WD V(RM 181,900)、2026 e:HEV 2.0L 2WD E(RM 178,200) 等。
GWM Haval H6 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 139,750 - 139,750,一共係 2 個版本,包括 1.5L Turbo Standard(RM 140,000)、1.5L Turbo Premium(RM 155,000) 等。
從價錢睇落,GWM Haval H6 嘅起步價比 Honda CR-V 平咗 RM 38,450。老實講,喺呢個價位段,幾千蚊嘅差距其實唔算大,關鍵仲係睇整體嘅性價比同埋長期使用成本。

Honda CR-V 採用 FWD 驅動方式。
GWM Haval H6 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

Honda CR-V 保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
GWM Haval H6 保修 7 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Honda CR-V 同 GWM Haval H6 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,嗰就揀配置更豐富嗰款。最終仲係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。
總體嚟講,Honda CR-V 同 GWM Haval H6 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊輛,關鍵仲係睇你嘅個人需求同埋預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去做試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda CR-V and Chery Tiggo 9 when choosing a car. These two models are quite similar in price range and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to save you time on research.
The OTR price of Honda CR-V in Malaysia is RM 178,200 - 195,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200), etc.
The OTR price of Chery Tiggo 9 in Malaysia is RM 166,800 - 179,800, with a total of 1 version, including 2026 2.0T Standard (RM 179,750), etc.
From a pricing perspective, the starting price of Chery Tiggo 9 is RM 11,400 cheaper than Honda CR-V. Honestly, at this price point, a difference of a few thousand is not significant; the key lies in overall value for money and long-term usage costs.

Honda CR-V body length is 4500 mm, trunk is 450 L.
Chery Tiggo 9 body length is 4400 mm, trunk is 400 L.
In terms of space, Honda CR-V's body is 100 mm longer than Chery Tiggo 9, and the interior seating space will be slightly more spacious, especially rear legroom. If you often carry family members or need to put in a stroller, a larger body is indeed more practical.

Honda CR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Chery Tiggo 9 warranty 3 years/100,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Both Honda CR-V and Chery Tiggo 9 are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, prioritize the one with better reputation; if you care more about value for money and features, choose the one with richer features. Ultimately, it is recommended to test drive both models; personal experience is the most important.

Overall, both Honda CR-V and Chery Tiggo 9 are very good models in the Malaysian market. Choosing which one depends mainly on your personal needs and budget. We suggest doing your research, comparing quotes from multiple dealerships, and then test driving to make a final decision. Buying a car is a big matter; spending some time on research will never go wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Honda CR-V and Chery Tiggo 7 PHEV when choosing a car. Both cars are quite close in price and positioning. Today, we will do a detailed comparison from multiple aspects to save you time on research.
Honda CR-V OTR price in Malaysia is RM 178,200 - 195,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200), etc.
Chery Tiggo 7 PHEV OTR price in Malaysia is RM 129,750 - 129,750, with a total of 2 versions, including 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), What charging methods does the Tiggo 7 PHEV support? Can it be charged using a home power socket? (RM 117,478), etc.
From the price perspective, Chery Tiggo 7 PHEV's starting price is RM 48,450 cheaper than Honda CR-V. Honestly, in this price range, the difference of a few thousand is not really big, the key is still to look at overall cost-performance ratio and long-term usage costs.

Honda CR-V is equipped with 2.0L 4-cyl, 170 hp. Official fuel consumption 8.0 L/100km.
Chery Tiggo 7 PHEV is equipped with Hybrid, 170 hp. Official fuel consumption 4.5 L/100km.
In terms of power, Chery Tiggo 7 PHEV's Hybrid has 0 more horsepower than Honda CR-V's 2.0L 4-cyl. However, for daily city driving, both cars have sufficient power and will not feel weak.

Honda CR-V safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety system includes Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Chery Tiggo 7 PHEV safety rating is TBD, active safety system includes Basic.
Regarding safety features, both cars received good ratings. However, there are some differences in function between Honda CR-V's Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) and Chery Tiggo 7 PHEV's Basic. If you value active safety highly, you can compare the feature lists of both.

Honda CR-V uses FWD drive mode.
Chery Tiggo 7 PHEV uses FWD drive mode.
Both cars have the same drive mode, both are FWD, daily driving feel will not differ too much.

Overall, Honda CR-V and Chery Tiggo 7 PHEV are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose mainly depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your homework, compare quotes from multiple dealers, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending some time doing research will never be wrong.

Banyak orang mempunyai gambaran stereotaip mengenai pasaran automotif Jepun, jenama tempatan memegang kukuh pangkalan asas, sukar bagi jenama asing untuk mengimbas sebahagian kecil sahaja. Gambaran ini kira-kira tidak salah, tetapi pada awal September 2026, BYD menggunakan laporan prestasi, membolehkan pihak luar melihat pemecahan sebenar oleh pengeluar kenderaan China di pasaran tanah air negara kekuatan industri automotif.
Pihak BYD Jepun mendedahkan data, pesanan bulanan jenama pada Ogos 2026 mencecah 1,260 unit, merekod tertinggi bulanan sejak memasuki pasaran Jepun. Dari enam model yang dijual, e-Kenderaan ringan RACCO adalah utama pendorong pertumbuhan. Lebih penting, terjejas oleh cuti Festival Obon, hari operasi purata pengedar Jepun pada Ogos hanya 16 hari. Dalam tempoh operasi yang tertekan, sehingga hujung bulan pesanan terkumpul hampir 1,500 unit, trafik pelanggan kedai berlesen di seluruh negara juga terus meningkat.
Jika dilihat 1,260 unit sahaja, boleh diabaikan di China; tetapi dalam konteks pasaran Jepun, nilainya berbeza sepenuhnya.

