喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 本田 HR-V 同 斯巴鲁 Forester 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省咗做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,總共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
斯巴鲁 Forester 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 174,000 - 197,000,總共有 3 個版本,包括 2024 2.0L S EyeSight GT Edition(RM 189,538)、2024 2.0L S EyeSight(RM 177,538)、2024 2.0L L EyeSight(RM 167,538) 等。
從價錢嚟睇,本田 HR-V 嘅起步價確實比 斯巴鲁 Forester 平咗 RM 58,100。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,便宜嗰啲幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要睇你嘅需求。

本田 HR-V 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
斯巴鲁 Forester 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,斯巴鲁 Forester 嘅 2.0L 4-cyl 比 本田 HR-V 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區行,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

本田 HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
斯巴鲁 Forester 嘅安全評級係 5★ (Euro NCAP),主動安全系統包括 EyeSight。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 本田 HR-V 嘅 本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) 同 斯巴鲁 Forester 嘅 EyeSight 喺功能上有些分別,如果你比較看重主動安全嘅話,可以仔細對比一下兩者嘅功能列表。

本田 HR-V 採用 FWD 驅動方式。
斯巴鲁 Forester 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

總嘅嚟講,本田 HR-V 同 斯巴鲁 Forester 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一個,關鍵都係要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對無錯。

【CNMO科技消息】近日,“电车出海”整理的数据显示,小鹏登顶海外5国中国新势力纯电品牌销冠。据CNMO科技了解,小鹏汽车2026年第二季度海外销量首次突破2万台,同比增长81%;今年上半年,其海外业务收入达82.3亿元,同比增长62.2%,在集团总营收中的占比突破25%。
从具体市场看,小鹏已在法国、挪威、以色列、丹麦、葡萄牙五国登顶中国新势力纯电品牌销量第一。其中,二季度法国销量为2138辆、挪威为1791辆、以色列为1733辆、丹麦为1625辆、葡萄牙为617辆。截至8月底,小鹏全球化版图已覆盖79个国家和地区,海外门店超过500家,全球充电桩突破300万桩。
车型层面同样多点开花。小鹏G6在法国、以色列、丹麦、德国等7国纯电中型SUV市场中位列中国品牌销量第一,其中法国1-7月销量达3333辆;G9则在挪威、丹麦、葡萄牙、以色列4国的中大型纯电SUV市场登顶全品牌第一,甚至击败了沃尔沃、奥迪等传统豪华品牌;X9在泰国、印尼、马来西亚等东南亚高端纯电MPV市场同样拔得头筹。
面向未来,小鹏的海外攻势仍在提速。7月,MONA L03于德国慕尼黑面向全球发布,预计四季度启动海外交付,有望带动集团海外季度销量突破4万台。2027年,小鹏集团还计划在海外推出多款增程车型。

In the Malaysian SUV market, many buyers compare the Honda HR-V and Kia Sportage when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning, so today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of the Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 variants, including the 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The OTR price of the Kia Sportage in Malaysia is RM 129,639 - 179,320, with a total of 4 variants, including the 2025 1.6T DCT 4WD High (RM 179,320), 2025 1.6T DCT 2WD High (RM 159,320), 2025 2.0L AT 2WD High (RM 139,639), etc.
In terms of price, the starting price of the Honda HR-V is indeed RM 13,739 cheaper than the Kia Sportage. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, be aware that the lower price of a few thousand ringgit may involve compromises in features, depending on your specific needs.

The Honda HR-V is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
The Kia Sportage is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain, so the driving feel is basically the same in daily use. Fuel consumption is also similar, so there is no need to worry too much about this point.

Honda HR-V body length 4500 mm, trunk 450 L.
Kia Sportage body length 4400 mm, trunk 400 L.
In terms of space, the Honda HR-V body is 100 mm longer than the Kia Sportage, so the interior passenger space is slightly more spacious, especially the rear legroom. If you often carry family members or need to put in a stroller, a slightly larger body is indeed more practical.

Honda HR-V uses FWD drive system.
Kia Sportage uses FWD drive system.
Both cars have the same drive system, both are FWD, so there will be no big difference in daily driving feel.

Honda HR-V warranty 5 years/ unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Kia Sportage warranty 5 years/300,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

All in all, the Honda HR-V and Kia Sportage are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several car dealerships, and then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, taking some time to do research is never wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Honda HR-V and Hyundai Santa Fe when choosing a car. Both cars are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price for Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The OTR price for Hyundai Santa Fe in Malaysia is RM 225,000 - 270,000, with a total of 3 versions, including 2025 2.5T DCT 4WD Calligraphy 6 Seats (RM 270,000), 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige 7 Seats (RM 245,000), 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prime 7 Seats (RM 225,000), etc.
From a pricing perspective, the starting price of Honda HR-V is indeed RM 109,100 cheaper than Hyundai Santa Fe. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, be aware that the few thousand dollars cheaper might involve trade-offs in features, depending on your specific requirements.

Honda HR-V's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), with active safety systems including Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Hyundai Santa Fe's safety rating is TBD, with active safety systems including Basic.
In terms of safety features, both cars have received good ratings. However, there are some differences in functionality between Honda HR-V's Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) and Hyundai Santa Fe's Basic. If you value active safety, you can carefully compare the feature lists of both.

Honda HR-V adopts FWD drive system.
Hyundai Santa Fe adopts FWD drive system.
Both cars have the same drive system, both are FWD, and there won't be a big difference in daily driving experience.

Honda HR-V warranty is 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Hyundai Santa Fe warranty is 5 years/300,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Honda HR-V and Hyundai Santa Fe are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance and features, choose the one with richer configurations. Ultimately, it is recommended to test drive both models; personal experience is the most important.

