In the Malaysia SUV market, many buyers compare the Honda HR-V and Chery Tiggo 7 PHEV when choosing a car.
The OTR price of the Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900. There are 4 versions in total, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The OTR price of the Chery Tiggo 7 PHEV in Malaysia is RM 129,750 - 129,750. There are 2 versions in total, including 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), What charging methods does the Tiggo 7 PHEV support? Can it be charged using a home power socket? (RM 117,478), etc.
From a price perspective, the Honda HR-V's starting price is indeed RM 13,850 cheaper than the Chery Tiggo 7 PHEV. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, be aware that the few thousand dollars saved might involve compromises in features, depending on your specific needs.

The Honda HR-V's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
The Chery Tiggo 7 PHEV's safety rating is TBD, active safety systems include Basic.
Regarding safety features, both cars have received good ratings. However, there are some differences in function between the Honda HR-V's Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) and the Chery Tiggo 7 PHEV's Basic. If you value active safety highly, you can carefully compare the feature lists of both.

The Honda HR-V body length is 4500 mm, trunk 450 L.
The Chery Tiggo 7 PHEV body length is 4400 mm, trunk 400 L.
In terms of space, the Honda HR-V body is 100 mm longer than the Chery Tiggo 7 PHEV, and the interior seating space will be slightly more spacious, especially the rear legroom. If you often carry family members or need to fit a stroller, a slightly larger body is indeed more practical.

The Honda HR-V and Chery Tiggo 7 PHEV are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and features, then choose the one with richer configuration. In the end, it is recommended to test drive both models, as personal experience is the most important.

In general, the Honda HR-V and Chery Tiggo 7 PHEV are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended that everyone do their homework, compare quotes from several car dealers, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending some time doing homework will never be wrong.

談起點評比亞迪 2026 年 8 月銷量超過 44 萬輛,同比增長 17.84%?先講觀點呢個銷量數字必須用辯證眼光睇。閃充推動銷量爆發比亞迪銷量超 44 萬輛背後係技術變革驅動嘅全球市場廝殺。

海外市場係 8 月最大亮點。18.9 萬輛海外銷量同比增長 134.6% 連續第五個月刷新紀錄,1 至 8 月海外累計 115.8 萬輛已超過 2025 年全年。比亞迪喺泰國、匈牙利、巴西等地建廠採取產業出海戰略。據中汽信科同易車聯合發表嘅《2026 年上半年中國汽車出海洞察報告》顯示比亞迪上半年喺意大利 PHEV 市場市場佔有率第一,海豚 MINI 零售量近 3 萬輛穩居市場第一,英國上半年銷量 3.8 萬輛較同期接近翻倍以及澳洲 6 月市場份額 13.5% 創歷史新高連續 3 個月銷量亞軍 3 款車型首次躋身前 10。
連續 63 個月穩居新能源首位呢個紀錄係乜嘢意思?係比亞迪由 2021 年 4 月開始建立嘅統治力。五年嘅時間裡無論市場如何波動、競爭如何激烈比亞迪始終站喺行業巔峰。比亞迪擁有約 11 萬名研發人員係全球擁有最多研發人員嘅汽車企業。刀片電池、DM-i 超級混動、易四方平台、第二代刀片電池及閃充技術,每一項技術創新都喺不斷拓寬比亞迪嘅護城河。
純電銷量首次大幅領先插混係積極訊號。8 月純電 25.6 萬輛,插混 17.7 萬輛,純電佔比 59%。純電佔比提升一方面說明刀片電池同閃充技術成熟、充電基礎設施完善,但另一方面亦反映出插混市場競爭加劇。由中國新能源銷售榜單嘅競爭格局看,44 萬輛斷層領跑嘅數據領先第二名上汽近 25 萬輛。預測同時我哋看到嘅係新能源市場競爭加劇。吉利 8 月出口 11 萬輛同比暴漲 205%,1 至 8 月累計出口 69.1 萬輛同比增長 170%。奇瑞 8 月出口 19.7 萬輛佔比 70.3%,累計出口突破 700 萬輛穩坐中國車企出口冠軍。
技術創新係比亞迪嘅底牌。第二代刀片電池 5 分鐘充滿、9 分鐘充飽,1 萬座閃充站覆蓋 332 城市。智能化方面天神之眼 5.0 城市領航 + 智能泊車雙兜底。底層競爭護城河 11 萬研發人員、90 萬員工嘅體系化能力包括晶片喺內嘅全產業鏈自研規模化量產。接下來就要睇閃充電池嘅產能爬坡同 4nm 智駕晶片璇玑 A3 嘅上車應用情況。
由產品結構睇,44 萬輛嘅含金量喺不斷提升。8 月數據顯示大唐 EV 連續第二個月破 1 萬,秦 MAX 銷量超 1 萬輛,元家族銷售 8.4 萬輛,海豹家族 4.7 萬輛,海獅家族三大系列月銷量均破 1 萬。多點開花說明比亞迪擺脫咗對單一爆款車型嘅依賴,形成咗覆蓋 7 萬到 30 萬價格區間嘅完整產品矩陣。8 月方程豹、騰勢合計銷售 5.8 萬輛,較去年同期增長超過一倍。方程豹銷售 4.2 萬輛,同比增長 155.6%,成為平均價 20 萬以上新勢力品牌銷量第一。比亞迪而家正喺向上突破。
高端品牌嘅表現值得肯定。方程豹 4.2 萬輛同比增長 155.6% 成為平均價 20 萬以上新勢力品牌銷量第一。由產業鏈角度睇比亞迪嘅全產業鏈垂直整合係獨特優勢。電池、電機、電控、晶片自主可控,仲可以對外輸出。未來嘅增長點喺邊度?產品儲備確實豐富。騰勢 Z9S、大漢、海獅 08、第三代唐、鈦 9 等新車覆蓋 20 萬到百萬級價格帶。當然每個細分市場都有強敵環伺。比亞迪嘅產品矩陣完整喺細分市場都打贏需要市場驗證。
接下來銷量會點樣走?小星用算法做咗一個簡單預測。油換電嘅進程正在加速,傳統燃油車嘅市場份額正喺被快速侵蝕。中國汽車工業從市場換技術到技術換市場嘅重要時點。當比亞迪單月銷量超過 44 萬輛時,特斯拉、大眾、豐田呢啲曾經嘅霸主都不得不正視中國新能源車企嘅崛起。
我哋睇到嘅係外媒對首次進入年銷量前五比亞迪嘅震驚同重視。特別係比亞迪首款 Kcar 車型海獺進入日本引起媒體一片嘩然。如果睇返歷年月銷量變化趨勢嘅話可以發現 2026 嘅開局非常似 2024 年,由於產能同市場環境等等因素雖然開局偏緩,但係下半年開始引來產銷嘅旺盛高速增長。而且睇返而家為止比亞迪超過 40 萬輛銷量嘅月份一共有 11 個。佢哋無獨有偶喺 2024 同 2025 年都出現喺 9 月至 12 月嘅年末時間段。而 2026 年之所以特殊在於 40 萬輛銷量達成比以往要更早一啲,由 6 月就明顯睇到呢種產能爬坡。等我哋拭目以待後四個月嘅發展趨勢。
綜合睇來,比亞迪 2026 年 8 月 44 萬輛、同比增長 17.84% 嘅成績係一份有亮點同必須用辯證眼光睇嘅答卷。亮點喺海外爆量、高端放量、技術領先、體系化能力。比亞迪全球化上升道路取決於能否喺技術創新、品牌向上、海外深耕、成本控制之間搵到新嘅平衡點。中國新能源汽車嘅競爭,已經由增量市場嘅跑馬圈地,進入存量市場嘅貼身肉搏。閃充推動銷量爆發比亞迪 44 萬輛嘅月銷量取得階段性勝利。