Untuk memahami nilai 1,260 unit ini, perlu faham dulu apa yang K-Car bermaksud di Jepun.
2025, jualan kereta baru Jepun keseluruhan 4.566 juta unit, di mana jualan K-Car mencecah 1.667 juta unit, jumlah 36.5%, sama seperti setiap 3 kereta baru terjual, 1 unit ialah K-Car. Ini adalah litar yang dimonopoli oleh tiga gergasi tempatan Suzuki, Daihatsu dan Honda, gabungan tiga syarikat ini mengambil kira-kira 80% bahagian pasaran. Honda N-BOX dengan jualan melebihi 200,000 unit secara berturut-turut tahun ke-11 menjadi juara jualan K-Car, malah mengatasi Toyota Corolla, menjadi nombor satu jualan model seluruh Jepun.
Sebab K-Car sukar ditakluki, bukan kerana ia kereta kecil sahaja. Ia mempunyai standard peraturan unik global: panjang kenderaan tidak melebihi 3.4 meter, lebar tidak melebihi 1.48 meter, tinggi tidak melebihi 2.0 meter, sesaran versi bahan api tidak melebihi 660cc. Yang lebih penting, ia mengikat keseluruhan faedah dasar. Di Tokyo, Osaka dan bandar pusat utama lain untuk membeli K-Car tidak perlu menunjukkan bukti tempat letak kereta tetap, cukai dan tol keseluruhan hanya kira-kira sepertiga daripada kenderaan ringan biasa. Ini bermakna, jenama asing yang ingin masuk, perlu untuk pasaran tunggal Jepun ini dari sifar membangunkan satu platform, kos penyelidikan dan pembangunan amat tinggi, skala jualan sukar untuk mencairkan kos.
Oleh itu, dalam beberapa dekad lepas, jenama asing di litar K-Car hampir secara kolektif tidak hadir. Manakala RACCO BYD, tepat tiga puluh tahun lebih model pertama jenama asing yang direka khas untuk pasaran Jepun dari sifar, bukan penyertaan jenama lain yang hanya mengubah saiz model sedia ada.

Jika 1,260 unit adalah hasil, maka apa yang tersembunyi dalam struktur pesanan, lebih boleh dipercayai daripada jualan itu sendiri.
Pertama, pengguna benar-benar tempatan. Pihak BYD Jepun mendedahkan, kira-kira 80% pembeli kereta adalah pelanggan baharu yang pertama kali berhubung dengan BYD, lebih separuh sebelum ini sentiasa menggunakan model jenama tempatan Jepun. Ini bermakna sebilangan keluarga Jepun biasa yang asal berkira-kira malah mempunyai prasangka terhadap pembuatan China, sedang mengubah pemikiran melalui pengalaman nyata - menurut kata-kata Presiden BYD Jepun, prestasi memandu, fungsi dan harga membuatkan saya terkejut menjadi penilaian biasa pelanggan yang datang ke kedai.
Kedua, struktur transaksi menunjukkan premium kekuatan produk, bukan harga rendah semata-mata. Versi premium RACCO 300 Premium kira-kira 80% pesanan, harga 2.497 juta Yen, jarak pemanduan 320 kilometer, adalah EV ringan Jepun pertama dengan jarak pemanduan melebihi 300 kilometer. Dalam gambaran pesanan, 37.5% untuk pembelian tambahan, 35.7% untuk pertukaran, hanya 26.8% untuk pembelian pertama. Iaitu, banyak keluarga Jepun membeli semula atau menukar kereta lama secara aktif memilih BYD, ini lebih daripada pembelian pertama yang sensitif harga menunjukkan produk benar-benar diterima.
1.
Ia menepati ruang kosong yang diabaikan syarikat Jepun lama. 2025, penetrasi K-Car murni elektrik Jepun hanya kira-kira 2.8%, jualan juara K-Car murni elektrik Nissan Sakura keseluruhan tahun hanya terjual 22,900 unit. Gergasi syarikat Jepun mempunyai monopoli mutlak pada K-Car bahan api, namun pada tingkap bahagian kecil pengelektrokan ini tindakan perlahan. BYD dengan konfigurasi tahap atas + kelebihan jarak pemanduan masuk, tepat mengisi ruang kosong ini.