Overall, both Honda HR-V and Hyundai Santa Fe are very good models in the Malaysian market. Choosing which one depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from multiple dealerships, and then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter; spending time on research will definitely not be wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Honda HR-V and Hyundai Tucson when choosing a car. Both cars are quite close in price and positioning, so today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The Honda HR-V OTR price in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The Hyundai Tucson OTR price in Malaysia is RM 143,888 - 197,888, with a total of 5 versions, including 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige (RM 197,888), 2025 1.6T DCT 4WD Prestige (RM 186,888), 2025 1.6T DCT 2WD Prime (RM 164,888), etc.
In terms of price, the Honda HR-V's starting price is indeed RM 27,988 cheaper than the Hyundai Tucson. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, also note that the savings of a few thousand might involve trade-offs in features, depending on your specific needs.

The Honda HR-V is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
The Hyundai Tucson is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain, the driving feel is basically no difference in daily use. Fuel consumption is also similar, no need to worry too much about this.

Honda HR-V body length 4500 mm, trunk 450 L.
Hyundai Tucson body length 4400 mm, trunk 400 L.
In terms of space, the Honda HR-V body is 100 mm longer than the Hyundai Tucson, the in-car seating space will be slightly more spacious, especially the rear seat legroom. If you often carry family or need to fit a stroller, the larger body is indeed more practical.

Both Honda HR-V and Hyundai Tucson are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use, daily commuting. If you value brand reputation and second-hand price more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance and equipment, then choose the one with richer configuration. Ultimately, it is recommended to test drive both, experiencing it yourself is the most important.

Overall, Honda HR-V and Hyundai Tucson are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We suggest doing your homework, comparing quotes from multiple dealerships, then test driving to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending some time doing research will never be wrong.

近兩年,關於車企喺智能輔助駕駛方案選擇,引發咗業界大量關於「靈魂論」嘅討論——但呢個並未有阻止多數車企為咗搶佔市場先機,仍然選擇採用主流供應商嘅智駕系統同智慧座艙,嚟提高自家產品嘅競爭力。顯然,智駕體系建立要由「意識流」到「實踐派」進化,唔可能一蹴而就,畢竟呢背後動輒就係成百億級嘅研發投入。而而家,終於有一間新央企邁咗出一實嘅一步,佢就係長安汽車。
喺 9 月 4 日嘅第六屆長安科技生態大會上,長安天樞領航技術發布暨長安啟源 Q06 預售發布會正式舉辦,算係對當年「靈魂論」嘅一次閉環回應。喺後續嘅媒體溝通會上,長安汽車執行副總裁楊大勇更加係直接點明咗長安智駕自研嘅核心所在:「由一開始做長安品牌、啟源品牌開始到而家,我等嘅就係天樞領航。長安啟源車型今後會搭載、且僅搭載長安自研嘅天樞領航智能駕駛輔助系統,核心原因就兩個字:品牌。」

客觀嚟講,喺呢個幾乎每家車企都係講「端到端」嘅時代入面,真正實現全棧自研一段式端到端並量產落地嘅車企並唔多。唔過,長安係其中嘅特例。累計銷量突破 3000 萬輛、堅持咗十幾年智能化研發、超 600 億投入到智能賽道,長安堅定選擇嘅全棧自研呢條路,喺當下嘅含金量都仲算係比較高嘅。
當然,如果只係將呢條路線打上「算力比拼」「場景覆蓋」嘅標籤,其實都係將長安嘅決策睇得太簡單咗。堅定選擇咗咁一條重資產路線,拿出咗咁一款智駕水平優越、卻冇有設定高門檻嘅產品,長安自研智駕呢件事背後嘅戰略意義,值得我哋深度探討。
長安智駕自研,佢係懂「科斯邊界」嘅
即便智駕係主流車企必須面對嘅課題,但「是否自研」呢件事始終係各有各嘅理解。面對激烈嘅市場競爭,提前諗好自己嘅「科斯邊界」,或許先係呢個問題更合理嘅答案。科斯理論認為,當市場交易成本高過內部組織成本時,企業就會選擇「自己攞」而唔係「向人買」,換句話講,企業自己做幾多嘢,取決於自建同外包之間嘅成本比較。
按道理嚟講,而家嘅中國智駕市場,供應商生態已經係好成熟咗。華為、Momenta、地平線等等任何一个拎出嚟,都讓長安喺智駕方面走捷徑,長安喺呢個領域有「拿來即用」嘅條件。而將研發成本轉嫁俾供應鏈,自己專心做整車製造同品牌營銷,都係好多車企嘅選擇。

令人意外嘅係,長安並冇咁做。佢嘅選擇係咩呢?由 2009 年組建智能化研發團隊開始,長安一直喺堅持自研路線,組建咗超過 7500 人嘅智能化研發隊伍,建成咗全國唯一專注智能汽車安全技術嘅全國重點實驗室。看得出嚟,長安喺呢方面嘅投入係巨大嘅。
「為乜一定要堅持自研?如果冇自研能力,品牌好難向消費者講清楚:用戶為乜要揀我哋?我哋能點樣提供咩差异化嘅體驗?消費者購入嘅唔只係一台車,更係對品牌嘅認同,呢個都係我哋品牌新質生產力嘅重要組成部分。」楊大勇表示。

咁,為乜放住「捷徑」唔行,反而要親力親為?喺我哋嘅專訪入面,長安汽車副總裁賀剛畀出咗解釋。佢主要講咗四點:第一,只有自研先至能深度理解用戶需求,從真實數據中打磨產品;第二,只有自研先至有完整嘅系統解析能力,車輛出現異常時能從整車層面定位問題,如果只做智駕單一模塊,睇唔到整車全貌;第三,只有自研先至能實現快速迭代優化,發現問題後能迅速采集數據、訓練模型、仿真驗證;第四,只有自研先至能為安全同責任兜底,作為主機廠,必須對整車最終結果負責。