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda HR-V and Chery Tiggo 7 PHEV when choosing a car. Both cars are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time doing homework.
Honda HR-V's OTR price in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, there are a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
Chery Tiggo 7 PHEV's OTR price in Malaysia is RM 129,750 - 129,750, there are a total of 2 versions, including 2025 1.5T 90km CSH (RM 129,750), What charging methods does the Tiggo 7 PHEV support? Can it be charged using a home power socket? (RM 117,478), etc.
From a price perspective, Honda HR-V's starting price is indeed RM 13,850 cheaper than Chery Tiggo 7 PHEV. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. But be aware, the few thousand cheaper might involve trade-offs in equipment, depending on your needs.

Honda HR-V's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Chery Tiggo 7 PHEV's safety rating is TBD, active safety systems include Basic.
In terms of safety equipment, both cars received good ratings. However, Honda HR-V's Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) and Chery Tiggo 7 PHEV's Basic have some differences in functionality. If you value active safety highly, you can compare the feature lists of both carefully.

Honda HR-V adopts FWD drive mode.
Chery Tiggo 7 PHEV adopts FWD drive mode.
Both cars have the same drive mode, both are FWD, daily driving experience will not differ too much.

Both Honda HR-V and Chery Tiggo 7 PHEV are mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and equipment, choose the one with richer configuration. Finally, it is recommended to test drive both, personal experience is the most important.

Overall, both Honda HR-V and Chery Tiggo 7 PHEV are very good car models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your homework, compare quotes from several car dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending time doing homework will definitely not be wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare the Honda HR-V and Chery Tiggo 8 Pro when choosing a car. These two models are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 variants, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The OTR price of Chery Tiggo 8 Pro in Malaysia is RM 159,750 - 159,750, with a total of 2 variants, including 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000), etc.
From a price perspective, the Honda HR-V's starting price is indeed RM 43,850 cheaper than the Chery Tiggo 8 Pro. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. But note, the few thousand dollars saved might involve trade-offs in specifications, depending on your needs.

Honda HR-V comes with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption is 7.0 L/100km.
Chery Tiggo 8 Pro comes with a 2.0L 4-cyl, 170 hp. Official fuel consumption is 8.0 L/100km.
In terms of performance, the Chery Tiggo 8 Pro's 2.0L 4-cyl has 30 more horsepower than the Honda HR-V's 1.5L Turbo. However, for daily city driving, both cars have sufficient power and won't feel underpowered.

Honda HR-V body length is 4500 mm, trunk capacity 450 L.
Chery Tiggo 8 Pro body length is 4400 mm, trunk capacity 400 L.
In terms of space, the Honda HR-V's body is 100 mm longer than the Chery Tiggo 8 Pro, making the interior seating space slightly more spacious, especially the rear legroom. If you frequently carry family members or need to fit a stroller, the larger body is indeed more practical.

Honda HR-V warranty 5 years/unlimited mileage, service interval every 10,000km or 6 months.
Chery Tiggo 8 Pro warranty 3 years/100,000km, service interval every 10,000km or 6 months.
Overall, both Honda HR-V and Chery Tiggo 8 Pro are quite good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We suggest doing your homework, comparing quotes from several dealers, and then test driving to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending time on research is never wrong.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda HR-V and Chery Tiggo 8 when choosing a car.
The OTR price of Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The OTR price of Chery Tiggo 8 in Malaysia is RM 129,750 - 129,750, with a total of 1 version, including 2026 1.6T Standard (RM 129,750), etc.
From a price perspective, the Honda HR-V's starting price is indeed RM 13,850 cheaper than the Chery Tiggo 8. If your budget is limited, Honda's entry-level version already meets daily needs. However, keep in mind that the cheaper few thousand might involve trade-offs in features, depending on your specific needs.

Honda HR-V adopts FWD drive mode.
Chery Tiggo 8 adopts FWD drive mode.
Both cars have the same drive mode, both are FWD, daily driving experience will not differ significantly.

Honda HR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Chery Tiggo 8 warranty 3 years/100,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Honda HR-V and Chery Tiggo 8 are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and features, choose the one with richer configurations. Ultimately, it is recommended to test drive both, personal experience is the most important.

Overall, Honda HR-V and Chery Tiggo 8 are both very good models in the Malaysian market. Which one to choose mainly depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several dealerships, and then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending time doing research is never wrong.

In the SUV market in Malaysia, many buyers compare the Honda HR-V and Chery Tiggo 8 when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning, so today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time on research.
The OTR price of Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The OTR price of Chery Tiggo 8 in Malaysia is RM 129,750 - 129,750, with a total of 1 version, including 2026 1.6T Standard (RM 129,750), etc.
From the price perspective, the starting price of Honda HR-V is indeed RM 13,850 cheaper than Chery Tiggo 8. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, be aware that the few thousand ringgit difference might involve trade-offs in features, depending on your specific needs.

Honda HR-V is equipped with 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Chery Tiggo 8 is equipped with 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain system, and the driving experience feels basically the same. Fuel economy is also similar, no need to worry too much about this point.

Honda HR-V body length 4500 mm, trunk 450 L.
Chery Tiggo 8 body length 4400 mm, trunk 400 L.
In terms of space, the Honda HR-V body is 100 mm longer than the Chery Tiggo 8, and the interior seating space will be slightly more spacious, especially the rear seat legroom. If you often carry family or need to put in a stroller, a larger body is indeed more practical.

Honda HR-V and Chery Tiggo 8 are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about value for money and features, choose the one with richer configuration. Ultimately, it is recommended to test drive both, as personal experience is the most important.

Overall, Honda HR-V and Chery Tiggo 8 are both quite good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big deal, taking time to research is never a mistake.

Di pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli semasa memilih kereta akan membandingkan Honda HR-V dengan Chery Tiggo 8 PHEV. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan posisi yang agak hampir, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Harga OTR Honda HR-V di Malaysia adalah RM 115,900 - 143,900, terdapat 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Harga OTR Chery Tiggo 8 PHEV di Malaysia adalah RM 159,750 - 159,750, terdapat 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga asas Honda HR-V memang lebih murah RM 43,850 berbanding Chery Tiggo 8 PHEV. Jika bajet anda terhad, versi masuk Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Tetapi perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu itu mungkin melibatkan kompromi dari segi kelengkapan, ia bergantung pada keperluan anda.

Penilaian keselamatan Honda HR-V adalah 5★ (ASEAN NCAP), sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penilaian keselamatan Chery Tiggo 8 PHEV adalah TBD, sistem keselamatan aktif termasuk Asas.
Dari segi kelengkapan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penilaian yang baik. Walau bagaimanapun, terdapat perbezaan fungsi antara Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) pada Honda HR-V dan Asas pada Chery Tiggo 8 PHEV, jika anda mengutamakan keselamatan aktif, anda boleh membandingkan senarai fungsi kedua-duanya dengan teliti.