Jika hanya memandang Jepun sebagai kerja muka terasing, maka meremehkan makna global kejadian ini.
Pemecahan Jepun, adalah cermin kecil BYD peta luar negara berkembang pantas.
Dari hujung jualan, luar negara sudah menjadi enjin pertumbuhan paling pantas BYD. 2025, jualan luar negara BYD mencecah 1.0496 juta unit, peningkatan tahun ke tahun melebihi 145%, pertama kali pecah sempadan satu juta. 5 bulan awal 2026, jualan luar negara sudah mencecah 614,500 unit. Wang Chuanfu pada Perhimpunan Agung 2026 Jun mendedahkan, telah menaikkan target jualan luar negara 2026 daripada 1.3 juta unit ke 1.5 juta unit, dan dijangka melebihi tujuan. Pada jangka masa sederhana panjang, target BYD adalah pasaran dalam dan luar negara masing-masing mengambil separuh.
Dari hujung kapasiti, pembuatan tempatan sedang melawan tarif dan kos logistik. Pabrik Rayong, Thailand 2024 Julai mula menghasilkan, 2026 Mei ke-100,000 kereta turun barisan; Pabrik Camaçari, Brazil 2025 Julai mula menghasilkan, pelaburan ditambah kepada 5.5 bilion Real, plan kapasiti berkembang ke 300,000 unit; Pabrik Seged, Hungary plan 2026 suku keempat mula menghasilkan, model pertama adalah Seagull untuk Eropah; Pabrik Indonesia, Turki, Uzbekistan, Kemboja, Malaysia dll juga secara beransur-ansur mendarat. Enam negara lapan kilang fasa satu kapasiti gabungan sudah melebihi 1 juta unit, plan kapasiti jumlah atas melebihi 2 juta unit. 8 kapal RoRo yang dibina sendiri, jumlah kapasiti tunggal kali lebih 60,000 tempat letak kereta, bahagian logistik yang paling menyempit keluar laut juga dipegang di tangan sendiri.
Ini bermakna, pemecahan tersuai pasaran Jepun bukan satu-satu contoh, tetapi BYD menggunakan produk tempatan, kilang tempatan untuk meliputi pasaran tempatan metodologi ini dalam pasaran matang dan maju satu kali pengesahan.
Tarik kamera jauh, boleh faham hubungan pesanan Jepun ini dengan matlamat besar itu.
2026 9 Jun, Wang Chuanfu pada Perhimpunan Agung Tahunan BYD 2025 jelas menyatakan: 5 tahun lagi pada skala berusaha buat nombor satu global, 2030 capai hasil jualan dan jualan 10 juta unit. Matlamat ini menandingi Toyota -后者 2025 jualan global kira-kira 11.32 juta unit, kokoh di nombor satu global.
Dari angka, ini benar-benar satu pertaruhan berat: jualan BYD 2025 4.6 juta unit, untuk 2030 capai 10 juta unit, bermakna lima tahun depan setiap tahun perlu kekalkan kira-kira 17% kadar pertambahan komposit; untuk mengejar tahap Toyota, perlu purata setiap tahun kira-kira 20%. Membandingkan BYD lima tahun lepas dari 730,000 unit ke 4.6 juta unit, kadar pertambahan komposit melebihi 60% lintasan, kadar pertambahan ini bukan hal mustahil, tetapi kesulitan sama tidak boleh dihindari. Wang Chuanfu sendiri juga mengakui, jualan peningkatan kunci sekatan semasa adalah kapasiti Bateri Bilah Gen 2, pelepasan kapasiti lebih besar perlu 2027 tahun akan benar-benar datang.

Ulasan Automotif:
Tentu, matlamat 10 juta unit bukan perkara yang pasti. Kekuatan sistem global Toyota, serangan balik pengelektrokan Jepun dan Jerman, penentu tarif pelbagai negara berulang, bateri dan cip rantaian bekalan peningkatan, semua pemboleh ubah.
Tetapi kembali pada pesanan 1,260 unit di awal: yang paling patut diingat, bukan angka itu sendiri, tetapi ia membuktikan satu perkara. Di tempat paling sukar diterima pengeluar kenderaan China, BYD dengan cara "menghormati peraturan tempatan, menyelesaikan kesakitan tempatan", menang wang tunai pengguna biasa.

The US trade restrictions on Chinese tires are escalating from "sniping" to "global sweep".
On September 14, the United Steelworkers (USW) wrote to the Office of the United States Trade Representative (USTR), formally requesting a global safeguard investigation on all categories of imported tires under Section 201 of the Trade Act of 1974. Unlike previous anti-dumping and countervailing duty cases or special safeguards targeting individual countries, this investigation covers passenger tires, truck and bus tires, off-road tires, and aircraft tires, regardless of origin—tire factories established by Chinese enterprises overseas are explicitly included in the scope of the crackdown for the first time.

Overseas Factory Building Route Named
USW explicitly named them in the letter: Since 2013, Chinese enterprises have built 17 new tire factories in 7 countries including Cambodia, Indonesia, Malaysia, Morocco, Serbia, Thailand, and Vietnam, leading to a long-term surge in US tire imports between 2021 and 2025. The highest increase in tires exported to the US from some transit countries reached 429%.
This is the core strategy for Chinese tire enterprises going overseas over the past decade: "building factories overseas, bypassing barriers." The potency of Section 201 lies in its low threshold; there is no need to prove unfair trade practices, only that import growth is a substantial cause of industry injury to initiate it. Once implemented, it will be a global safeguard measure, and Chinese-funded overseas bases and local exports will be "swept up in one net".

Excuse is "Industry Crisis", Core is Trade Protection
Data listed by USW shows US domestic tire production has declined by about 40% since 2000, and factory closures in the past two years have led to over 6,000 union members losing their jobs. However, it is worth noting that the US tire market itself suffers from weak demand; the US Tire Manufacturers Association predicts shipments will drop 1.8% year-on-year in 2026, while import volume in the first seven months of this year has already declined by 3.9% year-on-year.
History will not forget that the 2009 tire special safeguard case and the 2014 passenger car tire "anti-dumping and countervailing" cases were all initiated by USW. This time is merely a repeat of the same script.

Shadow of Triple Barriers Emerges
If this Section 201 investigation is filed, the US will form a triple trade barrier architecture of "Section 232 Tariffs + Section 301 Tariffs + Section 201 Safeguard Measures". Coupled with new regulations such as the US Customs strengthening Importer of Record (IOR) verification and deep origin tracing effective September 18, compliance and cost pressures for exports to the US will rise comprehensively.
Of course, currently it is only a union application, still requiring USTR evaluation, ITC industry injury investigation, and presidential ruling, with uncertainties existing. But the signal is clear: the era of regarding "changing origin" as an all-purpose risk avoidance solution is coming to an end. For Chinese tire enterprises deeply globalized, only technical upgrades and deep localization are the long-term strategies to navigate trade barriers. Whether the USTR files the case in the next 30 days is worth the close attention of the entire industry.