從呢幾個角度嚟睇,長安嘅決策邏輯就係好清晰咗。當智駕技術成為汽車產品嘅「核心差異化要素」時,市場交易成本將會超過內部組織成本。外採智駕方案,表面睇嚟係「捷徑」,但隱性成本好高。拋開談判成本、協調成本、迭代成本唔講,核心嘅嘢係人哋嘅,好難形成真正嘅技術壁壘。對長安呢種體量嘅車企嚟講,「借道」唔係長久之計。
除咗戰略層面嘅底層考量,自研路線嘅長期價值更體現喺技術架構嘅核心優勢上。長安汽車首席智能駕駛技術官陶吉,將天樞領航嘅「一段式端到端」拆成咗三層:一係世界模型,駕駛係動態博弈任務,要讓車真正「讀懂」其他交通參與者嘅意圖同佢博弈;二係本體模型,將車輛動力學、底盤能力納入大模型,摸清「肌肉能力嘅邊界」;三係多模態大模型,讓系統聽得明「跟上前面嗰輛灰色轎車」呢類自然語言指令,並把它精準對應到三維物理空間入面嘅具體車輛。三者最終喺雲端共享一個基礎大模型嘅骨干,這亦係天樞領航同「外採方案」最本質嘅區別。

長安選擇自研咗天樞領航,呢套系統同 SDA 天樞中央環網架構、天樞底盤、天樞座艙 2.0 形成咗深度耦合嘅系統級協同。呢種協同,係任何外採方案都無法實現嘅。楊大勇喺溝通會入面表示:「按照長安嘅規劃,無論係長安汽車定係長安啟源品牌,長安品牌車型會搭載、且僅搭載長安自研嘅天樞領航智能駕駛輔助系統。到而家為止,我哋冇打算再引入其他供應商,嚟為長安品牌提供智能駕駛輔助整體方案。核心原因就兩個字:品牌。」長安想透過呢種方式可以同消費者講清楚「為乜要揀我哋」,亦都能進一步塑造品牌辨識度,從長線上嚟講,呢步棋係提升品牌競爭力非常有遠見。

長安嘅野心唔止於自研自用,賀剛透露:「天樞領航本來一開始規劃嘅時候,就係打造全球智能化平台,希望能夠俾到所有車廠,以及所跟智能機器人類相關嘅產業,譬如說機器人、飛行汽車等等。而家我哋產品品牌以外,都有外部嘅車廠同我哋交流,近期會發布一啲戰略協議,並且喺明年就會有啲車型,喺長安系以外嘅車型上面進行搭載。」呢種意思係長安喺智駕領域嘅角色定位,正係由「甲方」向「方案商」定位延伸。
啟源 Q06 定價背後,係邊際成本曲線向下
第六屆長安科技生態大會上,啟源 Q06 開始咗預售。14.79 萬元起嘅預售價好令人意外,畢竟呢係一台全係標配激光雷達、搭載天樞領航智駕系統嘅座駕。如果叠加 800V 碳化矽高壓平台、6C 閃充、前雙叉臂後五連桿全鋁懸掛等等配置嚟睇,呢個顯係超出行業常規嘅一個定價。

而家業界內卷嚴重,想喺提升價值體驗嘅同時,打破既有嘅價格錨點並唔容易。而而家長安已經用呢款新車做到咗,為乜呢?講到底,都係佢邊際成本曲線喺向下行。外採方案嘅成本結構係「線性」嘅,睇落前期投入可以接受。但實際上,每賣一台車,車企需要向 Tier 1 支付一筆固定嘅授權費或硬件溢價。
講白咗,車企再想降本,都有供應商嘅利潤底線喺把控住。而自研方案唔一樣,自研方案嘅成本結構係「先陡後平」嘅,即係前期投入巨大,但邊際成本係一直喺下降緊。譬如長安,前期嘅研發投入係固定成本,一旦完成量產,每增加一台車嘅「智駕邊際成本」,就只剩低芯片、傳感器等硬件物料費。

自研之外,長安都有進一步降本嘅底氣。禾賽官網有提到,佢獲長安多個品牌獨家量產定點、規劃訂單超 150 萬台。呢種規模嘅集中採購,意味著,長安喺硬件端擁有更多嘅議價空間。所以話,楊大勇話「呢車必須賺錢」背後,係早就算好嘅一道題。一方面用自研攤薄固定成本,另一方面又有集采壓低硬件成本,雙輪驅動之下,長安先敢用啟源 Q06 嚟打破常規,重新標定呢一級別車型價值。而啟源品牌嘅實際銷量,亦都證明長安呢幾年策略嘅正確性。
「8 月份啟源嘅全球銷量突破 4.5 萬。Q06 出嚟之後,我信數字仲會進一步增加,而且呢個數字背後仲係我哋而家背後 Q05 保供比較艱難嘅情況下達到嘅,而家仲有幾萬個 Q05 訂單冇交,加上 Q06 個人覺得啟源嘅月均銷量大概有唔錯機會達到 6 萬台左右,今年總銷量應該係喺 40 萬輛左右。」對於長安啟源而家嘅成績同接下來嘅目標,楊大勇認為有天樞領航嘅加持後更有底氣同信心。
喺採訪中長安啟源總經哩李睿透露,昨天晚上 Q06 預售兩個鐘達到咗 1.1 萬。其中兩種大嘅配置梯度,一個係天樞領航 Pro,一個係天樞領航 Ultra。選擇天樞領航 Ultra 嘅客戶占比達到咗 53%,大多數嘅客戶均選擇 700 公里嘅客戶,對於智能輔助駕駛關注度比較高。尤其係長安汽車首發嘅雙電機後驅嘅數據,選擇嘅用戶大概佔 33%。呢種意思係首轮用戶對智駕嘅付費意願並唔低,亦都說明,車企自研雖然有巨額投入,但市場需求嘅爆發會讓車企好快迎來回報期。

獲得用戶信任,央企身份係張「明牌」
想喺智駕賽道立足,「安全」係必須讲好嘅故仔。唔過,過往業界發生嘅種種智駕安全事故,並冇畀大家留低好嘅印象,消費者對智駕嘅信任赤字,係各家車企都要面對嘅問題。長安嘅優勢點喺度,佢具備讲好故事嘅能力,亦具備把故事落地嘅實力。當然,入面有一張「明牌」,也就是央企身份。
喺經濟學入面,有㗎個概念係「可信承諾」。當一方能夠做出不可撤銷嘅承諾時,就可以降低交易成本,提升信任效率。長安作為央企,佢背棄承諾嘅代價極高,呢種「唔敢亂嚟」嘅約束,反而更容易讓人產生信任感。發布會上,長安反復強調「輔助駕駛唔係自動駕駛」「唔夸大、唔誤導」,佢喺智駕安全問題上嘅表態,就帶有「可信承諾」嘅特徵。