Honda HR-V menggunakan cara pemanduan FWD.
Chery Tiggo 8 PHEV menggunakan cara pemanduan FWD.
Cara pemanduan kedua-dua kereta adalah sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan ada perbezaan besar.

Honda HR-V jaminan 5 tahun/jarak tanpa had, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Chery Tiggo 8 PHEV jaminan 3 tahun/100,000km, selang penyelenggaraan setiap 10,000km atau 6 bulan.
Secara keseluruhan, Honda HR-V dan Chery Tiggo 8 PHEV adalah model kereta yang sangat baik di pasaran Malaysia. Memilih yang mana satu, kuncinya adalah melihat keperluan dan bajet peribadi anda. Kami sarankan anda melakukan kajian dengan baik, bandingkan banyak lagi kutipan harga dari dealer kereta, kemudian buat ujian memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, meluangkan masa untuk membuat kajian pasti tidak akan salah.

Di pasaran SUV Malaysia, ramai pembeli membandingkan Honda HR-V dan Chery Tiggo 8 Pro semasa memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan penempatan pasaran yang hampir sama. Hari ini, kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Honda HR-V dijual pada harga OTR di Malaysia antara RM 115,900 hingga RM 143,900, dengan 4 versi termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Chery Tiggo 8 Pro dijual pada harga OTR di Malaysia antara RM 159,750 hingga RM 159,750, dengan 2 versi termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V adalah RM 43,850 lebih murah daripada Chery Tiggo 8 Pro. Jika bajet anda terhad, versi asas Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun, perlu diingat, perbezaan harga beberapa ribu ringgit ini mungkin melibatkan pilihan pada peralatan, bergantung pada keperluan anda.

Honda HR-V dilengkapi enjin 1.5L Turbo, kuasa 140 hp. Pengambilan bahan api rasmi 7.0 L/100km.
Chery Tiggo 8 Pro dilengkapi enjin 2.0L 4-cyl, kuasa 170 hp. Pengambilan bahan api rasmi 8.0 L/100km.
Dari segi kuasa, 2.0L 4-cyl Chery Tiggo 8 Pro mempunyai 30 hp lebih banyak berbanding 1.5L Turbo Honda HR-V. Namun, untuk penggunaan harian di bandar, kuasa kedua-dua kereta ini sudah mencukupi dan tidak akan terasa kurang.

Penilaian keselamatan Honda HR-V ialah 5★ (ASEAN NCAP). Sistem keselamatan aktif termasuk Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Penilaian keselamatan Chery Tiggo 8 Pro ialah TBD. Sistem keselamatan aktif termasuk Asas.
Dari segi peralatan keselamatan, kedua-dua kereta mendapat penilaian yang baik. Walau bagaimanapun, Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) pada Honda HR-V dan Asas pada Chery Tiggo 8 Pro mempunyai perbezaan fungsi. Jika anda mengutamakan keselamatan aktif, sila bandingkan senarai fungsi kedua-dua sistem ini.

Honda HR-V jaminan 5 tahun/jarak tiada had, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Chery Tiggo 8 Pro jaminan 3 tahun/100,000km, selang servis setiap 10,000km atau 6 bulan.
Secara umumnya, Honda HR-V dan Chery Tiggo 8 Pro adalah model kereta yang cukup baik di pasaran Malaysia. Pilihan bergantung kepada keperluan dan bajet peribadi anda. Kami mengesyorkan anda membuat kajian, membandingkan harga di beberapa dealer kereta, dan melakukan uji memandu sebelum membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah urusan besar, meluangkan masa untuk kajian tidak akan rugi.

Dalam pasaran SUV di Malaysia, ramai pembeli akan membandingkan Honda HR-V dan Chery Tiggo 8 Pro apabila memilih kereta. Kedua-dua kereta ini mempunyai harga dan segmentasi yang agak serupa, hari ini kita akan membuat perbandingan terperinci dari pelbagai aspek untuk membantu anda menjimatkan masa membuat kajian.
Honda HR-V di Malaysia mempunyai harga OTR sebanyak RM 115,900 - 143,900, jumlahnya ada 4 varian, termasuk 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) dan lain-lain.
Chery Tiggo 8 Pro di Malaysia mempunyai harga OTR sebanyak RM 159,750 - 159,750, jumlahnya ada 2 varian, termasuk 1.6L Turbo Standard (RM 130,000), 1.6L Turbo Premium (RM 145,000) dan lain-lain.
Dari segi harga, harga permulaan Honda HR-V memang RM 43,850 lebih murah daripada Chery Tiggo 8 Pro. Jika anggaran anda terhad, versi permulaan Honda sudah boleh memenuhi keperluan harian. Namun perlu diingat, beberapa ribu ringgit yang lebih murah itu, mungkin ada kompromi pada kelengkapan, ia bergantung pada keperluan anda.

Honda HR-V mempunyai panjang badan 4500 mm, bagasi 450 L.
Chery Tiggo 8 Pro mempunyai panjang badan 4400 mm, bagasi 400 L.
Dari segi ruang, badan kereta Honda HR-V lebih panjang 100 mm daripada Chery Tiggo 8 Pro, ruang duduk di dalamnya akan lebih lega sedikit, terutamanya ruang kaki baris belakang. Jika anda kerap mengangkut keluarga atau perlu menyimpan kereta bayi, badan yang lebih besar memang lebih praktikal.

Honda HR-V menggunakan sistem penggerak FWD.
Chery Tiggo 8 Pro menggunakan sistem penggerak FWD.
Kedua-dua kereta menggunakan cara penggerak yang sama, iaitu FWD, pengalaman memandu harian tidak akan ada perbezaan besar.

Honda HR-V dan Chery Tiggo 8 Pro kedua-duanya adalah pilihan utama dalam pasaran Malaysia, sesuai untuk kegunaan keluarga dan perjalanan harian. Jika anda lebih mengutamakan reputasi jenama dan harga jualan semula, utamakan terlebih dahulu yang lebih mempunyai reputasi baik; jika anda lebih mementingkan nilai harga dan kelengkapan, pilih yang mempunyai kelengkapan lebih lengkap. Akhir sekali, disarankan untuk membuat uji memandu pada kedua-dua model, pengalaman sendiri adalah yang paling penting.
Secara keseluruhannya, Honda HR-V dan Chery Tiggo 8 Pro adalah model kereta yang cukup bagus di pasaran Malaysia. Pilihan mana satu, perkara utama adalah lihat keperluan peribadi dan anggaran anda. Kita menyarankan untuk membuat kajian, bandingkan tawaran harga di beberapa dealer, kemudian buat uji memandu untuk membuat keputusan akhir. Membeli kereta adalah perkara besar, luangkan sedikit masa membuat kajian tidak akan pernah salah.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 HR-V 同奇瑞 Tiggo 8 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅比較,幫你省下做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共 有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
奇瑞 Tiggo 8 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 129,750 - 129,750,一共 有 1 個版本,包括 2026 1.6T Standard(RM 129,750) 等。
從價錢睇,本田 HR-V 嘅起點價確實比奇瑞 Tiggo 8 平咗 RM 13,850。如果你預算有限,本田嘅入門版已經足夠滿足日常需要。但記住,平嗰幾千蚊,可能喺配備上有取捨,具體就要睇你嘅需求。