Dalam pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda CR-V dan Chery Tiggo 9 ketika memilih kereta. Kedua-dua kereta ini agak hampir dari segi harga dan penempatan, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda CR-V di Malaysia adalah RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 versi, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 9 di Malaysia adalah RM 166,800 - 179,800, terdapat 1 versi, termasuk 2026 2.0T Standard (RM 179,750) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Chery Tiggo 9 adalah RM 11,400 lebih murah daripada Honda CR-V. Jujur mengatakan, pada segmen harga ini, beza ribuan ringgit sebenarnya tidak besar, yang penting adalah nilai keseluruhan dan kos penggunaan jangka panjang.

Gred keselamatan Honda CR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Gred keselamatan Chery Tiggo 9 adalah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi pelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta telah mendapat gred yang baik. Namun Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) pada Honda CR-V dan Basic pada Chery Tiggo 9 mempunyai beberapa perbezaan dari segi fungsi. Jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Panjang badan Honda CR-V 4500 mm, ruang bagasi 450 L.
Panjang badan Chery Tiggo 9 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Dari segi ruang, badan Honda CR-V 100 mm lebih panjang daripada Chery Tiggo 9, ruang duduk di dalam akan sedikit lebih lega, terutamanya ruang lutut kerusi belakang. Jika anda sering membawa keluarga atau perlu meletakkan kereta bayi, badan yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda CR-V jaminan 5 tahun/kilometer tidak terhad, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Chery Tiggo 9 jaminan 3 tahun/100,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Honda CR-V dan Chery Tiggo 9 adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga semula, bolehutamakan yang mempunyai nama lebih baik; jika anda lebih mengutamakan nilai dan pelengkapan, maka pilih yang mempunyai konfigurasi lebih kaya. Akhir sekali, disyorkan untuk uji kedua-dua, pengalaman peribadi adalah yang paling penting.
Secara keseluruhan, Honda CR-V dan Chery Tiggo 9 adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, kuncinya bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan untuk membuat kajian, bandingkan harga banyak dealer kereta, kemudian uji untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian tidak akan salah.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli yang membandingkan Honda CR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV ketika memilih kereta.
Harga OTR Honda CR-V di Malaysia adalah RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 7 PHEV di Malaysia adalah RM 129,750 - 129,750, terdapat 2 varian, termasuk 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), Kaedah pengecasan apa yang disokong oleh Tiggo 7 PHEV? Bolehkah ia dicas menggunakan socket kuasa rumah (RM 117,478) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Chery Tiggo 7 PHEV lebih murah RM 48,450 berbanding Honda CR-V. Jujur dikatakan, dalam julat harga ini, perbezaan beberapa ribu ringgit sebenarnya tidak besar, yang penting adalah nilai keseluruhan dan kos penggunaan jangka panjang.

Penilaian keselamatan Honda CR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penilaian keselamatan Chery Tiggo 7 PHEV ialah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi peralatan keselamatan, kedua-dua kereta telah mendapat penilaian yang baik. Walau bagaimanapun, Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) pada Honda CR-V dan Basic pada Chery Tiggo 7 PHEV mempunyai perbezaan dari segi fungsi, jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, anda boleh membandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Panjang kenderaan Honda CR-V ialah 4500 mm, ruang bagasi 450 L.
Panjang kenderaan Chery Tiggo 7 PHEV ialah 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Dari segi ruang, badan Honda CR-V 100 mm lebih panjang daripada Chery Tiggo 7 PHEV, ruang dalam kenderaan sedikit lebih lapang, terutamanya ruang kaki barisan belakang. Jika anda sering membawa keluarga atau perlu meletakkan kerusi bayi, badan yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda CR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV merupakan pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan nama merek dan harga semula jadi, boleh pertimbangkan dahulu yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mengutamakan nilai dan peralatan, pilih yang mempunyai konfigurasi lebih lengkap. Akhir sekali, disyorkan untuk memandu uji kedua-dua model, pengalaman langsung adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Honda CR-V dan Chery Tiggo 7 PHEV merupakan model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, kuncinya adalah keperluan dan bajet peribadi anda. Kami menasihatkan anda menyiapkan kerja-kerja terlebih dahulu, bandingkan beberapa sebut harga dari agensi kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk menyiapkan kerja-kerja tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, banyak pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda CR-V dan Chery Tiggo 8 Pro. Kedua-dua kereta ini dalam harga dan penempatan agak hampir, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, bantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda CR-V di Malaysia adalah RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 8 Pro di Malaysia adalah RM 159,750 - 159,750, terdapat 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Chery Tiggo 8 Pro lebih murah RM 18,450 berbanding Honda CR-V. Jujur berkata, pada julat harga ini, perbezaan ribuan sebenarnya tidak besar, kuncinya adalah melihat nilai keseluruhan dan kos penggunaan jangka panjang.

Honda CR-V dilengkapi enjin 2.0L 4-cyl, kuasa 170 hp. Konsumsi bahan api rasmi 8.0 L/100km.
Chery Tiggo 8 Pro dilengkapi enjin 2.0L 4-cyl, kuasa 170 hp. Konsumsi bahan api rasmi 8.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem kuasa yang sama, perasaan memandu sehari-hari secara asas tiada perbezaan. Dari segi konsumsi bahan api juga hampir sama, tiada keperluan untuk terlalu bimbang tentang perkara ini.

Honda CR-V menggunakan kaedah penggerak FWD.
Chery Tiggo 8 Pro menggunakan kaedah penggerak FWD.
Kaedah penggerak kedua-dua kereta sama, semuanya FWD, perasaan memandu sehari-hari tidak akan berbeza banyak.