呢種「唔敢亂嚟」嘅約束,喺長安嘅研發體系入面體現得都幾具體。賀剛喺溝通會入面透露,長安已經將智駕嘅「泛化測試」正式納入開發測試體系。500 名工程師覆蓋全國 45 座城市開展路測,每個版本迭代後,工程師領取差異化地圖任務進行實地測試,後台實時統計接管次數等關鍵數據。呢套機制可以確保天樞領航唔會只停留喺「重慶開得好」,而係真正具備「全國都能開」嘅泛化能力。
另外,仲有幾個可以側面反映長安智駕可信嘅關鍵點。長安係全國首个獲得 L3 級自動駕駛專用正式號牌嘅車企,亦係首批獲得 L4 級 Robotaxi 測試牌照嘅央企。呢兩張牌照背後,係工信部、公安部等部委嘅嚴格審核,本身就帶有「官方認證」嘅意味。長安仲深度參與咗 ADS GTR 國際法規——全球首个自動駕駛統一技術法規嘅制定,並牽頭制定咗《汽車駕駛自動化分級》等多項國家標準。而家,長安已經深度參與制定國際、國家、行業標準共 270 餘項,其中智能化領域 60 餘項。可見,長安喺智駕方面嘅實力真係好硬核。

除咗呢啲,啟源品牌亦都冇只係盯住國內市場,而係反復強調「國內海外全球一盤棋」。2026 年 8 月長安汽車海外交付達 9.24 萬輛,同比增長 78.6%,已连续 7 個月實現同比大漲;伴隨巴西工廠竣工投產、泰國羅勇工廠第 2 萬台整車下线,長安本地化生產網絡持續深耕,海外市場正成為佢增長嘅核心支柱之一。賀剛對海外智駕落地嘅判斷係,高速 NCA 會好快鋪開,但城區冇咁容易。佢親身考察咗多個國家後認為,阿聯酋路況清晰、車道線規整、駕駛行為好,可能係布局城區 NCA 嘅最佳海外市場。高層唔激進,態度謹慎且有節奏,呢啲喺業界係好難得嘅。
多形態消費市場嘅試探,已然成為長安汽車喺核心技術加持後嘅重要思路,因為對一家老牌車企嚟講,「危機感」始終存在。
楊大勇分析認為:「中國而家存在嘅汽車品牌大約有 120 多個,其中有一定銷量規模、能進入上行榜單嘅大概有幾十個。喺呢幾十個品牌入面,真正活躍嘅,亦即係貢獻咗中國車市 80% 銷量嘅,大約有 25 個左右,佢哋隸屬咗 10 到 15 間整車廠。按照「二八原則」推演,到 2030 年或未來嘅某一個時間點,最終能存活嘅可能也就是呢 20 多個品牌。從 120 多個減少到 20 多個,意味著未來幾年中國市場將淘汰掉約 100 個品牌,伴隨而來嘅必然係極其激烈甚至慘烈嘅競爭。」據佢判斷,喺 2030 年之前,中國車市嘅競爭仍將處於白熱化階段。長安汽車有信心成為嗰 20 多個品牌中嘅一員,並能長久堅持落去行,而呢就需要企業喺品牌力、產品力、營銷力等各個方面構建獨特嘅競爭優勢。
結語
天樞領航發布,以全棧自研同規模效應重新定義咗智駕嘅邊際成本曲線;啟源 Q06 以 14.79 萬元起嘅預售價,重塑咗智駕車型嘅價值錨點;再加上央企身份嘅信任背書、管理層對行業節奏嘅把控,構建咗差異化嘅品牌認知,長安正係構建一套差異化嘅品牌認知體系,每一步都走得扎實且清晰。
業界競爭只會越嚟越激烈,而長安關於「靈魂論」嘅答卷,已經寫得足夠明確。呢唔只係一家車企透過技術自研獲取市場認可嘅商業選擇,更係一家新央企喺汽車智能化浪潮中,扛起核心技術自主可控大旗嘅戰略性佈局。從自研自用走向開放賦能,從國內市場邁向全球舞台,長安嘅戰略佈局,最終指向嘅係中國汽車產業喺全球智能化競爭中嘅核心話語權。

近日 ,美国 媒体 一则独家报道在全球皮卡圈引发震荡:福特正在开发 Bronco 烈马 皮卡,而现售 Ranger在美国的生产前景蒙上阴影。

据报道, 福特 "目前没有计划"在密歇根州韦恩的密歇根装配厂生产下一代Ranger。这家同时生产 烈马 SUV和Ranger的工厂,到2030年左右将转型为Bronco烈马品牌专属生产基地,接棒Ranger生产线的正是一款基于 烈马 打造的中型皮卡,预计 2029至2030年推出。

但 Ranger在美国到底是 去 是 留 ,媒体出现分歧。 有的 认为 Ranger将彻底停产,由Bronco 烈马 皮卡直接接管; 有的 则认为 Ranger会转移到田纳西州Blue Oval City工厂,以新一代身份于2029年继续存在——福特已确认将在田纳西生产一款尺寸接近Ranger的燃油皮卡,但未说明是否仍叫Ranger。行业预测公司判断: 烈马 风格中型 皮卡 将于 2029年秋季在密歇根工厂取代Ranger。

面对报道,福特官方回应模糊,仅表示不评论 "未来产品猜测,其中很多是不准确的"。
2026年4月Ranger美国销量仅5245辆,同比暴跌25%,甚至被Mustang 野马 超越;而 烈马 品牌 2025年第三季度销量同比增长41.3%,创下历史最佳季度表现。用高溢价的 烈马 皮卡取代销量疲软的 Ranger,在财务上完全说得通。