本田 HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
奇瑞 Tiggo 8 嘅安全評級係 TBD,主動安全系統包括 Basic。
安全配備方面,呢兩款車都攞到唔錯嘅評級。不過本田 HR-V 嘅本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) 同奇瑞 Tiggo 8 嘅 Basic 喺功能上啲差異,如果你比較重視主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

本田 HR-V 車身長 4500 毫米,尾箱 450 L。
奇瑞 Tiggo 8 車身長 4400 毫米,尾箱 400 L。
空間方面,本田 HR-V 嘅車身比奇瑞 Tiggo 8 長咗 100 毫米,車內乘坐空間會稍微闊綽啲,尤其係後座腿部空間。如果你經常載家人或者要放嬰兒車,大啲嘅車身確實更實用。

本田 HR-V 採用 FWD 驅動方式。
奇瑞 Tiggo 8 採用 FWD 驅動方式。
呢兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大分別。

總括嚟講,本田 HR-V 同奇瑞 Tiggo 8 都係馬來西亞市場好好唔錯嘅車型。揀邊架,關鍵始終都要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做功課,多比較幾間車行嘅報價,先至去試駕做最終決定。買車係件大事,花啲時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda HR-V 同 Chery Tiggo 8 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾接近嘅,今日我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你節省咗做功課嘅時間。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
Chery Tiggo 8 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 129,750 - 129,750,一共有 1 個版本,包括 2026 1.6T Standard(RM 129,750) 等。
從價錢嚟睇,Honda HR-V 嘅起步價確實比 Chery Tiggo 8 平咗 RM 13,850。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嗰幾千蚊,可能在配備上會有取舍,具體要睇你嘅需要。

Honda HR-V 配備 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Chery Tiggo 8 配備 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
兩款車用嘅係同一套動力系統,日常開落嚟嘅感覺基本冇分別。油耗方面都差唔多,唔使太糾結呢一點。

Honda HR-V 保養保修 5 年/無限里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Chery Tiggo 8 保養保修 3 年/100,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Honda HR-V 同 Chery Tiggo 8 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭用、日常通勤。如果你更重視品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰款;如果你更在意性價比同配備,就揀配置更豐富嗰款。最後都建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要。

總括嚟講,Honda HR-V 同 Chery Tiggo 8 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵都要睇你個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕先做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

In Malaysia's SUV market, many buyers compare the Honda HR-V and Mazda CX-5 when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time doing research.
The Honda HR-V OTR price in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 variants, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
The Mazda CX-5 OTR price in Malaysia is RM 135,469 - 166,760, with a total of 3 variants, including 2025 2.0L AT 35th Anniversary (RM 316,154), 2025 2.0L AT (RM 296,154), 2025 2.0L MT (RM 294,154), etc.
From a price perspective, the Honda HR-V's starting price is indeed RM 19,569 cheaper than the Mazda CX-5. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. However, note that the few thousand cheaper might involve trade-offs in features, depending on your specific needs.

The Honda HR-V is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
The Mazda CX-5 is equipped with a 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain system, and the driving experience is basically the same. Fuel consumption is also similar, no need to worry too much about this.

Honda HR-V body length 4500 mm, trunk 450 L.
Mazda CX-5 body length 4500 mm, trunk 450 L.
Both cars have almost the same dimensions, interior space differences are not significant. For cars in this class, daily use is more than enough.

Honda HR-V adopts FWD drive mode.
Mazda CX-5 adopts FWD drive mode.
Both cars have the same drive mode, both are FWD, daily driving experience won't differ much.

Honda HR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Mazda CX-5 warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Overall, Honda HR-V and Mazda CX-5 are both quite good models in the Malaysian market. Which one to choose depends mainly on your personal needs and budget. We suggest doing your homework, comparing quotes from several dealerships, and test driving to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending some time researching will definitely not go wrong.

In the Malaysian SUV market, many buyers compare Honda HR-V and Mazda CX-5 when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning. Today we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time doing research.
Honda HR-V's OTR price in Malaysia is RM 115,900 - 143,900, with a total of 4 versions, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900), etc.
Mazda CX-5's OTR price in Malaysia is RM 135,469 - 166,760, with a total of 3 versions, including 2025 2.0L AT 35th Anniversary (RM 316,154), 2025 2.0L AT (RM 296,154), 2025 2.0L MT (RM 294,154), etc.
From a price perspective, Honda HR-V's starting price is indeed RM 19,569 cheaper than Mazda CX-5. If your budget is limited, Honda's entry-level version is sufficient for daily needs. But keep in mind, those few thousand cheaper might involve compromises on features, depends on your specific needs.

Honda HR-V is equipped with 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Mazda CX-5 is equipped with 1.5L Turbo, 140 hp. Official fuel consumption 7.0 L/100km.
Both cars use the same powertrain system, the driving feel is basically the same in daily use. Fuel consumption is also similar, no need to worry too much about this point.

Honda HR-V's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Mazda CX-5's safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include.
Both cars have the same safety rating, safety features are quite complete within this class. New cars nowadays generally have good safety, no need to worry too much about this.

Honda HR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Mazda CX-5 warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Honda HR-V and Mazda CX-5 are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance ratio and features, choose the one with richer configuration. Ultimately it is recommended to test drive both, personal experience is the most important.

Overall, Honda HR-V and Mazda CX-5 are both quite good models in the Malaysian market. Choosing which one depends mainly on your personal needs and budget. It is recommended to do your research, compare quotes from several dealerships, and then test drive to make a final decision. Buying a car is a big matter, spending time doing research will never be wrong.

In Malaysia's SUV market, many buyers compare Honda HR-V and Mazda CX-5 when choosing a car. These two cars are quite close in price and positioning. Today, we will make a detailed comparison from multiple aspects to help you save time doing your homework.
The OTR price of Honda HR-V in Malaysia is RM 115,900 - 143,900. There are 4 versions in total, including 2026 e:HEV 1.5L RS (RM 143,900), 2026 1.5T V (RM 137,900), 2026 1.5T E (RM 130,900) etc.
The OTR price of Mazda CX-5 in Malaysia is RM 135,469 - 166,760. There are 3 versions in total, including 2025 2.0L AT 35th Anniversary (RM 316,154), 2025 2.0L AT (RM 296,154), 2025 2.0L MT (RM 294,154) etc.
From a price perspective, Honda HR-V's starting price is indeed RM 19,569 cheaper than Mazda CX-5. If your budget is limited, Honda's entry-level version can already meet daily needs. But note that the few thousand savings might mean compromises on features, depending on your needs.

Honda HR-V safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM).
Mazda CX-5 safety rating is 5★ (ASEAN NCAP), active safety systems include .
Both cars have the same safety rating, and safety features in this class are considered quite comprehensive. New cars nowadays have good safety, so no need to worry too much about this point.

Honda HR-V body length 4500 mm, trunk 450 L.
Mazda CX-5 body length 4500 mm, trunk 450 L.
The dimensions of both cars are almost the same, with little difference in interior space. Cars in this class are sufficient for daily use.

Honda HR-V warranty 5 years/unlimited mileage, maintenance interval every 10,000km or 6 months.
Mazda CX-5 warranty 5 years/150,000km, maintenance interval every 10,000km or 6 months.

Honda HR-V and Mazda CX-5 are both mainstream choices in the Malaysian market, suitable for family use and daily commuting. If you value brand reputation and resale value more, you can prioritize the one with better reputation; if you care more about cost-performance and features, choose the one with richer configuration. In the end, it is recommended to test drive both, as personal experience is the most important.