Honda CR-V waranti 5 tahun/tanpa had kilometer, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Chery Tiggo 8 Pro waranti 3 tahun/100,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Honda CR-V dan Chery Tiggo 8 Pro adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih menghargai reputasi jenama dan nilai semula, boleh utamakan model yang lebih baik reputasinya; jika anda lebih mementingkan nilai dan pelengkapan, maka pilih model dengan pelengkapan lebih banyak. Akhir sekali cadangan kedua-dua model mesti dipandu untuk ujian, pengalaman langsung adalah yang paling penting.
Secara umumnya, Honda CR-V dan Chery Tiggo 8 Pro adalah model yang agak baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kuncinya adalah melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Kami cadangkan anda buat kajian, bandingkan beberapa tawaran harga dari kedai kereta, kemudian buat ujian jalan untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah urusan besar, meluangkan masa membuat kajian pasti tidak akan salah.

【第一商用车网 原创】
当前,商用车行业正经历深刻变革。新能源化浪潮不仅在国内市场重塑竞争格局,也将海外战场推至所有车企的战略核心——从欧洲的碳排放法规到东南亚的能源转型诉求,全球市场对电动重卡的需求正在从零星试探走向规模化萌芽。然而,面对不同国家和地区的政策门槛、基建差异与用户习惯,如何出海、何时规模化出海、以怎样的产品和生态出海,已经成为摆在每一家中国商用车企业面前的必答题。
近日,DeepWay深向国际公司总经理赵敏彧接受第一商用车网专访,就中国新势力重卡企业如何在国际市场出牌,以及为何将2026年定义为品牌“出海元年”等市场核心关切,给出了系统回应。
DeepWay深向亮相汉诺威车展
内外因共振 2026年是“出海元年”
“2024-2025年更多的是市场探索、验证,2026年才是DeepWay深向真正的出海元年。”采访伊始,赵敏彧便给出了一个明确的论断,这不是临时起意的口号,而是DeepWay深向多年海外深耕后必然迈出的关键一步。
站在DeepWay深向的角度,赵敏彧坦言,早在2024年,公司便已开始向海外进行小批量产品试点输出,2025年则重点进行全球市场的“摸底”与产品调研。加上经过国内这个全球竞争最激烈、应用场景最丰富的电动重卡市场的锤炼,DeepWay深向完成了从技术、产品到供应链的全面验证。赵敏彧强调,2026年的战略升级,核心在于DeepWay深向已经具备了“读懂不同区域需求,基于统一技术底座做本地化产品定义”的完整能力。这不是简单地将国内成熟车型复制出海,而是公司面向全球市场进行深度定制化开发。
DeepWay深向国际公司总经理赵敏彧
近年来,新能源重卡的外部市场环境在急剧变化。受地缘政治等因素影响,全球油价波动剧烈,物流成本不确定性上升,这使得许多国家开始从能源安全的高度审视运输工具的转型。赵敏彧观察到,今年以来,海外对电动重卡的真实需求出现了“非常大幅的上升”。如果说此前海外客户对电动重卡更多是试探和观望,那么现在在一些区域,基于TCO(全生命周期成本)核算和能源独立的需求,规模化应用的萌芽已经出现。
DeepWay深向今年超3.1亿美元的Pre-IPO轮融资中,三大海外资本同时入局,为其加速出海提供了多维度的助推。在赵敏彧看来,这些顶级投资机构带来的不仅是资金,更是本地化的产业生态资源——从融资租赁、保险到物流运营乃至属地化生产资源,这些都为DeepWay深向扎根当地市场提供了“入场券”。至此,从属地化产品定义能力、外部市场的需求爆发,到本地化生态均已就绪,三股力量交汇,促使DeepWay深向将2026年正式定义为“出海元年”。

不搞“一款车闯天下” 基于统一技术底座的深度定制
面对各个国家截然不同的法规、气候、工况和用户习惯,中国新能源重卡如何打破“水土不服”的魔咒?赵敏彧给出的答案是:坚持不做“一款产品打天下”,DeepWay深向将基于正向研发的统一技术底座,进行深度的属地化定制。
这恰恰是DeepWay深向的核心优势所在。作为一家专注正向研发的新能源重卡科技企业,DeepWay深向的车型并非“油改电”,其整车架构、核心零部件和底层算法均为从0到1的原生电动化设计,大幅提升了安全性、经济性,并且使智驾功能响应更快、控制更精准。软硬件一体化体系使得其内部研发团队和高度可控的供应链能够对海外市场的定制化需求做出快速反应,而无需过度依赖外部供应商。

“我们在海外搭建的不是纯销售团队,而是销售+产品一体化团队。”赵敏彧介绍道。这套模式的核心逻辑在于,不是拿着国内定型好的整车去要求海外客户适应,而是下沉到当地真实的物流场景中,反向进行产品定义。
比如,针对西非市场高温多雨、沿海区域盐雾腐蚀严重的使用工况,DeepWay深向专门强化了空调制冷能力,将底盘耐盐雾防腐性能提升至480小时盐雾试验标准,并采用双层喷涂工艺强化防腐性能。同时,针对当地复杂的路况,电机额定功率提升了15%。在泰国、马来西亚等右舵车市场,DeepWay深向开发了适配车型并投入运营;在澳新市场,产品已通过认证并获得了冷链客户的积极反馈,在短途冷链运输中实现了极佳的经济性。

目前,DeepWay深向的全球版图已覆盖欧洲、中东、东南亚、澳新、拉美及非洲等多个区域市场。赵敏彧认为,进入欧洲这个法规高地,是为了给全球市场打个“好底子”;而在不同区域,他们都在做同一件事:依托在中国经过大规模验证的产品底座,做好本地化适配,找到匹配的场景,给客户算清经济账,创造真实价值。
不做“掠夺者” 价值输出与生态共建
在谈及DeepWay深向的海外市场版图时,赵敏彧将其划分为不同的战略层级:欧洲是长期战略核心,旨在对标全球最高标准,建立话语权;澳洲和中东是价值验证与模式创新的市场,尝试超大电量车型、超充干线等新玩法;东南亚则被视作“类中国市场”,虽然价格竞争激烈,但通过深耕场景、做好定制化,依然能凭借技术和供应链优势实现突破。