对海外消费者而言,最关心的是美国市场变动会不会牵连全球。答案是: Ranger基本不受影响。Ranger是真正的全球车型,在泰国、南非、阿根廷等地设有独立产线,供应东南亚、澳洲、欧洲、非洲和南美市场。美国密歇根工厂仅供应北美,其产线调整与海外Ranger没有直接关系。
但 烈马 皮卡的情况不同。 Bronco 烈马 品牌近年来在全球加速扩张, 烈马 SUV已进入欧洲、澳洲等市场。如果 烈马 皮卡在美国取得成功,福特完全有可能将其推向海外,与 Ranger形成"双车策略"——Ranger主打工具属性和性价比, 烈马 皮卡主打越野 lifestyle和品牌溢价,两者覆盖不同人群,而非简单替代。

写在最后: 围绕 Ranger和Bronco 烈马 皮卡的这场变局,目前仍处于传闻和预测阶段。可以确定的是: 烈马 皮卡正在路上,密歇根工厂将转为 烈马 专属基地;尚未确定的是 Ranger在美国是彻底停产还是换厂继续。对海外市场而言,Ranger的产线独立性意味着短期不会受冲击;但长期看,Bronco 烈马 皮卡的全球化可能改变全球中型皮卡竞争格局,与 Ranger形成互补而非替代。2029年,一切将见 分晓。

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda HR-V dan Hyundai Tucson semasa memilih kereta.
Harga OTR Honda HR-V di Malaysia adalah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 versi, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Harga OTR Hyundai Tucson di Malaysia adalah RM 143,888 - 197,888, terdapat 5 versi, termasuk 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige (RM 197,888), 2025 1.6T DCT 4WD Prestige (RM 186,888), 2025 1.6T DCT 2WD Prime (RM 164,888) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V memang lebih murah RM 27,988 berbanding Hyundai Tucson. Jika bajet anda terhad, versi asas Honda sudah memadai untuk keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah mungkin mempunyai kompromi pada kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Honda HR-V dilengkapi 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Hyundai Tucson dilengkapi 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem kuasa yang sama, pengalaman memandu harian adalah sama. Penggunaan bahan api juga hampir sama, tidak perlu terlalu risau mengenai perkara ini.

Pengkelasan keselamatan Honda HR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Pengkelasan keselamatan Hyundai Tucson adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk SmartSense.
Pengkelasan keselamatan kedua-dua kereta adalah sama, dalam kelas ini kelengkapan keselamatan sudah sangat lengkap. Kereta baru semasa ini keselamatannya sudah baik, tidak perlu risau tentang perkara ini.

Panjang kenderaan Honda HR-V 4500 mm, ruang muatan belakang 450 L.
Panjang kenderaan Hyundai Tucson 4400 mm, ruang muatan belakang 400 L.
Dari segi ruang, kenderaan Honda HR-V lebih panjang 100 mm berbanding Hyundai Tucson, ruang duduk dalam kereta sedikit lebih lapang, terutamanya ruang kaki penumpang belakang. Jika anda kerap membawa keluarga atau perlu memuatkan kereta bayi, kenderaan yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda HR-V dan Hyundai Tucson adalah pilihan utama pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mementingkan reputasi jenama dan harga kenderaan terpakai, pertimbangkan model yang lebih baik reputasinya. Jika anda lebih mementingkan nisbah harga dan kelengkapan, pilih model dengan lebih banyak kelengkapan. Pada akhirnya, disarankan untuk memandu kedua-dua model ini, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.

Secara keseluruhan, Honda HR-V dan Hyundai Tucson adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, ia bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan agar anda membuat kajian yang teliti, bandingkan harga dari beberapa pengedar kereta, kemudian buat keputusan akhir selepas memandu. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk kajian tidak akan rugi.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda HR-V dan Hyundai Tucson. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda HR-V di Malaysia ialah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Harga OTR Hyundai Tucson di Malaysia ialah RM 143,888 - 197,888, terdapat 5 varian, termasuk 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige (RM 197,888), 2025 1.6T DCT 4WD Prestige (RM 186,888), 2025 1.6T DCT 2WD Prime (RM 164,888) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V memang lebih murah RM 27,988 berbanding Hyundai Tucson. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu mungkin melibatkan pengurangan pada ciri-ciri, ia bergantung pada keperluan anda.

Honda HR-V dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Jumlah penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Hyundai Tucson dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Jumlah penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem kuasa yang sama, pengalaman memandu harian pada dasarnya tiada perbezaan. Dari segi penggunaan bahan api juga hampir sama, tidak perlu terlalu bimbang dengan hal ini.

Panjang badan Honda HR-V ialah 4500 mm, bagasi 450 L.
Panjang badan Hyundai Tucson ialah 4400 mm, bagasi 400 L.
Dari segi ruang, badan Honda HR-V adalah 100 mm lebih panjang daripada Hyundai Tucson, ruang duduk dalaman akan sedikit lebih lapang, terutamanya ruang kaki belakang. Jika anda kerap mengangkut keluarga atau perlu meletakkan kereta bayi, badan kereta yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda HR-V menggunakan cara penggerak FWD.
Hyundai Tucson menggunakan cara penggerak FWD.
Cara penggerak kedua-dua kereta sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan terlalu berbeza.

Secara keseluruhan, Honda HR-V dan Hyundai Tucson adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana, kuncinya masih perlu melihat keperluan peribadi dan bajet anda. Kami sarankan anda membuat kajian yang baik, bandingkan sebutan harga dari beberapa kedai kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa membuat kajian pasti tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli ketika memilih kereta akan membandingkan Honda HR-V dan Hyundai Tucson. Kedua-dua kereta ini mempunyai tahap harga dan kedudukan yang agak hampir, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda HR-V di Malaysia adalah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Harga OTR Hyundai Tucson di Malaysia adalah RM 143,888 - 197,888, terdapat 5 varian, termasuk 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige (RM 197,888), 2025 1.6T DCT 4WD Prestige (RM 186,888), 2025 1.6T DCT 2WD Prime (RM 164,888) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V memang lebih murah RM 27,988 berbanding Hyundai Tucson. Jika bajet anda terhad, model pemula Honda sudah dapat memenuhi keperluan harian. Tetapi berhati-hati, beberapa ribu yang lebih murah itu, mungkin ada pengorbanan pada peralatan, ia bergantung pada keperluan anda.