Overall, Honda HR-V and Mazda CX-5 are both very good car models in the Malaysian market. Choosing which one depends on your personal needs and budget. It is recommended to do your homework, compare quotes from several car dealers, and then test drive to make the final decision. Buying a car is a big matter, spending time doing homework will never be wrong.

26 Ogos, SUV Elektrik Penuh Global yang menonjolkan kualiti global — Chery Fengyun T7 rasmi dilancarkan. 3 varian dikeluarkan, harga panduan rasmi 97,900 Yuan‑118,900 Yuan, harga tukar tambah awal sehingga 94,900 Yuan‑115,900 Yuan. Varian baharu menonjol dalam 4 aspek: jarak, reka bentuk, keselamatan, kecerdasan, dengan 6 kekuatan produk intinya, untuk pengguna keluarga membawa pilihan baharu perjalanan elektrik yang selamat dan boleh dipercayai.
Pelancaran rasmi kali ini, musisi Wu Kequn hadir sebagai "Pengalaman Kebahagiaan". Beliau dan Timbalan Ketua Eksekutif Chery Automobile Li Xueyong berbincang mengenai "Kebahagiaan Yang Stabil", berkongsi pengalaman memandu, sangat mengiktiraf falsafah Chery "Membuat Kereta Baik Dengan Teliti". Kedua-dua mereka pada masa sama mencetuskan "Rancangan Kreasi Kebahagiaan", mendesak orang ramai menemui keindahan kecil dalam kehidupan.
Fengyun T7 merupakan model global asli, terlebih dahulu menyiapkan ujian ketat di pelbagai lokasi global, kemudian dijual ke pasaran domestik, benar-benar siap dilancarkan boleh dihantar. Berbekas harga yang berpatutan dan kualiti global yang kukuh, membolehkan pengguna biasa merasai kehidupan kereta elektrik piawaian tinggi.

3 varian kereta, tempahan menikmati 8 hak pembelian kereta
Fengyun T7 3 varian分别为 600km Versi Keseronokan, 600km Versi Keselesaan, 600km Versi Kecerdasan.
•600km Versi Keseronokan: Harga panduan pelancaran 97,900 Yuan, harga tukar tambah awal 94,900 Yuan
•600km Versi Keselesaan: Harga panduan pelancaran 108,900 Yuan, harga tukar tambah awal 105,900 Yuan
•600km Versi Kecerdasan: Harga panduan pelancaran 118,900 Yuan, harga tukar tambah awal 115,900 Yuan
Masa aktiviti dari sekarang sehingga 30 September, tempahan boleh menikmati 8 pakej hadiah:
1.Hadiah Warna Kereta: Oranye Nyalaan, Ungu Kabut Gunung 2 warna cat khas percuma terhad masa, bernilai 6,000 Yuan;
2.Hadiah Kewangan: Menawarkan 2 rancangan pinjaman, 2 Tahun 60,000 Tiada Bunga, atau 5 Tahun 100,000 3 Tahun Tiada Bunga;
3.Hadiah Tukar Tambah: Tiada had jenama kereta asal, tukar tambah boleh menikmati subsidi 3,000 Yuan kereta;
4.Hadiah Jaminan: Perlindungan Ganda. Jika kerosakan baterai kuasa sendiri menyebabkan kerosakan kebakaran, ganti kereta baharu model sama atau spesifikasi sama; 1 Tahun selepas membeli kereta, di senario parking, panduan pintar, jika dianggap kerosakan sistem panduan pintar menyebabkan kemalangan, kerugian orang dan pihak ketiga diganti sehingga 5 Juta Yuan;
5.Hadiah Seumur Hidup: Pemilik Pertama menikmati jaminan keseluruhan kereta termasuk 3 Sistem Elektrik seumur hidup, kecuali komponen cepat haus; hanya 666 Yuan, boleh beli pakej penyelenggaraan asas seumur hidup harga asal 3,999 Yuan, setiap tahun boleh buat penyelenggaraan asas 1 kali;
6.Hadiah Data: Pemilik Pertama menikmati data asas percuma seumur hidup, data hiburan 3 Tahun 5G percuma.
Selain itu promosi pra-penjualan ditangguhkan, bayar deposit 1,000 Yuan tolak 2,000 Yuan harga kereta, batas 31 Ogos jam 24:00.

Membuat Kereta Baik Dengan Teliti, SUV Keluarga Yang Benar-benar Diuji Global
Sekarang banyak syarikat automotif mengkejar kereta pantas, Fengyun T7 pilih langkah mantap. 3 Tahun penyelidikan, mengumpul kekuatan rangkaian penyelidikan global; mengumpul lebih 5,000 pengguna cadangan, lebih 100 pereka sertai reka bentuk; ikut piawaian keselamatan 5 Bintang E-NCAP 2026 Eropah dibangunkan, masa depan akan meluncur pasaran Eropah.
Keseluruhan kereta lengkap 1.45 Juta Kilometer ujian tahan luruh, melepasi semua persekitaran ekstrem: Arktik Utara, Tropika Lembab Panas, boleh melalui 500mm kedalaman air.
Chery 23 Tahun berturut-turut menduduki tempat pertama eksport kenderaan penumpang jenama China, pengguna global lebih 20 Juta, produk dijual ke 130+ negara. Model sepadan luar negara Fengyun T7 Lepas L6 sudah dilancarkan di Afrika Selatan, Thailand, seterusnya Indonesia, Kesatuan Eropah, United Kingdom, Malaysia pasaran akan dijual.
Sebelum dilancarkan di dalam negara, kereta ini sudah merentas jalan global kompleks, Bukit Perlahanan Brazil, Jalan Batu Mexico, Belokan Lebuhraya Jerman, Jalan Liat Afrika Selatan semua pernah lalui. Kereta boleh adapt -40°C ke 55°C jurang suhu besar, adapt 95% jalan global. Pelancaran serentak dihantar kereta baharu, ramai warga asing hidup di dalam negara jadi pemilik pertama.

Melaksanakan "Kebahagiaan Yang Stabil" dalam Penggunaan Harian
Pengalaman Kebahagiaan Wu Keqong pada pelancaran beritahu, sekarang orang biasa mengejar Kehidupan Selesa, tidak semestinya sasaran besar, lebih tersembunyi dalam kehidupan harian: hujung minggu随时 kemah, memandu ke pejabat tanpa kebimbangan, perjalanan keluarga tidak perlu bimbang jarak. Fengyun T7 tuangkan kebahagiaan dalam pengalaman memandu.
Kereta CLTC jarak 600km, secara sebenarnya boleh laluan 681.6km, capai "Lebih Baik Dari Spesifikasi"; 30%-80% pengecasan pantas hanya 20 minit, minum kopi boleh isi semula tenaga laluan 300km. Ruang dalaman lapang, kotak bagasi biasa 450L, beg harian mudah simpan; kerusi belakang dilepaskan dalaman berubah 1955mm×1310mm katil besar, kemah tidur tengah hari, perjalanan jauh rehat sangat mudah.
Kerusi guna 9 lapisan struktur komposit, disokong pemanasan pengudaraan, seluruh keluarga duduk selesa. Ada bantuan navigasi lebuhraya, 300+ senario parking auto, ruang parkir sempit juga boleh park dengan mudah. 80% Keluli Kuat kerangka, 9 Kantung Udara, lapisan perlindungan baterai, ujian 1 Juta Kilometer global, panduan bandar, perjalanan keluarga cukup selamat.