但更重要的是,DeepWay深向的国际化被赋予了一层超越商业的行业期许。 赵敏彧在专访中反复强调,“中国企业应该做价值输出,而不只是产品输出”。他呼吁行业效仿当年日韩车企出海时的“抱团”策略,避免将国内激烈的“内卷式”价格战带到海外。
“在海外,我们真正的竞争对手不是中国友商,而是燃油车。”赵敏彧一针见血地指出。中国电动重卡当前的最大使命,是通过有竞争力的产品和成熟的技术,去证明电车的TCO优势,去争夺传统燃油车的市场份额,共同把海外电动重卡市场的蛋糕做大,这也是DeepWay深向出海的目标之一。

结语
“与全球产业生态共生”——这是DeepWay深向在此次专访中传递出的核心理念。对其而言,国际化道路不仅是其在中国市场站稳脚跟后的自然外溢,更是一场从产品输出向技术、产业、标准全方位输出的产业升级。通过“中国验证、全球定制、本土共生”的战略,DeepWay深向试图在海外市场扮演一个赋能者,而非“掠夺者”。通过扶持当地产业生态,融入当地供应链,让中国先进的电动化供应链能力成为全球能源动荡格局下的一股稳定力量。这或许才是中国商用车企业从“走出去”到“走进去”的最佳路径探索。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda CR-V 同 Chery Tiggo 8 Pro 來做比較。呢兩款車喺價碼同定位上都唔錯接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省下做功課嘅時間。
Honda CR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 178,200 - 195,900,一齊有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS(RM 195,900)、2026 1.5T 4WD V(RM 181,900)、2026 e:HEV 2.0L 2WD E(RM 178,200) 等。
Chery Tiggo 8 Pro 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 159,750 - 159,750,一齊有 2 個版本,包括 1.6L Turbo Standard(RM 130,000)、1.6L Turbo Premium(RM 145,000) 等。
從價錢來看,Chery Tiggo 8 Pro 嘅起步價比 Honda CR-V 便宜咗 RM 18,450。老實講,喺呢個價碼段,幾千塊嘅差距其實唔算大,關鍵仲係睇整體嘅性價比同長期使用成本。

Honda CR-V 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
Chery Tiggo 8 Pro 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
兩款車用嘅係同一套動力系統,日常開起身嘅感覺基本冇分別。油耗方面也差唔多,唔使太糾結呢一點。

Honda CR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
Chery Tiggo 8 Pro 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 Honda CR-V 嘅 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) 同 Chery Tiggo 8 Pro 嘅 Basic 喺功能上有啲差異,如果你比較睇重主動安全嘅話,可以仔細比較下兩者嘅功能列表。

Honda CR-V 採用 FWD 驅動方式。
Chery Tiggo 8 Pro 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大區別。
總嘅嚟講,Honda CR-V 同 Chery Tiggo 8 Pro 都係馬來西亞市場好好嘅車型。揀邊一輛,關鍵都要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花點時間做功課絕對唔會錯。

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda CR-V and Chery Tiggo 8 Pro when choosing a car.
The OTR price of Honda CR-V in Malaysia is RM 178,200 - 195,900, with a total of 4 variants, including 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200), etc.
The OTR price of Chery Tiggo 8 Pro in Malaysia is RM 159,750 - 159,750, with a total of 2 variants, including 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000), etc.
From a price perspective, the starting price of Chery Tiggo 8 Pro is RM 18,450 cheaper than Honda CR-V. Honestly, in this price range, a difference of a few thousand is not actually significant; the key is to look at overall cost-performance ratio and long-term usage costs.

Honda CR-V adopts FWD drive mode.
Chery Tiggo 8 Pro adopts FWD drive mode.
The drive modes of both cars are the same, both are FWD, so there won't be much difference in daily driving experience.

Honda CR-V warranty 5 years/unlimited mileage, service interval every 10,000km or 6 months.
Chery Tiggo 8 Pro warranty 3 years/100,000km, service interval every 10,000km or 6 months.

Honda CR-V and Chery Tiggo 8 Pro are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale price more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance and features, then choose the one with more configurations. Finally, it is recommended to test drive both, personal experience is the most important.
Overall, Honda CR-V and Chery Tiggo 8 Pro are both very good car models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your homework, compare quotes from several car dealers, and then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, taking time to do research will definitely not be wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers often compare Honda CR-V and Chery Tiggo 8 when choosing a car. The price and positioning of these two cars are quite close, so today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of Honda CR-V in Malaysia is RM 178,200 - 195,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200), etc.
The OTR price of Chery Tiggo 8 in Malaysia is RM 129,750 - 129,750, with a total of 1 version, including 2026 1.6T Standard (RM 129,750), etc.
In terms of price, the starting price of Chery Tiggo 8 is RM 48,450 cheaper than Honda CR-V. Honestly, at this price point, the difference of a few thousand is not really significant; the key is to look at the overall value for money and long-term usage costs.

The safety rating of Honda CR-V is 5★ (ASEAN NCAP), and active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
The safety rating of Chery Tiggo 8 is TBD, and active safety systems include Basic.
Regarding safety features, both cars have achieved good ratings. However, there are some functional differences between Honda CR-V's Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) and Chery Tiggo 8's Basic. If you value active safety more, you can compare their feature lists carefully.

Honda CR-V adopts FWD drive mode.
Chery Tiggo 8 adopts FWD drive mode.
The drive modes of both cars are the same, both are FWD, so there will not be much difference in daily driving experience.