Honda HR-V diperlengkapi dengan 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Hyundai Tucson diperlengkapi dengan 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem kuasa yang sama, rasa ketika memandu sehari-hari pada dasarnya tidak ada perbezaan. Dari segi penggunaan bahan api juga hampir sama, tidak perlu terlalu bimbang mengenai hal ini.

Panjang badan Honda HR-V 4500 mm, ruang bagasi 450 L.
Panjang badan Hyundai Tucson 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Dari segi ruang, badan Honda HR-V lebih panjang 100 mm daripada Hyundai Tucson, ruang penumpang dalam kenderaan akan sedikit lebih lapang, terutamanya ruang kaki baris belakang. Jika anda sering membawa keluarga atau perlu meletakkan kereta bayi, badan kenderaan yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda HR-V jaminan 5 tahun/jarak tanpa had, selang penyenggaraan setiap 10,000 km atau 6 bulan.
Hyundai Tucson jaminan 5 tahun/300,000 km, selang penyenggaraan setiap 10,000 km atau 6 bulan.

Secara keseluruhannya, Honda HR-V dan Hyundai Tucson adalah model yang sangat bagus di pasaran Malaysia. Pilih yang mana satu, penting utama bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disyorkan agar anda membuat kajian, bandingkan beberapa tawaran dari kedai-kedai kereta, kemudian uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, mengambil masa untuk membuat kajian tidak akan salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda HR-V 同 Kia Sportage 嚟比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省返做功課嘅時間。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
Kia Sportage 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 129,639 - 179,320,一共有 4 個版本,包括 2025 1.6T DCT 4WD High(RM 179,320)、2025 1.6T DCT 2WD High(RM 159,320)、2025 2.0L AT 2WD High(RM 139,639) 等。
從價錢嚟睇,Honda HR-V 嘅起步價真係比 Kia Sportage 平咗 RM 13,739。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要留意,平嗰啲幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要睇你嘅需要。

Honda HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
Kia Sportage 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Drive Wise。
兩款車嘅安全評級一樣,喺呢個級別入面安全配備都算畀得好齊全。而家嘅新車安全性都唔差,唔使太擔心這一點。

Honda HR-V 保修 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Kia Sportage 保修 5 年/300,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Honda HR-V 同 Kia Sportage 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭用途、日常通勤。如果你更係咁看重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,那就揀配置更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最緊要。

總體嚟講,Honda HR-V 同 Kia Sportage 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊輛車,關鍵係要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,先去試駕先做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多車客揀車嘅時候都會拿 Honda HR-V 同 Hyundai Santa Fe 做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就由多個方面做詳細對比,幫你省返做功課嘅時間。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900)等。
Hyundai Santa Fe 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 225,000 - 270,000,一共有 3 個版本,包括 2025 2.5T DCT 4WD Calligraphy 6 Seats(RM 270,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige 7 Seats(RM 245,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prime 7 Seats(RM 225,000)等。
從價錢嚟睇,Honda HR-V 嘅起步價確實比 Hyundai Santa Fe 平咗 RM 109,100。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經滿足日常需求。但都係要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要睇你嘅需求。

Honda HR-V 配備 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Hyundai Santa Fe 配備 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,Hyundai Santa Fe 嘅 2.0L 4-cyl 比 Honda HR-V 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda HR-V 車身長 4500 mm,尾箱 450 L。
Hyundai Santa Fe 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
空間方面,Honda HR-V 嘅車身比 Hyundai Santa Fe 長咗 100 mm,車內乘坐空間會稍微寬鬆啲,尤其係後座腿部空間。如果你經常載家人或者要放嬰兒車,大啲嘅車身確實更實用。

Honda HR-V 採用 FWD 驅動方式。
Hyundai Santa Fe 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大區別。

Honda HR-V 保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Hyundai Santa Fe 保修 5 年/300,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

總嘅嚟講,Honda HR-V 同 Hyundai Santa Fe 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車款。揀邊輛,關鍵都係要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好買家喺揀車嗰陣都會拿本田 HR-V 同現代 Santa Fe 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一个詳細比較,幫你省咗做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
現代 Santa Fe 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 225,000 - 270,000,一共有 3 個版本,包括 2025 2.5T DCT 4WD Calligraphy 6 座位(RM 270,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige 7 座位(RM 245,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prime 7 座位(RM 225,000) 等。
由價錢嚟睇,本田 HR-V 嘅起步價確實比現代 Santa Fe 平咗 RM 109,100。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上有取捨,具體要睇你嘅需求。

本田 HR-V 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
現代 Santa Fe 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,現代 Santa Fe 嘅 2.0L 4-cyl 比本田 HR-V 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

本田 HR-V 車身長 4500 mm,尾箱 450 L。
現代 Santa Fe 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
空間方面,本田 HR-V 嘅車身比現代 Santa Fe 長咗 100 mm,車內乘搭空間會稍微寬裕啲,尤其係後座腳部空間。如果你經常載家人或者需要放嬰兒車,大一點嘅車身確實更實用。

本田 HR-V 採用 FWD 驅動方式。
現代 Santa Fe 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

本田 HR-V 同現代 Santa Fe 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,那就揀配置更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要嘅。

總體嚟講,本田 HR-V 同現代 Santa Fe 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵仲係睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 HR-V 同現代 Santa Fe 做比較。這兩款車喺價錢同定位上都幾接近,今日我哋就由多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省晒做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,合共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900)等。
現代 Santa Fe 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 225,000 - 270,000,合共有 3 個版本,包括 2025 2.5T DCT 4WD Calligraphy 6 Seats(RM 270,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige 7 Seats(RM 245,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prime 7 Seats(RM 225,000)等。
由價錢睇落嚟,本田 HR-V 嘅起價的確比現代 Santa Fe 平咗 RM 109,100。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需要。不過都要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有所取捨,具體要睇返你嘅需要。