Menolak Konfigurasi Dipotong, Kelas 100,000 Nikmati Kekuatan Melampau Kelas
Pasaran ramai kelas 100,000 SUV Elektrik ada kekurangan: jarak versi rendah dipotong, keselamatan dipotong, kecerdasan tinggi perlu bayar tambahan, bawah bateri ujian tidak cukup. Fengyun T7 dengan 6 kelebihan kelebihan, beri konfigurasi tinggi ke pengguna kelas 100,000, capai harga 100,000, kekuatan produk hampir kelas 200,000.
Kelebihan Keselamatan Kerosakan: Menyerlahkan piawaian keselamatan 5 Bintang Eropah, kerangka 80% guna keluli kuat, ada 9 Kantung Udara, struktur kereta unik, kerosakan maksimalkan lindungi ruang hidup pengguna.
Kelebihan Keselamatan Bateri: Bateri Badak ada 31 lapisan struktur perlindungan, IP68 kalis air, kekuatan tekanan capai 2 Kali Piawaian Negara, melalui ujian api ketat, ujian kabus garam, kurangkan risiko kebakaran bateri.
Kelebihan Jarak Kesamaan: Semua sistem seragam 600km jarak panjang, versi permulaan tidak kurangkan jarak, umur bateri panjang, tinggalkan kebimbangan jarak.
Kelebihan Jimat Tenaga Seluruh: Piawai A/C Pam Haba, musim sejuk utara suhu rendah jarak boleh naik, musim sejuk panas, jarak tidak boleh turun drastik.
Kelebihan Prestasi Kawalan: 178kW motor kuasa tinggi, pasukan profesional setel bawah, pemanduan lebuhraya stabil, jalan rosak, merentas air senario juga boleh hadap dengan tenang, kelajuan maksimum 180km/h.
Kelebihan Pengesahan Keseluruhan: Banyak kereta ujian merentas 21 negara global, panas, sejuk, jalan buruk semua ujian awal, selesaikan masalah rahsia dalam fasa penyelidikan, beri kepada pengguna kereta matang boleh percaya.

Empat Ciri Utama Terkini Cepat Faham Fengyun T7
Laju Super: Semua versi 600km jarak panjang, pengecasan pantas, suhu rendah jarak baik, kuasa kuat pemanduan senyap.
Cantik Global: Pereka global gabung buat, 6 warna cat khas, Oranye Nyalaan guna teknik cat tahap kereta mewah, dalaman kabin tinggi cantik.
Lebih Selamat: Kereta kuat, 9 Kantung Udara, lapisan perlindungan baterai, setel bawah profesional, pelbagai jalan pemanduan hati tenang.
Pintar Baik: 4nm teknologi 8775 Cip Mesin, bawa Model Besar Doubao, interaksi suara semulajadi; sokong 300+ senario parking auto, bantuan navigasi lebuhraya, memandu park lebih tenang.


喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嗰陣都會拿 Honda HR-V 同 Mazda CX-60 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都幾接近,而家我哋就從多個方面做一個詳細嘅對比,幫你節省做功課嘅時間。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
Mazda CX-60 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 200,510 - 252,873,一共有 2 個版本,包括 2026 3.3T 4WD High Plus(RM 252,873)、2025 2.5L 2WD High(RM 200,510) 等。
從價錢嚟睇,Honda HR-V 嘅起步價確實比 Mazda CX-60 平咗 RM 84,610。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要留意,平嗰幾千蚊,可能在配備上會有取捨,具體要看你嘅需求。

Honda HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
Mazda CX-60 嘅安全評級係 5★ (Euro NCAP),主動安全系統包括 i-Activsense Pro。
安全配備方面,兩款車都拿到唔錯嘅評級。不過 Honda HR-V 嘅 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) 同 Mazda CX-60 嘅 i-Activsense Pro 喺功能上有啲差異,如果你比較看重主動安全嘅話,可以仔細對比下兩者嘅功能列表。

Honda HR-V 採納 FWD 驅動方式。
Mazda CX-60 採納 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感受唔會有太大分別。

Honda HR-V 保修 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Mazda CX-60 保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

Honda HR-V 同 Mazda CX-60 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更看重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,那就揀配置更豐富嗰款。最終都好建議兩款都去試駕,親身經歷先係最重要嘅。

總嘅嚟講,Honda HR-V 同 Mazda CX-60 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵仲要看你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 HR-V 同馬自達 CX-60 來做比較。這兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就從多個方面做一次詳細嘅比較,幫你慳返做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,合共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
馬自達 CX-60 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 200,510 - 252,873,合共有 2 個版本,包括 2026 3.3T 4WD High Plus(RM 252,873)、2025 2.5L 2WD High(RM 200,510) 等。
從價錢來看,本田 HR-V 嘅起步價確實比馬自達 CX-60 平咗 RM 84,610。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都係要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取捨,具體要看你嘅需求。

本田 HR-V 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
馬自達 CX-60 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,馬自達 CX-60 嘅 2.0L 4-cyl 比本田 HR-V 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

本田 HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
馬自達 CX-60 嘅安全評級係 5★ (Euro NCAP),主動安全系統包括 i-Activsense Pro。
安全配備方面,兩款車都搵到唔錯嘅評級。不過本田 HR-V 嘅本田 SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM) 同馬自達 CX-60 嘅 i-Activsense Pro 喺功能上有些差異,如果你比較看重主動安全嘅話,可以仔細比較下兩者嘅功能列表。

本田 HR-V 採用 FWD 驅動方式。
馬自達 CX-60 採用 FWD 驅動方式。
兩款車嘅驅動方式一樣,都係 FWD,日常駕駛感覺唔會有太大區別。

總括嚟講,本田 HR-V 同馬自達 CX-60 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵都要睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較下幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對無錯。

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿本田 HR-V 同馬自達 CX-60 嚟做比較。呢兩款車喺價位同定位上都好接近,今日我哋就由多個方面做一個詳細嘅對比,幫你省做功課嘅時間。
本田 HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
馬自達 CX-60 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 200,510 - 252,873,一共有 2 個版本,包括 2026 3.3T 4WD High Plus(RM 252,873)、2025 2.5L 2WD High(RM 200,510) 等。
從價錢嚟睇,本田 HR-V 嘅起步價確實比馬自達 CX-60 平咗 RM 84,610。如果你預算有限,本田嘅入門版已經可以滿足日常需求。但都要注意,平少少嘅幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要睇你嘅需求。

本田 HR-V 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
馬自達 CX-60 搭載 2.0L 4-cyl,馬力 170 hp。官方油耗 8.0 L/100km。
動力方面,馬自達 CX-60 嘅 2.0L 4-cyl 比本田 HR-V 嘅 1.5L Turbo 多咗 30 匹馬力。不過日常喺市區開,兩款車嘅動力都夠用,唔會覺得唔夠力。

本田 HR-V 車身長 4500 mm,後備箱 450 L。
馬自達 CX-60 車身長 4500 mm,後備箱 450 L。
兩款車嘅尺寸幾乎一樣,車內空間分別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