Honda CR-V and Chery Tiggo 8 are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with a better reputation; if you care more about value for money and features, then choose the one with richer specifications. In the end, it is still recommended to test drive both, experiencing it personally is the most important.

Overall, Honda CR-V and Chery Tiggo 8 are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends on your personal needs and budget. We suggest everyone do their research, compare quotes from several dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter; spending some time doing research will definitely not be wrong.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare the Honda CR-V and Chery Tiggo 7 Pro when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today we will conduct a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of the Honda CR-V in Malaysia is RM 178,200 - 195,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200), etc.
The OTR price of the Chery Tiggo 7 Pro in Malaysia is RM 123,750 - 123,750, with a total of 2 versions, including 1.6L Turbo Standard (RM 125,000), 1.6L Turbo Premium (RM 140,000), etc.
From a price perspective, the Chery Tiggo 7 Pro's starting price is RM 54,450 cheaper than the Honda CR-V. Honestly, in this price range, the difference of a few thousand is not actually that big; the key is to look at overall value for money and long-term running costs.

The Honda CR-V's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
The Chery Tiggo 7 Pro's safety rating is TBD, active safety systems include Basic.
Regarding safety features, both cars have received good ratings. However, the Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) of the Honda CR-V and the Basic of the Chery Tiggo 7 Pro have some differences in functionality. If you value active safety more, you can carefully compare the feature lists of both.

The Honda CR-V body length is 4500 mm, trunk 450 L.
The Chery Tiggo 7 Pro body length is 4400 mm, trunk 400 L.
Regarding space, the Honda CR-V's body is 100 mm longer than the Chery Tiggo 7 Pro, and the interior seating space will be slightly more spacious, especially the rear legroom. If you often carry family members or need to fit a stroller, a larger body is indeed more practical.

Honda CR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Chery Tiggo 7 Pro warranty 3 years/100,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Overall, the Honda CR-V and Chery Tiggo 7 Pro are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose ultimately depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several car dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending some time doing homework is never wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare the Honda CR-V and Mazda CX-80 when choosing a car. Both vehicles are quite close in price and positioning. Today, we will do a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of Honda CR-V in Malaysia is RM 178,200 - 195,900, with a total of 4 variants, including 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200), etc.
The OTR price of Mazda CX-80 in Malaysia is RM 296,610 - 296,610, with a total of 1 variant, including 2025 2.5L 65km High Plus (RM 296,610), etc.
Looking at the price, the starting price of the Honda CR-V is indeed RM 118,410 cheaper than the Mazda CX-80. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. But also note, the few thousand cheaper might have compromises in features, it depends on your specific needs.

Honda CR-V comes with a 2.0L 4-cyl, horsepower 170 hp. Official fuel consumption 8.0 L/100km.
Mazda CX-80 comes with a 2.0L Turbo, horsepower 220 hp. Official fuel consumption 9.5 L/100km.
In terms of power, the Mazda CX-80's 2.0L Turbo has 50 more horsepower than the Honda CR-V's 2.0L 4-cyl. However, for daily city driving, the power of both cars is sufficient, you won't feel it's underpowered.

The safety rating of Honda CR-V is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
The safety rating of Mazda CX-80 is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Brand ADAS.
Both cars have the same safety rating. In this class, safety features are considered quite comprehensive. New cars nowadays have good safety, no need to worry too much about this.

Honda CR-V body length 4500 mm, trunk 450 L.
Mazda CX-80 body length 4500 mm, trunk 450 L.
The dimensions of both cars are almost the same, interior space difference is not significant. For cars in this class, daily use is more than sufficient.

Both Honda CR-V and Mazda CX-80 are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and features, choose the one with richer configurations. Finally, it is recommended to test drive both, the real experience is the most important.

Overall, both Honda CR-V and Mazda CX-80 are very good models in the Malaysian market. Which one to choose mainly depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several dealers, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending time on research will never be wrong.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda CR-V dan Chery Tiggo 8 apabila memilih kereta. Kedua-dua model ini agak serupa dari segi harga dan penempatan, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda CR-V di Malaysia ialah RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 8 di Malaysia ialah RM 129,750 - 129,750, terdapat 1 varian, termasuk 2026 1.6T Standard (RM 129,750) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Chery Tiggo 8 lebih murah RM 48,450 berbanding Honda CR-V. Jujur, pada segmen harga ini, jurang beberapa ribu tidak terlalu besar, yang penting adalah nilai keseluruhan dan kos penggunaan jangka panjang.

Gred keselamatan Honda CR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Gred keselamatan Chery Tiggo 8 ialah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Asas.
Dari segi peralatan keselamatan, kedua-dua kereta telah mendapat gred yang baik. Walau bagaimanapun, Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) Honda CR-V dan Asas Chery Tiggo 8 mempunyai beberapa perbezaan dari segi fungsi. Jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, anda boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya.

Honda CR-V menggunakan cara pemacu FWD.
Chery Tiggo 8 menggunakan cara pemacu FWD.
Kedua-dua kereta menggunakan cara pemacu yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan terlalu berbeza.

Honda CR-V dan Chery Tiggo 8 adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan nilai semula, sila prioritaskan yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih prihatin dengan nilai dan peralatan, pilih yang mempunyai lebih banyak konfigurasi. Akhir sekali, disyorkan untuk memandu uji kedua-duanya, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Honda CR-V dan Chery Tiggo 8 adalah model yang cukup bagus dalam pasaran Malaysia. Memilih mana satu, yang penting adalah keperluan peribadi dan bajet anda. Kami sarankan anda melakukan kajian, bandingkan beberapa harga kedai kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian tidak akan salah.