本田 HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
現代 Santa Fe 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過本田 HR-V 嘅本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) 同現代 Santa Fe 嘅 Basic 喺功能上有少少分別,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細比較下兩者嘅功能列表。

本田 HR-V 車身長 4500 mm,尾箱 450 L。
現代 Santa Fe 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
空間方面,本田 HR-V 嘅車身比現代 Santa Fe 長咗 100 mm,車內乘坐空間會稍微寬鬆少少,尤其係後座腿部空間。如果你經常載家人或者需要放嬰兒車,大少少嘅車身的確更加實用。

本田 HR-V 保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
現代 Santa Fe 保修 5 年/300,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

本田 HR-V 同現代 Santa Fe 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最後始終建議兩款都要去試駕,親身體驗先至最重要。

總嘅嚟講,本田 HR-V 同現代 Santa Fe 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊部,關鍵都要睇返你個人需要同預算。建議大家做足功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕先做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家在揀車嘅時候都會拿 Honda HR-V 同 Hyundai Santa Fe 黎做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省咗做功課嘅時間。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,總共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
Hyundai Santa Fe 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 225,000 - 270,000,總共有 3 個版本,包括 2025 2.5T DCT 4WD Calligraphy 6 Seats(RM 270,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige 7 Seats(RM 245,000)、2025 HEV 1.6T AT 2WD Prime 7 Seats(RM 225,000) 等。
從價錢嚟睇,Honda HR-V 嘅起步價確實比 Hyundai Santa Fe 平咗 RM 109,100。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要記住,平嘅嗰幾千蚊,喺配備上可能有取舍,具體要看你嘅需要。

Honda HR-V 裝載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Hyundai Santa Fe 裝載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,Hyundai Santa Fe 嘅 2.0L 4-cyl 比 Honda HR-V 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

Honda HR-V 保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Hyundai Santa Fe 保修 5 年/300,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Honda HR-V 同 Hyundai Santa Fe 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,那就揀配置更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要。

總體嚟講,Honda HR-V 同 Hyundai Santa Fe 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車款。揀邊一輛,關鍵都要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 HR-V 同現代 Tucson 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都好相近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省下做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,總共 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900)等。
現代 Tucson 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 143,888 - 197,888,總共 5 個版本,包括 2025 HEV 1.6T AT 2WD Prestige(RM 197,888)、2025 1.6T DCT 4WD Prestige(RM 186,888)、2025 1.6T DCT 2WD Prime(RM 164,888)等。
由價錢睇,本田 HR-V 嘅起步價確實比現代 Tucson 平咗 RM 27,988。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要留意,平嗰幾千蚊,喺配備上可能有取舍,具體就要睇你嘅需求。

本田 HR-V 車身長 4500 mm,尾箱 450 L。
現代 Tucson 車身長 4400 mm,尾箱 400 L。
空間方面,本田 HR-V 嘅車身比現代 Tucson 長咗 100 mm,車內乘坐空間會稍微寬敞啲,尤其係後座腿部空間。如果你經常載家人或者需要放嬰兒車,大啲嘅車身確實更實用。

本田 HR-V 保養 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
現代 Tucson 保養 5 年/300,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

本田 HR-V 同現代 Tucson 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,嗰就揀配備更豐富嗰款。最後都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要。

總體嚟講,本田 HR-V 同現代 Tucson 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊部車,關鍵始終係睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,先至去試駕做最後決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔錯。

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Honda HR-V and GWM Haval H6 when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning, so today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The Honda HR-V OTR price in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 variants, including the 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The GWM Haval H6 OTR price in Malaysia is RM 139,750 - 139,750, with a total of 2 variants, including the 1.5L Turbo Standard (RM 140,000), 1.5L Turbo Premium (RM 155,000), etc.
From a price perspective, the Honda HR-V's starting price is indeed RM 23,850 cheaper than the GWM Haval H6. If your budget is limited, Honda's entry-level version is already sufficient for daily needs. However, be aware that saving that few thousand might come with compromises in features, depending on your specific needs.

The Honda HR-V has a body length of 4500 mm and a trunk capacity of 450 L.
The GWM Haval H6 has a body length of 4400 mm and a trunk capacity of 400 L.
Regarding space, the Honda HR-V's body is 100 mm longer than the GWM Haval H6, making the interior passenger space slightly more spacious, especially regarding rear legroom. If you frequently carry family or need to fit a stroller, the slightly larger body is indeed more practical.

The Honda HR-V comes with a 5-year/unlimited mileage warranty, and the service interval is every 10,000km or 6 months.
The GWM Haval H6 comes with a 7-year/150,000km warranty, and the service interval is every 10,000km or 6 months.

Both the Honda HR-V and GWM Haval H6 are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with a better reputation; if you care more about value for money and features, then choose the one with richer configuration. Ultimately, it is recommended to test drive both, as experiencing it personally is the most important.
Overall, both the Honda HR-V and GWM Haval H6 are quite good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We recommend doing your homework, comparing quotes from several car dealerships, and then test driving to make the final decision. Buying a car is a big matter, and spending some time doing your research will definitely be worth it.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda HR-V dan Mitsubishi Xforce. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan kedudukan yang agak hampir, hari ini kita akan buat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Honda HR-V di Malaysia harga OTR ialah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 versi, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Mitsubishi Xforce di Malaysia harga OTR ialah RM 109,930 - 119,930, terdapat 2 versi, termasuk 2026 1.5L Ultimate (RM 119,930), 2026 1.5L Urban (RM 109,930) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Mitsubishi Xforce lebih murah RM 5,970 berbanding Honda HR-V. Sejujurnya, pada kategori harga ini, perbezaan beberapa ribu itu sebenarnya tidak besar, yang utama adalah lihat keseluruhan nisbah harga-kualiti dan kos penggunaan jangka panjang.