本田 HR-V 同馬自達 CX-60 都係馬來西亞市場嘅主流選擇,適合家庭使用、日常通勤。如果你更睇重品牌口碑同二手價,可以優先考慮口碑更好嗰一款;如果你更在意性價比同配備,就揀配備更豐富嗰款。最終都係建議兩款都去試駕,親身體驗先係最重要。

總嘅嚟講,本田 HR-V 同馬自達 CX-60 都係馬來西亞市場好唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵仲要睇你嘅個人需求同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花少少時間做功課絕對唔會錯。


“Pemandangan bahawa pemanduan automatik secara semula jadi terus membakar tunai adalah satu kesilapan, menguruskan irama keuntungan dan arus tunai operasi dengan baik, adalah tanggungjawab terbesar kepada pelanggan。”
Apa yang memberi keyakinan kepada eksekutif tinggi Momenta untuk mengatakan perkara ini ialah penerbitan prestasi pertama yang cemerlang selepas ia tersenarai di pasaran.
Data prestasi ini amat menakjubkan: Bagi enam bulan yang berakhir pada 30 Jun 2026, syarikat mencatatkan hasil pendapatan sebanyak 1.6 bilion Yuan, naik selaras 75.9%; hasil kasar 1.17 bilion Yuan, naik selaras 79.4%; rugi bersih yang disesuaikan hanya 14.10 juta Yuan, mengecil secara besar-besaran selaras 96.6%。
Perlu diketahui, dalam latar belakang industri pemanduan automatik masih umum menghadapi tekanan keuntungan, data ini bermaksudoperasi teras Momenta telah hampir seimbang。

Dari segi jualan, dalam semester pertama tahun ini, Momentum menambah pemasangan penyelesaian pemanduan pintar kuantiti pengeluaran sebanyak kira-kira 321,000 unit, naik selaras 83.7%; jumlah model yang dihasilkan kumulatif mencapai 105 unit, meliputi 26 pelanggan pengeluar kereta; jumlah model yang ditetapkan kumulatif sebanyak 219 unit, meningkat 49 unit berbanding akhir 2025; sebanyak 114 unit ditetapkan dan belum dihantar masih ada di tangan.
Kita boleh melihat bahawa 'Roda Data' Momenta telah mula berputar.
Dari segi pemilihan rancangan, CEO Momenta, Cao Xudong, berkata demikian: “Ramai orang membandingkan pendaratan di bulan akhir dengan Gunung Everest, kemudian berasa Gunung Everest terdekat dengan bulan, jadi segera pergi memanjat Everest. Tetapi kami memilih laluan lain: fikirkan dahulu apa yang diperlukan untuk pendaratan di bulan—perlu membina roket. Pemanduan automatik kuantiti pengeluaran adalah roket yang kami bina, ia menyediakan bahan api data; komersialisasi skala besar L4 adalah pendaratan di bulan yang akhir。”
Menjawab perang harga, pengurusan syarikat berkata demikian: “Kami tidak akan sekali-kali untuk mendapatkan pesanan mengikuti trend buta melakukan penurunan harga asas. Pemanduan pintar berkaitan dengan keselamatan nyawa, sistem yang murah tetapi tidak selamat akan terus memberi kesan buruk kepada jenama pengeluar kereta. ”
Momenta juga mendedahkan bahawa ia sedang berbincang dengan pengeluar kereta mengenai model caj langganan yang dituju kepada pengguna akhir (C-end). Kesan industri pada semester pertama tahun ini Tesla Versi V14 kadar langganan sekitar 50% memberikan rujukan kepada peralihan pemanduan pintar daripada kebenaran sekali gus kepada pendapatan berterusan. Dengan pelaksanaan L3 dan penyempurnaan peraturan, model perniagaan Momenta dijangka akan ditingkatkan daripada lesen kereta tunggal kepada 'Perkakasan + Perisian + Perkhidmatan Langganan'.
01
Menggunakan strategi 'menyeluruh', memperoleh pertumbuhan yang pasti
Dalam latar belakang pasaran China di mana kitar hidup kereta baharu adalah pendek dan kelajuan penambahbaikan sangat cepat, Momenta telah mengunakan strategi 'menyeluruh', iaitu syarikat tidak bertaruh pada satu model kereta atau satu pelanggan, sebaliknya berusaha meliputi lebih banyak pengeluar kereta dan matriks model, mengelakkan risiko fluktuasi jualan melalui hukum nombor besar。
Strategi ini jelas telah mendapat kejayaan — beberapa model yang menggunakan penyelesaian Momenta menjadi model laris, BMW iX3 baharu dilancarkan dan mendapat lebih 30,000 pesanan dalam dua hari, Mercedes-Benz GLC SUV EV baharu menerima lebih 12,000 tempahan dalam 24 jam selepas dilancarkan, sebahagian model utama domestik boleh mencapai sekitar 10,000 unit jualan sebulan.
Di sebelah lain, kecekapan penghantaran Momenta juga meningkat secara ketara. Dari 100,000 unit pemasangan pertama memakan masa 24 bulan, hingga kini setiap penambahan 100,000 unit hanya mengambil masa 36 hari, platform teras dan rantaian alat automatik Momenta sedang mengubah 'keupayaan penghantaran' daripada berasaskan projek kepada keupayaan berasaskan platform. Pengurusan syarikat menyatakan dalam mesyuarat prestasi bahawa kecekapan penghantaran mereka telah berevolusi daripada '400 orang satu kereta dalam dua tahun' kepada 'beberapa puluh orang satu kereta dalam tiga bulan', di sebalik ini ialah pembinaan berterusan keupayaan sistem semula guna teras, penglojisan dan automasi.

02
Model Dunia R7: Lonjakan Prestasi 3 hingga 5 Kali Ganda Asas Teknologi
Poin utama dari segi teknologi jelas sekali ialah Model Dunia R7 Momenta. Model ini telah memasuki fasa penghantaran pada Suku Ketiga 2026.
Cao Xudong telah menghuraikan dengan terperinci tiga lapisan arkitektur model dunia: Pra-latihan (berasaskan lebih daripada 1 juta unit kenderaan, 13 bilion batu data perjalanan), Simulasi (menjalankan 10 juta kilometer jarak simulasi setiap hari, bersamaan dengan lebih daripada 4 bilion kilometer ujian jalan sebenar), Pembelajaran Pengukuhan (sistem berevolusi secara autonomi, melebihi tahap pemanduan manusia).