Di pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda CR-V dan Chery Tiggo 7 Pro. Kedua-dua kereta ini agak dekat dari segi harga dan penjenamaan, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda CR-V di Malaysia adalah RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 7 Pro di Malaysia adalah RM 123,750 - 123,750, terdapat 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 125,000), 1.6L Turbo Premium (RM 140,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Chery Tiggo 7 Pro lebih murah RM 54,450 berbanding Honda CR-V. Secara jujur, pada julat harga ini, jurang beberapa ribu sebenarnya tidak besar, yang penting adalah nilai keseluruhan dan kos penggunaan jangka panjang.

Penarafan keselamatan Honda CR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penarafan keselamatan Chery Tiggo 7 Pro adalah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi peralatan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penarafan yang baik. Walau bagaimanapun, Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) Honda CR-V dan Basic Chery Tiggo 7 Pro mempunyai perbezaan dari segi fungsi, jika anda lebih mementingkan keselamatan aktif, boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Honda CR-V menggunakan cara pemacu FWD.
Chery Tiggo 7 Pro menggunakan cara pemacu FWD.
Cara pemacu kedua-dua kereta adalah sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza banyak.

Honda CR-V dan Chery Tiggo 7 Pro adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk penggunaan keluarga, pengangkutan harian. Jika anda lebih mengutamakan nama jenama dan nilai jual semula, boleh pertimbangkan terlebih dahulu yang mempunyai nama jenama lebih baik; jika anda lebih memberi perhatian kepada nilai dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih lengkap. Pada akhirnya, disyorkan untuk kedua-dua model uji pemanduan, pengalaman peribadi adalah yang paling penting.
Secara keseluruhan, Honda CR-V dan Chery Tiggo 7 Pro adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, penting melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan melakukan kajian yang baik, bandingkan banyak peniaga kereta, kemudian buat ujian pemanduan untuk keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, mengambil sedikit masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

Di pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda CR-V dan Mazda CX-80 apabila memilih kereta. Kedua-dua kereta ini agak hampir dalam harga dan posisinya, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa untuk membuat kajian.
Honda CR-V di Malaysia mempunyai harga OTR RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 versi, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Mazda CX-80 di Malaysia mempunyai harga OTR RM 296,610 - 296,610, terdapat 1 versi, termasuk 2025 2.5L 65km High Plus (RM 296,610) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda CR-V memang lebih murah RM 118,410 berbanding Mazda CX-80. Jika bajet anda terhad, versi asas Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun, perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah, mungkin ada kompromi pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Honda CR-V menggunakan sistem penggerak FWD.
Mazda CX-80 menggunakan sistem penggerak FWD.
Kedua-dua kereta mempunyai sistem penggerak yang sama, iaitu FWD, tiada perbezaan besar dalam pengalaman memandu harian.

Honda CR-V mempunyai jaminan 5 tahun/mileaj tak terhad, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Mazda CX-80 mempunyai jaminan 5 tahun/150,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Honda CR-V dan Mazda CX-80 adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih menghargai reputasi jenama dan harga kereta terpakai, boleh pertimbangkan terlebih dahulu yang mempunyai reputasi lebih baik; jika anda lebih mementingkan nilai harga dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih lengkap. Pada akhirnya, disarankan untuk kedua-dua model dicuba, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhannya, Honda CR-V dan Mazda CX-80 adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana-mana, kuncinya adalah keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan untuk membuat kajian, bandingkan tawaran harga daripada beberapa dealer, kemudian uji pusing sebelum membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, menghabiskan sedikit masa untuk kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda CR-V dan Mazda CX-80. Kedua-dua kereta ini hampir sama dari segi harga dan penempatan, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat penyelidikan.
Harga OTR Honda CR-V di Malaysia ialah RM 178,200 - 195,900, terdapat 4 versi, termasuk 2026 e:HEV 2.0L 2WD RS (RM 195,900), 2026 1.5T 4WD V (RM 181,900), 2026 e:HEV 2.0L 2WD E (RM 178,200) dan lain-lain.
Harga OTR Mazda CX-80 di Malaysia ialah RM 296,610 - 296,610, terdapat 1 versi, termasuk 2025 2.5L 65km High Plus (RM 296,610) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda CR-V memang RM 118,410 lebih murah daripada Mazda CX-80. Jika bajet anda terhad, versi asas Honda sudah cukup memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingatkan, ribuan ringgit yang lebih murah itu mungkin ada kompromi dari segi ciri, bergantung pada keperluan anda.

Honda CR-V dilengkapi enjin 2.0L 4 silinder, kuasa 170 hp. Konsumsi minyak rasmi 8.0 L/100km.
Mazda CX-80 dilengkapi enjin 2.0L Turbo, kuasa 220 hp. Konsumsi minyak rasmi 9.5 L/100km.
Dari segi kuasa, enjin 2.0L Turbo Mazda CX-80 mempunyai 50 kuasa kuda lebih daripada enjin 2.0L 4 silinder Honda CR-V. Namun semasa memandu di bandar, kedua-dua kereta ini cukup kuasa, tidak akan rasa kurang tenaga.

Honda CR-V panjang badan 4500 mm, bagasi 450 L.
Mazda CX-80 panjang badan 4500 mm, bagasi 450 L.
Dimensi kedua-dua kereta hampir sama, beza ruang dalam kereta tidak ketara. Kereta kelas ini, penggunaan harian sudah cukup.

Honda CR-V menggunakan sistem pemacu FWD.
Mazda CX-80 menggunakan sistem pemacu FWD.
Sistem pemacu kedua-dua kereta sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan berbeza banyak.

Secara keseluruhannya, Honda CR-V dan Mazda CX-80 adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, penting untuk lihat keperluan dan bajet peribadi anda. Cadangan buat kajian, bandingkan beberapa kedai kereta, kemudian uji pemanduan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian tidak akan salah.