Honda HR-V dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Mitsubishi Xforce dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan set sistem kuasa yang sama, perasaan memandu dalam penggunaan harian pada dasarnya tiada perbezaan. Dari segi penggunaan bahan api juga hampir sama, tiada perlu terlalu bimbang mengenai hal ini.

Honda HR-V panjang badan 4500 mm, ruang bagasi 450 L.
Mitsubishi Xforce panjang badan 4400 mm, ruang bagasi 400 L.
Dari segi ruang, badan Honda HR-V adalah 100 mm lebih panjang daripada Mitsubishi Xforce, ruang penumpang di dalam kereta akan sedikit lebih lapang, terutamanya ruang kaki baris belakang. Jika anda kerap membawa keluarga atau perlu menaruh kerusi bayi, badan kereta yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda HR-V jaminan 5 tahun/jarak tanpa had, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Mitsubishi Xforce jaminan 3 tahun/100,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.

Secara keseluruhan, Honda HR-V dan Mitsubishi Xforce kedua-duanya adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, yang penting masih lihat keperluan peribadi dan bajet anda. Kami cadangkan anda buat kajian yang baik, bandingkan lebih banyak sebutan harga kedai kereta, kemudian buat uji jalan untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan sedikit masa membuat kajian tidak akan salah.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta sering membandingkan Honda HR-V dan MG MG HS. Kedua-dua kereta ini hampir sama dari segi harga dan penjenamaan, hari ini kami akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa mencari maklumat.
Harga OTR Honda HR-V di Malaysia ialah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Harga OTR MG MG HS di Malaysia ialah RM 130,450 - 146,450, terdapat 2 varian, termasuk 1.5L Standard (RM 105,000), 1.5L Executive (RM 115,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V memang RM 14,550 lebih murah berbanding MG MG HS. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Honda sudah dapat memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan ribuan ringgit itu, mungkin ada kompromi dalam kelengkapan, bergantung pada keperluan anda.

Honda HR-V dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuda kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
MG MG HS dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuda kuasa 140 hp. Penggunaan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem kuasa yang sama, rasa ketika memandu dalam rutin pada dasarnya tiada perbezaan. Dari segi penggunaan bahan api juga hampir sama, tiada perlu bimbang mengenai hal ini.

Penarafan keselamatan Honda HR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penarafan keselamatan MG MG HS ialah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penarafan yang baik. Namun Honda SENSING Honda HR-V (ACC, CMBS, LKAS, RDM) dan Basic MG MG HS mempunyai perbezaan dari segi fungsi, jika anda mengutamakan keselamatan aktif, boleh membandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Panjang kenderaan Honda HR-V 4500 mm, kapasiti Bagasi 450 L.
Panjang kenderaan MG MG HS 4400 mm, kapasiti Bagasi 400 L.
Dari segi ruang, kenderaan Honda HR-V lebih panjang 100 mm dari MG MG HS, ruang tempat duduk dalam kereta akan sedikit lebih lapang, terutamanya ruang kaki di barisan belakang. Jika anda kerap membawa keluarga atau perlu meletakkan kereta bayi, kenderaan yang lebih besar memang lebih praktikal.
Honda HR-V dan MG MG HS adalah pilihan utama di pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga, perjalanan harian. Jika anda mengutamakan reputasi jenama dan harga jual balik, boleh memberi keutamaan kepada model yang lebih bagus reputasinya; jika anda lebih mengutamakan nilai wang dan kelengkapan, pilihlah model yang kelengkapannya lebih banyak. Akhirnya disarankan untuk mencuba memandu kedua-duanya, pengalaman sendiri yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Honda HR-V dan MG MG HS adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, perkara utamanya bergantung pada keperluan dan bajet peribadi anda. Disarankan anda mencari maklumat yang baik, bandingkan beberapa sebut harga dari pelbagai kedai kereta, kemudian buat keputusan akhir selepas memandu. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa mencari maklumat tidak akan salah.

Pada pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda HR-V dan MG MG HS semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini sangat dekat dari segi harga dan kedudukan, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek, membantu anda menjimatkan masa membuat penyelidikan.
Honda HR-V dijual di Malaysia dengan harga OTR RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
MG MG HS dijual di Malaysia dengan harga OTR RM 130,450 - 146,450, terdapat 2 varian, termasuk 1.5L Standard (RM 105,000), 1.5L Executive (RM 115,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V memang RM 14,550 lebih murah daripada MG MG HS. Jika bajet anda terhad, varian permulaan Honda sudah memadai untuk keperluan harian. Tetapi perlu diingat, beribu ringgit yang murah itu, mungkin ada pemotongan dari segi kelengkapan, perlu lihat keperluan anda.

Honda HR-V dilengkapkan dengan 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan minyak rasmi 7.0 L/100km.
MG MG HS dilengkapkan dengan 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Penggunaan minyak rasmi 7.0 L/100km.
Kedua-dua kereta menggunakan sistem daya yang sama, rasa memandu untuk penggunaan harian pada dasarnya tiada perbezaan. Dari segi penggunaan minyak juga hampir sama, tidak perlu terlalu bimbang tentang perkara ini.

Penilaian keselamatan Honda HR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penilaian keselamatan MG MG HS ialah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Basic.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta telah mendapat penilaian yang baik. Namun, Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) Honda HR-V dan Basic MG MG HS mempunyai perbezaan dari segi fungsi, jika anda lebih mengutamakan keselamatan aktif, boleh bandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Honda HR-V menggunakan cara pemacu FWD.
MG MG HS menggunakan cara pemacu FWD.
Kedua-dua kereta menggunakan cara pemacu yang sama, iaitu FWD, rasa memandu untuk penggunaan harian tidak akan ada perbezaan besar.
Secara keseluruhan, Honda HR-V dan MG MG HS adalah model yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih mana satu, utama masih perlu lihat keperluan peribadi dan bajet anda. Disarankan melakukan penyelidikan, bandingkan beberapa harga kedai kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, luangkan masa untuk melakukan penyelidikan pasti tidak salah.