Dibandingkan dengan model R6 generasi sebelumnya, R7 mencapai peningkatan prestasi 3 hingga 5 kali ganda dalam beberapa skenario teras, dan tidak memerlukan pelanggan menukar pengesan dan cip, hanya melalui peningkatan perisian sahaja. Separuh tahun kedua ini, model berat seperti Volkswagen E29X, Cadillac X5, Mercedes-Benz GLC/GLE, BMW i3 akan dilengkapi dengan R7 secara berperingkat.
Makna lebih mendalam model dunia ialah, ia membolehkan Momenta menggunakan satu asas teknologi yang sama, melintang menyambungkan kereta persendirian, Robovan, Robotaxi sehingga skenario kecerdasan jasad masa hadapan. Arkitektur 'satu asas, guna semula pelbagai skenario' ini, bukan sahaja boleh mengurangkan kos penyelidikan dan pembangunan, malah membolehkan data sebenar yang dihasilkan pelbagai skenario memulihkan semula kepada penambahbaikan model.
Di peringkat syarikat, mereka juga menekankan 'Roda Empat Dimensi' mereka sedang berputar dengan laju: Dimensi Data — jumlah data perjalanan pada akhir 2026 akan mencapai 24 bilion kilometer; Dimensi Kuasa Pengiraan — GPU berkembang daripada 20,000 cip kepada 60,000 cip. Sistem 'Data - Kuasa Pengiraan - Model - Perniagaan' yang berkitar sendiri ini, ialah logik teras yang dibina oleh Momenta untuk penghalang jangka panjang.
03
Pilihan Momenta, 'Membina Roket Bukan Mendaki Everest'
Dari sudut pandangan Cao Xudong, industri pemanduan automatik telah mempunyai dua pendekatan yang berbeza sejak awal.
Seperti yang dinyatakan sebelum ini, Momenta tidak memilih laluan kebanyakan orang, sebaliknya bermula dengan tujuan akhir, 'fikirkan dahulu hakikat pendaratan di bulan sebenarnya apa, apa yang diperlukan untuk menyelesaikan masalah hakikat ini — perlu membina roket. Oleh itu, apa yang kami pilih adalah membina roket dengan tegas.'
Laluan ini tidak begitu menarik pada peringkat awal. Apabila orang lain cuba menunjukkan demo yang menakjubkan menggunakan armada skala kecil di kawasan yang dibatasi, Momenta memilih laluan yang lebih perlahan, lebih berat, dan lebih sukar untuk disalin: terlebih dahulu melalui kenderaan pengeluaran L2+ secara besar-besaran untuk ke jalan, mengumpul data perjalanan sebenar yang banyak, menggunakan Roda Data untuk memacu iterasi algoritma, akhirnya memulihkan semula lonjakan keupayaan L4.

Cao Xudong meringkas ini sebagai 'Strategi Dua Laluan' syarikat: satu kaki adalah pemanduan automatik kuantiti pengeluaran, kaki satunya adalah penggunaan sepenuhnya tanpa pemandu. Pemanduan automatik kuantiti pengeluaran bertanggungjawab menyediakan bahan api data — bersamaan dengan membina roket; pelaksanaan komersial skala besar L4 adalah sasaran 'pendaratan di bulan' yang akhir.
Cao Xudong memberikan penilaian pasaran, 5 tahun dari sekarang kapasiti pasaran Robotaxi global dijangka mencapai 1 hingga 1.5 juta unit, kapasiti pasaran Robovan kira-kira 3 juta unit, gabungan keduanya melebihi 20 bilion dolar AS. 'Kami membidang bidang Robo yang benar-benar boleh berskala, tidak bersaing secara tidak berkesan di pasaran skala kecil.'
04
Pelan Masa Globalisasi Robotaxi dan RoboVan
Tepat berdasarkan ramalan sedemikian, perniagaan无人 berskala L4 Momenta sedang dipercepatkan pelaksanaannya.
Dari segi Robovan, syarikat telah memulakan operasi uji skala kecil di Xiangcheng, Suzhou, rakan kerjasama meliputi Pos, JD, SF, ZTO, STO, YTO, J&T dan logistik penghantaran paket utama lain, aplikasi skenario daripada penghantaran paket berkembang kepada penghantaran malam, makanan segar, barang penggunaan pantas, dll. Pengurusan merancang, sebelum akhir 2026 menyiapkan pengesahan kitaran komersial di dua bandar teras domestik, 2027 mengembangkan ke puluhan bandar domestik dan pertama kali memasuki pasaran UAE, 2028 mencapai operasi berskala besar di seluruh negara.
Dari segi Robotaxi, Momenta telah menjalankan ujian atau operasi di 6 bandar di 3 negara. Di dalam negara telah memperoleh lesen di 4 bandar Shanghai, Suzhou, Wuxi, Shenzhen; di luar negara selain lesen ujian jalan Abu Dhabi, Julai 2026 menjadi syarikat China pertama memperoleh lesen ujian L4 nasional daripada Agensi Pengangkutan Kenderaan Feda Jerman. Syarikat merancang sebelum akhir 2026 memperoleh lesen ujian di lebih 10 bandar di seluruh dunia, saiz armada mencapai beratus unit; 2027 mengembangkan ke lebih 30 bandar, saiz armada mencapai beribu unit.
Laluan lain ke pasaran antarabangsa ialah eksport model kereta China dan projek tempatan luar negara berjalan selari. Kenderaan yang menggunakan penyelesaian Momenta telah memasuki 10 negara dan wilayah seperti Norway, United Kingdom, UAE, Singapura, Australia. Dengan pelonggaran berperingkat peraturan berkaitan NOA bandar Eropah pada 2027, hubungan pelanggan luar negara dan data memandu yang banyak dikumpulkan oleh Momenta, dijangka dapat mempercepatkan penetrasi pasaran antarabangsanya.

喺馬來西亞嘅 SUV 市場,好多買家喺揀車嘅時候都會拿 Honda HR-V 同 Mazda CX-5 嚟做比較。這兩款車喺價位同定位上都幾接近,今日我哋就從多個方面做一個詳細對比,幫你省咗做功課嘅時間。
Honda HR-V 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 115,900 - 143,900,一共有 4 個版本,包括 2026 e:HEV 1.5L RS(RM 143,900)、2026 1.5T V(RM 137,900)、2026 1.5T E(RM 130,900) 等。
Mazda CX-5 喺馬來西亞嘅 OTR 售價係 RM 135,469 - 166,760,一共有 3 個版本,包括 2025 2.0L AT 35th Anniversary(RM 316,154)、2025 2.0L AT(RM 296,154)、2025 2.0L MT(RM 294,154) 等。
從價錢睇落,Honda HR-V 嘅起步價確實比 Mazda CX-5 平咗 RM 19,569。如果你預算有限,Honda 嘅入門版已經可以滿足日常需要。但都要注意,平嗰幾千蚊,可能喺配備上會有取舍,具體要看你嘅需要。

Honda HR-V 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
Mazda CX-5 搭載 1.5L Turbo,馬力 140 hp。官方油耗 7.0 L/100km。
兩款車用緊同一套動力系統,日常行車嘅感覺基本冇乜分別。油耗方面都幾接近,唔使太糾結這一點。

Honda HR-V 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 Honda SENSING (ACC, CMBS, LKAS, RDM)。
Mazda CX-5 嘅安全評級係 5★ (ASEAN NCAP),主動安全系統包括 。
兩款車嘅安全評級一樣,喺呢個級別入面安全配備都算畀得好齊全。而家嘅新車安全性都唔差,唔使太擔心這一點。

Honda HR-V 車身長 4500 mm,行李箱 450 L。
Mazda CX-5 車身長 4500 mm,行李箱 450 L。
兩款車嘅尺寸幾近一樣,車內空間差別唔大。呢個級別嘅車,日常使用完全夠用。

Honda HR-V 保養保修 5 年/無限制里程,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。
Mazda CX-5 保養保修 5 年/150,000km,保養間隔 每 10,000km 或 6 個月。

總嚟講,Honda HR-V 同 Mazda CX-5 都係馬來西亞市場幾唔錯嘅車型。揀邊一輛,關鍵始終係睇你嘅個人需要同預算。建議大家做好功課,多比較幾間車行嘅報價,再去試駕做最終決定。買車係件大事,花點時間做功課絕對唔會錯。
